Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Brancardierii și infirmierele au ieșit în stradă

Protest în fața Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Brancardierii și infirmierele au ieșit în stradă

O parte dintre angajații Spitalului Județean de Urgență Slobozia, brancardieri și infirmiere, au ieșit miercuri, 18 aprilie 2018, în stradă în semn de protest. Oamenii sunt nemulțumiți că le-au fost diminuate salariile, prin aplicarea prevederilor controversatei Legi 153/2017. Oamenii au reclamat de asemenea faptul că managerul Mariana Iancu le-a interzis să organizeze protestul. Aceasta neagă însă acuzațiile pe care angajații i le-au adus.

Grevă în fața Spitalului Slobozia
Proaspăt ieșiți din turele de noapte, o parte dintre brancardierii și infirmierele Spitalului Județean de Urgență Slobozia au revenit la serviciu ca să protesteze. Angajații s-au adunat în fața porții mari a unității medicale și au reclamat faptul că sunt nemulțumiți cu privire la faptul că, prin aplicarea prevederilor Legii 153/2018, le-au fost diminuate veniturile salariale, prin reducerea sporurilor pe care le încasau. «Nu este normal să se petreacă așa ceva. Este dreptul nostru salarial și trebuie să beneficiem de el. Și noi muncim la fel ca și ceilalți angajați din cadrul spitalului!» a reclamat o infirmieră care a participat la protest. De asemenea, oamenii au precizat că Mariana Iancu, managerul instituției, le-a interzis colegilor care se aflau la serviciu să iasă în stradă și să susțină protestul pe care angajații l-au organizat. Aceasta a negat însă acuzațiile, precizând că «și eu sunt nemulțumită de salariul meu...». «Și TESA e nemulțumită că n-a primit nimic... Toți suntem nemulțumiți! La momentul acesta vizavi de salarii aceasta este decizia noastră și atât am putut aloca... Eu le respect, e dreptul dânșilor, care au venit, am vorbit cu ei... Am simțit de ieri și am fost informată că va fi grevă astăzi! N-am de ce să-i împiedic să-și spună cuvântul mai ales că n-am făcut eu legea asta...» a mai declarat Mariana Iancu.

Nu sunt probleme la Urziceni
În timp ce managerul Spitalului Slobozia a diminuat salarii prin tăierea de sporuri, în cazul celorlalte spitale nu au fost constatate probleme. De exemplu, la Spitalul Municipal Urziceni deși au fost reduse o parte din sporuri, măsura nu i-a afectat pe angajați. «Am aplicat la rândul nostru reduceri de sporuri, dar nu au fost probleme cu diminuarea salariilor!» a precizat Daniela Ianuș, managerul Spitalului Municipal Urziceni.

18 Aprilie 2018, 11:25 (10785 vizualizări - 36 comentarii)

Citiți și:
Angajații Spitalului Slobozia cer «sporuri salariale» și «condiții decente de muncă»
Sindicaliștii SANITAS, obligați să închirieze propria sală de ședințe
Rendez-vous cu gherila PFA a dr Olaru

Comentariile cititorilor:


George:
(5 Mai 2019, 15:09)
Faceți greva?!? Pentru ciubucul pe care-l luați plătiți impozit?Va plângeți că aveți salarii mici???Pe voi nu va multumeste niciun salariu.Nu știți să vă faceți meseria și nici nu vreti, dar stați cu  mana intinsa la pacienți.Daca ar veni un doctor manager de spital, v-ar lua apararea, că doar și el ia ciubuc.Daca e așa de rau la stat, angajati-va la privat!
Viorel:
(7 Mai 2018, 13:59)
Brancardierii se țin scai de pacient sau de rude, până le dai. Le dai puțin, fac mișto de tine toată perioada spitalizării. Dezgustător, să fii umilit de o matahală rudimentară care nu și-a făcut decât datoria de serviciu! Ți-e frică de boală, ai ajuns să ți muști limba și când te jignește un brancardier sau o îngrijitoare..,Numai la bani le e gângul.
Un pacient:
(7 Mai 2018, 12:19)
Dupa fata lor se vede ca sunt niste mahalagioaice.
Platim noii cei din privat o groaza de bani la sanatate si cand ajungi la spital te trateaza ca pe ultimul om.
Asa zisa doamna din imagine, cu pancarda in mana, a si declarat la o televiziune ca ea s-a saturat sa spele  toto boschetarii si homlesii.
Trebuia de atunci data afara din spital si sa isi caute post la privat in alta meserie care ii place.
De ce stau daca sunt bani putini si munca multa?
Ii tine cineva cu forta?
Doar stiu sa vorbeasca si sa se poarte urat.
Afara din spital.
Desfacerea contractului de munca.
Sa fie obligati ca in Germania bugetarii.La semnarea contractului, semnezi ca nu ai voie sa faci greva, ca accepti salariul.Daca nu iti convine pleci in privat sau acasa.

