Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Obiectiv compromis

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Progresul Spartac București 2-2

Obiectiv compromis

Au venit la Slobozia pentru a lua puncte și și s-au luptat pentru acestea până la fluierul final. Au știut să profite de pasul înapoi făcut de galben-albaștrii și au avut și norocul de partea lor. Condiție fizică superioară, un plus de inspirație pe banca tehnică și o mână de suporteri care și-au încurajat favoriții chiar și în momentele nefaste... Toate acestea au făcut ca Progresul Spartac să plece neînvinsă de pe «1 Mai». Deși a avut minute bune 2-0, Unirea nu a știut să gestioneze avantajul și rămâne la 6 puncte de o promovare care riscă să devină pură fantezie...

5 minute de grație Cu toate că frigul începea să ia în stăpânire orașul, spectatorii slobozeni au avut parte de un start fierbinte de partidă. Băieții lui Enache Costea au intrat deciși în teren, iar în minutul 4 Nelu Bucă prelungește cu capul pe spate pentru Florin Cazan. Noul Jucător al Unirii șutează necruțător și îl învinge pe Iulian Răduță, pe vremuri portar la Viitorul Axintele. Nu se stinseseră încă ecourile bucuriei când același Cazan, în zi fastă, centra excelent pentru șutul de 2-0 al lui Adrian Răduca. În minutul 9 putea fi chiar 3-0, dar șutul inimosului Cazan este deviat cu capul de un apărător al oaspeților. Adversarii caută să reducă din handicap, dar șutul lui Boiangiu trece pe lângă poarta lui Dumitrescu. Cazan, omul primei reprize, mai expediază un șut spre poarta adversă, dar mingea se pierde în decor. Prima repriză găsește Unirea în avantaj, iar publicul face deja pronosticuri cu privire la proporțiile finale ale scorului, toată lumea văzând ca sigură victoria Sloboziei.

Cădere liberă în partea secundă Unirea iese de la cabine în aceeași distribuție dar, în ciuda acestui fapt renunță la intențiile ofensive. Treptat, Progresul câștigă teren și se apropie periculos de poarta lui Dumitrescu. Primul semnal de alarmă apare în minutul 57, când atacantul oaspeților, Ciprian Stanciu, trage în stâlpul porții slobozene. Inevitabilul se produce cu repetiție în minutele 64 și 68, când Mircea Donca și Leonard Boiangiu reușesc să puncteze pentru bucureșteni. Cei doi profită de superficialitatea din defensivă, beneficiind totodată și de largul concurs al portarului Dragoș Dumitrescu. «Nu învinuiesc pe nimeni în mod special pentru acest rezultat de egalitate... Responsabili suntem toți, în frunte cu mine, și trebuie să ne remontăm rapid fizic, dar mai ales psihic, pentru că ne așteaptă alte meciuri dificile! Este deja a treia oară când pierdem în acest mod și trebuie să analizăm bine lucrurile, să vedem unde s-a greșit...» a declarat antrenorul Enache Costea. Acesta a reacționat destul de târziu la jocul în vădită scădere al echipei, primele schimbări făcându-le când tabela a arătat deja 2-2.

Urmează operațiunea Dobrogea 2-2 a fost, de altfel, rezultatul final al întâlnirii. În minutul 85, Apostol a căzut în careul Progresului, la un duel cu un adversar, dar arbitrul a rămas insensibil. Antrenorul Enache Costea a folosit în acest joc următorii jucători: Dumitrescu-Drăguț, Ibrian, Soare, Toma-Răduca (Stănescu ’81), Apostol (Gherasim ’88), Lemnaru, Cazan (Adăscăliței ’69)-Bucă, Năstase (Apetrei ’69). Acest rezultat de egalitate o ajută cel mai mult pe Farul Constanța, care o egalează la puncte pe Progresul. Unirea Slobozia rămâne pe locul 4, la 6 puncte de lider. Ialomițenii urmează să întâlnească doi adversari din zona Dobrogei: pe 24 martie 2018, meci ușor, în deplasare, la Delta Tulcea, iar pe 28 martie 2018, acasă, restanța cu Farul Constanța.

