Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Roșiile de Kogălniceanu

Roșiile de Kogălniceanu

bonus: Uzina de roșii de la Chirana

Comuna Mihail Kogălniceanu a devenit, în ultimii ani, unul dintre bazinele legumicole recunoscute la nivel național. Începând cu luna iunie și până târziu, în octombrie, legumele cultivate aici sunt transportate pe toate piețele din județele limitrofe... Iar competiția acerbă pentru produse timpurii a determinat specializarea producătorilor. Primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu, apreciază că în ultimii ani numărul cultivatorilor s-a dublat, ajungând la câteva sute. «La noi în zonă, numai cine nu vrea, nu are solarii sau legume în câmp... Dar toți vor, pentru că sunt oameni vrednici! Sau i-au învrednicit nevoile, că altfel zona este săracă și fără locuri de muncă... Dar ceea ce observ eu și mă bucură tare e faptul că suprafețele exploatate cresc de la an la an. Oamenii investesc și extind culturile... Iar această tendință nu poate decât să ne bucure!». Pe lângă solariile de legume, zona este recunoscută pentru una dintre cele mai mari investiții de gen din Ialomița. În imediata vecinătate a Popasului Chirana, un investitor local a ridicat în urmă cu 4 ani de zile o seră hidroponică, întinsă pe o suprafață de 1 hectar. Investiția, finanțată din fonduri europene, se ridică la 1,4 milioane de euro, iar roșiile de Chirana, produse 10 luni pe an, au devenit un brand apreciat în supermarketurile din București și Constanța. Deși lente și dificile, investițiile înregistrate în zonă reprezintă semne clare ale unui progres economic de care comunitățile din jur au nevoie.

Solarii fără «Ethrel»
Adrian Mihai, producător de legume din Mihail Kogălniceanu, a vândut primele tone de roșii pe 22 mai 2017. Cunoscătorii spun că asta e o performanță, date fiind condițiile meteo din această primăvară... Adrian Mihai crede însă că e mai mult de atât. Și nu se ferește să o spună. «Știți de ce se caută roșiile mele?! Pentru că nu le pun „Ethrel“, ca să crească... Că dacă le-aș fi pus, scoteam roșii la începutul lunii mai și le vindeam ca trufandale! Dar n-am vrut să am eu oameni pe conștiință...». Reamintim că «Ethrelul» este un stimulent de coacere, considerat ilegal în România din cauza utilizării excesive.
Convertirea la legumicultură Solariile lui Adrian Mihai sunt în curte. 1370 de mp de roșii, înalte până la piept și deja la a treia recoltare. Înăuntru aerul e fierbinte și fluid, aproape irespirabil. «Poți lucra până la 10 dimineața. Apoi riști să leșini de căldură...» explică Adrian. Împlinește anul acesta 34 de ani și e mulțumit de investiție. «Am făcut solariile anul trecut. Și în toamnă le-am extins... Iar acum o să le extind din nou! Am scos prima recoltă de roșii coapte pe 22 mai! (...)» ne spune râzând. N-a fost însă dintotdeauna așa vesel. În urmă cu 8 ani, când a început să cultive legume, a plâns și a înjurat. «Pe 29 septembrie, în 2009, a venit bruma... De-abia de mi-am scos investiția... Noroc că am avut o asigurare... Am pus 3 ani la rând, gândind că, dacă muncesc, mă îmbogățesc... N-a fost să fie așa! Nu știam destul. Am făcut pauză 2 ani și am încercat altceva... Am făcut de toate. Apoi m-am întors la legume. Și, încet-încet, investind mereu, am ajuns aici!». Cu experiența acumulată în acești ani și o camionetă care îi permite să nu mai depindă de speculanți, Adrian Mihai e mulțumit. «Am 85 de ari de capia și până la 2 hectare gogoșari... În câmp, la picurare... Slavă Domnului, merg bine! Dar să vedem, că în branșa asta nu ești sigur niciodată...». La nivelul comunei Mihail Kogălniceanu, Adrian Mihai se numără printre cultivatorii cu cea mai mare suprafață de teren cultivată cu legume. A obținut o subvenție de 3000 de euro pentru înființarea celor 1000 mp de cultură de roșii și este un exemplu cu care comunitatea se mândrește: «Am ales un hibrid olandez, rezistent la căldură... Roșia românească nu rezistă bine în solar. Se ofilește planta. Dar cu asta am reușit să scot 6 tone de roșii de pe 2400 de fire!».
Secretul succesului Ca să ajungă la acest nivel de performanță, unic la nivelul comunității, Adrian Mihai a muncit și a greșit... Dar acum știe că nu munca e secretul reușitei. «Totul contează... Sămânța de gogoșari e de la Institut, de la Vidra, folia e ungurească, garantată 8 ani, din magazine cumpăr puțin că piața e plină de produse contrafăcute de prin Bulgaria... Secretul e să vrei să înveți, să citești și să îi dai plantei ce-i trebuie! În fiecare seară, după ce termin ce e de muncit, iau tableta și caut. Nu înveți și nu experimentezi, nu ai producție! Iar dacă ai, trebuie să investești. Fără investiții, munca nu înseamnă mare lucru...». În cei 8 ani scurși de la prima cultură, Adrian Mihai a încercat tot ce poate încerca un legumicultor. Și a făcut toate experimentele posibile! Mai puțin unul: «Nu am forțat roșiile niciodată. Nu folosesc „Ethrel“ și nu vreau să am pe nimeni pe consțiință! Roșiile mele nu au cotor, nu sunt forțate la coacere...». Pentru că roșiile lui au gust și nu au cotor, Adrian Mihai nu poate face față cererii de pe piață. Dar e tânăr și are gânduri mari: «Munca la solarii începe  din decembrie și se termină în noiembrie anul următor! În câmp, depinzi de vreme. În solar, controlezi tu. De-aia vreau să mă mai extind puțin... Acum, când sunt tânăr și pot să duc!» ne spune râzând.

