Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Obiectiv compromis

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Progresul Spartac București 2-2

Obiectiv compromis

Au venit la Slobozia pentru a lua puncte și și s-au luptat pentru acestea până la fluierul final. Au știut să profite de pasul înapoi făcut de galben-albaștrii și au avut și norocul de partea lor. Condiție fizică superioară, un plus de inspirație pe banca tehnică și o mână de suporteri care și-au încurajat favoriții chiar și în momentele nefaste... Toate acestea au făcut ca Progresul Spartac să plece neînvinsă de pe «1 Mai». Deși a avut minute bune 2-0, Unirea nu a știut să gestioneze avantajul și rămâne la 6 puncte de o promovare care riscă să devină pură fantezie...

5 minute de grație Cu toate că frigul începea să ia în stăpânire orașul, spectatorii slobozeni au avut parte de un start fierbinte de partidă. Băieții lui Enache Costea au intrat deciși în teren, iar în minutul 4 Nelu Bucă prelungește cu capul pe spate pentru Florin Cazan. Noul Jucător al Unirii șutează necruțător și îl învinge pe Iulian Răduță, pe vremuri portar la Viitorul Axintele. Nu se stinseseră încă ecourile bucuriei când același Cazan, în zi fastă, centra excelent pentru șutul de 2-0 al lui Adrian Răduca. În minutul 9 putea fi chiar 3-0, dar șutul inimosului Cazan este deviat cu capul de un apărător al oaspeților. Adversarii caută să reducă din handicap, dar șutul lui Boiangiu trece pe lângă poarta lui Dumitrescu. Cazan, omul primei reprize, mai expediază un șut spre poarta adversă, dar mingea se pierde în decor. Prima repriză găsește Unirea în avantaj, iar publicul face deja pronosticuri cu privire la proporțiile finale ale scorului, toată lumea văzând ca sigură victoria Sloboziei.

Cădere liberă în partea secundă Unirea iese de la cabine în aceeași distribuție dar, în ciuda acestui fapt renunță la intențiile ofensive. Treptat, Progresul câștigă teren și se apropie periculos de poarta lui Dumitrescu. Primul semnal de alarmă apare în minutul 57, când atacantul oaspeților, Ciprian Stanciu, trage în stâlpul porții slobozene. Inevitabilul se produce cu repetiție în minutele 64 și 68, când Mircea Donca și Leonard Boiangiu reușesc să puncteze pentru bucureșteni. Cei doi profită de superficialitatea din defensivă, beneficiind totodată și de largul concurs al portarului Dragoș Dumitrescu. «Nu învinuiesc pe nimeni în mod special pentru acest rezultat de egalitate... Responsabili suntem toți, în frunte cu mine, și trebuie să ne remontăm rapid fizic, dar mai ales psihic, pentru că ne așteaptă alte meciuri dificile! Este deja a treia oară când pierdem în acest mod și trebuie să analizăm bine lucrurile, să vedem unde s-a greșit...» a declarat antrenorul Enache Costea. Acesta a reacționat destul de târziu la jocul în vădită scădere al echipei, primele schimbări făcându-le când tabela a arătat deja 2-2.

Urmează operațiunea Dobrogea 2-2 a fost, de altfel, rezultatul final al întâlnirii. În minutul 85, Apostol a căzut în careul Progresului, la un duel cu un adversar, dar arbitrul a rămas insensibil. Antrenorul Enache Costea a folosit în acest joc următorii jucători: Dumitrescu-Drăguț, Ibrian, Soare, Toma-Răduca (Stănescu ’81), Apostol (Gherasim ’88), Lemnaru, Cazan (Adăscăliței ’69)-Bucă, Năstase (Apetrei ’69). Acest rezultat de egalitate o ajută cel mai mult pe Farul Constanța, care o egalează la puncte pe Progresul. Unirea Slobozia rămâne pe locul 4, la 6 puncte de lider. Ialomițenii urmează să întâlnească doi adversari din zona Dobrogei: pe 24 martie 2018, meci ușor, în deplasare, la Delta Tulcea, iar pe 28 martie 2018, acasă, restanța cu Farul Constanța.

