Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Execuție ratată la PNL Slobozia

Liberalismul municipal în derivă

Execuție ratată la PNL Slobozia

Vineri, 18 mai 2018, PNL Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe care a avut drept scop excluderea consilierului local Avram George. Excluderea, anunțată public de către secretarul general al PNL, Dragoș Soare, s-a amânat din lipsă de cvorum. «PNL s-a confruntat cu multe situații de acest gen. Votul organizației e suveran...» a declarat acesta ulterior ședinței.

Din Soare n-au rămas decât dinții Vineri, 18 mai a.c., în cadrul unei conferințe de presă, secretarul general al PNL Ialomița, Dragoș Soare, a anunțat iminenta excludere a consilierului local George Avram din cadrul PNL Slobozia: «Aici nu e dictatură... Dar e normal să propunem excluderea lui! E valabil pentru toți consilierii locali. Și e valabil și pentru mine, într-o situație similară!». Reamintim că George Avram a făcut imprudența de a vota împreună cu majoritatea consilierilor PSD «după cum i-a dictat conștiința» pentru majorarea tarifelor de colectare a deșeurilor menajere la Slobozia. Decizia lui a fost considerată drept «derapaj periculos» și a fost sancționată public. «Consilierii PNL din cadrul Consiliului Local trebuie să înțeleagă că se află în Opoziție! Din punctul meu de vedere, e o trădare și trebuie sancționată ca atare. Ce încredere mai poți avea într-un om pe care conștiința îl îndeamnă să voteze alături de PSD un proiect atât de controversat?» a declarat Dragoș Soare referitor la această situație. În pofida declarațiilor publice și a lobby-ului activ, excluderea lui George Avram nu a fost posibilă. Potrivit statutului, excluderea unui membru se face cu jumătate plus unul din numărul de membri. Vineri, 18 mai a.c., la apelul lansat de către Dragoș Soare au răspuns prezent doar 90 din cei 200 de membri, motiv pentru care ședința s-a amânat pentru miercuri, 23 mai 2018.

Soluția à la Caragiale Înfrângerea lui Dragoș Soare reamintește de vremurile când Marius Hoinaru, unul dintre «miniștrii de rezervă» ai PNL la Agricultură, agita «bâta» politicii liberale pe sub nasul democrat al Mariei Petre. La momentul respectiv, Marius Hoinaru nu pricepea de ce Alianța PNL-PD trebuie să susțină, din nou, candidatura Mariei Petre la Primăria Sloboziei, în condițiile în care liberalii își doreau promovarea unor forțe proaspete. Ulterior, Marius Hoinaru a îngropat «bâta» războiului politic... Și, din câte vă amintiți, Maria Petre a candidat, încă o dată, la funcția de primar al Sloboziei. După un timp, Dragoș Soare se pare că a găsit aceeași «bâtă» a politicii liberale. Acum o redescoperă și îi reconsideră calitățile... Este posibil, totuși, ca Dragoș Soare să răspundă chemării liderului Orban, care îndemna la aplicarea «bâtei» în politică. Doar că «bâta» lui Orban viza social-democrați, nicidecum membrii propriului partid. Pe de altă parte, războiul fratricid declanșat de Dragoș Soare are un scop clar: epurarea filialei de elementele reacționare infiltrate de către PSD. Numai că, într-un județ ca Ialomița, într-un oraș ca Slobozia, unde toată lumea cunoaște pe toată lumea, există riscul ca epurarea să fie atât de masivă încât la PNL să nu mai rămână nici măcar semințele liberalismului. Așa că noi sugerăm, ca variantă de compromis, adoptarea ca slogan a ditirambelor nemuritorului Farfuridi, după care, de altfel, filiala a funcționat timp de 28 de ani: «Să se revizuiască, primim... Dar să nu se schimbe nimic!».

