Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alegeri pe Facebook la Amara

Imitatio in integrum

Alegeri pe Facebook la Amara

bonus: Selfie cu maladia Președintelui

Suntem în campanie electorală și la Amara hoardele de pesedei au luat cu asalt casele europene ale electoratului Președintelui. Spunem asta pentru că din fotografiile postate pe Facebook, candidatul PSD nu se prea distinge. În schimb Președintele...

Transfer de imagine
Pe candidatul PSD de la Amara îl cheamă Măiță Ion. Lumea îl știe mai mult după neamuri, că despre el nu e mare lucru de spus. Adică a făcut umbră pământului și n-a deranjat pe nimeni pănă nu s-a lăsat convins că ar fi bun de primar... E drept, prin presă se scrie că firma lui a vândut pantofi la suprapreț la DADP Slobozia, că a pus neoane ecologice prin instituții la suprapreț... Dar astea sunt bârfe plătite de Opoziție, cine le bagă în seamă? Numai că alegerile bat la ușă și, bun/prost, Măiță trebuie să le câștige, că altfel se face de râs domnu’ Președinte și nu-l mai spală toată apa Europei. Așa că în laboratorul electoral din capul domniei sale s-a născut ideea genială de a-i face un transfer de imagine pe Facebook, după modelul sfințirii icoanelor făcătoare de minuni. Așa se face că, de vreo două săptămâni încoace, pagina personală a candidatului a înviat, iar acesta postează fără discernământ tot felul de mesaje preelectorale, de la fotografii cu maimuțele parlamentare din dotarea Oganizației, la anunțuri umanitare care, în opinia Dumnezeu știe cui, dovedesc că Ion Măiță merită ales primar pentru că nu mai poate dormi de grija alegătorilor săi. Iar în pauzele dintre postări, cvasianonim, candidatul mulțumește sincer Președintelui pentru acest transfer de imagine neprețuit de următoarea manieră: «Stimați cetățeni, Astăzi, împreună cu președintele Consiliului Județean Ialomița, domnul Victor Moraru, și echipa PSD Amara, am fost pe străzile orașului nostru, unde ne-am întâlnit cu dumneavoastră și v-am prezentat realizările echipei noastre de până acum și planurile pentru perioada următoare.Vă mulțumim pentru încrederea pe care ne-o oferiți!».

Selfie cu maladia Președintelui Iar pentru ca penibilul electoral să fie deplin, pe pagina de FB a candidatului apare și un #selfie cu președintele și fiul acestuia, Valentin Moraru (vezi foto). Gurile rele din PSD spun că odrasla a fost unsă șef de campanie dată fiind experiența lui de ajutor de băgător de seamă în PMP-ul moșit de Elena Udrea cândva la Slobozia. Dar nu vrem să amintim despre asta, că și hârtia are gradul ei de suportabilitate. Dar vă rugăm să priviți cu luare aminte această fotografie dinastică apreciată de 269 de susținători. Pentru că, din unghiul din care o privim noi, ea este dovada maladiei de care suferă Președintele. Generic, ea se numește «cultul personalității», iar jumătatea de chip a lui Măiță (n. red.: în stânga, în spatele Președintelui), dacă ne întrebați pe noi, confirmă indubitabil că toată Organizația în frunte cu el este conștientă de asta. Ce trist, domnule candidat, ce trist... Aproape că vă iertăm pentru că ați ales acest compromis mizer. Cu o condiție însă. Să învățați pe de rost catrenul ăsta din Coșbuc: «Totuna e dac-ai murit/ Flăcău ori moș îngârbovit;/ Dar nu-i totuna leu să mori/ Ori câine-nlănțuit».

22 Mai 2017, 13:45 (10371 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara
Reportaj în orașul Președintelui
Festivalul de la Amara, regele festivalurilor naționale
Moraru vs Ionașcu

Comentariile cititorilor:


