Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cinci agenți au fost «săltați» de mascați

Percheziții la Poliția Autostrăzi Fetești

Cinci agenți au fost «săltați» de mascați

Rețineri pentru 24 de ore în dosarul de corupție al agenților de la Poliția Autostrăzi Fetești

Ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au percheziționat joi, 15 martie 2018, sediul Poliției Autostrăzi Fetești. Organele judiciare au deschis un dosar penal în care urmăresc fapte de «abuz în serviciu» și «luare de mită». În vizorul polițiștilor specializați în combaterea faptelor de corupție au intrat cinci agenți.

Vor fi conduși la audieri Din primele informații, se pare că cei cinci agenți au săvârșit faptele de care sunt acuzați în cursul verii anului 2017. Aceștia cereau mită șoferilor prinși conducând pe Autostrada Soarelui în ilegalitate, iar apoi, după ce primeau banii, falsificau documentele de constatare, pentru a șterge urmele infracțiunilor constatate. Suspecții vor fi conduși la sediul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița pentru audieri. Dacă suspiciunile se vor concretiza, ei ar putea fi arestați preventiv pentru 30 de zile.

UPDATE Oficial, printr-un comunicat de presă, Direcția Generală Anticorupție informează că «la data de 15.03.2018, ofițeri de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție (DGA)-Serviciului Județean Anticorupție (SJA) Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au procedat la efectuarea a 5 percheziții domiciliare pe raza județelor Ialomița și Constanța și au pus în executare un număr de 5 mandate de aducere, emise pe numele a cinci suspecți, agenți de poliție în cadrul IGPR-Brigada Autostrăzi și Misiuni Speciale, cercetați pentru săvârșirea  infracțiunilor de „luare de mită“, „abuz în serviciu“ și „fals material în înscrisuri oficiale“. În fapt, în perioada iulie-august 2017, în timp ce suspecții  se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, de supraveghere și control al traficului rutier pe Autostrada A2, au pretins și primit sume de bani sau bunuri de la mai mulți conducători auto, pentru a nu proceda la sancționarea contravențională. De asemenea, au existat mai multe situații în care unii dintre agenții de poliție care au constatat abateri la regimul circulației pe drumurile publice, nu au aplicat sancțiuni contravenționale. Din probatoriul administrat a rezultat că doi agenți de poliție au întocmit și semnat în fals, în locul contravenientului, un proces-verbal de contravenție. Cauza penală a fost inițiată ca urmare a sesizării din oficiu a lucrătorilor de poliție judiciară din cadrul DGA-SJA Ialomița, iar perchezițiile domiciliare au fost efectuate cu sprijinul lucrătorilor de jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Constanța».

UPDATE Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița informează cu privire la faptul că trei agenți de poliție au fost reținuți pentru 24 de ore în dosarul de corupție deschis la Poliția Autostrăzi Fetești. Este vorba despre Cristian Andreas Condari, Adrian Ionuț Măgureanu și Alexandru Marius Ivanciu. Aceștia, susțin anchetatorii, au comis între 15 și 24 de fapte de «luare de mită». De asemenea, pe numele unui alt polițist, prin ordonanță a procurorului de caz, s-a dispus măsura controlului judiciar.

UPDATE Agenții Poliției Autostrăzi Fetești care au fost reținuți joi, 15 martie 2018, au fost arestați preventiv pentru 30 de zile. Decizia a fost luată de magistrații Tribunalului Ialomița, în baza unei solicitări făcută de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

15 Martie 2018, 08:20 (12223 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


letsoc:
(15 Martie 2018, 16:48)
Bravo baieti! Bravo SAJ  IL
Popa Ion:
(15 Martie 2018, 16:14)
NUME! Dați-le numele și prenumele! E bine că se mai sesizează din oficiu organele! Cam rar, așa de rar, că e greu de crezut autosesizarea!... Mai căutați și corupții în uniforme care sunt cu numele agenți de sector. Ei fug primii când se ntamplă ceva! Mămăligi care scuipă semințe in fața blocului!!
EU :
(15 Martie 2018, 11:44)
DE CE NU DATI NUMELE AGENTILOR ,ESTE SECRET SAU SE MUSAMALIZEAZA CAZUL