«Oprește furtul lor. Sunt banii tăi de pensie!»
În altă ordine de idei, Dragoș Soare a anunțat public declanșarea în Ialomița a campaniei inițiate de PNL la nivel național «Oprește furtul lor. Sunt banii tăi de pensie!». Campania de informare are scopul declarat de a-i avertiza pe cetățeni cu privire la modul în care guvernarea PSD-ALDE gestionează banii din Pilonul II de pensii. Campania se va desfășura până la sfârșitul lunii iunie și va consta în conferințe de presă și distribuirea a două milioane de pliante. 3000 de voluntari vor discuta cu cetățenii pentru a-i informa în legătură cu situația de la acest moment «Ne simțim acum ca pe vremea bunicilor noștri, când comuniștii veneau și rechiziționau animalele din bătătură. (...) Dacă pot face asta, pot face orice! Ne pot lua și casele, și terenurile... orice! Numai pentru că, așa cum au spus ei, pot face asta. (...) Dacă în 15-20 de ani, conform simulărilor confirmate de INS, sistemul public de pensii se va prăbuși, singura soluție rămâne acest Pilon II. Dacă și acest colac de salvare dispare, noi, cei care mai avem 20-25-30 de ani până la pensie, suntem condamnați. Datoria noastră ca partid politic este să informăm populația. Pârghiile pe care le are un partid sunt limitate, dar împreună cu populația civilă putem pune o presiune fantastică pentru ca aceste abuzuri să se oprească!» a declarat Dragoș Soare.

22 Mai 2018, 20:05 (7569 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Atenție, la PNL Slobozia se lucrează!
Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia
«Lupt de 3 ani în tranșeele Consiliului Județean Ialomița!»

Comentariile cititorilor:


Vlad:
(31 Mai 2018, 17:22)
In sedinta CJ din 30 mai Dragos Soare , Gigi Manea , Doina Vasilescu consilieri Pnl au votat cu Psd-ul proiectul lui Moraru de preluare cladiri si terenuri in Amara ??? Doar Fuerea s-a opus? Se vor da singuri afara sau isi vor depune demisia ? Sunt prea lasi ei au voie pentru ca pot ! Fatarnicie si nesimtire !
gigel:
(27 Mai 2018, 23:48)
In loc sa fie injurat Avram, care a tradat, e injurat Soare! Bai vere, toti sunt de la pesede in tara asta? Sau toate coentariile sunt ale lui Avram? In locul lui n-as mai iesi pe strada de rusine...
Costică:
(24 Mai 2018, 17:08)
Nenea Soare e ca un soare. Va și apune, dacă nu chiar este apus! Mai sunt mulți SOARE în Slobozia? Vicleni, pe interes personal.
unul:
(24 Mai 2018, 13:44)
@ Urmasul.  Sunt tare curios sa vad cum se va reinventa PNL-ul. Acest lucru se va realiza doar daca in partid vor fi atrasi oameni cu caractere impecabile, nu ca marea majoritate a celor de acum. Pentru a castiga alegerile va trebui sa faca aliante. Cu Cine? Cu PSD-ul? Cei de la ALDE vor reveni in PNL? 
Politica, politica toti se muta precum bate vantul. Din punctul meu de vedere trebuie sa ne schimbam noi, sa rezistam la presiuni, sa nu plecam capul dar asta nu se va intampla niciodata.
Urmasul lui Urmasul lui Sava:
(24 Mai 2018, 10:12)
Dl. Soare este singurul liberal autentic din ialomița. În jurul său se va forma echipa care va câștiga alegerile din 2020. Nu înțeleg de ce oare oameni cu valente ridicate ca ale dl. Soare nu sunt promovați mai bine. PNL va fi mare cand Soare răsare!
Sorina:
(23 Mai 2018, 15:45)
Cine e Avam asta? Cum arata, de unde a aparut, ce a facut pentru oras?
gradinita:
(23 Mai 2018, 11:11)
Nenea Soare, daca ai demnitate si coloana vertebrala dreapta DA-TI DEMISIA ! oricum ceea ce faci e frectie la un picior de lemn, nicidecum opozitie sau actiuni benefice pentru populatia care iti plateste salariile. Dar se pare ca e bine al dreaq la ciolan, chiar si la un capat ceva mai saracacios. Ce scarba imi e de indivizi ca tine care fac de ochii lumii valuri iar in spate se pupa cu adversarii politici si fac afaceri impreuna (daca nu crezi priveste la anteriorul sef liberal al judetului..........) !
unul:
(23 Mai 2018, 10:36)
Credeti ca doar aceasta persoana este acoperit PSD in curtea PNL? Va inselati. Sunt multi care au facut campanii electorale pentru PSD si se cred mari liberali. Pana acum nu v-ai dat seama ca de fapt este un singur partid care conduce? Aici se vede cat am putut, noi  oamenii sa decadem, nu mai avem principii.Pentru a supravietui in aceasta lume suntem in stare de orice, chiar de a insela asteptarile celor care ne-au votat pentru a ajunge senatori, deputati etc.

