Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alegeri pe Facebook la Amara

Imitatio in integrum

Alegeri pe Facebook la Amara

bonus: Selfie cu maladia Președintelui

Suntem în campanie electorală și la Amara hoardele de pesedei au luat cu asalt casele europene ale electoratului Președintelui. Spunem asta pentru că din fotografiile postate pe Facebook, candidatul PSD nu se prea distinge. În schimb Președintele...

Transfer de imagine
Pe candidatul PSD de la Amara îl cheamă Măiță Ion. Lumea îl știe mai mult după neamuri, că despre el nu e mare lucru de spus. Adică a făcut umbră pământului și n-a deranjat pe nimeni pănă nu s-a lăsat convins că ar fi bun de primar... E drept, prin presă se scrie că firma lui a vândut pantofi la suprapreț la DADP Slobozia, că a pus neoane ecologice prin instituții la suprapreț... Dar astea sunt bârfe plătite de Opoziție, cine le bagă în seamă? Numai că alegerile bat la ușă și, bun/prost, Măiță trebuie să le câștige, că altfel se face de râs domnu’ Președinte și nu-l mai spală toată apa Europei. Așa că în laboratorul electoral din capul domniei sale s-a născut ideea genială de a-i face un transfer de imagine pe Facebook, după modelul sfințirii icoanelor făcătoare de minuni. Așa se face că, de vreo două săptămâni încoace, pagina personală a candidatului a înviat, iar acesta postează fără discernământ tot felul de mesaje preelectorale, de la fotografii cu maimuțele parlamentare din dotarea Oganizației, la anunțuri umanitare care, în opinia Dumnezeu știe cui, dovedesc că Ion Măiță merită ales primar pentru că nu mai poate dormi de grija alegătorilor săi. Iar în pauzele dintre postări, cvasianonim, candidatul mulțumește sincer Președintelui pentru acest transfer de imagine neprețuit de următoarea manieră: «Stimați cetățeni, Astăzi, împreună cu președintele Consiliului Județean Ialomița, domnul Victor Moraru, și echipa PSD Amara, am fost pe străzile orașului nostru, unde ne-am întâlnit cu dumneavoastră și v-am prezentat realizările echipei noastre de până acum și planurile pentru perioada următoare.Vă mulțumim pentru încrederea pe care ne-o oferiți!».

Selfie cu maladia Președintelui Iar pentru ca penibilul electoral să fie deplin, pe pagina de FB a candidatului apare și un #selfie cu președintele și fiul acestuia, Valentin Moraru (vezi foto). Gurile rele din PSD spun că odrasla a fost unsă șef de campanie dată fiind experiența lui de ajutor de băgător de seamă în PMP-ul moșit de Elena Udrea cândva la Slobozia. Dar nu vrem să amintim despre asta, că și hârtia are gradul ei de suportabilitate. Dar vă rugăm să priviți cu luare aminte această fotografie dinastică apreciată de 269 de susținători. Pentru că, din unghiul din care o privim noi, ea este dovada maladiei de care suferă Președintele. Generic, ea se numește «cultul personalității», iar jumătatea de chip a lui Măiță (n. red.: în stânga, în spatele Președintelui), dacă ne întrebați pe noi, confirmă indubitabil că toată Organizația în frunte cu el este conștientă de asta. Ce trist, domnule candidat, ce trist... Aproape că vă iertăm pentru că ați ales acest compromis mizer. Cu o condiție însă. Să învățați pe de rost catrenul ăsta din Coșbuc: «Totuna e dac-ai murit/ Flăcău ori moș îngârbovit;/ Dar nu-i totuna leu să mori/ Ori câine-nlănțuit».