Robert Trandafir:
(24 Mai 2017, 01:15)
Nu știu ce e rău în asta? :))) Nu cred ca scrie undeva ca nu ai voie sa faci o poză pe stradă sau ori unde ar fi.
cet:
(23 Mai 2017, 18:27)
Nu vreau sa conesc dar, in urmatorii 3 ani nu vor fi realizari spectaculoase indiferent de cine va iesi primar. De iese Maita s-ar putea sa mai miste ceva ajutat de centru de nu...... va fi jale. Am auzit ca se pregateste operatiunea "Pirjol". Mai exact, dupa alegeri vor mai pleca din primarie 3-5 angajati, unii la consiliul judetean iar altii pe unde or vedea cu ochii. Firma de casa va fi desfiintata de desteptul de consilier DUBALARU Vasile sau nu va mai primi contracte.
  Apropo de Dubalaru: a intrat in istorie ca primul consilier propus sa fie pedepsit prin HCL.  Nu mai zic de faptul ca, ca fost lucrator al Curtii de conturi a vrut sa deturneze fondurile pentru un drum ca nu-i placea lui, nestiind ca fapta se pedepseste cu inchisoare.
mar:
(23 Mai 2017, 17:00)
Da. A trecut apropae un de la alegerile locașe și județene. Așegeri cu speranțe mari, mai ales și după câștigarea Parlamentarelor de către PSD. Un an plin de frustrări, văzând că nu mai e o speranță, aleșii noștri fiind preocupați de sedii, de scandaluri cu pauza de pipi, cu alegerea conslierelor, cu plângeri referitoare la incompetența subordonaților, cu lipsă de viziune, cu flori de 8 martie  s.a.m.d., dar fără proiecte de modernizare a județului, căruia îi lipsește educația, sănătatea, sistem de apă. canalizare, economie locală și, în curând, oamenii (alții decât cei de la CJ/CL și primării). Incompetență, dar cel mai grav, lenea ce domină sistemul de stat, plus interese mărunte (gen sediul CJ) nu are cum să dezvolte acest județ. E timpul ca Amara să dea semnalul că don Președinte a luat-o pe căi greșite. Dacă nu e în stare să dezvolte județul, e simplu, luați-vă consilieri capabili, nu bibelouri, și nu  ne mai nenorociți 4 ani din viață. E timpul ca Amara să voteze alt candidat. NU PSD-ului și politici sale de pomană, fără investiții în infrastructură.  Pentru @colhoz- cred că a primit educația pe care voi ați oferit-o țării, prin numiri de directori și profesori politic. Oricum, d-na/d-nul are dreptul la vot și opinie, indiferent dacă știe sau nu limba română. Uită-te prin ograda Psd-ului ș vezi câți știu limba română. Jos cu oportuniștii!
@colhoz:
(23 Mai 2017, 12:09)
Domnule/Doamna Colhoz. 

Inainte sa denigrati, ar fi bine sa invatati sa scrieti corect gramatical. Si cu asta am spus tot. Zi frumoasa
colhoz:
(23 Mai 2017, 11:12)
Da nebunia lui Moraru, a amblat pe strazi cu latratori in fata care intra prin curtile oamenilor si ii scotea afara ca a venit Presedintele, mai putin ii durea de Maita.
Moraru cu hoarda de maimutoi dupa el sunt inebuniti sa cistige primaria, ca de sa nu piarda butoanele moraru, ca de doar nu o sa comande Maita, tot el comanda, niste nemernici, care ar trebuie sa fie indepartati. Daca Amara vrea ca comuna sa fie bine jos nemernicul de Moraru........Desteptarea amaranilor, nu mai dati voie unui vinitic sa faca ce vrea cu Amara, sa isi bata joc de voi, si sa isi umple buzunarele de pe urma altora.................Pardon orasul de suflet a mafiei Moraru........
Ileana:
(23 Mai 2017, 02:20)
Nu mai aveti ce sa scrieti si incepeti cu denigrarile. Mai bine vedeti gunoiul din ochii vostrii si apoi comentati pe altii.
Ion din Amara:
(22 Mai 2017, 22:43)
E disperat Victor sa nu iasa altcineva primar, decit un om aservit lui. Daca iese altcineva e jale mare ca se vor da in vileag toate nenorocirile facute de Victor cu fratesu pe care la pus sef la Busines srl, afacerea familiei pe banii primariei dau apa si inchiriaza terenurile si plajele din Amara proprietatea orasului si banii ii baga in buzunarul lor. Hai DNAUL hai sii ii luati pe hoti !
Andrei:
(22 Mai 2017, 16:46)
                       
                               Atentie!      

