Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Roșiile de Kogălniceanu

Roșiile de Kogălniceanu

bonus: Uzina de roșii de la Chirana

Comuna Mihail Kogălniceanu a devenit, în ultimii ani, unul dintre bazinele legumicole recunoscute la nivel național. Începând cu luna iunie și până târziu, în octombrie, legumele cultivate aici sunt transportate pe toate piețele din județele limitrofe... Iar competiția acerbă pentru produse timpurii a determinat specializarea producătorilor. Primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu, apreciază că în ultimii ani numărul cultivatorilor s-a dublat, ajungând la câteva sute. «La noi în zonă, numai cine nu vrea, nu are solarii sau legume în câmp... Dar toți vor, pentru că sunt oameni vrednici! Sau i-au învrednicit nevoile, că altfel zona este săracă și fără locuri de muncă... Dar ceea ce observ eu și mă bucură tare e faptul că suprafețele exploatate cresc de la an la an. Oamenii investesc și extind culturile... Iar această tendință nu poate decât să ne bucure!». Pe lângă solariile de legume, zona este recunoscută pentru una dintre cele mai mari investiții de gen din Ialomița. În imediata vecinătate a Popasului Chirana, un investitor local a ridicat în urmă cu 4 ani de zile o seră hidroponică, întinsă pe o suprafață de 1 hectar. Investiția, finanțată din fonduri europene, se ridică la 1,4 milioane de euro, iar roșiile de Chirana, produse 10 luni pe an, au devenit un brand apreciat în supermarketurile din București și Constanța. Deși lente și dificile, investițiile înregistrate în zonă reprezintă semne clare ale unui progres economic de care comunitățile din jur au nevoie.

Solarii fără «Ethrel»
Adrian Mihai, producător de legume din Mihail Kogălniceanu, a vândut primele tone de roșii pe 22 mai 2017. Cunoscătorii spun că asta e o performanță, date fiind condițiile meteo din această primăvară... Adrian Mihai crede însă că e mai mult de atât. Și nu se ferește să o spună. «Știți de ce se caută roșiile mele?! Pentru că nu le pun „Ethrel“, ca să crească... Că dacă le-aș fi pus, scoteam roșii la începutul lunii mai și le vindeam ca trufandale! Dar n-am vrut să am eu oameni pe conștiință...». Reamintim că «Ethrelul» este un stimulent de coacere, considerat ilegal în România din cauza utilizării excesive.
Convertirea la legumicultură Solariile lui Adrian Mihai sunt în curte. 1370 de mp de roșii, înalte până la piept și deja la a treia recoltare. Înăuntru aerul e fierbinte și fluid, aproape irespirabil. «Poți lucra până la 10 dimineața. Apoi riști să leșini de căldură...» explică Adrian. Împlinește anul acesta 34 de ani și e mulțumit de investiție. «Am făcut solariile anul trecut. Și în toamnă le-am extins... Iar acum o să le extind din nou! Am scos prima recoltă de roșii coapte pe 22 mai! (...)» ne spune râzând. N-a fost însă dintotdeauna așa vesel. În urmă cu 8 ani, când a început să cultive legume, a plâns și a înjurat. «Pe 29 septembrie, în 2009, a venit bruma... De-abia de mi-am scos investiția... Noroc că am avut o asigurare... Am pus 3 ani la rând, gândind că, dacă muncesc, mă îmbogățesc... N-a fost să fie așa! Nu știam destul. Am făcut pauză 2 ani și am încercat altceva... Am făcut de toate. Apoi m-am întors la legume. Și, încet-încet, investind mereu, am ajuns aici!». Cu experiența acumulată în acești ani și o camionetă care îi permite să nu mai depindă de speculanți, Adrian Mihai e mulțumit. «Am 85 de ari de capia și până la 2 hectare gogoșari... În câmp, la picurare... Slavă Domnului, merg bine! Dar să vedem, că în branșa asta nu ești sigur niciodată...». La nivelul comunei Mihail Kogălniceanu, Adrian Mihai se numără printre cultivatorii cu cea mai mare suprafață de teren cultivată cu legume. A obținut o subvenție de 3000 de euro pentru înființarea celor 1000 mp de cultură de roșii și este un exemplu cu care comunitatea se mândrește: «Am ales un hibrid olandez, rezistent la căldură... Roșia românească nu rezistă bine în solar. Se ofilește planta. Dar cu asta am reușit să scot 6 tone de roșii de pe 2400 de fire!».
Secretul succesului Ca să ajungă la acest nivel de performanță, unic la nivelul comunității, Adrian Mihai a muncit și a greșit... Dar acum știe că nu munca e secretul reușitei. «Totul contează... Sămânța de gogoșari e de la Institut, de la Vidra, folia e ungurească, garantată 8 ani, din magazine cumpăr puțin că piața e plină de produse contrafăcute de prin Bulgaria... Secretul e să vrei să înveți, să citești și să îi dai plantei ce-i trebuie! În fiecare seară, după ce termin ce e de muncit, iau tableta și caut. Nu înveți și nu experimentezi, nu ai producție! Iar dacă ai, trebuie să investești. Fără investiții, munca nu înseamnă mare lucru...». În cei 8 ani scurși de la prima cultură, Adrian Mihai a încercat tot ce poate încerca un legumicultor. Și a făcut toate experimentele posibile! Mai puțin unul: «Nu am forțat roșiile niciodată. Nu folosesc „Ethrel“ și nu vreau să am pe nimeni pe consțiință! Roșiile mele nu au cotor, nu sunt forțate la coacere...». Pentru că roșiile lui au gust și nu au cotor, Adrian Mihai nu poate face față cererii de pe piață. Dar e tânăr și are gânduri mari: «Munca la solarii începe  din decembrie și se termină în noiembrie anul următor! În câmp, depinzi de vreme. În solar, controlezi tu. De-aia vreau să mă mai extind puțin... Acum, când sunt tânăr și pot să duc!» ne spune râzând.