22 Martie 2018, 17:35 (5520 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare

Comentariile cititorilor:


Ultimul comentariu:
(29 Martie 2018, 14:30)
500euro din banii primăriei ți se pare o gluma? Știi cât are salariu un inginer sau un profesor? De ce sa cheltuie primăria bani doar cu hcm si cu csm???? De ce nu da primăria si la abatorul si la fair play Slobozia noua câte 500.000 de euro anual ca sint tot echipe din orașul nostru, nu????? Si acolo sunt sportivi numai din Slobozia nu ca la hcm si la csm .....Câta lume vine la un meci de handbal si data lume la un meci al abatorului? Cred da mai mulți la abatorul !!!! Si atunci, nu-i normal ca banii sa se distribuie la toți daca tot avem bani de aruncat pe geam????? Ce-a făcut ieri csm Slobozia cu farul???? Ne mândrim cu rezultatul asta, ne onorează, au urlat ziarele centrale cumva ca am reușit vreo performanța ? Nu,au scris ca Slobozia a fost umuilita acasă de farul....., atât! Sănătate!
Ptr ultimul com:
(29 Martie 2018, 13:36)
Informezi foarte rau opinia publica spunand ca cei 3 au salarii de 100 mil...nimic adevarat:toti 3 au impreuna 100 mil salariu dar iti mai ramane si un rest de vreo 2000 de ron asa ca eu cried ca esti inteligent Si le poti afla salariul...asa ca hai sa nu mai fim plin de rautati pentru ca unii oameni care au crescut odata cu stadionul si pentru 500€ care ii incaseaza lunar.
V-a stins Farul lumina.....:
(29 Martie 2018, 00:10)
Alde Milionaru si cei șaizeci-șaptezeci de cetățeni care plătiți trei lei impozit si vreți de ei sport profesionist de 2 milioane de euro la Slobozia, ați fost dragilor pe stadion astăzi? Cum e....???? Ați văzut ce înseamnă club sportiv municipal, cu management politic si antrenor ruda cu un viceprimar....???? Pai se merita , domnule.....???? Daca avea un sfert din banii ăștia, Abatorul se bătea cu Calarasiul la promovorare in liga 1 , mai ofticatilor! Știți doar sa jigniți si sa înjurați cand cineva atrage atenția ca este o risipa nepermisa aceasta fandoseala cu csm si hcm, rușinea orașului care cheltuie banii de asfaltări, parcuri, locuri de joaca, scoli, Grădinițe etc ca sa aibă enache, goidea si cu prepeliță serviciu de 100 milioane de lei pe luna, pe puțin!!!! Halal!!!!!
Clar:
(28 Martie 2018, 11:02)
Fără antrenor nu poti promova.
haidehaide:
(26 Martie 2018, 18:09)
Miercuri, ora 15, restanta cu Farul, ultima speranta! Hai Unirea!
Suporter:
(24 Martie 2018, 17:32)
Dacă vă doriți echipă și rezultate, ar fi bine să sustineti echipa măcar la meciurile de acasă, așa ca jucătorii să vadă că au pentru cine lupta. Pe de altă parte, suporterii ce au pretenții ca echipa să promoveze fac și deplasări, mai ales că distanțele sunt în jur de doar 100 km.
Milioane de pomana:
(24 Martie 2018, 11:32)
Ce demisie, domnule, ce-am făcut, am omorât pe cineva, am dat in cap....????? Asta e valoarea noastra, s-a știut de la bun început ca avem conducere de rahat, antrenor de rahat, echipa de rahati....., nu contează , bani sa iasă, nu-i asa domnule profesor Prepeliță? Domnule primar, te rugam de doi ani de zile, nu mai dormi domnule, fa domnule ceva si pentru oraș nu numai pentru clientela sugatoare, pentru obligațiile de partid! Cu 20 de miliarde aruncate in vant la fotbal si cu încă douăzeci arse de pomana la handbal făceai o grămada de lucruri bune, sa rămână si ceva bun in urma dumitale nu doar cenușă.....
Eu:
(23 Martie 2018, 23:33)
Ma parlitilor vedeti va de liga voastra akolo unde sunteti si nu mai sperati la vreo revenire ca nu se mai poate asa ca nu mai comentati aici in zadar perversilor.
Matematic:
(23 Martie 2018, 18:48)
...obiectivul e compromis.Oare valoarea antrenorului este direct proportionala cu valoarea seriei in care joaca echipa? Sau mai bine aici nu trebuie sa punem in discutie teoria valorii...
Cetatean :
(23 Martie 2018, 18:25)
Bani cheltuiți degeaba. 20 de miliarde aruncați pe apa sâmbetei. Obiectiv neatins demisia banca tehnică demisia conducere club. Așa ar fi în mediul privat.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 22 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: «Ziua Porților Deschise» la Poliție

Vineri, 27 noiembrie  a.c., în intervalul orar 9,00-12,00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își va deschide porțile pentru elevii ialomițeni care doresc să observe îndeaproape o parte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 16:20
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bărbat carbonizat într-un incendiu

Marți, 24 noiembrie, în jurul orei 21,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Fetești. Pompierii s-au deplasat în cel mai scurt timp cu două ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 15:05
(5093 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Activități de prevenție la Grădinița «Lumea Copiilor»

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au venit în întîmpinarea copiilor Grădiniței «Lumea Copiilor» din municipiu, pentru organizarea unei activități informative pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 14:25
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