gigel:
(23 Mai 2018, 02:06)
Daca nu pot exclude o cartita pesedista ca Avram, inseamna ca numarul pesedistilor din PNL este mai mare decat numarul penelistilor. E foarte grav! Si ne miram ca nu avem Opozitie.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
09 Aug 2026
239 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: 12 porci uciși

Vineri, 21 iunie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a fost sesizată de agenții Postului de Poliție Făcăeni despre prezența în localitate a unei autoutilitare care ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:10
(2809 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Duminică, 22 iunie a.c., din cauza alcoolemiei, un bărbat de 37 de ani, din Fetești, a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în impact cu gardul unui imobil. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:05
(2633 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 24-28 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:50
(5584 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajarea elevilor și studenților

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază, pentru fiecare elev sau student, de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:20
(4442 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Fetești și Slobozia

Joi, 20 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a petrecut pe raza localității Fetești, unde un bărbat ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:10
(3523 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, trei persoane rănite

Miercuri, 19 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 15,30, la Slobozia, și s-a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:15
(3076 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tentativă de furt calificat»

Miercuri, 19 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 47 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:10
(3110 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Americanii au intrat cu blindatele în culturile agricole

Zeci de hectare cultivate cu cereale în Balta Ialomiței au fost distruse de mașinile de luptă blindate ale soldaților americani. Incidentul s-a petrecut joi, 20 iunie 2019, în zona cuprinsă între localitățile ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2019, 23:07
(4820 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbați din Slobozia, cercetați pentru «șantaj»

Doi bărbați, de 27 și 46 de ani, din Slobozia, au fost identificați de polițiștii ialomițeni și arestați pentru infracțiuni de «șantaj». În fapt, în perioada februarie-martie 2019, cei în cauză au pretins ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 18:45
(4381 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia șantaj


IPJ Ialomița: Campania «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!»

Miercuri, 19 iunie a.c., Poliția Română în parteneriat cu EUCPN-Rețeaua Europeană de Prevenire a Criminalității a desfășurat, în cadrul campaniei «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!», evenimentul ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 18:40
(5255 vizualizări - 0 comentarii)


Festivitatea de premiere a elevilor olimpici și Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Vineri, 14 iunie 2019, la Parohia «Sfântul Dumitru» din Slobozia, în prezența preoților parohiilor din municipiu în frunte cu părintele inspector de religie Dragoș Stanciu, părintele protopop Ionuț Butu ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 20:15
(5853 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de siguranță pentru Examenele Naționale 2019

Marți, 18 iunie 2019, la nivel național, a început prima probă a Evaluării Naționale 2019, iar polițiștii ialomițeni acționează, până pe data de 29 iunie, pentru ca examenul,  susținut de absolvenții ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 20:05
(3874 vizualizări - 0 comentarii)


Trei slobozeni, reținuți pentru «tâlhărie»