22 Mai 2017, 13:45 (10354 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara
Reportaj în orașul Președintelui
Festivalul de la Amara, regele festivalurilor naționale
Moraru vs Ionașcu

Comentariile cititorilor:


Robert Trandafir:
(24 Mai 2017, 01:15)
Nu știu ce e rău în asta? :))) Nu cred ca scrie undeva ca nu ai voie sa faci o poză pe stradă sau ori unde ar fi.
cet:
(23 Mai 2017, 18:27)
Nu vreau sa conesc dar, in urmatorii 3 ani nu vor fi realizari spectaculoase indiferent de cine va iesi primar. De iese Maita s-ar putea sa mai miste ceva ajutat de centru de nu...... va fi jale. Am auzit ca se pregateste operatiunea "Pirjol". Mai exact, dupa alegeri vor mai pleca din primarie 3-5 angajati, unii la consiliul judetean iar altii pe unde or vedea cu ochii. Firma de casa va fi desfiintata de desteptul de consilier DUBALARU Vasile sau nu va mai primi contracte.
  Apropo de Dubalaru: a intrat in istorie ca primul consilier propus sa fie pedepsit prin HCL.  Nu mai zic de faptul ca, ca fost lucrator al Curtii de conturi a vrut sa deturneze fondurile pentru un drum ca nu-i placea lui, nestiind ca fapta se pedepseste cu inchisoare.
mar:
(23 Mai 2017, 17:00)
Da. A trecut apropae un de la alegerile locașe și județene. Așegeri cu speranțe mari, mai ales și după câștigarea Parlamentarelor de către PSD. Un an plin de frustrări, văzând că nu mai e o speranță, aleșii noștri fiind preocupați de sedii, de scandaluri cu pauza de pipi, cu alegerea conslierelor, cu plângeri referitoare la incompetența subordonaților, cu lipsă de viziune, cu flori de 8 martie  s.a.m.d., dar fără proiecte de modernizare a județului, căruia îi lipsește educația, sănătatea, sistem de apă. canalizare, economie locală și, în curând, oamenii (alții decât cei de la CJ/CL și primării). Incompetență, dar cel mai grav, lenea ce domină sistemul de stat, plus interese mărunte (gen sediul CJ) nu are cum să dezvolte acest județ. E timpul ca Amara să dea semnalul că don Președinte a luat-o pe căi greșite. Dacă nu e în stare să dezvolte județul, e simplu, luați-vă consilieri capabili, nu bibelouri, și nu  ne mai nenorociți 4 ani din viață. E timpul ca Amara să voteze alt candidat. NU PSD-ului și politici sale de pomană, fără investiții în infrastructură.  Pentru @colhoz- cred că a primit educația pe care voi ați oferit-o țării, prin numiri de directori și profesori politic. Oricum, d-na/d-nul are dreptul la vot și opinie, indiferent dacă știe sau nu limba română. Uită-te prin ograda Psd-ului ș vezi câți știu limba română. Jos cu oportuniștii!
@colhoz:
(23 Mai 2017, 12:09)
Domnule/Doamna Colhoz. 

Inainte sa denigrati, ar fi bine sa invatati sa scrieti corect gramatical. Si cu asta am spus tot. Zi frumoasa
colhoz:
(23 Mai 2017, 11:12)
Da nebunia lui Moraru, a amblat pe strazi cu latratori in fata care intra prin curtile oamenilor si ii scotea afara ca a venit Presedintele, mai putin ii durea de Maita.
Moraru cu hoarda de maimutoi dupa el sunt inebuniti sa cistige primaria, ca de sa nu piarda butoanele moraru, ca de doar nu o sa comande Maita, tot el comanda, niste nemernici, care ar trebuie sa fie indepartati. Daca Amara vrea ca comuna sa fie bine jos nemernicul de Moraru........Desteptarea amaranilor, nu mai dati voie unui vinitic sa faca ce vrea cu Amara, sa isi bata joc de voi, si sa isi umple buzunarele de pe urma altora.................Pardon orasul de suflet a mafiei Moraru........
Ileana:
(23 Mai 2017, 02:20)
Nu mai aveti ce sa scrieti si incepeti cu denigrarile. Mai bine vedeti gunoiul din ochii vostrii si apoi comentati pe altii.
Ion din Amara:
(22 Mai 2017, 22:43)
E disperat Victor sa nu iasa altcineva primar, decit un om aservit lui. Daca iese altcineva e jale mare ca se vor da in vileag toate nenorocirile facute de Victor cu fratesu pe care la pus sef la Busines srl, afacerea familiei pe banii primariei dau apa si inchiriaza terenurile si plajele din Amara proprietatea orasului si banii ii baga in buzunarul lor. Hai DNAUL hai sii ii luati pe hoti !
Andrei:
(22 Mai 2017, 16:46)
                       
                               Atentie!      