Uzina de roșii de la Chirana
La polul opus al acestui tip de afacere, tot la Mihail Kogălniceanu, se situează sera hidroponică construită de Chirana Serv SRL. Valoarea investiției este de 1,3 milioane de euro, iar producția obținută anual depășește 350 de tone la hectar!
O seră hidroponică Serele Chirana Serv se întind pe o suprafață de un hectar și sunt controlate electronic. Înăuntru, temperatura nu depășește 28 de grade, iar cele 33 mii de plante, un hibrid specializat, cresc în condiții optime. Tehnologia, explică inginerul Cătălin Voinea, este complet automatizată, iar rezultatele sunt de fiecare dată excepționale: «Avem mai multe soiuri, de la cele roz, extrem de căutate în supermarket pentru gustul lor, la cele verzi, bogate în nutrienți, sau cele roșii, soiul Montenegro, care conține cea mai mare cantitate de licopen. Plantele ajung până la 18 metri într-un singur ciclu de producție. Asta înseamnă 20-25 de etaje de producție, iar pe fiecare etaj, planta poate produce 750-800 de grame de roșii...». Ca și în solariile tradiționale, serele Chirana luptă cu paraziți specifici, care pot afecta culturile de roșii. «Tratamentul ales de noi este unul natural. De exemplu, pentru musculița albă, foarte periculoasă, folosim culturi de insecte-prădător sau viespi care parazitează ouăle de Macrolophus, un alt dăunător periculos...». Cătălin Voinea este mândru de munca sa și a colegilor săi și susține că acest tip de cultură de roșii hidroponică este net superioară celor tradiționale și infinit mai sănătoasă: «În pământ, totul se face după ureche. Nu poți controla planta, nu poți controla solul, nu poți decide ce și cât are nevoie o plantă... Aici însă, tehnologia ne permite controlul total, iar lupta se dă cu lumina, căldura și umiditatea!». Pentru asigurarea condițiilor optime de dezvoltare a plantei, serele Chirana dispun de o uzină miniaturală care este gestionată electronic, din fața unui computer. «Aici este inima serei. Practic, putem controla toți parametrii vegetativi ai plantei... Și, ce e mai important, putem afla în timp record dacă ceva nu e în regulă și putem corecta!» mai explică Cătălin Voinea. Există, inevitabil, și aspecte ale producției care nu pot fi controlate electronic. De exemplu, polenizarea! Pentru a rezolva această problemă serele Chirana folosesc... bondari! Cu numai 8 angajați permanenți, serele Chirana reușesc să producă aproximativ 350 de tone anual. Producția ajunge constant în supermarketurile din zona Capitalei, iar intențiile proprietarilor sunt de a extinde și diversifica producția.

