Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Obiectiv compromis

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Progresul Spartac București 2-2

Obiectiv compromis

Au venit la Slobozia pentru a lua puncte și și s-au luptat pentru acestea până la fluierul final. Au știut să profite de pasul înapoi făcut de galben-albaștrii și au avut și norocul de partea lor. Condiție fizică superioară, un plus de inspirație pe banca tehnică și o mână de suporteri care și-au încurajat favoriții chiar și în momentele nefaste... Toate acestea au făcut ca Progresul Spartac să plece neînvinsă de pe «1 Mai». Deși a avut minute bune 2-0, Unirea nu a știut să gestioneze avantajul și rămâne la 6 puncte de o promovare care riscă să devină pură fantezie...

5 minute de grație Cu toate că frigul începea să ia în stăpânire orașul, spectatorii slobozeni au avut parte de un start fierbinte de partidă. Băieții lui Enache Costea au intrat deciși în teren, iar în minutul 4 Nelu Bucă prelungește cu capul pe spate pentru Florin Cazan. Noul Jucător al Unirii șutează necruțător și îl învinge pe Iulian Răduță, pe vremuri portar la Viitorul Axintele. Nu se stinseseră încă ecourile bucuriei când același Cazan, în zi fastă, centra excelent pentru șutul de 2-0 al lui Adrian Răduca. În minutul 9 putea fi chiar 3-0, dar șutul inimosului Cazan este deviat cu capul de un apărător al oaspeților. Adversarii caută să reducă din handicap, dar șutul lui Boiangiu trece pe lângă poarta lui Dumitrescu. Cazan, omul primei reprize, mai expediază un șut spre poarta adversă, dar mingea se pierde în decor. Prima repriză găsește Unirea în avantaj, iar publicul face deja pronosticuri cu privire la proporțiile finale ale scorului, toată lumea văzând ca sigură victoria Sloboziei.

Cădere liberă în partea secundă Unirea iese de la cabine în aceeași distribuție dar, în ciuda acestui fapt renunță la intențiile ofensive. Treptat, Progresul câștigă teren și se apropie periculos de poarta lui Dumitrescu. Primul semnal de alarmă apare în minutul 57, când atacantul oaspeților, Ciprian Stanciu, trage în stâlpul porții slobozene. Inevitabilul se produce cu repetiție în minutele 64 și 68, când Mircea Donca și Leonard Boiangiu reușesc să puncteze pentru bucureșteni. Cei doi profită de superficialitatea din defensivă, beneficiind totodată și de largul concurs al portarului Dragoș Dumitrescu. «Nu învinuiesc pe nimeni în mod special pentru acest rezultat de egalitate... Responsabili suntem toți, în frunte cu mine, și trebuie să ne remontăm rapid fizic, dar mai ales psihic, pentru că ne așteaptă alte meciuri dificile! Este deja a treia oară când pierdem în acest mod și trebuie să analizăm bine lucrurile, să vedem unde s-a greșit...» a declarat antrenorul Enache Costea. Acesta a reacționat destul de târziu la jocul în vădită scădere al echipei, primele schimbări făcându-le când tabela a arătat deja 2-2.

Urmează operațiunea Dobrogea 2-2 a fost, de altfel, rezultatul final al întâlnirii. În minutul 85, Apostol a căzut în careul Progresului, la un duel cu un adversar, dar arbitrul a rămas insensibil. Antrenorul Enache Costea a folosit în acest joc următorii jucători: Dumitrescu-Drăguț, Ibrian, Soare, Toma-Răduca (Stănescu ’81), Apostol (Gherasim ’88), Lemnaru, Cazan (Adăscăliței ’69)-Bucă, Năstase (Apetrei ’69). Acest rezultat de egalitate o ajută cel mai mult pe Farul Constanța, care o egalează la puncte pe Progresul. Unirea Slobozia rămâne pe locul 4, la 6 puncte de lider. Ialomițenii urmează să întâlnească doi adversari din zona Dobrogei: pe 24 martie 2018, meci ușor, în deplasare, la Delta Tulcea, iar pe 28 martie 2018, acasă, restanța cu Farul Constanța.

