Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari

La Inspectoratul Școlar a început pesedizarea

Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari

Schimbări în structura Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Manuela Zainea, șefa Învățământului ialomițean a înlocuit recent o parte dintre inspectorii școlari care își desfășurau activitatea în cadrul instituției. Simpatizanți sau chiar membri ai PSD Ialomița, noii inspectori școlari nu corespund însă criteriilor prevăzute în metodologiile implementate de Ministerul Educației. Oficialii de la București au aprobat însă lista de propuneri fără a ridica obiecții. Manuela Zainea a refuzat să ofere explicații pe această temă.

Oamenii partidului, deveniți inspectori școlari
Deși ar fi trebuit să supra­vegheze modul în care unitățile de învățământ din Ialomița se pregătesc pentru începerea noului an școlar, Manuela Zainea are alte procupări. Astfel, aceasta a înaintat Ministerului Educației o listă prin care a înlocuit din funcție șase inspectori școlari de specialitate din cadrul instituției pe care o conduce. Noii inspectori școlari puși în funcție de Manuela Zainea sunt însă membri sau simpatizanți ai Partidului Social Democrat Ialomița. Mai mult decât atât, din punct de vedere profesional aceștia nu corespund exigențelor pe care le presupune o astfel de funcție. Pentru Învățământul Preșcolar, Manuela Zainea a schimbat-o din funcție pe Mihaela Leuștean și a înlocuit-o cu Maria Nedelcu, fosta directoare a Grădiniței «Voinicelul» din Slobozia. Înainte de a deveni inspector școlar, Maria Nedelcu nu a promovat concursul pentru ocuparea funcției de director la grădinița pe care a condus-o... Consilierul local PSD Elisabeta Beciu este noul inspector școlar pentru Învățământ Primar din cadrul IȘJ Ialomița. Aceasta a fost propunerea Manuelei Zainea pentru funcția de inspector școlar general adjunct, însă planurile i-au fost încurcate după ce Steluța Mitrea a revenit în funcție. Beciu a înlocuit-o pe Maria Stoian. Profesor de Limba Română la Scânteia și simpatizant al PSD, Mioara Fătu o va înlocui pe Simona Grigoraș în funcția de inspector școlar pentru disciplina Limba Română. Susținută de PSD, Simona Grigoraș își va petrece următoarele 8 luni la Bruxelles, unde va fi detașată în cadrul unui proiect. Pentru disciplina Biologie, Manuela Zainea l-a înlocuit pe Ionuț Pravăț cu Cristina Tămârjan. La rândul său apropiată a PSD, Tămârjan este fosta directoare a Școlii Postliceale Sanitară, care a rămas fără funcție după ce instituția pe care a condus-o a devenit structură a Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu». Decizia a fost luată ca urmare a unui raport al ARACIP prin care au fost evidențiate o serie de pro­bleme de management des­coperite în urma unui control. O altă apropiată a PSD Ialomița este Aida Rotaru, cea care a devenit inspector școlar pentru Limbi Străine. Ea a înlocuit-o Nora Florența State. De asemenea, pentru Management Educațional Manuela Zainea a înlocuit-o pe Carmelușca Preluncă cu Mariana Mihăescu, o altă simpatizantă a PSD.

Numiri fără legitimitate
Numirile pe care Manuela Zainea le-a făcut pentru inspectorii școlari de specialitate nu corespund însă criteriilor cuprinse în metodologiile aprobate de Ministerul Educației. Surse din cadrul IȘJ Ialomița explică faptul că noii inspectori școlari nu au fost verificați pentru a se vedea dacă aceștia cores­pund într-adevăr din punct de vedere al studiilor sau experienței profesionale cu funcțiile pe care le-au preluat. Aceste verificări standard nu au fost făcute nici măcar la nivelul Ministerului Educației. Oficialii de la București au aprobat lista transmisă din teritoriu de către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, fără a ridica vreo obiecție. Referitor la această situație, Manuela Zainea a refuzat să facă declarații publice. Acesta s-a rezumat să precizeze faptul că nu dorește să ofere puncte de vedere reporterilor ziarului nostru. «Cu dumnea­voastră nu am ce să discut. Nu vreau să declar nimic pentru ziarul Independent a spus Manuela Zainea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

3 Septembrie 2018, 14:50 (17057 vizualizări - 45 comentarii)

Citiți și:
Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean
Inspectorul general școlar Manuela Zainea pune virgulă între subiect și predicat
Șefa Învățământului ialomițean a intrat în atenția Comisiei de Disciplină a Ministerului Educației

Comentariile cititorilor:


Valentina:
(7 Septembrie 2018, 02:50)
#cetateanul Ai dreptate , dar te rog sa dai dovada de civism si daca stii ceva , SCRIE ! Cindva se va face lumina !
@cetateanul:
(6 Septembrie 2018, 12:19)
speri degeaba, cetatene, MRU nu va fi schimbat-ei sunt cheia tuturor manevrelor, dar va veni vremea scadentei si pt ei.ii ajuta metodologia, pretransfer pe dosar cu punctaj-punctaj facut de ei, daca vezi hal de dosare la aia pe care ii claseaza pe primul loc, mori de ras! asa isi fac manevrele, ceilalti nu pot contesta, scot pe primul loc pe cine da banul si toata lumea e fericita! se ajunge in situatii de neinteles-oameni care iau note f mari la titularizare, nu mai au post! s-a dat! catre o coana preoteasa, o doamna inspectoreasa-ca le ajuta dosarul evaluat de MRU.exista metode bine structurate, pe baza carora fac trafic cu locuri de munca.ai auzit sa verifice cineva??cine??partidul care ii tine acolo sa rezolve pe aia plini de danciloza?/ un judet de veorici, ca si tara noastra minunata.eu tot sper ca DNA ul va lua atitudine, e vorba de lucruri grave acolo, manipuleaza posuri dupa bunul plac si inabusa competenta din fasa. de unde calitate in conditiile astea?invatatoare facute profesoare, apoi traseul e simplu-inspectoare, titulare in scoli de renume pe care mai rau le incurca pt ca isi iau medicale cate 3 luni cat permite legea.totusi, sotul mereuistei L.A., care lucreaza in politie, nu stie ce se intampla acolo??sa fim seriosi, manevra e colectiva si generalizata.singura solutie e sa plecam in alta tara, astia sa traiasca din taxele adunate de la asistatii sociali.
@Petronel:
(5 Septembrie 2018, 21:32)
'Kamikaze'-revista de umor din 2010.
Petronel:
(5 Septembrie 2018, 18:10)
@kamikaze. Ar fi o glumă dacă ai scrie corect! Și tu ești analfabetă, ești bună de ministru...
Aurel:
(5 Septembrie 2018, 17:54)
@Valentina. Raportările la bac s au dat mereu să dea binișor...Dacă ar fi corect, anul acesta au luat sub 50%.
Kamikze:
(5 Septembrie 2018, 16:07)
 O ramanca a ajuns ministrul sportului in Franta. In Romania nu poate pt ca nu e analfabeta..
Valentina:
(5 Septembrie 2018, 12:43)
Învățământului Ialomița este o mare mizerie ! Ciuma Roșie are nevoie de prosti sa ii voteze și analfabeți sa ii promoveze in funcții de conducere ! Raportări false la Bac : citi au luat bacul din citi au dat , nu din citi au făcut 12 clase !
Vasile D.:
(4 Septembrie 2018, 19:06)
Nu sunt bani pentru toate salariile, cadrele didactice și nedidactice, în pericol. Scăderea nr exorbitant de salariați din educația care nu se face!
Părinte:
(4 Septembrie 2018, 16:34)
,,M-am săturat de derbedei, proști țanțoși și țoape!” Andrei Pleșu Bine zis! La fix, și pentru școala ialomițeană!
Fuga e sănătoasă!:
(4 Septembrie 2018, 16:13)
@maria, CNMV este azil de nefericiți care și găsesc aici refugiul! CNMV nu mai are profesori, primește pe oricine, numai să aibă cine intra la clasă! CNMV Slobozia este, in realitate, mult sub așteptarile celor care s-au meditat în prostie să intre la CNMV Slobozia. Cei deștepți, se conving după primul semestru câtă ELITĂ mai există la CNMV! Și ce-a fost....a ruginit!
Ion:
(4 Septembrie 2018, 15:31)
Manager resurse umane, MRU.
Ograda:
(4 Septembrie 2018, 15:14)
Fosta inspectoare de română, ca multe altele, va rămâne veșnic “domnișoara”! Dar va fi la Bruxelles, nu se știe...totuși!
Mister:
(4 Septembrie 2018, 15:10)
Cine este oamenilor MRU? Cine i cenzurează numele, ziarul? MRU!
Drăgan:
(4 Septembrie 2018, 15:02)
Uneori foarte rar sunt numiri politice și potrivite. Dar tot marionete devin in timp. Sunt încă mulți inspectori care nu urmăresc decât interese personale de catedră! Din păcate, uită că mai există o familie pe care ar trebui să ți-o faci. E viața ta! Curge viața pe lângă ele degeaba! Sterpe!
Gogu:
(4 Septembrie 2018, 14:55)
Cine este MRU?!? Sau vreo instituție?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
09 Aug 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Beat și fără permis, la volan

Marți, 31 august a.c., în jurul orelor 11,00, polițiștii din Țăndărei, în cadrul unui filtru rutier, au efectuat semnal de oprire unui autoturism care se deplasa pe strada Căprioarei din localitate. Pentru ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 17:55
(2022 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Vacanța s-a terminat! Sunteți pregătiți pentru un nou început?»