Contracte de muncă în Israel, prin ANOFM

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă continuă, prin intermediul structurilor sale teritoriale, procesul de înregistrare a persoanelor care doresc să ocupe un loc de muncă în domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 13:05
(5517 vizualizări - 0 comentarii)


25 noiembrie-Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței Împotriva Femeilor

Avînd în vedere că unul dintre domeniile prioritare de acțiune preventivă ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul 2015 este prevenirea infracțiunilor comise cu violență, ofițerul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 12:15
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în luna ianuarie 2016. La această acțiune sînt oferite 800 de locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 17:15
(7384 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși luni, 23 noiembrie a.c., de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 16:25
(5770 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean dat în urmărire internațională, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Italia. La data de 23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 15:10
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, din inițiativa Preacucernicului Părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, în perioada 14-22 noiembrie 2015, s-a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 14:15
(11571 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR publică Ghidul de prevenire a neregulilor în accesarea fondurilor PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina de internet oficială a Agenției www.afir.info «Ghidul de prevenire a neregulilor privind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 13:15
(6398 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Peste 1000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate și 13 infracțiuni constatate în flagrant de către polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților derulate în perioada  20-22 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 12:30
(3582 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Despăgubiri pentru secetă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că a fost publicată, în Monitorul Oficial nr.797, Ordonanța de Urgență nr. 45 privind instituirea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 11:25
(6413 vizualizări - 0 comentarii)


Mine antitanc, descoperite la Movilița

Mine antitanc, descoperite la Movilița

Două mine antitanc metalice, active și extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Movilița. Inițial, bărbatul a sunat la 112 spunînd că a descoperit ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 10:35
(6160 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două persoane, din Algeria și Mali, depistate cu ședere ilegală

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de 19 noiembrie a.c., mai multe acțiune specifice cu forțe proprii și în cooperare, cu polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 09:20
(5545 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Peste 20 de jandarmi din cadrul Detașamentului de jandarmi Fetești participă vineri, 20 noiembrie a.c., între orele 8,00-14,00, la o acțiune de împădurire a Luncii Stenica. Jandarmii ialomițeni participă ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 12:30
(7311 vizualizări - 1 comentariu)


Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10
(5558 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 12 victime!

În ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație, soldate cu rănirea a 12 persoane.
Primul dintre acestea s-a produs pe DN2A, în afara municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:15
(5045 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Reținut la scurt timp de la comiterea a două furturi din locuințe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unei persoane bănuite de comiterea a două furturi din locuințe, la scurt timp de la săvîrșirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:10
(5181 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără de 18 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 18 ani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o tînără, de 18 ani, care a plecat de acasă și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acesteia sînt rugate să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:05
(8055 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Supraveghere judiciară pentru 171 de persoane

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus, de la începutul anului 2015, măsuri pentru supraveghere judiciară în 171 de cazuri în care au fost luate măsuri preventive neprivative ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 18:15
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică la Căzănești și Andrășești

Jandarmii ialomițeni continuă acțiunile de prevenire și combatere a furturilor de energie electrică pe raza județului. Astfel, pe parcursul zilei de marți, 17 noiembrie a.c., efective de jandarmi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 16:40
(5548 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene șase bărbați, cu vîrste cuprinse  între 24 și 53 de ani, în timp ce conduceau autoturisme deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 15:25
(3732 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea pescuitului și a comerțului ilegal cu produse piscicole. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 14:10
(5284 vizualizări - 0 comentarii)


Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a primit, prin Programul Operațional Regional 2007-2013, o autofreză de zăpadă. Aceasta va fi folosită la degajarea căilor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 13:25
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Slobozia: Accident rutier cu cinci victime

Două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier în după-amiaza zilei de sîmbătă, 14 noiembrie, în municipiul Slobozia. În urma impactului, cinci persoane au fost rănite. O autospecială de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 12:10
(3477 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


«Modele de bună practică din activitatea social-filantropică desfășurată în parohiile din Episcopia Sloboziei și Călărașilor»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, prin Sectorul Social-Misionar, va organiza joi, 19 noiembrie 2015, ediția a III-a a Conferinței Județene cu tema «Modele de bună practică din activitatea social-filantropică ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 11:25
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii octombrie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7104 șomeri, din care 1567șomeri indemnizați, respectiv 5537 șomeri ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 10:05
(4355 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Tineri reținuți pentru furturi din curțile consătenilor

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, patru tineri, cu vîrste cuprinse între 16 și 20 de ani, toți domiciliați în comuna Movilița. Cei în cauză ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 18:55
(6198 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Fetești: Biciclist băut, acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată miercuri, 11 noiembrie 2015, în jurul orei 18,40, cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 17:05
(3303 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene doi bărbați, de 41 și 42 de ani, din comuna Borănești, respectiv județul Prahova, în timp ce conduceau două autoturisme deși nu posedau permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2015, 15:35
(4470 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...