Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Lumea lui OACHE, dealerul orașului

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Andrei are 23 de ani și trage din pungă... Vrea să ajungă la «Românii au Talent» să le arate tuturor ce mușchi are de când merge la sala de forță. Dar Andrei de-abia mai merge... Vecinii spun că a fost un copil bun, e și acum, iar mama lui a luptat mult ca să îl scape de droguri. A pierdut bătălia. «Trasul din pungă» e ultima etapă... E dincolo de otrava pentru șobolani, de acetonă și ceai de nalbă albă și crack, e dincolo de etnobotani­cele de 5 lei ale lui OACHE. E ultima stație! Și pentru Andrei, ziarul nostru continuă seria mărturiilor făcute de către părinții consumatorilor de droguri din oraș. Și o va face atâta timp cât părinții vor cere ajutor și sprijin din partea comunității! Până când autoritățile vor recunoaște situația, până când directorii liceelor și școlilor din oraș vor reclama public problemele cu care se confruntă. Pentru că Andrei se droghează de 10 ani. Încă din clasa a VII-a!

Drame la indigo V. este o femeie străvezie, cu umerii aplecați și pași șovăielnici. Nu privește niciodată în ochi interlocutorul, de rușine... Povestea ei e soră cu povestea lui M. Băiatul ei are aceeași vârstă, 24 de ani, consumă din liceu și face spume la gură de la marfa lui OACHE. «Bărbatul meu a fost la el acasă, la garsonieră... Stătea în altă parte atunci, că schimbă mereu locul! Închiriază, stă 3-4 luni, apoi se mută... Știți ce i-a zis? Că vinde ca să-și crească copilul... Dar cu copilul meu ce are?! Că de când ia marfă de la el a ajuns o umbră... Vomită tot de la otrava aia și transpiră ligheane. De-aia a stricat tot din casă...». Băiatul lui V. este violent când se droghează. Și distruge tot din casă. V. doarme cu punga de haine la cap, ca să poată fugi atunci când el devine violent. Și este violent aproape de fiecare dată. «Eu nu vreau să îl văd așa! Trebuie să îl apăr, dar nu mai știu cum... Nimeni nu mă ajută. Nu mai pot! Vă dați seama, a fumat de la OACHE și apoi a căzut pe scară, acolo la el, cu spume la gură... A zăcut o oră inconștient, fără să știe nimeni de el. Așa l-am găsit la UPU... A refuzat internarea și a ieșit! Mi-au spus că putea să facă accident vascular cerebral... Când am ieșit amândoi, mi-a spus: „îmi dai 15 lei?“. „Cum să îți dau, mamă, vrei să cazi iar?“. Nu, mi-a zis, că pe scară a fumat „nepreparat“, direct substanța. Și că acum o să o combine... Nu i-am dat și când am ajuns acasă a început să spargă tot!». V. ne arată fotografii cu apartamentul în care locuiește. O sufragerie obișnuită, cu mobilă de pal, cumpărată în urmă cu 30 de ani... Din mobilă n-a mai rămas decât scheletul! Rafturile sunt făcute surcele, ușile smulse din balamale și așezate grămadă într-un colț, hainele morman în mijlocul camerei. V. plânge cu lacrimi înghițite... «Mă uit la el și nu am ce face! Dacă ajung cu el la UPU, te huiduie doctorii și nu te bagă în seamă... Dacă îl țin acasă, ia cuțitul să mă omoare... L-am luat înaintea lui și l-am ascuns sub covor... Eu sunt un om de rând, ce să fac?! Unde să mă duc, cine să mă audă?!».

