SPORT
Handbal, HCM Slobozia-CSM București 19-34
Toți ochii pe Cristina Neagu
Cu peste 7 ani în urmă scriam un articol intitulat «Handbal cu ochii la stele». Era povestea meciului dintre CSM Slobozia și CSM București, jucat în liga secundă în momentul în care echipa din Capitală își lua zborul spre înalta performanță. Se întâmpla prin 2010, anul în care Cristina Neagu făcea deja furori la Oltchim și era desemnată în premieră handbalista planetei. Stelele de atunci erau Alina Dobrin și câteva colege ale sale, care făceau diferența în favoarea Bucureștiului, iar noi, cei 200 de spectatori prezenți în Sala Sporturilor, eram fericiți să le vedem la lucru și nu ne gândeam că peste ani vom aplauda la Slobozia o echipă de același nivel cu al Oltchimului de atunci. S-a întâmplat de mai multe ori în ultimii 4 ani, iar pentru unii a devenit obișnuință. Dar apogeul a fost marcat vineri, 5 ianuarie 2018, când în fața a zeci de obiective foto a strălucit în premieră tricoul cu numărul 8 al Cristinei Neagu. Din păcate, tot în fața unei asistențe restrânse, pentru că în mai bine de 7 ani Slobozia nu a fost în stare să construiască o sală decentă...
Un nou meci, aceeași poveste Cu prilejul evenimentului de vineri, 5 ianuarie 2018, s-a reluat sezonul curent al handbalului feminin românesc. HCM Slobozia și colosul de talie europeană CSM București s-au confruntat într-un meci contând pentru Cupele României. Încleștarea propriu-zisă a durat câteva minute. Handbalistele lui Gheorghe Covaciu au avut 2-0, prin reușitele semnate de Burlachenko și Ivan, pentru ca apoi Campioana României să se redreseze rapid și să preia fără prea mult efort frâiele partidei. Echipa pregătită de daneza Helle Thomsen a tratat într-un mod foarte serios jocul cu Slobozia. Printre argumente se numără faptul că interul dreapta danez Line Jorgensen, recent operată la ambii genunchi după accidentări grave, s-a dus «sanie» pentru a păstra în teren o minge când echipa sa stătea excelent pe tabelă. Antrenoarea Bucureștiului și-a ieșit din fire la fiecare atac nereușit al elevelor sale, iar jucătoarele de pe bancă s-au bucurat la fiecare reușită a celor din teren, indiferent de diferența de scor. Handbalistele noastre le-au respectat parcă prea mult pe jucătoarele bucureștene... Pe undeva așa se explică diferența de scor de la finalul partidei, 34-19 pentru CSM București. Și totuși HCM n-a rămas datoare publicului. Echipa a dovedit ambiție și suficiente calități pentru a supune adversari de același nivel cu al ei. Chiar și în fața lui CSM București portarii Ion și Inculeț au reușit câteva parade frumoase. Pe atac a sclipit Andreea Ivan, interul dreapta manifestând o formă bună încă din toamnă. Ne-a bucurat și faptul că Raluca Dăscălete și-a regăsit pofta de gol care a consacrat-o, dar și incisivitatea pivotului Yaroslava Burlachenko. Per ansamblu, nu a fost rău în perspectiva meciurilor importante care ne așteaptă. Pentru HCM Slobozia au marcat: Dăscălete-6 goluri, Burlachenko-5, Ivan-4, Pătuleanu-2, Toma-2. Astfel, HCM Slobozia părăsește de timpuriu Cupa României, urmând a se concentra pe un Campionat al Ligii Naționale pe care și-l dorește mai reușit decât precedentele trei...
Un gol și 100 de autografe Desemnată de 3 ori jucătoarea lumii și chiar în aceste zile cea mai bună handbalistă a Europei în anul 2017, Cristina Neagu a fost aplaudată la scenă deschisă în debutul partidei dintre Slobozia și București. Liderul Naționalei României și al multinaționalei Bucureștiului a evoluat în prima repriză pentru echipa oaspete, ajutând la conturarea victoriei acesteia, printr-un gol și mai multe asisturi. La finalul întâlnirii, centrul de interes s-a fixat pe Cristina Neagu, aceasta răspunzând cu amabilitate la peste 100 de solicitări pentru autografe și fotografii.
Săptămână de foc pentru HCM Slobozia
Zilele următoare trebuie să aducă 6 puncte în contul echipei slobozene pentru ca aceasta să continue cu succes lupta pentru evitarea retrogradării. Aflată pe locul 12 cu 7 puncte, echipa lui Gheorghe Covaciu va da piept chiar cu ultimele clasate. Pe 10 ianuarie 2018 va juca în deplasare cu CSM Slatina, locul 14 cu 2 puncte, iar duminică, 14 ianuarie a.c., orele 16,30, în direct pe TVR 1 va primi vizita Universității Cluj, locul 13 cu 5 puncte.
Revedere cu Victorina Bora La Slatina, HCM Slobozia se va reîntâlni cu fosta sa antrenoare, Victorina Bora. Aceasta a reușit în vară promovarea în Ligă cu CSM Slatina, echipă care caută să se mențină în primul eșalon. De numele Victorinei Bora se leagă rămânerea în Liga I handbalistică a Sloboziei după barajele din 2015 și 2016, iar în actualul lot se mai regăsesc 8 jucătoare din acea perioadă. La Slatina, joacă și 4 foste jucătoare slobozence: Lorena Ostase, Mihaela Popescu, Carmen Veșcă și, de curând, Lăcrămioara Stan. Altfel, HCM Slobozia a renunțat la centrul Daniela Corban pe care a împrumutat-o până în vară la Dunărea Brăila.
12 Ianuarie 2018, 11:10 (4576 vizualizări - 0 comentarii)
Slobozia, gazda Turneului Semifinal
Ultima partidă, ultima victorie!
Au câștigat grupa de play-out!
Handbalul a înghețat la stadiul de proiect
Raluca Nicolae, la «U» Cluj