Uzina de roșii de la Chirana
La polul opus al acestui tip de afacere, tot la Mihail Kogălniceanu, se situează sera hidroponică construită de Chirana Serv SRL. Valoarea investiției este de 1,3 milioane de euro, iar producția obținută anual depășește 350 de tone la hectar!
O seră hidroponică Serele Chirana Serv se întind pe o suprafață de un hectar și sunt controlate electronic. Înăuntru, temperatura nu depășește 28 de grade, iar cele 33 mii de plante, un hibrid specializat, cresc în condiții optime. Tehnologia, explică inginerul Cătălin Voinea, este complet automatizată, iar rezultatele sunt de fiecare dată excepționale: «Avem mai multe soiuri, de la cele roz, extrem de căutate în supermarket pentru gustul lor, la cele verzi, bogate în nutrienți, sau cele roșii, soiul Montenegro, care conține cea mai mare cantitate de licopen. Plantele ajung până la 18 metri într-un singur ciclu de producție. Asta înseamnă 20-25 de etaje de producție, iar pe fiecare etaj, planta poate produce 750-800 de grame de roșii...». Ca și în solariile tradiționale, serele Chirana luptă cu paraziți specifici, care pot afecta culturile de roșii. «Tratamentul ales de noi este unul natural. De exemplu, pentru musculița albă, foarte periculoasă, folosim culturi de insecte-prădător sau viespi care parazitează ouăle de Macrolophus, un alt dăunător periculos...». Cătălin Voinea este mândru de munca sa și a colegilor săi și susține că acest tip de cultură de roșii hidroponică este net superioară celor tradiționale și infinit mai sănătoasă: «În pământ, totul se face după ureche. Nu poți controla planta, nu poți controla solul, nu poți decide ce și cât are nevoie o plantă... Aici însă, tehnologia ne permite controlul total, iar lupta se dă cu lumina, căldura și umiditatea!». Pentru asigurarea condițiilor optime de dezvoltare a plantei, serele Chirana dispun de o uzină miniaturală care este gestionată electronic, din fața unui computer. «Aici este inima serei. Practic, putem controla toți parametrii vegetativi ai plantei... Și, ce e mai important, putem afla în timp record dacă ceva nu e în regulă și putem corecta!» mai explică Cătălin Voinea. Există, inevitabil, și aspecte ale producției care nu pot fi controlate electronic. De exemplu, polenizarea! Pentru a rezolva această problemă serele Chirana folosesc... bondari! Cu numai 8 angajați permanenți, serele Chirana reușesc să producă aproximativ 350 de tone anual. Producția ajunge constant în supermarketurile din zona Capitalei, iar intențiile proprietarilor sunt de a extinde și diversifica producția.

