Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anchetă DNA la Primăria Axintele

Anchetă DNA la Primăria Axintele

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au în lucru un dosar penal ce vizează presupuse fapte de corupție comise la Primăria Axintele. Concret, Tudor Grigore, edilul localității, este suspectat că a schimbat ilegal destinația unei părți din islazul comunal pentru ca fiul său să exploateze respectiva suprafață și să beneficieze de subvenții APIA. Deși prejudiciul a fost recuperat în totalitate, surse judiciare apreciază faptul că ancheta deschisă la DNA este încă în cercetare.

Ilegalități la Primăria Axintele În urmă cu 5 ani, Camera de Conturi Ialomița a organizat un control de audit la Primăria Axintele. În urma verificării, reprezentanții instituției au descoperit faptul că edilul localității, Tudor Grigore, a schimbat ilegal categoria de folosință a unei suprafețe de aproximativ 100 de hectare din islazul comunal, transformând respectiva suprafață în teren arabil. Beneficiarul direct al acestei decizii ilegale a fost chiar fiul edilului, administrator al societății Agricola Axintele. Astfel, în baza unei simple adeverințe eliberată de Primăria Axintele și semnată de primarul Tudor Grigore, fiul acestuia a putut să beneficieze de subvențiile acordate de APIA. Surse judiciare apreciază faptul că societatea și administratorul său a încasat de pe urma pământului pe care l-a primit prin adeverința semnată de primarul Tudor Grigore ajutoare financiare de peste 32 mii de euro. După ce au descoperit această ilegalitate, auditorii Camerei de Conturi Ialomița au sesizat organele de cercetare penală. Cazul s-a aflat inițial în lucru la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, ulterior fiind declinat către Direcția Națională Anticorupție. Mai mult, au fost sesizați și reprezentanții APIA Ialomița care au dispus o serie de măsuri cu privire la recuperarea prejudiciului. La aproximativ un an distanță de la sesizare, prejudiciul pe care Agricola Axintele l-a produs prin activitatea ilegală întreprinsă de administratori au fost recuperat integral. Surse judiciare susțin însă că cercetările procurorilor Direcției Naționale Anticorupție încă nu s-au finalizat. Procurorii continuă să facă verificări pentru a stabili cu exactitate faptele sesizate de către auditorii Camerei de Conturi Ialomița în urmă cu 5 ani...

