Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Execuție ratată la PNL Slobozia

Liberalismul municipal în derivă

Execuție ratată la PNL Slobozia

Vineri, 18 mai 2018, PNL Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe care a avut drept scop excluderea consilierului local Avram George. Excluderea, anunțată public de către secretarul general al PNL, Dragoș Soare, s-a amânat din lipsă de cvorum. «PNL s-a confruntat cu multe situații de acest gen. Votul organizației e suveran...» a declarat acesta ulterior ședinței.

Din Soare n-au rămas decât dinții Vineri, 18 mai a.c., în cadrul unei conferințe de presă, secretarul general al PNL Ialomița, Dragoș Soare, a anunțat iminenta excludere a consilierului local George Avram din cadrul PNL Slobozia: «Aici nu e dictatură... Dar e normal să propunem excluderea lui! E valabil pentru toți consilierii locali. Și e valabil și pentru mine, într-o situație similară!». Reamintim că George Avram a făcut imprudența de a vota împreună cu majoritatea consilierilor PSD «după cum i-a dictat conștiința» pentru majorarea tarifelor de colectare a deșeurilor menajere la Slobozia. Decizia lui a fost considerată drept «derapaj periculos» și a fost sancționată public. «Consilierii PNL din cadrul Consiliului Local trebuie să înțeleagă că se află în Opoziție! Din punctul meu de vedere, e o trădare și trebuie sancționată ca atare. Ce încredere mai poți avea într-un om pe care conștiința îl îndeamnă să voteze alături de PSD un proiect atât de controversat?» a declarat Dragoș Soare referitor la această situație. În pofida declarațiilor publice și a lobby-ului activ, excluderea lui George Avram nu a fost posibilă. Potrivit statutului, excluderea unui membru se face cu jumătate plus unul din numărul de membri. Vineri, 18 mai a.c., la apelul lansat de către Dragoș Soare au răspuns prezent doar 90 din cei 200 de membri, motiv pentru care ședința s-a amânat pentru miercuri, 23 mai 2018.

Soluția à la Caragiale Înfrângerea lui Dragoș Soare reamintește de vremurile când Marius Hoinaru, unul dintre «miniștrii de rezervă» ai PNL la Agricultură, agita «bâta» politicii liberale pe sub nasul democrat al Mariei Petre. La momentul respectiv, Marius Hoinaru nu pricepea de ce Alianța PNL-PD trebuie să susțină, din nou, candidatura Mariei Petre la Primăria Sloboziei, în condițiile în care liberalii își doreau promovarea unor forțe proaspete. Ulterior, Marius Hoinaru a îngropat «bâta» războiului politic... Și, din câte vă amintiți, Maria Petre a candidat, încă o dată, la funcția de primar al Sloboziei. După un timp, Dragoș Soare se pare că a găsit aceeași «bâtă» a politicii liberale. Acum o redescoperă și îi reconsideră calitățile... Este posibil, totuși, ca Dragoș Soare să răspundă chemării liderului Orban, care îndemna la aplicarea «bâtei» în politică. Doar că «bâta» lui Orban viza social-democrați, nicidecum membrii propriului partid. Pe de altă parte, războiul fratricid declanșat de Dragoș Soare are un scop clar: epurarea filialei de elementele reacționare infiltrate de către PSD. Numai că, într-un județ ca Ialomița, într-un oraș ca Slobozia, unde toată lumea cunoaște pe toată lumea, există riscul ca epurarea să fie atât de masivă încât la PNL să nu mai rămână nici măcar semințele liberalismului. Așa că noi sugerăm, ca variantă de compromis, adoptarea ca slogan a ditirambelor nemuritorului Farfuridi, după care, de altfel, filiala a funcționat timp de 28 de ani: «Să se revizuiască, primim... Dar să nu se schimbe nimic!».