22 Martie 2018, 17:35 (5505 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare

Comentariile cititorilor:


Ultimul comentariu:
(29 Martie 2018, 14:30)
500euro din banii primăriei ți se pare o gluma? Știi cât are salariu un inginer sau un profesor? De ce sa cheltuie primăria bani doar cu hcm si cu csm???? De ce nu da primăria si la abatorul si la fair play Slobozia noua câte 500.000 de euro anual ca sint tot echipe din orașul nostru, nu????? Si acolo sunt sportivi numai din Slobozia nu ca la hcm si la csm .....Câta lume vine la un meci de handbal si data lume la un meci al abatorului? Cred da mai mulți la abatorul !!!! Si atunci, nu-i normal ca banii sa se distribuie la toți daca tot avem bani de aruncat pe geam????? Ce-a făcut ieri csm Slobozia cu farul???? Ne mândrim cu rezultatul asta, ne onorează, au urlat ziarele centrale cumva ca am reușit vreo performanța ? Nu,au scris ca Slobozia a fost umuilita acasă de farul....., atât! Sănătate!
Ptr ultimul com:
(29 Martie 2018, 13:36)
Informezi foarte rau opinia publica spunand ca cei 3 au salarii de 100 mil...nimic adevarat:toti 3 au impreuna 100 mil salariu dar iti mai ramane si un rest de vreo 2000 de ron asa ca eu cried ca esti inteligent Si le poti afla salariul...asa ca hai sa nu mai fim plin de rautati pentru ca unii oameni care au crescut odata cu stadionul si pentru 500€ care ii incaseaza lunar.
V-a stins Farul lumina.....:
(29 Martie 2018, 00:10)
Alde Milionaru si cei șaizeci-șaptezeci de cetățeni care plătiți trei lei impozit si vreți de ei sport profesionist de 2 milioane de euro la Slobozia, ați fost dragilor pe stadion astăzi? Cum e....???? Ați văzut ce înseamnă club sportiv municipal, cu management politic si antrenor ruda cu un viceprimar....???? Pai se merita , domnule.....???? Daca avea un sfert din banii ăștia, Abatorul se bătea cu Calarasiul la promovorare in liga 1 , mai ofticatilor! Știți doar sa jigniți si sa înjurați cand cineva atrage atenția ca este o risipa nepermisa aceasta fandoseala cu csm si hcm, rușinea orașului care cheltuie banii de asfaltări, parcuri, locuri de joaca, scoli, Grădinițe etc ca sa aibă enache, goidea si cu prepeliță serviciu de 100 milioane de lei pe luna, pe puțin!!!! Halal!!!!!
Clar:
(28 Martie 2018, 11:02)
Fără antrenor nu poti promova.
haidehaide:
(26 Martie 2018, 18:09)
Miercuri, ora 15, restanta cu Farul, ultima speranta! Hai Unirea!
Suporter:
(24 Martie 2018, 17:32)
Dacă vă doriți echipă și rezultate, ar fi bine să sustineti echipa măcar la meciurile de acasă, așa ca jucătorii să vadă că au pentru cine lupta. Pe de altă parte, suporterii ce au pretenții ca echipa să promoveze fac și deplasări, mai ales că distanțele sunt în jur de doar 100 km.
Milioane de pomana:
(24 Martie 2018, 11:32)
Ce demisie, domnule, ce-am făcut, am omorât pe cineva, am dat in cap....????? Asta e valoarea noastra, s-a știut de la bun început ca avem conducere de rahat, antrenor de rahat, echipa de rahati....., nu contează , bani sa iasă, nu-i asa domnule profesor Prepeliță? Domnule primar, te rugam de doi ani de zile, nu mai dormi domnule, fa domnule ceva si pentru oraș nu numai pentru clientela sugatoare, pentru obligațiile de partid! Cu 20 de miliarde aruncate in vant la fotbal si cu încă douăzeci arse de pomana la handbal făceai o grămada de lucruri bune, sa rămână si ceva bun in urma dumitale nu doar cenușă.....
Eu:
(23 Martie 2018, 23:33)
Ma parlitilor vedeti va de liga voastra akolo unde sunteti si nu mai sperati la vreo revenire ca nu se mai poate asa ca nu mai comentati aici in zadar perversilor.
Matematic:
(23 Martie 2018, 18:48)
...obiectivul e compromis.Oare valoarea antrenorului este direct proportionala cu valoarea seriei in care joaca echipa? Sau mai bine aici nu trebuie sa punem in discutie teoria valorii...
Cetatean :
(23 Martie 2018, 18:25)
Bani cheltuiți degeaba. 20 de miliarde aruncați pe apa sâmbetei. Obiectiv neatins demisia banca tehnică demisia conducere club. Așa ar fi în mediul privat.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 22 Iun 2026
324 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