Gigi:
(2 Mai 2018, 21:54)
Infirmiere fără liceu. Ce să le ceri?
Valentin:
(27 Aprilie 2018, 07:09)
Sa facă greva după ce termina programul de lucru sa nu mai sufere pacienții. Am o ruda în spital la București și a fost amânat de 3 ori de la operație din cauza grevei. Dacă facem greva la privat suntem concediați instant. Nu mai mizați cu viata pacienților pentru drepturile voastre. Sunt de acord sa fiți plătiți bine dar învățați sa respectați pacienții sau măcar meseria pe care o faceți. Protestati după ce va terminați programul cum vreți voi și cat vreți dar dacă mai puneți în pericol viata pacienților intenționat mai bine mergeți și lucrati în alt domeniu.
Lila:
(21 Aprilie 2018, 17:40)
@vika. Da, mutre acre de la Recepție! O văduvă aproape blondă, te privește de parcă i ai luat amanții, abia deschide gura....Sunt lepre cu salarii prea mari!
VIKA:
(21 Aprilie 2018, 11:58)
 Salarii nesimtite.Departajare totala fata de mediul privat,unde este munca si mult respect pentru pacient.
Daca au fost majoritatea angajati prin spagi cum sa fie profesionalism?
Fereasca Dumnezeu sa pateasca cineva  din familiile lor ceva ca direct Bucurestiu stie de ei.
Dar tu pacient de rand mergi acolo crezand ca iti acorda primul ajutor si gasesti niste mutre acre la pupitre de iti revii instant.
Nu sunt de meserie dar sincer mai bine platesc si merg la privat.

Cetățean :
(21 Aprilie 2018, 04:47)
Firma de pază instaurată la spital este a președintelui!
Cetățean :
(20 Aprilie 2018, 22:55)
CE SALARIU ȚI-AI TRAS MARIANO! ĂSTA EXEMPLU NU TREBUIA SĂ FACI MEDICINĂ SAU STAGIATURA PENTRU CĂ ORICUM PREA MULTĂ CARTE NU ADUCE BANI! EȘTI TARE DAR NU AJUNGI PREA DEPARTE POATE DOAR CA ELENA UDREA ÎN COSTA RICA! CU TINE LA CONDUCEREA SPITALULUI A SCĂZUT VICTORAS IN SONDAJE MULT DE TOT! CÂND SE INCEPE BLOCUL OPERATOR? BINE CĂ AU INTRAT BANII CĂ SE V-A TERMINA CÂND O SĂ ZBOARE AVIOANELE LA ALEXENI!PLEACĂ MARIANO!
OBSERVATOR:
(20 Aprilie 2018, 16:07)
Asa este dati-i afara,angajati doar din AMARA,cu recomandare de la mister'' MORALU'' ti-ai dreaq de Psd-isti!
Steluța:
(20 Aprilie 2018, 15:36)
Lăsați-o să facă ordine! Asta nu le convine putorilor incompetente! Nu poți sparge “infecțiile” din acest spital fără bâtă! Nu este adevărat că se poartă habotnic cu doctorii responsabili! Lăsați-o să facă treaba cum o face, că e spre bine! Nu e doctoră, dar este dură, știe că altfel nu se poate!
nu am uitat:
(20 Aprilie 2018, 07:47)
ai venit de la privat pentru un salariu mai mic spuneai dumneata dar acum ai salariul de 3 ori mai mare plus masina de lux si combustibil la discretie si te plimbi prin toata tara interes personal etc o duci foarte bine tu respecti legea //// TAIEREA DE SPORURI nu inseamna ca respecti legea poti sa si mai dai nu doar sa tai in dusmanie nu suferi oameni iubesti doar partidul psd erai de nota 0 si ai luat un 7 BIU
Cineva:
(19 Aprilie 2018, 22:59)
Doamna Mariana Iancu, manager nu isi cunoaste angajatii si functiile lor. Spunea intr-un interviu de brancardierul din anatomie patologica ca are un salariu de 7800 lei, dar din surse sigure, acest post nu exista si deci nici salariul. Se poate verifica si demonstra. Nici macar un asistent din acea sectie nu are un asa salariu. Sa ii fie rusine pentru minciunile spuse si pentru atitudinea pe care o are fata de angajati
Cetățean :
(19 Aprilie 2018, 21:19)
Trebuie schimbată incompetența managerială și pus un doctor la conducere! La UPU nu se face medicină ci doar triaj iar în spital este nevoie de consultații și act medical ca la carte nu de rapoarte și indicatii din partea unei incompetente! Spitalul este precum ,,pe-afară e vopsit gardul și înăuntru leoparul " stiti cum puteți schimba conducerea? Veniți toți angajații la prima oră în curtea spitalului și închideți voi poartă și nu mai lăsați să intre doamna c.r de fier!
Prostii:
(19 Aprilie 2018, 15:47)
Generalizati si nu stiti cum sta treaba cu adevarat in interiorul spitalului, Iancu zbiara la medici care au invatat carte, nu au tocit scaunele scolii degeaba si isi trateaza personalul mizerabil, respect 0 fata de angajati. A amenintat oamenii sa nu vina la acest protest si multora le a fost frica, de aia au fost asa putini oameni. De ce credeti ca a refuzat invitatia liderului de sindicat sa vina printre oameni si sa discute cu ei? De frica, de aia ! Acolo nu s ar mai fi putut comporta cum o face inauntrul spitalului, ca deh, sunt camere! Spune ca si ea este la fel de nemultumita pt ca i s a taiat din salariu, dar o umfla Moraru de bani ! Trebuie data jos cat mai repede cu putinta !