22 Septembrie 2017, 15:40 (11736 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Tudor :
(3 Octombrie 2017, 19:54)
Grigore nici nu ști cat de mic începi sa fi . Am zis .
Tudor Onedia :
(30 Septembrie 2017, 12:35)
Grigore nici NU sti cate mic incepi sa fi .
Observator deștept:
(24 Septembrie 2017, 16:03)
La Axintele și în tot județul e jaf! Dacă s-ar opri jaful, n-ar mai fi Ialomița, ar fi județ normal. Nu este nimic normal la sate sau orașe! Și populația adormită și prostită este vinovată. Lașitate, lipsă carte, credulitate și rudimentarism. Serialul LAS FIERBINȚI atinge tot, doar pentru cine se prinde....Și dacă se văd acolo, satirizați, îi doare undeva, afacerile personale ilicite să meargă!
christache:
(23 Septembrie 2017, 23:54)
Gogule@ cand Tinel va cadea in urma unor piedici va expoda mamaliga si vor fii multe capete cazute,primari consilieri si nu numai. Lantul este mare si fara numar de la mamaliga saracului consilier pana la primari. Serios vorbind ata va fi rupta. Si fac pariu cu INDEPENDENT ca se va intampla curand (pe surse demne de luat in consideratie) Cumetre demn de luat in seama de la independent retine... La Axintele se vorbeste de mult de povestea asta dar a fost luata drept gluma sovietica.
NicoLetal:
(23 Septembrie 2017, 19:30)
Fai Mariana am vazut Las Fierbinti din 19 septembrie 2017 ba esti nebun ca este adevarat soro. Cum zice ala del joaca rolul prefectului Petre Gigi, boul de la Dridu, ba cat curaj au sa-l injure pe lingaul lui Tinel. O fii fai Mariano adevarat daca au ajuns aia de la PRO TV sai spurce asa de tare. Eu stiu ca sunt cateva persoane din Dridu care lucreaza pe la serialul asta si mai este cineva care se tine scai de boul citat in Las Fierbinti.Am auzit chiar azi de la cineva din sarindar ca o sa fie un subiect si mai tare pe la Gadea sau asa ceva.Fai Mariano asta de la Axintele este belelus in patru labe fata de bouul sforar spagar dadator de mita cum spune insasi cel din serial. Ghiulea fai Mariano poate vad si cei de sus ca nu ori fii murit toti cu bratele legii incrucisate de frica lui Gheorghe sau a lui Turiga.Dal dracu de ulcior cand se sparge toti or sa vomite. Ce subentii APIA se primesc la Dridu Ce teren islaz comunal al cui este si cym se imparte cozonacul cat se da afara prefectului cat se da lui Gheirghe de unde bani fa Mariano. Sai ia dai dracu de spurcaciuni lesinate care fura pporumb in san de la CAP si ii lua tiganii banii la barbut.
Axinteanul:
(23 Septembrie 2017, 15:11)
Cam greu se deruleaza ancheta de la Ana la Caiafa...pentru ca au mai fost deschise dosare privind si alte patramazlacuri la aceasta primarie dar fara rezultat..din partea anchetatorilor pentru ca spatele erea la greu acoperiti pentru acesti baiet destepti din Axintele ...mafia este mare de tot ce s-a descoperit de camera de conturi IL atunci este numai o parte ..dar cum ramane cu Dosarul Alimentarii cu apa pus la clasat de parchetul Urziceni cand si acolo ereau vreo 32 miliarde bani vechi dusi pe apa sambetei dosar facut tot de Camera de conturi Ialoimita si a ramas tot in coada de peste plus ca s-au mai fraudat si delapidat 800 mil lei vechi din caseria unitatii in urma cu cativa ani si tot acest eveniment a ramas musamalizat de binevoitorii organelor de cercetare penale ...tare cred ca si acum nu s-a cercetat cazul constructiei marelui stadion comunal Axintele care facea parte ca teren tot din izlazul comunal si a fost trecut in propietatea Agricola Axintele-Onedia a se citi si vedea cum s-a facut aceasta trecere de la avutul public la cel privat...poate o vedea totusi cineva si acest lucru??!!
Vasile:
(23 Septembrie 2017, 14:11)
Se pare că Tinel nu se bagă numai la isj Ialomița...cu barcari susținută numai de Tinel...el face multe alte gafe! Nu este abuz să nu-i apară numele! Mare om, influent, frate!
gogu:
(23 Septembrie 2017, 11:16)
Cine poate avea atata putere incat sa-l protejeze pe Tinel Gheorghe cu toate marsaviile si faptele de coruptie si abuzuri pe care le-a facut?
Cocorean:
(23 Septembrie 2017, 01:04)
DNA-ul are treaba și la Cocora, sa meargă sa constate cum primarul a dat contracte firmei soției, cum a cumpărat zeci de ha de teren din proprietatea comunei și multe alte ilegalitați sa ii fie lui bine.
Mariana Pasol:
(22 Septembrie 2017, 19:19)
A intrat morcovul cu iepure cu tot. Nu este singurul care a scimbat destinatia unor terenuri.Eu va propun dragi cititori Ialomiteni si nu numai sa accesati YouTube si sa cutati serialul LAS FIERBINTI episodul din date de,19 septembrie 2017, minutul 14;secundele 50. Dar si mai inainte. Oare cei de la PRO TV sunt chiar ada de obraznici sa acuze prefectul si inca un edil Valentin cancerul femeilor maritate. Oare pe el de ce nu-l agata D.N.A.ul sa fie datorita unei posibile prietenii cu Tinel iar acesta sa faca oarece trafic de influenta. Ascultati cu atentie si urmariti dementa unui poste de tv. Sa fie o calomnie ori un adevar ascuns plebei.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 08 Iul 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

A plecat de acasă din Fetești, iar polițiștii au găsit-o la Movila

Poliția Fetești a fost alertată de o localnică, marți, 8 iunie a.c., asupra faptului că fiica sa, de 15 ani, a plecat seara de acasă și nu s-a mai întors. Polițiștii au depistat-o rapid, la Movila, fata ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 06:48
(27940 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Rabla, suplimentat cu 30000 de tichete valorice

Guvernul a adoptat o Hotărîre prin care a suplimentat Programul Rabla cu 30000 de vouchere, a anunțat, la finalul ședinței Executivului, primul-ministru Emil Boc. Fondurile necesare implementării acestei ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2010, 06:47
(22455 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: programul rabla


Trupul unei fetițe dispărute la Alexeni a fost găsit

În această dimineață, miercuri, 9 iunie, în jurul orelor 6,30, un apel pe numărul de urgență 112 anunța faptul că trupul fetei în vîrstă de 14 ani, dispărută în apele rîului Ialomița în zona localității ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2010, 11:46
(26682 vizualizări - 0 comentarii)


«Stă în puterea noastră să-i ajutăm pe cei nevoiași!»