Coșmarul lui V. Băiatul lui V. a încercat în repetate rânduri să renunțe la etnobotanice... A reușit chiar să se angajeze o vreme. A acceptat chiar și să meargă la Obregia, conștient că are nevoie de asistență me­dicală... Are o prietenă, care luptă alături de el! Și îl are pe OACHE, la un telefon distanță. V. nu-și mai amintește cum era înainte... Nu-și mai amintește decât răul. «Pentru etnobotanice a vândut tot din casă... Televizor, mașină de spălat, tot... Când n-a mai avut ce vinde, mi-a luat buletinul și a cumpărat electronice cu el. A făcut rate la televizoare, la calculator... Apoi le-a vândut pe alea, ca să aibă bani de droguri... Plătesc 13 milioane pe lună, în urma lui! Un salariu din casă se duce pe rate... Dar l-am iertat, ce puteam să facem?! Nu pot să-l las în stradă, e copilul meu... Lupt să-l ajut, mă bucur când îl mai internează o zi-două... Dar n-am cui spune, n-am cui să mă plâng, că pe OACHE nu-l ia nimeni... El rămâne acolo și îl cheamă pe copilul meu să îi dea etnobotanice...». V. oftează și ne întreabă unde să se ducă, la care televi­ziune? «Sunt mulți copii ca al meu... Dar niciunul nu vrea să recunoască că are copil care se droghează! Le e rușine sau spun că nu e adevărat... Am mai cunoscut o familie... Cum să nu recunoști când copilul tău face așa ceva?! Mi-au recunoscut că l-au mai văzut cu ochii schimbați, dar cică nu se droghează... Și uite așa își îngroapă copiii, cum o să îl îngrop și eu pe al meu fiindcă nu mă ajută nimeni... Iar la Poliție zic că nu au probe. Păi, ce probe vor dacă ăia vând în plină stradă?! Iar ei se adună mai mulți și cumpără... O dată a luat unul dintre prietenii lui salariu, că mai sunt și unii care muncesc, și și-au turnat în cap... Au făcut petrecere în pijamale de un milion. Să moară toți în casă...».

De la Galați la Călărași, via Constanța
Publicarea primelor declarații ale părinților consumatorilor de etnobotanice din Slobozia nu a trecut neobservată. Surse din anturajul lui OACHE susțin că, după apariția ziarului pe tarabe, acesta a chemat «toți drogații» și i-a amenințat că nu-și vor mai primi dozele dacă mai spun ceva: «Nenorociților, vreți să nu mai am parte de botezul lu’ ăla micu?». OACHE botează în toamnă, la Taboo, a arvunit deja localul... Amenințările lui OACHE nu au rămas fără efect. Consumatorii din oraș s-au repliat și caută dealeri noi. Cei mai apropiați sunt la Călărași, într-un cartier mărginaș al orașului. Cartierului îi spun «Fantomas», e un ghetou,  toată lumea îl știe. V. a fost și ea acolo, urmă­rin­du-și băiatul: «E o stradă acolo, unde vând. Am fost acolo, în urma lui. Sunt țigăncile la stradă, turcoaice... Au plicurile la sutien, te opresc și te întreabă: „Ce să-ți dea mămica, frumusețea mea?“. Și ei vin și se bat cu mâinile pe burtă. Adică arată că le e foame! Așa fac... Iar băiatului meu i-au spus că, dacă are 4-5 mi­lioane, vin ei la Slobozia și îi aduc marfa...». Pentru că etnobotanicele lui OACHE s-au scumpit, consumatorii din Slobozia se unesc și pleacă cu mașinile la Călărași, unde etnobotanicele sunt mai ieftine. Sau la Brăila, sau la Galați, dacă vor să cumpere mai mult și să revândă... În ultimele două săptămâni, jandarmii au fost chemați de mai multe ori pentru a ridica consumatori căzuți în stradă. Repre­zentanții Jandarmeniei confirmă incidentele și susțin că ur­mează protocolul legal pentru astfel de situații, dar că interven­țiile lor sunt strict punctuale. Lau­rențiu Abaza, șeful Poliției Locale Slobozia, a fost anunțat că în Orășelul Copiilor din Slobozia se dro­ghează, în plină zi, copii de 12-13 ani. «Avem patrulă în zonă!» a fost reacția acestuia. Tot săptămâna trecută, polițiștii din Slobozia au fost anunțați de părinții unuia dintre consumatori că, în spatele Școlii «Sf. Andrei» din Slobozia, au identificat patru tineri drogați, într-un autoturism cu număr de Brașov. După intervenția Poliției, cei patru tineri au făcut plângere împotriva părin­ților, acuzându-i de «agresiune»... Inspectoratul de Poliție al Jude­țului Ialomița nu a raportat oficial incidentul, după cum nu a raportat niciodată vreun incident în care sunt implicați consumatori de droguri!

