Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari

La Inspectoratul Școlar a început pesedizarea

Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari

Schimbări în structura Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Manuela Zainea, șefa Învățământului ialomițean a înlocuit recent o parte dintre inspectorii școlari care își desfășurau activitatea în cadrul instituției. Simpatizanți sau chiar membri ai PSD Ialomița, noii inspectori școlari nu corespund însă criteriilor prevăzute în metodologiile implementate de Ministerul Educației. Oficialii de la București au aprobat însă lista de propuneri fără a ridica obiecții. Manuela Zainea a refuzat să ofere explicații pe această temă.

Oamenii partidului, deveniți inspectori școlari
Deși ar fi trebuit să supra­vegheze modul în care unitățile de învățământ din Ialomița se pregătesc pentru începerea noului an școlar, Manuela Zainea are alte procupări. Astfel, aceasta a înaintat Ministerului Educației o listă prin care a înlocuit din funcție șase inspectori școlari de specialitate din cadrul instituției pe care o conduce. Noii inspectori școlari puși în funcție de Manuela Zainea sunt însă membri sau simpatizanți ai Partidului Social Democrat Ialomița. Mai mult decât atât, din punct de vedere profesional aceștia nu corespund exigențelor pe care le presupune o astfel de funcție. Pentru Învățământul Preșcolar, Manuela Zainea a schimbat-o din funcție pe Mihaela Leuștean și a înlocuit-o cu Maria Nedelcu, fosta directoare a Grădiniței «Voinicelul» din Slobozia. Înainte de a deveni inspector școlar, Maria Nedelcu nu a promovat concursul pentru ocuparea funcției de director la grădinița pe care a condus-o... Consilierul local PSD Elisabeta Beciu este noul inspector școlar pentru Învățământ Primar din cadrul IȘJ Ialomița. Aceasta a fost propunerea Manuelei Zainea pentru funcția de inspector școlar general adjunct, însă planurile i-au fost încurcate după ce Steluța Mitrea a revenit în funcție. Beciu a înlocuit-o pe Maria Stoian. Profesor de Limba Română la Scânteia și simpatizant al PSD, Mioara Fătu o va înlocui pe Simona Grigoraș în funcția de inspector școlar pentru disciplina Limba Română. Susținută de PSD, Simona Grigoraș își va petrece următoarele 8 luni la Bruxelles, unde va fi detașată în cadrul unui proiect. Pentru disciplina Biologie, Manuela Zainea l-a înlocuit pe Ionuț Pravăț cu Cristina Tămârjan. La rândul său apropiată a PSD, Tămârjan este fosta directoare a Școlii Postliceale Sanitară, care a rămas fără funcție după ce instituția pe care a condus-o a devenit structură a Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu». Decizia a fost luată ca urmare a unui raport al ARACIP prin care au fost evidențiate o serie de pro­bleme de management des­coperite în urma unui control. O altă apropiată a PSD Ialomița este Aida Rotaru, cea care a devenit inspector școlar pentru Limbi Străine. Ea a înlocuit-o Nora Florența State. De asemenea, pentru Management Educațional Manuela Zainea a înlocuit-o pe Carmelușca Preluncă cu Mariana Mihăescu, o altă simpatizantă a PSD.

Numiri fără legitimitate
Numirile pe care Manuela Zainea le-a făcut pentru inspectorii școlari de specialitate nu corespund însă criteriilor cuprinse în metodologiile aprobate de Ministerul Educației. Surse din cadrul IȘJ Ialomița explică faptul că noii inspectori școlari nu au fost verificați pentru a se vedea dacă aceștia cores­pund într-adevăr din punct de vedere al studiilor sau experienței profesionale cu funcțiile pe care le-au preluat. Aceste verificări standard nu au fost făcute nici măcar la nivelul Ministerului Educației. Oficialii de la București au aprobat lista transmisă din teritoriu de către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, fără a ridica vreo obiecție. Referitor la această situație, Manuela Zainea a refuzat să facă declarații publice. Acesta s-a rezumat să precizeze faptul că nu dorește să ofere puncte de vedere reporterilor ziarului nostru. «Cu dumnea­voastră nu am ce să discut. Nu vreau să declar nimic pentru ziarul Independent a spus Manuela Zainea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

3 Septembrie 2018, 14:50 (16623 vizualizări - 45 comentarii)

Citiți și:
Abateri cu iz penal reclamate la Inspectoratul Școlar Județean
Inspectorul general școlar Manuela Zainea pune virgulă între subiect și predicat
Șefa Învățământului ialomițean a intrat în atenția Comisiei de Disciplină a Ministerului Educației

Comentariile cititorilor:


Maria:
(4 Septembrie 2018, 14:05)
Fosta inspectoare de romana si-a vazut strict interesul ei! Cei doi de la MRU nu au cum sa oboseasca, sunt fericiti impreuna! Nu au cum sa nu mai fie in Isj, asta inseamna sa fie despartiti si ei nu pot fi despartiti :) Cu toate ca au avut grija sa-si completeze catedrele cu niste ore la CNMV! 
un parinte:
(4 Septembrie 2018, 13:00)
Cine e pus politic, sa se astepte sa fie schimbat asisderea! Competentele acestora sunt de alta natura. Din pacate, cei care au de suferit sunt copiii. Ce modele au? Spre ce se indreapta? In ce directie ne indreptam cu totii? Si ce e mai trist, e ca nu mai e nimic de facut. Degeaba ne aratam frustrarile prin comentarii, ei se infig acolo in mediocritatea, nesimtirea si parvenirea lor.
Cetateanul:
(4 Septembrie 2018, 01:23)
Pe cand schimbari la MRU?Poate domnul si doamna inspector au obosit.Nu gasim ceva sa-i inlocuim si pe ei.S-ar putea ca cei doi minunati inspectori sa simpatizeze cu cine trebuie si uite asa ramanem cu ei pe cap.Nu avem noi norocul la o schimbare radicala!Cu inspectori sau fara viata scolara din judet tot grea este.Un an scolar mai bun sa avem!Ei se schimba problemele raman!
Cetateanul:
(4 Septembrie 2018, 01:06)
Dupa un management dezastruos la Scoala Postliceala Sanitara ,d-na director a fost numita inspector.Doamne fereste!In ce lume traim?Scoala Postliceala Sanitara trebuia desfiintata.Cine are timp sa analizeze?Cum a devenit peste noapte structura liceului tehnologic? Sunt intrebari la care d-na C.T.ar trebui sa raspunda.Pardon,nu mai are preocupari in acest sens.A fost promovata.Voi intelegeti ,oameni buni?
Romeo:
(3 Septembrie 2018, 23:59)
@Lucia. Ce mi-e Grivița, ce mi-e Scânteia? Tot un drac de școală rurală unde se ,,formează inspectoare”. Hai, că chiar era ff importantă corectarea! M. F. Inspectoare la română, vai de școala ialomițeană! Vai de elevii actuali!
ADRIANA:
(3 Septembrie 2018, 21:27)
Fosta inspectoare de română s-a format ca profesoară la IȘJ. Cinste ei că nu a pierdut timpul. A făcut inspecții și a prins curaj că sunt altele mai slabe ca ea! Nu cred că a fost susținută politic decât în primii trei ani de isj. Apoi, a prins cheag fata și Barcari a ținut-o pe lângă ea. S.G. și-a denaturat caracterul ca inspectoare. Nu mai vedea dreptatea, făcea jocul directorilor proști și respecta comenzi, din păcate! A intrat in isj ca profesoară bună de română, a ieșit marionetă. Am respectat-o până la un moment dat!
Carmen:
(3 Septembrie 2018, 21:06)
Duduiau de competență cei schimbați....hai să fim serioși..pravăț? prelucă? ce îi recomanda? culoarea "galbenă".
Lucia:
(3 Septembrie 2018, 21:01)
Habar nu aveti pe ce lume traiti,publicati un articol ca sa va aflati in treaba.M.F. este profesor titular la Grivita.
Olivia:
(3 Septembrie 2018, 19:52)
Manuela Zainea dă interviuri numai la ȘTIREA.
@Adriana:
(3 Septembrie 2018, 19:44)
Chiar că de la Sălcioara vin doar tâmpite.Acolo 2 inse au aere de directoare și...de viceprimar.
Jana:
(3 Septembrie 2018, 18:54)
Băiii frateeee! da le a ales!!! Mă lași?! Numai Tute! Pleacă tutele, vin altele, și mai tute!
Dc te miri ?:
(3 Septembrie 2018, 17:59)
" safu " nu da explicații , doar comandă.... Și execută și el fără să crâcnească ordinele celui ce la uns in functi e.
Pesta(ciuma rosie):
(3 Septembrie 2018, 17:58)
Danciloza sau  anotimpul tutelor semianalfabete psd numite, din guvern pana la femeia de serviciu..
ADRIANA:
(3 Septembrie 2018, 17:21)
Prof. M.F., Română, va prinde o catedră la Slobozia și....gata! Că doar dai repede Scânteia pe IȘJ și, intr-un an, ești titulară in buricul muncipiului! Cine este această prof. M.F., in afara de PSD? Ce victorii profesionale are dânsa ca să fie inspectoare pe Română?? Pute a pilă, nexam competență. Cum dracu să te faci vedetă de la Sc. Scânteia!? Bine că n-au adus-o de la Sălcioara, că dădea foc IȘJ -ului! De-acolo vin numai tâmpite!
Succes!:
(3 Septembrie 2018, 17:06)
În 9 luni, S.G., fostă inspector. la Română, titularizată pe dosar de la Sc 2 la CNMV Slobozia ( acesta i-a fost scopul ca inspectoare, CNMV ), va reveni! cu un bebe. Va fi realizarea vieții ei. Și nu va mai reveni, o fi proastă să se mai întoarcă...Schimbările de la IȘJ nu se discută decât după ce se vor simți efectele. Oricum, ce-a fost, niște Zorzonele slabe!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
203 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 12 permise reținute la sfîrșit de săptămînă