Potrivit unui comunicat de presă, în această vară, la nivelul Colegiului 1 Fetești-Țăndărei, vor demara două campanii, respectiv «Dăruiește un zîmbet» și «Cărțile au valoare». «În toată nebunia pe care ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2010, 11:44
(24661 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru nereguli alimentare

«Inspectorii Direcției Sanitare Vaterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomita, ca urmare a creșterii temperaturii și, o dată cu aceasta, a riscului alterării alimentelor și implicit al apariției de ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2010, 11:41
(22769 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DSV amenzi Ialomița


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2010, 02:20
(18464 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2010, 02:15
(19060 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Încercînd să așeze scaunul copilului, a intrat cu mașina în trei copaci

Luni, 7 iunie, pe DN2A, pe raza localității Balaciu s-a produs un accident rutier, soldat cu rănirea unei persoane. La volan, un șofer, de 30 de ani, din Tîrgoviște, se deplasa din direcția Slobozia către ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 19:28
(28998 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Slobozia: Au alimentat mașina și au plecat cu tot cu pistolul de la pompa de carburanți

În după-amiaza zilei de luni, 7 iunie, la una dintre stațiile de alimentare cu carburanți s-a petrecut o situație demnă de cascadorii rîsului. Un autoturism, înmatriculat în străinătate, a plecat cu tot ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 19:20
(27379 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incident


Surprins de radar cu 208 km la oră

Poliția Rutieră a desfășurat în ultimele două zile mai multe acțiuni, aplicînd peste 300 de sancțiuni contravenționale la 125 de șoferi care au depășit viteza maximă admisă pe drumurile publice. Edificatoare ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 18:59
(27172 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: radar vitezoman


Sinești: Accident mortal

În cursul zilei de luni, 7 iunie, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2, în apropierea localității Sinești, s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 18:56
(27874 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Prejudicii de 300 mii de lei din infracțiuni economice

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor au constatat luni, 7 iunie a.c., nu mai puțin de 8 infracțiuni economice, cu prejudicii de peste 300 mii de lei. De asemenea, urmare a probelor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 18:54
(23930 vizualizări - 0 comentarii)


Tribut de vieți în apele Ialomiței: Două fetițe, căutate de două zile

Pompierii Departamentului de Intervenție din Urziceni caută de două zile corpurile a două fetițe, de 13 și 14 ani, dispărute în apele rîului Ialomița, în zona Alexeni.
Potrivit martorilor oculari, cele ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 12:33
(18771 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Formare «Biblionet» se deschide oficial

Sub genericul «Biblionet-Lumea în Biblioteca mea», vineri, 11 iunie 2010, orele 11,00, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va avea loc deschiderea oficială a Centrului de Formare Biblionet. Programul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2010, 12:30
(16973 vizualizări - 1 comentariu)


Accident: De la banchet la spital

Accident: De la banchet la spital

În dimineața zilei de luni, 7 iunie, în jurul orei 6,00, pe DN2C, a avut loc un accident rutier, soldat cu vătămarea corporală a cinci persoane și avarierea a două autoturisme. Primele verificări efectuate ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2010, 13:58
(30809 vizualizări - 8 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Reviga: Țigări și obiecte pirotehnice, descoperite la percheziție

Duminică, 6 iunie, în urma unei percheziții la domiciliul unui tînăr, de 21 de ani, din localitatea Reviga, au fost identificate mai multe bunuri deținute fără respectarea prevederilor legale. La domiciliul ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2010, 13:57
(22532 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

În cursul zilei de duminică, 6 iunie, polițiștii din Movilița au surprins în flagrant doi tineri de 21, respectiv 23 de ani și un bărbat, de 41 de ani, toții din localitatea Sinești, în timp ce sustrăgeau ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2010, 13:56
(28907 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hoți Ialomița


Intervenții ale pompierilor

Vineri, 4 iunie, la ora 16,00, pompierii din Urziceni au intervenit pe raza comunei Manasia pentru curățarea carosabilului în urma deversării accidentale dintr-un camion a unei părți din încărcătura cu ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2010, 13:44
(26848 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni

Un tulcean, de 40 de ani, a fost depistat de polițiști, pe DN3B, la volanul unui autovehicul ce tracta o remorcă neînmatriculată. • Pe strada Arcului din Urziceni a fost depistat un bărbat, de 48 de ani ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2010, 07:37
(27770 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Au rămas fără permis pentru nerespectarea culorii roșie a semaforului