30 Iunie 2017, 17:50 (6135 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 15 Iul 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Căzănești: Încă o persoană implicată în scandal, reținută de polițiști

În cadrul cercetărilor s-a stabilit că în scandalul iscat marți seară în orașul Căzănești a fost implicat și un tînăr, de 28 de ani, din localitate, ce a fost identificat deja de polițiști. Față de acesta ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:04
(18010 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Casiera unei asociații de locatari, arestată

Delapidare, fals intelectual și uz de fals sînt infracțiunile pentru care este învinuită o femeie, de 61 de ani, domiciliată în Urziceni, casier al unei asociații de locatari din municipiu. În baza probatoriului ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:41
(20803 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Polițiștii ialomițeni, în zonele afectate de inundații

Polițiștii ialomițeni continuă să acționeze în mai multe zone afectate de inundații, din municipiul Fetești și comunele Stelnica și Vlădeni. Misiunea polițiștilor se concentrează îndeosebi pe asigurarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:38
(16273 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Galben

Ialomița, sub Cod Galben

Începînd de vineri, 9 iulie, orele 08,00 și pînă sîmbătă, 10 iulie, orele 10,00, Ialomița se află sub Cod Galben. Meteorologii au emis avertizări de vînt puternic și vijelii. «În intervalul menționat în ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:19
(21932 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Piața Agroalimentară și Bazarul de Mărfuri Industriale, controlate de polițiști

Joi, 8 iulie a.c., în intervalul orar 10.00-13.00, efective ale Birourilor de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Rutier Slobozia, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:07
(23500 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Depistat la volan deși avea permisul suspendat pentru conducere în stare de ebrietate

Joi seara, 8 iulie a.c., în jurul orei 20.00, un echipaj de poliție aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, în zona sensului giratoriu de la intersecția DN1D cu DN2, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:06
(12997 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea criminalității în mediul rural

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Cocora, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, au acționat pe raza comunelor anterior menționate ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:03
(20432 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM: 11%, rata șomajului în luna iunie 2010

La sfîrșitul lunii iunie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 11530 de persoane, din care 5272 șomeri indemnizați, respectiv 6258 șomeri neidemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 18:11
(12878 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Sudiți: Proiectile neexplodate descoperite sub fundația unei case

Nu mai puțin de 7 proiectile de artilerie explozive, patru dintre acestea de calibru 100 mm, două de calibru 105 și unul de calibru 76 mm, au fost descoperite de cîțiva cetățeni care lucrau la scoaterea ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 14:33
(24031 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei, raiul contrabandiștilor de țigări

Numai într-o singură seară polițiștii au confiscat peste 15 mii de pachete de țigări, în orașul Țăndărei. Țigările erau transportate în mașini, iar deținătorii nu au putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:23
(24408 vizualizări - 5 comentarii)


5,8 mii de lei, amenzi pentru nesiguranța alimentelor

Aproximativ 40 de unități de procesare sau comercializare a produselor alimentare au fost, în perioada recent încheiată, verificaTe de inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:22
(21939 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Patru autoturisme implicate într-un accident rutier

Miercuri, 7 iulie a.c., în jurul orei 14.35, echipajul de descarcerare și ambulanța SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat de urgență pe DN2, la ieșirea din localitatea Lilieci, unde s-a produs ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:15
(13861 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Urziceni: Acțiune a Poliției

O acțiune de amploare s-a desfășurat marți, 6 iulie a.c., la Urziceni, în intervalul orar 18.00-21.00, polițiștii acționînd pe multiple planuri. În cadrul acțiunii, au fost legitimate 173 de persoane, iar ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:11
(10992 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, după gratii