«Vacanța s-a terminat! Sunteți pregătiți pentru un nou început?» este sloganul campaniei de prevenire a victimizării minorilor derulată de Poliția Română prin Institutul de Cercetare și Prevenire a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 17:45
(4388 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 1 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10938, fiind înregistrate 6 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 16:40
(1196 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 1-3 septembrie 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 20:10
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 53 mii de lei

Pe parcursul zilei de luni, 30 august a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică și pentru verificarea modului în care sunt respectate normele impuse ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 18:25
(2117 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Marți, 7 septembrie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 17:50
(3564 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 31 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10932, fiind înregistrate 16 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 16:40
(3220 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Băut și fără permis, surprins în trafic de polițiști

Duminică, 29 august a.c, polițiștii Biroului Rutier Fetești, în timpul unui filtru rutier efectuat pe raza municipiului Fetești, au depistat în trafic un bărbat, în vârstă de 52 de ani, în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 19:50
(2349 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Pieton lovit de un camion

Borănești: Pieton lovit de un camion

Luni, 30 august a.c., pe DJ201, în localitatea Borănești, s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 19:00
(2748 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Circula pe drumurile publice deși avea permisul suspendat de 2 ani

Sâmbătă, 28 august a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit, pentru control, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism ce se deplasa pe DN2A/E60, sensul de mers Hârșova către ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 18:45
(10297 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Incendiu produs la cabina unui autotren

Vineri, 27 august a.c., pompierii militari din cadrul Detașamentului de pompieri Slobozia au intervenit, pe raza localității Iazu, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 18:00
(2319 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Iazu incendiu camion


ISU Ialomița: Pompierii au intervenit în cazul a 8 incendii de vegetație uscată și gunoi menajer

În ziua de sâmbătă, 28 august august a.c., militarii ISU Ialomița au intervenit în cazul a 8 incendii de vegetație uscată și gunoi menajer în localitățile Manasia, Fetești,
Giurgeni, Bărcănești, ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 17:40
(3973 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune umanitară a Protopopiatului Urziceni

Acțiune umanitară a Protopopiatului Urziceni

Luni, 30 august a.c., Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, prin Biroul de Asistență Socială și Serviciul Social Acordat în Comunitate destinat Persoanelor Adulte, a oferit ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 17:40
(2049 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 30 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10916, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 16:25
(2316 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Căzănești!

Marți, 31 august 2021, RAJA Constanța va executa operațiuni periodice de întreținere a rezervorului de înmagazinare apă potabilă din orașul Căzănești. Pentru realizarea acestor lucrări, se va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 15:20
(1442 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Înjunghiați în plină stradă

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că doi tineri ar fi fost înjunghiați pe stradă de alți doi bărbați. Incidentul s-a petrecut în seara ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 14:00
(4142 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 29 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10912, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

29 August 2021, 17:05
(1977 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 28 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10909, fiind înregistrate 1 nou caz față de ziua ...[citește_toată_știrea]

28 August 2021, 16:37
(3365 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier provocat de un șofer băut

Slobozia: Accident rutier provocat de un șofer băut

În seara zilei de vineri, 27 august a.c., în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație în care au fost implicate 5 autoturisme, soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

28 August 2021, 01:30
(5802 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 27 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10908, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

27 August 2021, 16:50
(2480 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 26 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10905, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 August 2021, 16:10
(2649 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

26 August 2021, 13:35
(3903 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 25 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10899, fiind înregistrate 9 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

25 August 2021, 18:20
(2516 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 30 august 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 30 august 2021, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și achizițiile ...[citește_toată_știrea]

25 August 2021, 18:10
(4293 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunile Mica Publicitate și Publicitate online au fost actualizate!

Secțiunile Mica Publicitate
și Publicitate online au fost actualizate!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

24 August 2021, 21:35


Incendiu de vegetație uscată la Slobozia

Incendiu de vegetație uscată la Slobozia

Marți, 24 august a.c., pompierii militari ialomițeni au fost anunțați prin apel 112 despre producerea unui incendiu de vegetație uscată în zona Cartier Bora cu degajare mare de fum. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

24 August 2021, 17:40
(2965 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 24 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10890, fiind înregistrate 5 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

24 August 2021, 16:40
(3701 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 196 mii de lei

Sâmbătă și duminică, 22/23 august 2021, polițiștii au fost solicitați să intervină la 239 evenimente, dintre care 211 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată, fiind sesizate ...[citește_toată_știrea]

23 August 2021, 18:05
(2900 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 23 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10885, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

23 August 2021, 16:50
(2354 vizualizări - 0 comentarii)


Drogat la volan în Țăndărei/Bărbat din Andrășești, beat la volan și fără permis, a provocat un accident

La sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță în trafic, prevenirea producerii unor accidente de circulație, dar și pentru depistarea și sancționarea ...[citește_toată_știrea]

23 August 2021, 14:05
(4155 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...