«Oprește furtul lor. Sunt banii tăi de pensie!»
În altă ordine de idei, Dragoș Soare a anunțat public declanșarea în Ialomița a campaniei inițiate de PNL la nivel național «Oprește furtul lor. Sunt banii tăi de pensie!». Campania de informare are scopul declarat de a-i avertiza pe cetățeni cu privire la modul în care guvernarea PSD-ALDE gestionează banii din Pilonul II de pensii. Campania se va desfășura până la sfârșitul lunii iunie și va consta în conferințe de presă și distribuirea a două milioane de pliante. 3000 de voluntari vor discuta cu cetățenii pentru a-i informa în legătură cu situația de la acest moment «Ne simțim acum ca pe vremea bunicilor noștri, când comuniștii veneau și rechiziționau animalele din bătătură. (...) Dacă pot face asta, pot face orice! Ne pot lua și casele, și terenurile... orice! Numai pentru că, așa cum au spus ei, pot face asta. (...) Dacă în 15-20 de ani, conform simulărilor confirmate de INS, sistemul public de pensii se va prăbuși, singura soluție rămâne acest Pilon II. Dacă și acest colac de salvare dispare, noi, cei care mai avem 20-25-30 de ani până la pensie, suntem condamnați. Datoria noastră ca partid politic este să informăm populația. Pârghiile pe care le are un partid sunt limitate, dar împreună cu populația civilă putem pune o presiune fantastică pentru ca aceste abuzuri să se oprească!» a declarat Dragoș Soare.

22 Mai 2018, 20:05 (7650 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Atenție, la PNL Slobozia se lucrează!
Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia
«Lupt de 3 ani în tranșeele Consiliului Județean Ialomița!»

Comentariile cititorilor:


Vlad:
(31 Mai 2018, 17:22)
In sedinta CJ din 30 mai Dragos Soare , Gigi Manea , Doina Vasilescu consilieri Pnl au votat cu Psd-ul proiectul lui Moraru de preluare cladiri si terenuri in Amara ??? Doar Fuerea s-a opus? Se vor da singuri afara sau isi vor depune demisia ? Sunt prea lasi ei au voie pentru ca pot ! Fatarnicie si nesimtire !
gigel:
(27 Mai 2018, 23:48)
In loc sa fie injurat Avram, care a tradat, e injurat Soare! Bai vere, toti sunt de la pesede in tara asta? Sau toate coentariile sunt ale lui Avram? In locul lui n-as mai iesi pe strada de rusine...
Costică:
(24 Mai 2018, 17:08)
Nenea Soare e ca un soare. Va și apune, dacă nu chiar este apus! Mai sunt mulți SOARE în Slobozia? Vicleni, pe interes personal.
unul:
(24 Mai 2018, 13:44)
@ Urmasul.  Sunt tare curios sa vad cum se va reinventa PNL-ul. Acest lucru se va realiza doar daca in partid vor fi atrasi oameni cu caractere impecabile, nu ca marea majoritate a celor de acum. Pentru a castiga alegerile va trebui sa faca aliante. Cu Cine? Cu PSD-ul? Cei de la ALDE vor reveni in PNL? 
Politica, politica toti se muta precum bate vantul. Din punctul meu de vedere trebuie sa ne schimbam noi, sa rezistam la presiuni, sa nu plecam capul dar asta nu se va intampla niciodata.
Urmasul lui Urmasul lui Sava:
(24 Mai 2018, 10:12)
Dl. Soare este singurul liberal autentic din ialomița. În jurul său se va forma echipa care va câștiga alegerile din 2020. Nu înțeleg de ce oare oameni cu valente ridicate ca ale dl. Soare nu sunt promovați mai bine. PNL va fi mare cand Soare răsare!
Sorina:
(23 Mai 2018, 15:45)
Cine e Avam asta? Cum arata, de unde a aparut, ce a facut pentru oras?
gradinita:
(23 Mai 2018, 11:11)
Nenea Soare, daca ai demnitate si coloana vertebrala dreapta DA-TI DEMISIA ! oricum ceea ce faci e frectie la un picior de lemn, nicidecum opozitie sau actiuni benefice pentru populatia care iti plateste salariile. Dar se pare ca e bine al dreaq la ciolan, chiar si la un capat ceva mai saracacios. Ce scarba imi e de indivizi ca tine care fac de ochii lumii valuri iar in spate se pupa cu adversarii politici si fac afaceri impreuna (daca nu crezi priveste la anteriorul sef liberal al judetului..........) !
unul:
(23 Mai 2018, 10:36)
Credeti ca doar aceasta persoana este acoperit PSD in curtea PNL? Va inselati. Sunt multi care au facut campanii electorale pentru PSD si se cred mari liberali. Pana acum nu v-ai dat seama ca de fapt este un singur partid care conduce? Aici se vede cat am putut, noi  oamenii sa decadem, nu mai avem principii.Pentru a supravietui in aceasta lume suntem in stare de orice, chiar de a insela asteptarile celor care ne-au votat pentru a ajunge senatori, deputati etc.