30 Iunie 2017, 17:50 (6091 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 11 Iul 2026
236 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 6 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29298, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de luni, 5 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2022, 16:15
(2338 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un muncitor care lucra la reabilitarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a căzut de la etajul al treilea al unității medicale luni, 5 septembrie 2022. Muncitorul se află la Unitatea de Primiri Urgențe ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 17:20
(15001 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Luni, 5 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29265, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de duminică, 4 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 16:50
(2842 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 7 accidente, 24 de persoane rănite

ISU Ialomița: 7 accidente, 24 de persoane rănite

Două echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs vineri, 2 septembrie 2022, în jurul orelor 16,20. În nefericitul eveniment a fost implicat un autoturism, în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2022, 15:55
(3480 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între localitățile Țăndărei și Ograda

Accident rutier între localitățile Țăndărei și Ograda

Duminică, 4 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit în cazul unui accident rutier produs între localitățile Țăndărei și Ograda, pe DN2A, în care au fost implicate două autoturisme. În urma ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2022, 19:15
(11369 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


Ialomița: 5 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 4 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29256, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 3 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2022, 16:35
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 3 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29251, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de vineri, 2 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2022, 16:55
(2362 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tribuna oficială a Stadionului «1 Mai», distrusă de un fulger

Slobozia: Tribuna oficială a Stadionului «1 Mai», distrusă de un fulger

Un puternic incendiu a fost produs în noaptea de vineri spre sâmbătă, 2/3 septembrie a.c., la Slobozia. Flăcările au distrus tribuna oficială a Stadionului «1 Mai». Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2022, 11:30
(6560 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 2 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29235, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de joi, 1 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 17:05
(2005 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat de 53 de ani din Slobozia, înecat în apele Mării Negre

Un bărbat de 53 de ani din Slobozia, aflat în vacanță pe litoralul Mării Negre, în stațiunea Jupiter, și-a pierdut viața în ziua de vineri, 2 septembrie 2022. Bărbatul nu a respectat steagul roșu arborat ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 15:30
(4925 vizualizări - 1 comentariu)


Educația-prioritate a Bisericii: Acțiune a Protopopiatului Urziceni

Educația-prioritate a Bisericii: Acțiune a Protopopiatului Urziceni

Din dorința de a veni în sprijinul părinților deoarece mai sunt câteva zile până la începerea noului an școlar, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a oferit vineri, 2 septembrie ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 15:10
(20228 vizualizări - 0 comentarii)


Statistică sumbră a Poliției Rutiere Ialomița: 39 de accidente soldate cu decesul a 34 de persoane și rănirea gravă a altor 17!

Acțiunile polițiștilor de la Rutieră au drept scop prevenirea evenimentelor grave din trafic, iar respectarea regulilor de circulație de către toți participanții la trafic ar reduce semnificativ tragediile ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2022, 14:05
(6041 vizualizări - 1 comentariu)


O zi de tabără la Jandarmeria Ialomița

O zi de tabără la Jandarmeria Ialomița

Întrucât la 1 septembrie se împlinesc 129 de ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, jandarmii ialomițeni au sărbătorit alături de copii de la grupul de cateheză «Doar noi?» al Parohiei Sfântul Nicolae ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 22:20
(4427 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare în comuna Gheorghe Doja

Două percheziții domiciliare s-au desfășurat joi, 1 septembrie a.c., în localitatea ialomițeană Gheorghe Doja. Descinderile au fost organizate de Poliția Capitalei într-un dosar ce vizează fapte de evaziune ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 16:30
(3586 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Joi, 1 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29219, fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de miercuri, 31 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 16:15
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni: Accident în apropiere de Urziceni, incendiu la Gheorghe Lazăr