Nu fostul primar Moraru, mareste salariile si pensiile.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 02 Iul 2026
231 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Movila: Casă în flăcări din cauza unui scurtcircuit

Movila: Casă în flăcări din cauza unui scurtcircuit

Sâmbătă, 18 iunie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 13:35
(6134 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 20 mii lei, aplicate de polițiști

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 20 mii lei, aplicate de polițiști

În seara zilei de vineri, 17 iunie a.c., polițiștii rutieri au acționat pe principalele artere din județul Ialomița pentru prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente și pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2022, 17:15
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Motociclist mort într-un accident rutier

DN2A: Motociclist mort într-un accident rutier

Vineri, 17 iunie a.c., pe DN2A, între localitățile Slobozia si Bucu, s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din verificările efectuate la fața locului a reieșit că în timp ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 21:15
(23015 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia: «Magia Culorilor» 2022

Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia: «Magia Culorilor» 2022

Muzică, veselie, bucuria de a fi împreună cu prietenii, frumusețea viselor de adolescent. Cu alte cuvinte, minunata lume a tinereții! «Magia Culorilor» a cuprins joi seară, 16 iunie a.c., platoul din fața ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 13:20
(11038 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Prezența la a doua probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale 2022

Joi, 16 iunie 2022, s-a desfășurat a doua probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (Matematică)-sesiunea 2022. La nivelul județului Ialomița, au fost prezenți 1922 de ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 13:10
(11346 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Grindu

Incendiu la Grindu

Joi, 16 iunie a.c., două echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 12:50
(7515 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu incendiu


IPJ Ialomița: Acțiune cu efective mărite în mediul rural

Efective mărite din cadrul IPJ Ialomița au acționat în cursul zilei de joi, 16 iunie a.c., sprijiniți de jandarmi ialomițeni, pe raza localităților Traian, Scânteia și Cocora pentru prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 12:35
(6195 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia, 2022: Bilanțul Târgului «FarmConect România»

Slobozia, 2022: Bilanțul Târgului «FarmConect România»

Asociația Producătorilor de Porumb din România (APPR), în parteneriat cu Primăria Slobozia, a încheiat prima ediție a Târgului Național «FarmConect România», desfășurat în perioada 9-11 iunie 2022 la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2022, 19:10
(12450 vizualizări - 0 comentarii)


S-a deschis Supeco Slobozia

S-a deschis Supeco Slobozia

Începând de joi, 16 iunie 2022, vă puteți face cumpărăturile la Supeco, deschis oficial la Slobozia. Supermarketul se află situat în incinta Park Plaza.

Peste 5000 de produse pentru întreaga familie ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2022, 13:50
(11492 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: Nivel de participare de 95,12% la Examenul de Evaluare Națională 2022

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicități primele informații legate de participarea la Examenul de Evaluare Națională a elevilor de clasa a VIII-a. Potrivit acestora, la prima probă, cea ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2022, 17:10
(25048 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua europeană de prevenire a furturilor din locuință»

Pentru al patrulea an consecutiv, Poliția Română, în parteneriat cu EUCPN (Rețeaua Europeană de Prevenire a Criminalității), EUROPOL și alte 24 de state din Europa, lansează «Ziua europeană de prevenire ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2022, 13:30
(23132 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 incendii într-o singură zi

Miercuri, 15 iunie 2022, echipajele de pompieri ale ISU Ialomița au intervenit de 4 ori pentru a lichida incendii apărute pe teritoriul județului. Astfel, două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2022, 12:30
(20423 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Coloniști din orașul Fetești!

Pentru conectarea la rețeaua de distribuție nou executată a conductelor de alimentare cu apă de pe străzile Ștefan cel Mare, Petru Movilă și Zorilor din orașul Fetești, județul Ialomița, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2022, 18:25
(11217 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni celebrează «Ziua Mondială a Donatorului de Sânge»

Jandarmii ialomițeni celebrează «Ziua Mondială a Donatorului de Sânge»

Marți, 14 iunie 2022, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au sărbătorit «Ziua Mondială a Donatorului de Sânge» împreună cu personalul Centrului de Transfuzii Sanguină Ialomița ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2022, 17:10
(19487 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Primă de inserție pentru absolvenți

Pentru a încuraja încadrarea în muncă a tinerilor absolvenți, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea acestora prin acordarea unei prime de inserție în cuantum de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2022, 13:00
(7987 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 15 iunie, ziua dedicată competițiilor cu Serviciile Voluntare

