Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Roșiile de Kogălniceanu

Roșiile de Kogălniceanu

bonus: Uzina de roșii de la Chirana

Comuna Mihail Kogălniceanu a devenit, în ultimii ani, unul dintre bazinele legumicole recunoscute la nivel național. Începând cu luna iunie și până târziu, în octombrie, legumele cultivate aici sunt transportate pe toate piețele din județele limitrofe... Iar competiția acerbă pentru produse timpurii a determinat specializarea producătorilor. Primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu, apreciază că în ultimii ani numărul cultivatorilor s-a dublat, ajungând la câteva sute. «La noi în zonă, numai cine nu vrea, nu are solarii sau legume în câmp... Dar toți vor, pentru că sunt oameni vrednici! Sau i-au învrednicit nevoile, că altfel zona este săracă și fără locuri de muncă... Dar ceea ce observ eu și mă bucură tare e faptul că suprafețele exploatate cresc de la an la an. Oamenii investesc și extind culturile... Iar această tendință nu poate decât să ne bucure!». Pe lângă solariile de legume, zona este recunoscută pentru una dintre cele mai mari investiții de gen din Ialomița. În imediata vecinătate a Popasului Chirana, un investitor local a ridicat în urmă cu 4 ani de zile o seră hidroponică, întinsă pe o suprafață de 1 hectar. Investiția, finanțată din fonduri europene, se ridică la 1,4 milioane de euro, iar roșiile de Chirana, produse 10 luni pe an, au devenit un brand apreciat în supermarketurile din București și Constanța. Deși lente și dificile, investițiile înregistrate în zonă reprezintă semne clare ale unui progres economic de care comunitățile din jur au nevoie.

Solarii fără «Ethrel»
Adrian Mihai, producător de legume din Mihail Kogălniceanu, a vândut primele tone de roșii pe 22 mai 2017. Cunoscătorii spun că asta e o performanță, date fiind condițiile meteo din această primăvară... Adrian Mihai crede însă că e mai mult de atât. Și nu se ferește să o spună. «Știți de ce se caută roșiile mele?! Pentru că nu le pun „Ethrel“, ca să crească... Că dacă le-aș fi pus, scoteam roșii la începutul lunii mai și le vindeam ca trufandale! Dar n-am vrut să am eu oameni pe conștiință...». Reamintim că «Ethrelul» este un stimulent de coacere, considerat ilegal în România din cauza utilizării excesive.
Convertirea la legumicultură Solariile lui Adrian Mihai sunt în curte. 1370 de mp de roșii, înalte până la piept și deja la a treia recoltare. Înăuntru aerul e fierbinte și fluid, aproape irespirabil. «Poți lucra până la 10 dimineața. Apoi riști să leșini de căldură...» explică Adrian. Împlinește anul acesta 34 de ani și e mulțumit de investiție. «Am făcut solariile anul trecut. Și în toamnă le-am extins... Iar acum o să le extind din nou! Am scos prima recoltă de roșii coapte pe 22 mai! (...)» ne spune râzând. N-a fost însă dintotdeauna așa vesel. În urmă cu 8 ani, când a început să cultive legume, a plâns și a înjurat. «Pe 29 septembrie, în 2009, a venit bruma... De-abia de mi-am scos investiția... Noroc că am avut o asigurare... Am pus 3 ani la rând, gândind că, dacă muncesc, mă îmbogățesc... N-a fost să fie așa! Nu știam destul. Am făcut pauză 2 ani și am încercat altceva... Am făcut de toate. Apoi m-am întors la legume. Și, încet-încet, investind mereu, am ajuns aici!». Cu experiența acumulată în acești ani și o camionetă care îi permite să nu mai depindă de speculanți, Adrian Mihai e mulțumit. «Am 85 de ari de capia și până la 2 hectare gogoșari... În câmp, la picurare... Slavă Domnului, merg bine! Dar să vedem, că în branșa asta nu ești sigur niciodată...». La nivelul comunei Mihail Kogălniceanu, Adrian Mihai se numără printre cultivatorii cu cea mai mare suprafață de teren cultivată cu legume. A obținut o subvenție de 3000 de euro pentru înființarea celor 1000 mp de cultură de roșii și este un exemplu cu care comunitatea se mândrește: «Am ales un hibrid olandez, rezistent la căldură... Roșia românească nu rezistă bine în solar. Se ofilește planta. Dar cu asta am reușit să scot 6 tone de roșii de pe 2400 de fire!».
Secretul succesului Ca să ajungă la acest nivel de performanță, unic la nivelul comunității, Adrian Mihai a muncit și a greșit... Dar acum știe că nu munca e secretul reușitei. «Totul contează... Sămânța de gogoșari e de la Institut, de la Vidra, folia e ungurească, garantată 8 ani, din magazine cumpăr puțin că piața e plină de produse contrafăcute de prin Bulgaria... Secretul e să vrei să înveți, să citești și să îi dai plantei ce-i trebuie! În fiecare seară, după ce termin ce e de muncit, iau tableta și caut. Nu înveți și nu experimentezi, nu ai producție! Iar dacă ai, trebuie să investești. Fără investiții, munca nu înseamnă mare lucru...». În cei 8 ani scurși de la prima cultură, Adrian Mihai a încercat tot ce poate încerca un legumicultor. Și a făcut toate experimentele posibile! Mai puțin unul: «Nu am forțat roșiile niciodată. Nu folosesc „Ethrel“ și nu vreau să am pe nimeni pe consțiință! Roșiile mele nu au cotor, nu sunt forțate la coacere...». Pentru că roșiile lui au gust și nu au cotor, Adrian Mihai nu poate face față cererii de pe piață. Dar e tânăr și are gânduri mari: «Munca la solarii începe  din decembrie și se termină în noiembrie anul următor! În câmp, depinzi de vreme. În solar, controlezi tu. De-aia vreau să mă mai extind puțin... Acum, când sunt tânăr și pot să duc!» ne spune râzând.