Polițiștii ialomițeni au depistat 3 bărbați, cu vârste cuprinse între 24 și 33 de ani, după ce, la data de 10 iunie a.c., ar fi tâlhărit două persoane, pe raza municipiului Slobozia. Doi dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 19:35
(4140 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Marți, 18 iunie 2019, elevii de clasa a VIII-a  susțin prima probă a Evaluării Naționale la disciplina Limba și Literatura Română. Datale Inspectoratului Școlar Județean arată că la acest examen s ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 12:50
(3151 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Intervenție a pompierilor din Urziceni în zona localității Manasia. Militarii ISU au acordat primul ajutor în cazul unui accident rutier. Două autovehicule s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului cinci ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2019, 23:25
(3845 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2019

Reamintim absolvenților instituțiilor de învățământ, faptul că, în termen de 60 de zile de la absolvire, sunt așteptați să se înregistreze în evidențele AJOFM Ialomița pentru a beneficia de servicii personalizate ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:30
(3608 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist autoaccidentat în apropiere de Urziceni

Marți, 11 iunie a.c., pe DN2, în apropiere de Urziceni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 25 de ani, conducea o motocicletă, nu a adaptat viteza ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:25
(5123 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Depistat în trafic cu parfumuri contrafăcute

Marți, 11 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza comunei Ion Roată, în habitaclul unui autoturism condus de un bărbat de 43 de ani, parfumuri susceptibile de a fi contrafăcute. Astfel, parfumurile ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:20
(3981 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității un bărbat, de 48 de ani, care avea asupra sa o unealtă de pescuit tip monofilament cu o lungime de 60 metri. Unealta a fost confiscată de polițiști, ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:15
(3697 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Rusaliilor, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare a proceselor de alimentare ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:10
(4765 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: RAJA Constanța


Slobozia: Expoziție aniversară a sculptorului Mihai Marcu

Joi, 30 iunie 2019, începând cu orele 15,30, la Galeriile de Artă «Arcadia» din incinta Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc vernisajul expoziției «Sculptură-Mihai Marcu-80». Lucrări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2019, 19:25
(3070 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-a înecat în Dunăre

Fetești: S-a înecat în Dunăre

Miercuri, 6 iunie a.c., în jurul orelor 19,30, un tânăr de 18 ani a dispărut în apa învolburată a Dunării în zona municipiului Fetești. Acesta a fost luat de curenți și nu a mai putut înota spre mal. Fratele ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:25
(4277 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dunăre înecat


Slobozia: Doi tineri, coborâți de pompieri de pe acoperișul unei clădiri

Vineri, 7 iunie a.c., în jurul orei 4,30, pompierii Detașamentului Slobozia s-au deplasat cu autoscara mecanică pentru a interveni la coborârea a două persoane, în vârstă de 23 ani, de pe acoperișul unei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:20
(5255 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 10-14 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E -Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:15
(6406 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ultima zi a campaniei «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Vineri, 7 iunie a.c., a fost ultima zi a campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității», zi dedicată siguranței rutiere. Polițiștii ialomițeni de la Rutieră au fost prezenți în școlile din județ unde au ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 20:10
(4030 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Probleme cu apa potabilă

Ploile din ultimele zile au afectat calitatea apei din localitatea Săveni. Analizele de laborator ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița au arătat faptul că mai multe probe conțineau depășiri ale parametrilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 19:20
(3483 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Amara, arestați pentru «viol»

Miercuri, 5 iunie a.c., pe raza localității Amara, polițiștii de Investigații Criminale au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei privative de libertate de 6 și 7 ani, pentru doi bărbați de ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 19:15
(4898 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara viol arestare


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității», în școli

Miercuri, 5 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat campania «Săptămâna Prevenirii Criminalității», cu informații privind delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 19:10
(5263 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Violența în familie, în atenția polițiștilor

Marți, 4 iunie 2019, polițiștii ialomițeni au realizat o nouă acțiune în cadrul Săptămânii Prevenirii Criminalității. Oamenii legii au prezentat publicului informații referitoare la violența domestică. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 23:10
(5475 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că în data de 31.05.2019 au fost stinse un număr de 3 focare de Pestă Porcină Africană declarate ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 22:05
(4162 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...