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița desfășoară în data de 15 iunie 2022, începând cu ora 9,00, etapa județeană a Concursurilor Profesionale ale Serviciilor Voluntare ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2022, 13:00
(27074 vizualizări - 1 comentariu)


Căldărușanca/Buzău: Bebeluș de 8 luni, mort într-un accident rutier

Căldărușanca/Buzău: Bebeluș de 8 luni, mort într-un accident rutier

Duminică, 12 iunie a.c., în jurul orelor 17,40, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier produs în localitatea ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2022, 00:05
(11985 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 12 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27191, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 11 ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2022, 16:20
(1856 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Jilavele: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

În seara zilei de sâmbătă, 11 iunie a.c., pe raza localității Jilavele s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei persoane. Din verificările efectuate la fața locului a reieșit că în timp ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2022, 10:00
(6618 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier în localitatea Coșereni

Accident rutier în localitatea Coșereni

Sâmbătă, 11 iunie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier în localitatea Coșereni, în care au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2022, 21:40
(2636 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 11 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27191, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 10 iunie ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2022, 16:35
(2369 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii și polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de Rusalii

În perioada 10-13 iunie a.c, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va monitoriza permanent dinamica intervențiilor la nivel local, iar la nevoie vor fi dispuse ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2022, 17:15
(23121 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Vineri, 10 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27191, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de joi, 9 iunie a.c. ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2022, 16:15
(8942 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evenimentul «Magia Culorilor» se amână din cauza condițiilor meteo

Având în vedere condițiile atmosferice prognozate pentru ziua de sâmbătă, 11 iunie 2022, când , în jurul orelor 19,30, sunt anunțate averse de ploaie în municipiul Slobozia, organizatorii evenimentului ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2022, 12:30
(2007 vizualizări - 0 comentarii)


Autospecială nouă intrată în dotarea ISU Ialomița

Autospecială nouă intrată în dotarea ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost dotat cu o autospecială de intervenție pentru stingerea incendiilor. Autospeciala a fost distribuită de Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2022, 19:05
(9179 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Rezultatele acțiunilor de control fiscal din primele 5 luni ale anului

În vederea asigurării resurselor necesare pentru buna funcționare a Statului, ANAF urmărește creșterea gradului de conformare voluntară, atât la declarare, cât și la plată, mizând pe spiritul de responsabilitate ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2022, 17:40
(12962 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștință abonaților din întreaga arie de operare că luni, 13 iunie 2022, a doua zi de Rusalii, casieriile și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2022, 16:50
(13241 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Joi, 9 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27190, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de miercuri, 8 iunie ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2022, 16:35
(2017 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Miercuri, 8 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27190, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de marți, 7 iunie ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2022, 16:20
(3585 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 10 iunie 2022, termen pentru depunerea unor formulare de înregistrare/anulare a înregistrării în scopuri TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2022, 14:50
(14951 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Promovabilitate de 70,9%, absenteism ridicat și fără medii de 10! Dumitre în FC Bărăganul Ciulnița a ratat promovarea în Liga a III-a Părinte mulțumit în Promovabilitate de 70,9%, absenteism ridicat și fără medii de 10! Gio în FC Bărăganul Ciulnița a ratat promovarea în Liga a III-a @Liga a IV-a în Unirea își conturează lotul pentru Liga a II-a după intrarea în insolvență Alecu în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Cositoru Dumitru în FC Bărăganul Ciulnița a ratat promovarea în Liga a III-a apartament 2 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 SeGeRistu în Sistemul de Garanție-Returnare SGR plasează Ialomița în topul reciclării Curiosul în «Motorul» economic privat al Ialomiței alegator în Unirea își conturează lotul pentru Liga a II-a după intrarea în insolvență KOMUNIKATOR în Unirea își conturează lotul pentru Liga a II-a după intrarea în insolvență Liga a IV-a în Unirea își conturează lotul pentru Liga a II-a după intrarea în insolvență Mary în «Motorul» economic privat al Ialomiței Slabu în FC Bărăganul Ciulnița a ratat promovarea în Liga a III-a Cetatean3 în «Motorul» economic privat al Ialomiței @boss în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Cetatean 2 în «Motorul» economic privat al Ialomiței Cetatean în «Motorul» economic privat al Ialomiței

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...