22 Martie 2018, 17:35 (5497 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare

Comentariile cititorilor:


Ultimul comentariu:
(29 Martie 2018, 14:30)
500euro din banii primăriei ți se pare o gluma? Știi cât are salariu un inginer sau un profesor? De ce sa cheltuie primăria bani doar cu hcm si cu csm???? De ce nu da primăria si la abatorul si la fair play Slobozia noua câte 500.000 de euro anual ca sint tot echipe din orașul nostru, nu????? Si acolo sunt sportivi numai din Slobozia nu ca la hcm si la csm .....Câta lume vine la un meci de handbal si data lume la un meci al abatorului? Cred da mai mulți la abatorul !!!! Si atunci, nu-i normal ca banii sa se distribuie la toți daca tot avem bani de aruncat pe geam????? Ce-a făcut ieri csm Slobozia cu farul???? Ne mândrim cu rezultatul asta, ne onorează, au urlat ziarele centrale cumva ca am reușit vreo performanța ? Nu,au scris ca Slobozia a fost umuilita acasă de farul....., atât! Sănătate!
Ptr ultimul com:
(29 Martie 2018, 13:36)
Informezi foarte rau opinia publica spunand ca cei 3 au salarii de 100 mil...nimic adevarat:toti 3 au impreuna 100 mil salariu dar iti mai ramane si un rest de vreo 2000 de ron asa ca eu cried ca esti inteligent Si le poti afla salariul...asa ca hai sa nu mai fim plin de rautati pentru ca unii oameni care au crescut odata cu stadionul si pentru 500€ care ii incaseaza lunar.
V-a stins Farul lumina.....:
(29 Martie 2018, 00:10)
Alde Milionaru si cei șaizeci-șaptezeci de cetățeni care plătiți trei lei impozit si vreți de ei sport profesionist de 2 milioane de euro la Slobozia, ați fost dragilor pe stadion astăzi? Cum e....???? Ați văzut ce înseamnă club sportiv municipal, cu management politic si antrenor ruda cu un viceprimar....???? Pai se merita , domnule.....???? Daca avea un sfert din banii ăștia, Abatorul se bătea cu Calarasiul la promovorare in liga 1 , mai ofticatilor! Știți doar sa jigniți si sa înjurați cand cineva atrage atenția ca este o risipa nepermisa aceasta fandoseala cu csm si hcm, rușinea orașului care cheltuie banii de asfaltări, parcuri, locuri de joaca, scoli, Grădinițe etc ca sa aibă enache, goidea si cu prepeliță serviciu de 100 milioane de lei pe luna, pe puțin!!!! Halal!!!!!
Clar:
(28 Martie 2018, 11:02)
Fără antrenor nu poti promova.
haidehaide:
(26 Martie 2018, 18:09)
Miercuri, ora 15, restanta cu Farul, ultima speranta! Hai Unirea!
Suporter:
(24 Martie 2018, 17:32)
Dacă vă doriți echipă și rezultate, ar fi bine să sustineti echipa măcar la meciurile de acasă, așa ca jucătorii să vadă că au pentru cine lupta. Pe de altă parte, suporterii ce au pretenții ca echipa să promoveze fac și deplasări, mai ales că distanțele sunt în jur de doar 100 km.
Milioane de pomana:
(24 Martie 2018, 11:32)
Ce demisie, domnule, ce-am făcut, am omorât pe cineva, am dat in cap....????? Asta e valoarea noastra, s-a știut de la bun început ca avem conducere de rahat, antrenor de rahat, echipa de rahati....., nu contează , bani sa iasă, nu-i asa domnule profesor Prepeliță? Domnule primar, te rugam de doi ani de zile, nu mai dormi domnule, fa domnule ceva si pentru oraș nu numai pentru clientela sugatoare, pentru obligațiile de partid! Cu 20 de miliarde aruncate in vant la fotbal si cu încă douăzeci arse de pomana la handbal făceai o grămada de lucruri bune, sa rămână si ceva bun in urma dumitale nu doar cenușă.....
Eu:
(23 Martie 2018, 23:33)
Ma parlitilor vedeti va de liga voastra akolo unde sunteti si nu mai sperati la vreo revenire ca nu se mai poate asa ca nu mai comentati aici in zadar perversilor.
Matematic:
(23 Martie 2018, 18:48)
...obiectivul e compromis.Oare valoarea antrenorului este direct proportionala cu valoarea seriei in care joaca echipa? Sau mai bine aici nu trebuie sa punem in discutie teoria valorii...
Cetatean :
(23 Martie 2018, 18:25)
Bani cheltuiți degeaba. 20 de miliarde aruncați pe apa sâmbetei. Obiectiv neatins demisia banca tehnică demisia conducere club. Așa ar fi în mediul privat.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 22 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Opt feteșteni, la spital cu toxiinfecție alimentară după ce au consumat brânză din piață. Producătorul a fost amendat de DSVSA Ialomița!