gigel:
(23 Mai 2018, 02:06)
Daca nu pot exclude o cartita pesedista ca Avram, inseamna ca numarul pesedistilor din PNL este mai mare decat numarul penelistilor. E foarte grav! Si ne miram ca nu avem Opozitie.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 10 Aug 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Poliția a fost sesizată luni, 10 august a.c., cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 18:10
(5423 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 21 și 40 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 15:20
(6144 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol

Peste 1000 de metri de plase, aproape 50 kg de pește, 3 ambarcațiuni, un motor de ambarcațiune și un autoturism au fost ridicate în vederea confiscării pe parcursul acțiunii desfășurate de polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 14:35
(9501 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania prin intermediul Rețelei EURES

EURES România dispune de 85 de posturi pentru muncitorii calificați în diverse meserii, care doresc să lucreze în Germania, pentru ocuparea cărora se va organiza selecție la Sighișoara, în luna octombrie ...[citește_toată_știrea]

11 August 2015, 13:20
(7786 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița

Polițiștii specializați în investigarea criminalității economice efectuează miercuri, 5 august a.c., 14 percheziții în Capitală și în 4 județe, pentru probarea activității infracționale a unor persoane ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 13:35
(7096 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Înșelăciune pe internet

Polițiștii ialomițeni au fost sesizați de către un tînăr din județul Brăila despre faptul că a fost victima unei înșelăciuni. Partea vătămată a comandat de pe un site, în cursul lunii iulie, o placă video ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 12:45
(3600 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A adormit la volan și s-a răsturnat cu mașina

Poliția a fost sesizată luni, 3 august a.c., cu privire la faptul că, pe DN21, s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 10:25
(4419 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe raza comunei Moldoveni un bărbat, în vîrstă de 44 de ani, în timp ce conducea un autoturism, deși consumase  anterior băuturi alcoolice. Cel în cauză a fost testat ...[citește_toată_știrea]

5 August 2015, 10:05
(4005 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
mecanic utilaje agricole
telefon 0724/214.416

4 August 2015, 12:10


Patiseria de lângă Spitalul Județean Slobozia a luat foc

Patiseria de lîngă Spitalul Județean Slobozia a luat foc

În seara zilei de duminică, 2 august 2015, pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia au fost solicitați să stingă un incendiu produs pe raza municipiului. Flăcările au cuprins patiseria de lîngă ...[citește_toată_știrea]

3 August 2015, 01:45
(11560 vizualizări - 6 comentarii)


Ialomița: Accident mortal

Poliția a fost sesizată joi, 30 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DJ102H s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 21:40
(6958 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, pe străzile Sloboziei

Polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un localnic, de 33 de ani. Întrucît emana halenă alcoolică, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 20:25
(5752 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism urmărit în Franța, indisponibilizat la Urziceni

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au depistat pe raza municipiului Urziceni un autovehicul parcat, înmatriculat în Franța. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit faptul că ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 19:10
(5108 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 428 de sancțiuni contravenționale aplicate, amenzi de peste 170000 de lei