Marți, 6 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un tînăr, de 20 de ani, din localitate, învinuit de săvârșirea a trei furturi din auto, fapte săvîrșite împreună cu un minor de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:31
(14770 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, cu permisul suspendat

Un bucureștean de 29 de ani este cercetat penal de polițiști după ce a fost depistat conducînd un autoturism pe drumurile publice, deși avea permisul suspendat din luna ianuarie 2010. Autoturismul condus ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:20
(15141 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Țiganii din Căzănești s-au încăierat din nou. 5 persoane, reținute de polițiști

Scandalul s-a produs seara trecută, marți, 6 iulie, cînd mai multe persoane de etnie rromă, bărbați, femei și copii se aflau în fața unei locuințe unde aruncau cu diverse obiecte. Pentru calmarea spiritelor ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:04
(13647 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Aproape 2000 de pachete cu țigări de contrabandă, expediate printr-o firmă de curierat

Polițiștii din Slobozia au interceptat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, un autoturism asupra căruia aveau bănuieli că transportă țigări de contrabandă. La volan se afla un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 07:10
(20162 vizualizări - 3 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:19
(11065 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:18
(13402 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La 14 ani, tîlhari cu acte-n regulă

Duminică, 4 iulie, la miezul nopții telefonul de urgență al polițiștilor din Țăndărei a sunat pentru a anunța o tîlhărie în strada mare. Victima a declarat polițiștilor că în timp ce se afla în zona pasarelei ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(13399 vizualizări - 3 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: În căutarea vițelului (ne)pierdut

Fiindcă nu și-a mai găsit vițelul în locul unde îl priponise, o femeie din Sfîntu Gheorghe a apelat numărul de urgență 112 pentru a alerta polițiștii. Femeia a susținut că vițelul îi fusese furat din spatele ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(14636 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A fugit de acasă la cerșit

Un copil din Fetești a pus pe jar polițiștii din localitate după ce bunica sa, o bătrînă de 61 de ani, a anunțat dispariția de la domiciliu a acestuia. Copilul, de 12 ani, plecase de la domiciliu în urmă ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:54
(11931 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prins în trafic cu mașina neînmatriculată

Un cetățean din Urziceni s-a ales zilele tecute cu dosar penal pentru conducerea unei mașini neînmatriculate și cu numere false. Asta după ce în dimineața zilei de luni, 5 iulie, a fost depistat de polițiști ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:52
(13829 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandalagiul de pe Calea București, arestat

Scandalagiul de la Urziceni care a reușit performanța de a «trezi» un întreg cartier din municipiu și de a-și speria vecinii prin comportamentul său a fost reținut de polițiști. Individul a fost arestat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(13601 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Tînăr de 16 ani, arestat

În cadrul unei acțiuni ce a vizat depistarea persoanelor care se sustrag executării mandatelor de arestare preventivă sau mandatelor de executare a pedepsei, polițiștii ialomițeni au prins și arestat un ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(12034 vizualizări - 0 comentarii)


A pătruns pe constrasens și s-a izbit de o autoutilitară

Un bătrîn, de 65 ani, a ajuns la spital cu răni grave după ce a fost implicat într-un accident rutier. Pe scurt, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția Ploiești către Urziceni, în ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:50
(14833 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Sprijin financiar pentru culturile calamitate

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură fac apel către fermierii care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:47
(13576 vizualizări - 0 comentarii)


Vindea o drujbă contrafăcută

Vindea o drujbă contrafăcută

Jandarmii slobozeni au fost sesizați la începutul săptămînii, luni, 5 iulie despre faptul că un bărbat oferea spre vînzare pe o stradă din municipiu o drujbă, mult mai ieftină decît prețul de pe piață. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:46
(22803 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia drujba


APIA: Peste 2 milioane de euro, sprijin pentru apicultori

«Termenul limită pentru depunerea cererilor de plată pentru acțiunile realizate în acest an este de 16 august 2010» informează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură apicultorii județului. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:44
(13384 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii militari fac eforturi pentru întărirea digului din zona cartierului Buliga-Fetești

Din cauza creșterilor de debite și cote ale Brațului Borcea al Dunării, încă de miercuri, 30 iunie, cadre ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița acționează ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:16
(27667 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...