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat 49,64 de kilograme de brânză telemea și au amendat cu 1000 de lei administratorul firmei care a produs ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:25
(10256 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat preventiv pentru că și-a agresat tatăl

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat miercuri, 31 mai 2017, arestarea preventivă a inculpatului Ioan Andreas Ferar. Acesta este acuzat de faptul că și-ar ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:05
(6350 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs interjudețean de Geografie, desfășurat la Slobozia

Slobozia a fost anul acesta gazda concursului interjudețean de Geografie «Terra, de la poveste la realitate». 62 de elevi din 10 județe ale țării, printre care Dolj, Brașov, Teleorman, Buzău, Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 17:10
(6620 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de gripă aviară

În urma analizei modelelor de evoluție a Influenței Aviare de Înaltă Patogenitate atât la nivel European, căt și pe teritoriul național, prin intermediul supravegherii active și pasive, s-a constatat lipsa ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 19:10
(6311 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Prin grija și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a primit o donație de la Sectorul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:55
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural național»

Poliția Română și Fundația «Collegium XXI», în calitate de inițiator al proiectului, organizează și desfășoară, în parteneriat, proiectul educațional național «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:15
(6216 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni organizează marți, 30 mai a.c., în intervalul 9,00-11,00, «Ziua Porților Deschise» pentru copiii care doresc să cunoască polițiștii și activitatea acestora. Astfel, cu ocazia «Zilei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 18:40
(6219 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise pe 1, 2 și 5 iunie 2017

Toate Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele 1, 2 iunie, precum și 5 iunie 2017. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după programul obișnuit ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 16:50
(5296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ENEL


AJOFM Ialomița: Atestarea și certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice și sociale, ocuparea forței de muncă ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 15:45
(6608 vizualizări - 0 comentarii)


30 mai-12 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție a fost înființată în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană, ca structură specializată pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 14:35
(6754 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Voluntarii «Interact», acțiune de «Ziua Internațională a Copilului»

Voluntarii Clubului «Interact» Slobozia organizează pentru a doua oară consecutiv evenimentul «Tărâmul Copilăriei». Evenimentul va avea loc în jurul Ciupercuței din Parcul Tineretului de la Catedrală, desigur ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 12:15
(3939 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, program normal pentru donatorii de sânge

Chiar dacă urmează minivacanța de Rusalii cu 5 zile libere pentru angajații din sistemul public, Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță că programul de lucru cu donatorii de sânge se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 11:05
(7990 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 13:25
(6732 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:10
(41661 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:05
(4882 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 17:05


«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:10
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:05
(5717 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 14:30
(5711 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 12:55
(6660 vizualizări - 0 comentarii)


«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 20:50
(8804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infractori arestați

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 17:25
(4134 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri tehnico-aplicative «Cu viața mea apăr viața» și «Prietenii pompierilor»

Devenite tradiție, concursurile tehnico-aplicative «Cu viața mea apăr viața» și «Prietenii pompierilor» adună și în acest an elevi din tot județul pentru a-și demonstra aptitudinile de mici salvatori. ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 14:10
(5746 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Vând/schimb spațiu birouri
Slobozia, str. Aleea Rondă,
bl. 45, parter

(în spatele fostei brutării Tritipan),
intrare separată, boxă,
cu apartament, Slobozia, plus diferență.
Telefon 0723/218.746

23 Mai 2017, 20:05


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 19-21 mai a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 19:15
(5969 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii aprilie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6514 șomeri, din care 969 șomeri indemnizați, respectiv 5541 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 17:25
(5044 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge inițiată de jandarmii ialomițeni

Pentru al nouălea an consecutiv, jandarmii ialomițeni desfășoară campania de donare de sânge «Donează sânge-Donează Viață!». Evenimentul se desfășoară în perioada 22-29 mai, iar pe această cale jandarmii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 19:20
(7325 vizualizări - 0 comentarii)


Echipamente de intervenție noi la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a fost dotat cu o șenilată, utilă pentru acordarea primului ajutor în cazul unor intervenții dificile. Utilajul a fost achiziționat cu fonduri ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 18:15
(6520 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie informativă în liceele din Slobozia

Polițiștii ialomițeni au demarat o acțiune în scop informativ în liceele din Slobozia. Peste 100 de elevi din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» și Liceului de Arte «Ionel Perlea» au fost informați ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 17:35
(6014 vizualizări - 1 comentariu)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:40
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...