25 infracțiuni au fost constatate și 428 de sancțiuni au fost aplicate de polițiștii din Ialomița în timpul acțiunilor punctuale desfășurate în perioada 25-29 iulie 2015, pe raza județului, pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 18:20
(6713 vizualizări - 0 comentarii)


Locul 3 pentru pompierii ialomițeni

Locul 3 pentru pompierii ialomițeni

În perioada 29-31.07.2015 s-a desfășurat, la Slobozia, faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 17:10
(4031 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 16:15
(5656 vizualizări - 0 comentarii)


Autobuze și camioane, verificate de polițiștii ialomițeni

Peste 350 de autobuze și camioane au fost verificate de polițiști. Activitățile de control s-au desfășurat simultan în toate cele 28 de state membre ale UE, conform Planului de Operațiuni al Organizației ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 15:20
(3813 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii ialomițeni asigură buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2015

Echipaje și patrule de jandarmi vor asigura sîmbătă și duminică, 1/2 august 2015, ordinea publică la manifestările ocazionate de desfășurarea Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara 2015. Misiunile se execută ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 13:35
(5524 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Noutăți în Programul Operațional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate

În data de 28 iulie a.c., Guvernul a adoptat o Hotărîre prin care se operează o serie de modificări în derularea Programul Operațional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate 2014. Astfel, actul normativ ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 12:05
(8461 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet b-păsări

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plați privind bunăstarea animalelor-pachet b-păsări, sesiunea ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2015, 10:45
(8838 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără pentru 21 de elevi la Mânăstirea Cozia

Tabără pentru 21 de elevi la Mînăstirea Cozia

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, în perioada 21-24 iulie 2015, Catedrala din Urziceni a organizat o tabără la Mînăstirea Cozia din județul Vâlcea. La eveniment au participat 21 de elevi ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 18:25
(5027 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectați de furturi, identificați de polițiștii ialomițeni

Șase persoane sînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat. Prejudiciile au fost recuperate și restituite părților vătămate.
Astfel, patru tineri, cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 15:50
(5443 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurământul

IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurămîntul

Începînd cu data de 17 iulie a.c., la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița au fost repartizați doi tineri sublocotenenți, absolvenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, promoția ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 14:20
(7878 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 29-31 iulie 2015, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va fi unul din centrele din țară ce găzduiește faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 13:10
(7861 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Amnistia fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că a fost publicată Legea 209/2015, privind anularea unor obligații fiscale. Astfel, prin acest act  normativ ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 12:15
(2520 vizualizări - 0 comentarii)


Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

O sferă incendiară cu încărcătură de explozie a fost descoperită vineri, 24 iulie a.c., de un cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr, în timp ce încerca să scoată o buturugă din pămînt. Bărbatul a sunat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:45
(5355 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Imnului, sărbătorită la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va marca miercuri, 29 iulie 2015, Ziua Imnului. Manifestările vor avea loc în Piața Unirii din Slobozia, începînd cu orele 9,30. «Deșteaptă-te, române!» este Imnul Național ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:05
(5580 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examenele de calificare pentru absolvenții școlilor profesionale, monitorizate de jandarmi

Jandarmii ialomițeni asigură, în perioada 27-28 iulie 2015, ordinea publică și, după caz, intervenția pentru restabilirea acesteia, la 5 centre de examinare din județ cu ocazia examenelor de calificare ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 10:10
(4365 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Poliția a fost sesizată miercuri, 22 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 64 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 13:10
(4687 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr din Miloșești, arestat pentru tentativă la omor

În cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c., polițiști din cadrul Secției Poliție Rurală Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:50
(7530 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Ion în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia joaca de a munca în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daniel V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daniel V în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Daniel V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia @Dinu M în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Dinu M în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Angela în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Mary în Port modern la Fetești! Panait în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Baba Dac în Clinica Stomatologică Dr. Ardeleanu din Slobozia s-a extins de la 4 la 7 cabinete Ady în Port modern la Fetești! Drăgan în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...