comunicat

Conform dispozițiilor pct. 15
din Programul calendaristic
pentru realizarea acțiunilor necesare
pentru alegerea membrilor din România
în Parlamentul European din anul 2019,
aprobat prin HG nr. 81/2019, vă aducem
la cunoștință că în data
de 28 martie 2019, orele 13,00,
la sediul Tribunalului Ialomița,
va avea loc desemnarea judecătorilor în
Biroul Electoral de Circumscripție
Județean Ialomița,
prin tragere la sorți dintre judecătorii
aflați în exercițiu ai aTribunalului Ialomița.
Slobozia, 22.03.2019
președintele Tribunalului Ialomița,
judecător Mușat Viorica

21 Martie 2019, 16:50


Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accidentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 20 martie a.c., în jurul orelor 7,30, între un autoturism și o autoutilitară care se deplasau pe DN2, în zona comunei Coșereni. Din impact au rezultat ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 20:55
(5687 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Ciulnița. A intrat cu mașina într-o bornă kilometrică!

Un slobozean de 69 de ani a intrat într-o bornă kilometrică marți, 19 martie a.c., în jurul orelor 13,30. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:15
(4851 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, arestat pentru «ultraj»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Medgidia a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:05
(4725 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,55%-rata șomajului în luna ianuarie 2019

La sfârșitul lunii ianuarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5248 șomeri (din care 2148 femei), rata șomajului fiind de 5,55%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:30
(4554 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

În perioada 18-19 martie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița o acțiune de donare de sânge. Scopul acestei acțiuni este de a contribui ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:15
(4304 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Calendarul burselor locurilor de muncă în 2019

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță graficul de desfășurare a burselor locurilor de muncă ce se vor desfășura la nivel național în acest an. Astfel, în data de 12 aprilie 2019, va fi ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:55
(3801 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Șase tineri, cercetați pentru «furt calificat»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au surprins în flagrant șase tineri, cu vârste cuprinse între 15-27 ani, din Vlădeni, în timp încercau să sustragă componente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:45
(3950 vizualizări - 0 comentarii)


Protest #șâeu, la Slobozia

Protest #șîeu, la Slobozia

Slobozia s-a alăturat orașelor care au susținut protestul privind construcția de autostrăzi, inițiat de omul de afaceri sucevean Ștefan Mandachi. Vineri, 15 martie 2019, puțin după orele 15,00, câțiva cetățeni ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 18:10
(3660 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Dridu, arestat pentru «abandon de familie»

Joi, 14 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 49 de ani, din Dridu, pe numele căruia Judecătoria Vălenii de Munte a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:30
(8414 vizualizări - 0 comentarii)


Stejari și tei plantați de polițiștii ialomițeni

Vineri, 15 martie 2019, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Primăriei comunei Perieți, alături de copii au plantat 400 puieți de stejar și tei în Pădurea Călugăreasca, la intrare ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:25
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Contrabandă cu țigări