Începînd de vineri, 6 mai și pînă duminică, 8 mai, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au monitorizat traficul rutier pe toate arterele de circulație ale județului. Rezultatele s-au concretizat în aplicarea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 12:22
(11053 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Hoț arestat de polițiști

Polițiștii din Miloșești au prins sîmbătă, 7 mai, un tînăr de 20 ani din localitate, pe numele căruia Judecătoria Slobozia emisese un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea. Individul era condamnat ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 12:21
(11128 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au plecat de-acasă

Urziceni: Au plecat de-acasă

În cursul zilei de 6 mai a.c., Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că Pârvu Mihăiță Alin (foto stînga), de 12 ani, a plecat de la domiciliu în data de 3 mai 2011 și nu s-a mai întors pînă în ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 12:20
(8762 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Intrarea liberă de «Ziua Europei»

Luni, 9 mai, de «Ziua Europei», vizitarea expozițiilor de la sediul Muzeului Județean Ialomița este liberă. De asemenea, tot liber se va intra și la Așezămîntul de Artă și Cultură Religioasă Maia-Catargi ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 10:30
(9604 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune în zona discotecilor

Peste 20 de polițiști au desfășurat sîmbătă, 7 mai, între orele 23.00 și 3.00, o acțiune în orașul Țăndărei și pe raza comunelor arondate. Polițiștii au urmărit în principal ordinea și siguranța publică ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 09:40
(9566 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: 80%, procentul de depunere a cererilor pentru plata pe suprafață

«Fermierii depun o singură cerere unică de plată pe suprafață chiar dacă dețin suprafețe de teren în diferite localități sau județe» informează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2011, 09:09
(8764 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mafia terenurilor atacă din nou. 11 persoane, cercetate pentru tranzacții ilegale cu pămînt!

Polițiștii ialomițeni cercetează 11 persoane cu vîrste cuprinse între 24 și 42 ani pentru vînzările multiple ale unor suprafețe de teren arabil. Concret, potrivit unui comunicat de presă, un bărbat și o ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2011, 16:18
(7606 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Muncă «la negru»

Polițiștii feteșteni au organizat în colaborare cu inspectori ITM o acțiune al cărei scop principal l-a constituit prevenirea și combaterea ilegalităților în domeniul forței de muncă. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2011, 16:12
(8630 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se fură telefoane și biciclete

Un tînăr de 18 ani a reclamat polițiștilor din Manasia, prin 112, faptul că în timp ce se afla la o sală de tenis din localitate i-a fost sustras telefonl mobil. Totodată, un cetățean sirian a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2011, 16:10
(11769 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia Alexeni furt


Ialomița: Acțiune a Poliției Rutiere

Joi, 5 mai, polițiștii rutieri au desfășurat mai multe acțiuni pentru fluidizarea traficului rutier. În cadrul activităților au fost verificate 37 de autovehicule și legitimate 52 de persoane, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2011, 16:02
(9721 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Agentul Daniel Nițoaie de la Poliția Rutieră, arestat pentru corupție

Un agent de la Poliția Rutieră a fost arestat pentru corupție, polițistul fiind reținut pentru faptul că a pretins suma de 500 lei de la un șofer.
Joi, 5 mai, ofițerii Direcției Generală Anticorupție ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 16:36
(13899 vizualizări - 5 comentarii)


Slobozia: Violatori arestați

Doi tineri, de 21, respectiv 23 ani, ambii din Slobozia au fost prinși miercuri, 4 mai, în cadrul unei acțiuni a Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul urmăriri. Pe numele celor doi, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 13:02
(12900 vizualizări - 6 comentarii)