Nu fostul primar Moraru, mareste salariile si pensiile.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 01 Iul 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 5 noi cazuri de COVID-19

Joi, 13 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29680, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 12 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 16:20
(2377 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o locuință în Fetești

Incendiu la o locuință în Fetești

Două echipaje din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o bucătărie și o anexă gospodărească la Fetești. Au ars bucătăria și o anexă gospodărească în ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 14:15
(3087 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


ISU Ialomița: «Ziua Internațională pentru Reducere a Riscurilor la Dezastre»

Aniversată la 13 octombrie, «Ziua Internațională pentru Reducere a Riscurilor la Dezastre» marchează modul în care oamenii și comunitățile din întreaga lume depun eforturi pentru reducerea expunerii la ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 14:10
(9919 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Femeie salvată dintr-o fântână

Luciu: Femeie salvată dintr-o fântână

O misiune dificilă și de amploare, dar cu un final fericit, au avut echipajele de pompieri din Slobozia și Țăndărei. Astfel, miercuri, 12 octombrie a.c., în jurul orelor 15,20, prin apel la numărul unic ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 13:55
(6370 vizualizări - 0 comentarii)


26 de percheziții domiciliare la Bărbulești și Urziceni

Joi, 13 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 26 de mandate de percheziție domiciliară, dintre care 16 în municipiul Urziceni și 10 în comuna Bărbulești. În urma descinderilor ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 10:30
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea delicvenței juvenile și siguranța în școli, în atenția prefectului de Ialomița

Prevenirea delicvenței juvenile și siguranța în școli, în atenția prefectului de Ialomița

Miercuri, 12 octombrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat ședința Echipei Interinstituționale pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și a personalului didactic și prevenirea delicvenței ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 17:10
(9157 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Apa noastră cea de toate zilele»

Miercuri, 19 octombrie a.c., între orele 15,00-17,00, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va organiza evenimentul «Apa noastră cea de toate zilele»-o dezbatere despre reabilitarea sistemului național ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 16:25
(9368 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 12 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29675, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 11 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 16:15
(1901 vizualizări - 0 comentarii)


Ajutoare materiale și financiare oferite de parohiile din cadrul Protopopiatului Slobozia

Ajutoare materiale și financiare oferite de parohiile din cadrul Protopopiatului Slobozia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor și în coordonarea părintelui protopop Laurențiu Cioranu, conform rapoartelor trimestriale de activitate, parohiile ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 14:50
(10216 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Subvenții acordate angajatorilor pentru încadrarea în muncă a anumitor categorii de persoane

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă implementează la nivel național, prin intermediul agențiilor județene, proiectul «PROACCES 4-Subvenționarea locurilor de muncă pentru șomeri», proiect ce ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 14:40
(11280 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM subvenție


Percheziții domiciliare la Țăndărei și Fetești

Miercuri, 12 octombrie a.c., polițiștii IPJ Ialomița efectuează 8 percheziții domiciliare, în municipiul Fetești și orașul Țăndărei, pentru documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 11:30
(6810 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: Bunuri susceptibile a fi contrafăcute, confiscate de polițiști

Efective din cadrul Poliției Fetești au depistat, pe raza comunei Bordușani, un bărbat de 39 de ani, din județul Constanța, în timp ce oferea spre vânzare din interiorul unui autoturism articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 19:20
(7751 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Polițiștii din Urziceni au oprit în trafic, pe DN2, la intersecția cu DN1D, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 21 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date s-a constatat faptul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 19:10
(2852 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Marți, 11 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29673, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de luni, 10 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 16:15
(1480 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest al pensionarilor în fața Prefecturii Ialomița

Slobozia: Protest al pensionarilor în fața Prefecturii Ialomița

Membrii Uniunii Județene a Pensionarilor Ialomița și cei ai Consiliului Județean al Persoanelor Vârstnice Ialomița, alături de alte asociații care susțin drepturile pensionarilor au organizați marți, 1 ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 15:00
(9210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1042 de permise de conducere, emise în luna septembrie 2022

Potrivit datelor Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița, în luna septembrie 2022, la nivelul județului Ialomița au fost emise 1042 permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 14:45
(10472 vizualizări - 0 comentarii)


38 de mașini electrice, înmatriculate Ialomița

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița a emis 18 numere de înmatriculare de culoare verde pentru proprietarii unor autoturisme electrice. Reamintim ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 14:30
(13254 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Bătrână de 82 de ani, violată de un tânăr de 19 ani

Un tânăr de 19 ani a fost arestat preventiv la Slobozia după ce, în noaptea de duminică spre luni, 9/10 octombrie a.c., a violat o bătrână de 82 de ani, domiciliată în comuna Munteni Buzău. Polițiștii susțin ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 13:30
(7853 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești!