Patru intersecții semaforizate din Slobozia au vizat polițiștii de la Serviciul Rutier în cursul zilei de vineri, 4 iunie a.c. Așadar, au fost vizate modul de respectare a culorii roșie a semaforului electric ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2010, 07:36
(26066 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni de amploare ale polițiștilor și jandarmilor

Vineri, 4 iunie a.c., polițiștii ialomițeni, alături de jandarmi, au derulat o acțiune de amploare la nivelul județului, vizîndu-se atît zone urbane cît și rurale. Astfel, tîrziu în noapte, acțiunea desfășurîndu ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2010, 07:34
(26049 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jeep urmărit internațional, confiscat de polițiștii ialomițeni

Slobozia: Jeep urmărit internațional, confiscat de polițiștii ialomițeni

Joi, 3 iunie, în jurul orelor 14,00, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Compartimentul Trafic și Furturi Auto au acționat împreună cu lucrători din cadrul Registrul Auto Român ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2010, 17:52
(22532 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Adolescente, suspectate de furtul unor perechi de pantaloni din magazin

În cursul după-amiezii zilei de joi, 3 iunie, în jurul orelor 17,00, Poliția Slobozia a fost sesizată de către o femeie, administrator la o firmă din municipiu, despre faptul că a surprins două tinere în ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2010, 17:50
(27264 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Un biciclist, victimă a unui accident rutier

În cursul zilei de joi, 3 iunie, în jurul orei 11,30, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DJ201B, în localitatea Sălcioara, s-a produs un accident de circulație. Urmarea a cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2010, 17:47
(28657 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Hoți prinși

Polițiștii feteșteni au reușit identificarea suspecților privind furtul unui DVD și al unei butelii de gaz, aflat în evidențele Poliției cu autori necunoscuți. Fapta a fost sesizată polițiștilor din cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2010, 17:46
(29714 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Făcăeni hoți


Țăndărei: Acțiune a Poliției

Joi, 3 iunie, polițiștii din Țăndărei au acționat pe raza localității în intervalul orar 14,00-16,00, pentru prevenirea faptelor comise cu violență, a evenimentelor rutiere și pentru menținerea ordinii ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2010, 17:43
(25993 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Pistol cu bile, deținut ilegal

În cursul zilei de joi, 3 iunie, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozibili și Substanțe Periculoase au organizat și executat o acțiune pe linia prevenirii producerii evenimentelor ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2010, 17:42
(26362 vizualizări - 0 comentarii)


Surprins de un cetățean cu spirit civic în timp ce sustrăgea țevi metalice

Joi, 3 iunie, polițiștii slobozeni au fost sesizați de către un bărbat, de 42 de ani, din localitate, despre faptul că a surprins un bărbat ce sustrăgea mai multe țevi metalice dintr-o curte împrejmuită ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2010, 17:39
(28817 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Înșelăciune cu loz în plic

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități pentru identificarea a două persoane care în cursul zilei de miercuri, 2 iunie, au înșelat un ialomițean cu o sumă importantă de bani. Partea vătămată, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2010, 17:13
(33211 vizualizări - 2 comentarii)


Fals și uz de fals la Primăria Adîncata

Înșelăciune, fals intelectual și uz de fals, acestea sînt infracțiunile pentru săvîrșirea cărora au fost învinuite cinci persoane din comuna Adîncata, una dintre ele avînd calitatea de funcționar în cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2010, 17:11
(25658 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
AliEscu MargaStrateS în Promovabilitate de 70,9%, absenteism ridicat și fără medii de 10! Răduță Aurelian-Constantin în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» spațiu comercial de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 apartament 2 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 cetateanu.net în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Un avertizor în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Mari în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Toma Florentina Daniela în Judecătoria Urziceni rămâne deschisă, însă soluționarea dosarelor va fi întârziată teren intravilan Fundata în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 #pasajladrajna în Un interviu «lămuritor» sau «Păzea, că vine Peiu!» anvelope de vară în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 1 iulie 2026 Procurorul în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive Odadada în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Alin în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Ciornobal în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți Cătălin în Consiliul Județean Ialomița finanțează sportul local și lansează oficial traseul turistic «Via Naparis» Cătălin. în Consiliul Județean Ialomița finanțează sportul local și lansează oficial traseul turistic «Via Naparis» Ciochina în «Hărțuire administrativă» reclamată la Școala Gimnazială Perieți

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...