3 Septembrie 2018, 10:50 (22399 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare
Mărturii din orașul condamnaților (III)
Mărturii din orașul condamnaților

Comentariile cititorilor:


si eu:
(4 Septembrie 2018, 11:58)
Daca te duci in cimitirul de la Bora, aproape de intrare stau la umbra cu masina si se joaca pe telefoane, cine credeti, politia comunitara. In acelasi timp la intrarile din spatele blocurilor, zona liceul de arta, stau gramada adolescenti dar si persoane dubioase de nu poti sa ai acces in cladire. Gasim aproape zilnic mizerii cum au vomitat sau urineaza pe scari. Datorita caldurii am fost nevoiti sa deschidem usa din spate, au intrat si au urinat in interior. Sa raspunda Abaza cit efectiv are si unde stau ascunsi pe banii nostri. Citi politisti stau in preajma scolilor?
doar eu:
(4 Septembrie 2018, 01:23)
Cata dreptate are "cetateanul indignat", mi-a mers la inima ce-am citit. OACHE are botezul copilului pe 19 sept la Taboo, intr-o zi de miercuri( ca tiganii). mama lui poarta la gat 3 lanturi cat degetu' de groase si toata ziua sta la G3 si tutuneaza. n-are munca, se lafaie din infractiunile lu' fiisu, din banii parintilor care de frica alimenteaza viciile copiilor. rusine sa-ti fie femeie batrana si inculta. poate DIICOT-ul se va trezi, s-a terminat vacanta d-le procuror sef Popa Danut, poate e cazul sa raspundeti la toate apelurile parintilor care v au trecut pragul. de ce nu-l arestati pe Oache? cat poate sa dureze o ancheta cand aveti atatea si atatea plangeri ??despre Calarasi si cartierul "fantomas" e film de groaza, tigancile batrane vand droguri stand pe fotolii in fata blocurilor iar gialatii musculosi si tatuati stau atarnati pe geamuri sa urmareasca orice miscare.  in ce secol traim? in ce film de groaza traim? de ce consumatorii sunt vazuti ca niste boschetari, oameni buni ei sunt bolnavi dar noi? noi care suntem sanatosi si intregi la minte de ce nu facem nimic? trebuie chemate 2-3 televiziuni care sa arate cu degetu' catre autoritati, poate macar de rusine sa faca ceva
doar eu:
(4 Septembrie 2018, 01:05)
Mesajul d-nului "cetatean indignat" mi-a mers la inima. Delearul OACHE vinde in continuare, botezul e pe 19 sept la Taboo intr-o zi de miercuri( ca tiganii).mama lui Oache, tine atarnate de gat 3 lanturi cat degetu' de groase, n are munca, sta toata ziua la G3 in fata blocului si fumeaza, de unde are analfabeta aia banii? din infractiunile facute de fiisu, din banii parintilor care sunt obligati sa intretina viciile odraslelor de frica.ce face DIICOT_ul? gata, s-a terminat si vacanta, ar trebui sa raspunda la toate apelurile si rugamintile parintilor disperati. D-le procuror sef Popa Danut, treziti-va!!!! politia din Calarasi ce face cu cartierul Fantomas unde stau tigancile batrane la vanzare si au buzunarele pline de droguri?? daca intri acolo, te studiaza din cap pana-n picioare iar niste gialati tatuati stau atarnati pe geamuri sa urmareasca orice miscare. Acum 2 luni dealerii din galati au fost si s au rafuit cu dealerii din calarasi. urmatorul pas este sa chemam televiziunile si sa aratam cu degetul catre autoritati, poate doar asa ii vom trezi din hibernare
Cine e asta ?:
(3 Septembrie 2018, 21:20)
Are cineva o poza cu Oaka Oaka asta ? Hai sa-l facem vedeta !
Alt cetatean:
(3 Septembrie 2018, 19:01)
Autoritatile dorm...este nevoie probabil de un alt episod media gen Sinesti pt a se lasa cu cateva demiteri
Cetatean indignat :
(3 Septembrie 2018, 15:01)
Buna ziua, In urma celor doua articole pot spune ca sunt stupefiat. Cele doua povesti sunt "trase la indigo". Aflandu-ma la locul de munca si povestind in colectiv cele citite, la prima strigare, deja aflam informatii noi in ceea ce privește zonele frecventate de "consumatori" : La "C-uri", langa Avicola vis a vis de Casa de cultura sunt sageti pe pereti si pe jos pe pietre si frecvent se pot observa adolescenti cum vorbesc la telefon se apleaca lasa banii sub o piatră si isi iau pliculetul. Înfiorător acest lucru. Daca un cetatean de rand poate observa acest lucru, il poate afla, il poate constata, nedumerirea mea este de ce autoritatile nu il pot stopa?! Inteleg ca este greu sa opresti un astfel de fenomen in masa, dar sa tragi un semnal de alarma prin arestarea acestui "Oache" sunt convins ca se poate. Transmit un mesaj direct catre autoritatile locale (Primarie, Politie, Jandarmerie si SRI) ca daca pana la botezul copilui acestui individ nu se vor lua masuri noi cetatenii onesti ai acestui oras vom face o scrisoare către toate televiziunile pana cand se va creea un subiect general in masa cu aceasta situație iar oamenii cu functii care aveau puterea de decizie si de a actiona in acest caz se vor afla sub lupa "șefilor", televizunilor si corpurilor de control ale ministerelor abilitate. Repet ca sunt indignat, stupefiat si oripilat de relatarile din cele doua articole. Este ingrozitor prin ce drame trec aceste familii. Ma gandesc ce mahnire trebuie sa fie in sufletele lor cand cer ajutor autorităților si ei ridica din umeri. In prima faza încercați arestarea acestui individ Oache si o mai buna colaborare cu, colegii de la Calarasi pentru a trage un semnal de alarma. Invatati-va subordonatii de pe teren, echipele mobile, ce inseamna simțul civic, si astfel acestia nu isi vor mai face meseria doar pentru a duce acasa niste bani, nu vor mai trage un pui de somn in Logan, nu isi vor mai da întâlniri cu, colegii de la alte structuri prin zone cunoscute de ei