Trei echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit la un accident rutier, în care au fost implicate două autotrenuri, în urma căruia a rezultat o victimă. În sprijinul acestora a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 13:25
(5314 vizualizări - 0 comentarii)


«Slobozia», distrusă de un șofer grăbit

«Slobozia», distrusă de un șofer grăbit

Literele volumetrice care alcătuiau numele reședinței județului au fost distruse în urma unui accident rutier produs joi, 1 septembrie 2022. Cel care a produs accidentul este șoferul unui BMW. Acesta venea ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 13:00
(3653 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA: Sprijin financiar de 26,046 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2022, 11:50
(5583 vizualizări - 0 comentarii)


Smirna: Polițiștii ialomițeni, printre copii

Smirna: Polițiștii ialomițeni, printre copii

Marți, 30 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, împreună cu polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat în localitatea Smirna activități ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 18:50
(3398 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evenimente la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Vineri, 2 septembrie 2022, de la orele 13,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» se va vernisa expoziția artiștilor Daniela Frumușeanu, Georgeta Hlihor, Maria Manceanu Bogatu și Mihai Hlihor. În continuare ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 16:55
(6125 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 31 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29200, fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de marți, 30 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 16:45
(1896 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sancțiuni la unitățile de învățământ

Premergător începerii anului școlar, specialiștii Inspecției de Prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au desfășurat controale de prevenire ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 16:30
(11360 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Miercuri, 31 august 2022, prefectul județului Ialomița a convocat ședința Colegiului Prefectural. Astfel, în cadrul ședinței, a fost adusă la cunoștință o informare privind siguranța elevilor și personalului ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 15:20
(9685 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 24 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 30 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29181, fiind înregistrate 24 de cazuri noi față de ziua de luni, 29 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 August 2022, 16:40
(3944 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Incendiu la o boxă din subsolul unui bloc

Două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la o boxă aflată la subsolul unui bloc de locuințe, în Urziceni ...[citește_toată_știrea]

30 August 2022, 15:55
(10695 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Accident pe Autostrada A2

Un accident soldat cu două victime s-a produs luni, 29 august a.c., în jurul orelor 14,20, pe Autostrada A2, km 144. Un echipaj de pompieri din Fetești a intervenit în scurt timp, în accident fiind implicate ...[citește_toată_știrea]

30 August 2022, 15:50
(2159 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 51,59 milioane de lei, în primele 7 luni din 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-iulie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 51,59 milioane de ...[citește_toată_știrea]

29 August 2022, 17:50
(8552 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 29 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 29 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29157, fiind înregistrate 29 de cazuri noi față de ziua de duminică, 28 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

29 August 2022, 16:25
(5089 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gura Ialomiței

Duminică, 28 august 2022, un echipaj de pompieri din Țăndărei a intervenit la un accident rutier produs între un autoturism și o motocicletă, în comuna Gura Ialomiței. În sprijin a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

29 August 2022, 15:20
(7569 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o hală în Ograda, combină în flăcări la Jilavele

Trei echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o hală de producție în comuna Ograda ...[citește_toată_știrea]

29 August 2022, 15:10
(4750 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
ca la noi.... în Administrațiile locale din Ialomița, fără soluții pentru relocarea elevilor școlilor reabilitate prin Programul «ELENA» CRISTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Manu în Primarul Vasile Câmpulungeanu, somat de Prefectură să demoleze construcțiile din ferma proprie, ridicate ilegal pe islazul comunal @Ana A în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» dan în Bacalaureat 2026, probă de foc pentru elevii ialomițeni: promovare sub media națională! autoturism RABLA în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 Mary în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia George în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Cetățean în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia #Mimi în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Iulia în Administrațiile locale din Ialomița, fără soluții pentru relocarea elevilor școlilor reabilitate prin Programul «ELENA» nemultumitu' în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Mary în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia CETATEAN în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Deea în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia localnic în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Moro Meteo în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia R în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Ionica în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți #pasajladrajna în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...