Urziceni: Intervenție SMURD în zadar, un bătrîn de 82 ani a decedat

Paramedicii de la Detașamentul Urziceni au fost solicitați să intervină în dimineața zilei de joi, 5 mai a.c., pentru a acorda primul ajutor medical unei persoane în vîrstă de 82 ani, din Urziceni. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 12:28
(9687 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni SMURD


Ialomița: Acțiuni preventive la Urziceni și Țăndărei

Miercuri, 4 mai, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni în zona localităților Urziceni, Țăndărei și a comunelor arondate. Astfel, potrivit polițiștilor, în zona Țăndărei acțiunea s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 12:25
(10335 vizualizări - 0 comentarii)


Etapa națională fotbal gimnaziu-urban, la Slobozia

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița organizează etapa națională fotbal gimnaziu-urban în perioada 5-8 mai 2011, la Slobozia, pe terenurile sintetice din cadrul complexului sportiv al Clubului Sportiv ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 12:22
(10862 vizualizări - 0 comentarii)


Colelia: Prins la volan fără permis

Un tînăr de 26 ani, aflat la volanul unei mașini, a fost prins miercuri, 4 mai, de polițiștii din Colelia conducînd fără permis. Autoturismul condus de acesta se deplasa pe direcția Cocora către Grindu ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 12:10
(11415 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: «2% din impozit», aproape de final

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita reamintește persoanelor fizice, care în anul 2010 au obținut venituri din salarii și asimilate salariilor și celor care au obținut venituri: comerciale, ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 12:00
(8042 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Vînzător ambulant, prins și sancționat de polițiști

Un vînzător ambulant a fost prins și sancționat miercuri, 4 mai, de polițiștii feteșteni. Bărbatul de 32 ani a încercat să vîndă obiecte de uz casnic pe raza comunei Făcăeni. Pentru că nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 11:58
(9699 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Oferta de locuri de muncă, diversificată

Piața de muncă ialomițenă tinde spre revenire. Oferta locurilor de muncă devine din ce în ce mai diversificată, iar numărul posturilor vacante din ce în ce mai multe. Cel puțin așa reliefează ultima situație ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2011, 11:57
(9304 vizualizări - 0 comentarii)


PSD Ialomița a sărbătorit ecologic «1 Mai»

Duminică, 1 mai 2011, Organizația județeană a PSD Ialomița și Tineretul Social Democrat din Ialomița au organizat, cu prilejul Zilei Internaționale a Muncii, acțiuni de ecologizare în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 15:46
(9732 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: «Zărzărică, Zărzărea», la a XIX-a ediție

Ialomița: «Zărzărică, Zărzărea», la a XIX-a ediție

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 6 mai 2011, faza locală a celei de-a XIX-a ediții a Festivalului județean de folclor «Zărzărică, Zărzărea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 15:19
(8720 vizualizări - 2 comentarii)


APIA: Cereri pe suprafață pentru peste 4,5 milioane de hectare

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, în perioada 1 martie-30 aprilie 2011, au fost depuse un număr de 779453 cereri de plată. Majoritatea fermierilor, respectiv 768733, au completat ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 15:17
(7578 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 74 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 74 locuri de muncă. Astfel, 3 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 11 pentru cei cu studii medii, 57 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 14:30
(9605 vizualizări - 1 comentariu)


Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești, inaugurare festivă

Vineri, 6 mai 2011, Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești va fi inaugurat. Alături de personalul medical și reprezentanții comunității locale, la inaugurarea festivă sînt așteptați să participe și oficialități ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:46
(10004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

În cursul zilei de 3 mai a.c., Postul de Poliție Săveni a fost sesizat despre faptul că Rădulescu Cristea, de 56 ani, a fost externat în seara zilei de 2 mai 2011, din Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:37
(10901 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O sabie și mai multe bâte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Slobozia: O sabie și mai multe bîte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 24 ani sînt cercetați de polițiști pentru deținerea unei săbii artizanale și a unor bîte. Acestea au fost găsite în habitaclul unui autoturism, mașina fiind depistată ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:22
(10386 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii au aplicat amenzi în valoare de 3000 lei și au confiscat 5 mc material lemnos transportat fără documente de proveniență. O patrulă mixtă polițiști-jandarmi a depistat marți, 3 mai a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:17
(9194 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Au furat îngrășămintele de la firma unde lucrau

Polițiștii cercetează trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 45 și 56 ani, pentru furt calificat în dauna unei firme la care erau angajați.Marți, 3 mai a.c., Poliția a fost sesizată de agentul de pază al ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:15
(7265 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 18:58
(5307 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru accesarea de credite

Fermierii beneficiari ai ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și bunăstării și protecției porcinelor pot solicita Agenției de Plăți și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:35
(9449 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...