Uzina de roșii de la Chirana
La polul opus al acestui tip de afacere, tot la Mihail Kogălniceanu, se situează sera hidroponică construită de Chirana Serv SRL. Valoarea investiției este de 1,3 milioane de euro, iar producția obținută anual depășește 350 de tone la hectar!
O seră hidroponică Serele Chirana Serv se întind pe o suprafață de un hectar și sunt controlate electronic. Înăuntru, temperatura nu depășește 28 de grade, iar cele 33 mii de plante, un hibrid specializat, cresc în condiții optime. Tehnologia, explică inginerul Cătălin Voinea, este complet automatizată, iar rezultatele sunt de fiecare dată excepționale: «Avem mai multe soiuri, de la cele roz, extrem de căutate în supermarket pentru gustul lor, la cele verzi, bogate în nutrienți, sau cele roșii, soiul Montenegro, care conține cea mai mare cantitate de licopen. Plantele ajung până la 18 metri într-un singur ciclu de producție. Asta înseamnă 20-25 de etaje de producție, iar pe fiecare etaj, planta poate produce 750-800 de grame de roșii...». Ca și în solariile tradiționale, serele Chirana luptă cu paraziți specifici, care pot afecta culturile de roșii. «Tratamentul ales de noi este unul natural. De exemplu, pentru musculița albă, foarte periculoasă, folosim culturi de insecte-prădător sau viespi care parazitează ouăle de Macrolophus, un alt dăunător periculos...». Cătălin Voinea este mândru de munca sa și a colegilor săi și susține că acest tip de cultură de roșii hidroponică este net superioară celor tradiționale și infinit mai sănătoasă: «În pământ, totul se face după ureche. Nu poți controla planta, nu poți controla solul, nu poți decide ce și cât are nevoie o plantă... Aici însă, tehnologia ne permite controlul total, iar lupta se dă cu lumina, căldura și umiditatea!». Pentru asigurarea condițiilor optime de dezvoltare a plantei, serele Chirana dispun de o uzină miniaturală care este gestionată electronic, din fața unui computer. «Aici este inima serei. Practic, putem controla toți parametrii vegetativi ai plantei... Și, ce e mai important, putem afla în timp record dacă ceva nu e în regulă și putem corecta!» mai explică Cătălin Voinea. Există, inevitabil, și aspecte ale producției care nu pot fi controlate electronic. De exemplu, polenizarea! Pentru a rezolva această problemă serele Chirana folosesc... bondari! Cu numai 8 angajați permanenți, serele Chirana reușesc să producă aproximativ 350 de tone anual. Producția ajunge constant în supermarketurile din zona Capitalei, iar intențiile proprietarilor sunt de a extinde și diversifica producția.