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată au descoperit în urma unei percheziții efectuate joi, 14 martie a.c., pe raza localității Sălcioara, la domiciliul unui bărbat de 48 ani, 53 pachete de ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:20
(3739 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă factura electronică în locul celei imprimate pe hârtie pentru că este o opțiune mai rapidă, mai sigură, mai eficientă, dar, cel mai important, protejează mediul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 13:05
(4965 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Interzicerea arderilor de miriști

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează și atenționează cetățenii care obișnuiesc să dea foc miriștilor și altor resturi de vegetație uscată fără a urmări procesul arderii. Arderea miriștilor ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:20
(4111 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana «Fii pregătit!», revine în Ialomița

Caravana «Fii pregătit!» va ajunge sâmbătă, 16 martie 2019, în orașul Slobozia, și va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii, iar duminică, 17 martie a.c., în orașul Fetești, fiind amplasată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:10
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de fier vechi

Doi bărbați, de 19 și 40 de ani, din Urziceni, au fost surprinși în flagrant miercuri, 13 martie 2019, de polițiștii din Urziceni în timp ce încercau să sustragă deșeuri feroase dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:20
(4367 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoturism neînmatriculat, depistat în trafic

Un bărbat, de 49 de ani, din Armășești, a fost depistat, miercuri, 13 martie a.c., pe raza municipiului Urziceni, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:10
(4094 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 20 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, Parohiile Gârbovi I și Gârbovi II, în colaborare cu Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița organizează o acțiune de donare de sânge în cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:25
(4148 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate de polițiști

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 57 ani, în timp ce transporta cu o căruță pe raza localității de domiciliu 290 kg de deșeuri feroase. Acesta nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:15
(4018 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute, confiscate de polițiștii din Urziceni

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat un bărbat, de 52 de ani, care încerca să comercializeze, pe raza municipiului, produse cosmetice care purtau însemnele unor mărci înregistrate ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:05
(6433 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Poliției Române» 2019

În contextul aniversării, la data de 25 martie 2019, a 197 de ani de tradiție și continuitate a Poliției în slujba cetățenilor, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 16:45
(3379 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Constanței din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile astăzi, 14 martie 2019, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 12:35
(6435 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 260000 de lei, 44 permise reținute

În perioada 8-10 martie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit pe raza județului la 121 evenimente, dintre care 108 sesizate prin 112. În urma activităților, au fost constatate 61 infracțiuni. Pentru ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 12:10
(4777 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Controale în trafic pentru centurile de siguranță

Săptămâna 11-17 martie 2019 este dedicată controalelor TISPOL Seatbelt (acțiunile Polițiilor Rutiere din Europa, vizând purtarea centurilor de siguranță de către ocupanții autovehiculelor). Acțiunea, coordonată ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 11:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărbulești, Ion Roată și Bărcănești

Vineri, 8 martie a.c., pe raza localității Bărbulești, un bărbat de 55 ani, din Urziceni, nu s-ar fi asigurat corespunzător la efectuarea manevrei de schimbare a direcției de deplasare și a intrat în coliziune ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 10:55
(4659 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Bărbulești, arestat pentru conducere fără permis

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat de 31 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2019, 10:50
(5677 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 4000 de elevi din Ialomița intră în febra simulărilor

Potrivit Ministerului Educației Naționale, între 11 și 13 martie 2019, se organizează simulările pentru Evaluarea Națională, examen susținut de elevii de clasa a VIII-a. În premieră, anul acesta vor susține ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2019, 12:02
(4194 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Spectacol aniversar «Din inimă pentru Mama»

Vineri, 8 martie a.c., în Sala «Europa» a Consiliului Județean s-a desfășurat cea de a VIII-a ediție a spectacolului aniversar «Din inimă pentru Mama», eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia. Doamnele ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2019, 11:05
(4752 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă japoneză la Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița

Vineri, 8 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, angajații Centrului Județean de Resurse și Asistență Educațională Ialomița, cât și persoanele care participă la testarea psiho-somatică au fost în grevă ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 18:15
(6997 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 11-15 martie 2019, între orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor de electricitate. ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2019, 18:05
(6498 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...