Miercuri, 12 octombrie 2022, în intervalul orar 08,00-16,00, se va întrerupe alimentarea cu energie electrică la nivelul surselor de apă ce deservesc orașul Fetești, pentru efectuarea unor lucrări de modernizare ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 13:15
(12255 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse alimentare neconforme, retrase de la comercializarea din supermarketuri

În perioada iulie-septembrie 2022, la nivelul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au fost înregistrate 10 notificări de alertă, referitoare la depășirea limitelor maxime ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 12:15
(13761 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Luni, 10 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29666, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de duminică, 9 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2022, 16:50
(1476 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Duminică, 9 octombrie a.c., în jurul orelor 20,30, trei echipaje de pompieri au intervenit la un accident produs la Fetești. Astfel, o tricicletă electrică ar fi intrat într-un autoturism staționat. Au ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2022, 14:05
(4927 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-14 octombrie 2022

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 14 octombrie 2022, Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți, eveniment ce va avea loc la sediul Centrului Cultural «Ionel ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2022, 13:10
(10360 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 9 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29664, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 8 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2022, 16:25
(1930 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 8 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29663, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de vineri, 7 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2022, 16:20
(1730 vizualizări - 0 comentarii)


Căutată de polițiștii italieni, identificată la Cocora

O tânără de 24 de ani, din Slobozia, pe numele căreia autoritățile judiciare italiene au emis un mandat european de arestare pentru comiterea a trei fapte de «tâlhărie», a fost identificată joi, 6 octombrie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 19:10
(3444 vizualizări - 1 comentariu)


Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști la Mărculești și Urziceni

Polițiștii ialomițeni au emis, în ultimele 48 de ore, două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați, ambii de 48 de ani. În primul caz este vorba despre un bărbat care, pe fondul unui conflict ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 19:05
(9352 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiștii au descoperit peste 2400 de litri de deșeuri periculoase

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pentru verificarea legalității operațiunilor derulate de către persoanele fizice și juridice care comercializează și utilizează ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 19:00
(6303 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

Joi, 6 octombrie a.c., polițiștii din Fetești au acționat pentru creșterea siguranței elevilor și a cadrelor didactice în spațiile școlare și adiacente acestora, precum și pentru prevenirea/depistarea faptelor ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 18:50
(3463 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: În misiune la «Ștafeta Veteranilor»

Ialomița: În misiune la «Ștafeta Veteranilor»

Doi luptători ai Serviciului de Acțiuni Speciale al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat vineri, 7 octombrie a.c., la competiția de alergare «Ștafeta Veteranilor». Aceștia au intrat ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2022, 18:30
(2869 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Cositoru Dumitru în FC Bărăganul Ciulnița a ratat promovarea în Liga a III-a apartament 2 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 SeGeRistu în Sistemul de Garanție-Returnare SGR plasează Ialomița în topul reciclării Curiosul în «Motorul» economic privat al Ialomiței alegator în Unirea își conturează lotul pentru Liga a II-a după intrarea în insolvență KOMUNIKATOR în Unirea își conturează lotul pentru Liga a II-a după intrarea în insolvență Liga a IV-a în Unirea își conturează lotul pentru Liga a II-a după intrarea în insolvență Mary în «Motorul» economic privat al Ialomiței Slabu în FC Bărăganul Ciulnița a ratat promovarea în Liga a III-a Cetatean3 în «Motorul» economic privat al Ialomiței @boss în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Cetatean 2 în «Motorul» economic privat al Ialomiței Cetatean în «Motorul» economic privat al Ialomiței Corcodel în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști Mary în Au sosit primele autogunoiere pentru operatorul ADI ECOO 2009 Golf în Sistemul de Garanție-Returnare SGR plasează Ialomița în topul reciclării STR SPERANTEI în Au sosit primele autogunoiere pentru operatorul ADI ECOO 2009 Boss în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...