30 Iunie 2017, 17:50 (6041 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 08 Iul 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30151 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28557 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19328 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23706 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29907 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19822 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28489 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19661 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33953 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16242 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31577 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28778 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20761 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32132 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31388 vizualizări - 0 comentarii)


Angajații «bolnavi», urmăriți de Ministerul Sănătății și Poliție

Guvernul a modificat legislația în privința acordării de concedii medicale, prin introducerea unor reglementări care vor da posibilitatea unei verificări mai eficiente a modului de acordare a acestora, ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 10:18
(27933 vizualizări - 0 comentarii)


Gropile din șosele fac victime: Accident la ieșire din Slobozia Nouă

Unul după altul, craterele fac drumurile județene aproape impracticabile, iar traseele de parcurs adevărate coșmaruri pentru șoferi. Iar asta nu este tot. Gropile din carosabilul ialomițean fac și victime ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:36
(18884 vizualizări - 0 comentarii)


«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

«Zărzărică, zărzărea», la a XVIII-a ediție

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 16 aprilie 2010, faza locală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului județean de folclor «Zărzărică ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:33
(30574 vizualizări - 0 comentarii)


Pietonii, în atenția polițiștilor

Începînd de astăzi, 14 aprilie a.c., polițiștii rutieri acționează pe șoselele din municipiul Slobozia pentru a verifica modul în care sînt respectate dispozițiile legale referitoare la acordarea priorității ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:23
(24270 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui «șofer» fără permis

În cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 13 spre 14 aprilie, un agent din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Fetești a folosit armamentul din dotare pentru prinderea unui conducător ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(19148 vizualizări - 0 comentarii)


Transport ilegal de animale

Marți, 13 aprilie, în jurul orei 18,00, un echipaj din cadrul Biroului Rutier Slobozia a oprit, pe șoseaua Amara, un autovehicul în care se aflau 3 pasageri. Procedînd la legitimarea ocupanților mașinii ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:18
(32018 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Autoturisme cu defecțiuni tehnice, afară de pe șosele!» continuă

Marți, 13 aprilie a.c., în intervalul orar 10,00-14,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Fetești în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au continuat acțiunea demarată ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:15
(29845 vizualizări - 1 comentariu)


Pietonii ce traversează neregulamentar, sancționați

Poliția Rutieră a derulat, în ultimele 48 de ore, acțiuni ce au avut drept scop conștientizarea participanților la trafic cu privire la riscul pe care-l reprezintă abaterile de la normele rutiere în vigoare ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:12
(27864 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Focul i-a ars casa

Reviga: Focul i-a ars casa

În această dimineață, miercuri, 14 aprilie, flăcările unui incendiu au mistuit casa unei femei din comuna Reviga. Incendiul a fost semnalat pompierilor, însă pînă la sosirea acestora focul cuprinsese întreaga ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2010, 17:09
(33544 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 20:01
(22295 vizualizări - 0 comentarii)


TE DEUM LAUDAMUS, concurs inițiat de Protoieria Urziceni

TE DEUM LAUDAMUS, concurs inițiat de Protoieria Urziceni

Luni, 12 aprilie 2010, Protoieria Urziceni, în colaborare cu World Vision România, au organizat concursul «Te Deum Laudamus». Evenimentul a devenit o tradiție în Protoieria Urziceni, anul acesta organizîndu ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 19:00
(29381 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:45
(19305 vizualizări - 0 comentarii)


Minori cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de luni, 12 aprilie, un slobozean a sesizat Poliția Orașului Căzănești despre faptul că persoane necunoscute au pătruns într-un garaj situat în curtea unei locuințe pe care o deține în ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:20
(18308 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturisme cu defecțiuni tehnice, scoase din circulație

La începutul săptămînii, luni, 12 aprilie în intervalul orar 10,00-13,00, polițiști din cadrul Biroului Rutier Fetești în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:20
(21311 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru deținerea de substanțe toxice

În baza unui plan național de acțiune pentru prevenirea, identificarea și sancționarea faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție a plantelor, în cursul zilei de luni ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2010, 18:18
(33622 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
apartament 2 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 cetateanu.net în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Alina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți GOGUTA în Primarul Vasile Câmpulungeanu, somat de Prefectură să demoleze construcțiile din ferma proprie, ridicate ilegal pe islazul comunal nemultumitu' în Un interviu «lămuritor» sau «Păzea, că vine Peiu!» Aura Stanciu în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» Ana A. în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» AliEscu MargaStrateS în Promovabilitate de 70,9%, absenteism ridicat și fără medii de 10! Răduță Aurelian-Constantin în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» spațiu comercial de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 apartament 2 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 cetateanu.net în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Un avertizor în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Mari în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Toma Florentina Daniela în Judecătoria Urziceni rămâne deschisă, însă soluționarea dosarelor va fi întârziată teren intravilan Fundata în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 #pasajladrajna în Un interviu «lămuritor» sau «Păzea, că vine Peiu!» anvelope de vară în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...