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Concurs pentru posturi de șoferi

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița scoate la concurs în vederea ocupării, prin încadrare directă, în conformitate cu prevederile Legii nr. 80/1995, privind ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2022, 13:30
(21337 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Și-a găsit sfărșitul într-un incendiu

Ciocârlia: Și-a găsit sfărșitul într-un incendiu

Miercuri seara, 22 iunie 2022, în comuna Ciocârlia, echipajele de pompieri au acționat pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință și o anexă. La locul solicitării s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2022, 13:20
(13223 vizualizări - 0 comentarii)


ISJ Ialomița: 93,42%, prezență la Examenul de Bacalaureat 2022

Miercuri, 22 iunie 2022, s-a încheiat sesiunea iunie-iulie a Examenului de Bacalaureat. Această sesiune s-a desfășurat în 10 centre de la nivelul județului Ialomița. Conform informațiilor oficiale, din ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2022, 17:00
(41428 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «FreeLand Festival», 8-10 iulie 2022

Slobozia: «FreeLand Festival», 8-10 iulie 2022

Primăria municipiului Slobozia, alături de Consiliul Local și Direcția Educație, Cultură și Tineret lansează «FreeLand Festival», cel mai mare eveniment muzical din județul Ialomița dedicat tuturor locuitorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2022, 13:40
(14085 vizualizări - 2 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Coloniști din orașul Fetești. Lucrare programată, 22-23 iunie 2022!

În vederea executării lucrărilor de racordare la noua rețea de alimentare cu apă de la intersecția străzilor Ștefan cel Mare cu Petru Movilă din Cartierul Coloniști (Fetești-Gară) din Fetești, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2022, 13:20
(10628 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 1371 de candidați prezenți la proba a doua la Bacalaureat 2022

Probele scrise din cadrul sesiunii iunie-iulie 2022 a Examenului Național de Bacalaureat au continuat marți, 21 iunie a.c., cu examenul la proba obligatorie a profilului, fiind organizate la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2022, 20:50
(15310 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 97,49 milioane de lei, colectate în luna mai 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna mai a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 97,49 milioane lei, cu 13,66 milioane ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2022, 15:00
(12499 vizualizări - 0 comentarii)


Popas Chirana: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Popas Chirana: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Luni, 20 iunie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier pe DN2A, în care au fost implicate două ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 23:30
(18575 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Proba scrisă la Limba și Literatura Română-Bacalaureat 2022

Probele scrise din cadrul sesiunii iunie-iulie 2022 a Examenului Național de Bacalaureat au început luni, 20 iunie 2022, cu examenul la Limba și Literatura Română, fiind organizate la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 20:10
(14165 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Opt persoane, prinse în flagrant la furat de fier vechi

Opt persoane, cu vârste cuprinse între 14 și 44 de ani, toate din Urziceni, au fost surprinse în flagrant de polițiști duminică, 19 iunie a.c., în timp ce sustrăgeau deșeuri feroase din incinta unei societăți ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 17:05
(11673 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii din Slobozia au oprit în trafic, pe DN21, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 48 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date s-a constatat faptul că bărbatul are dreptul ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 16:55
(7918 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bunuri susceptibile a fi contrafăcute, confiscate de polițiști

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești au constatat că o unitate economică de pe raza localității oferă spre vânzare articole de îmbrăcăminte și încălțăminte purtând însemnele și inscripțiile ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 16:40
(13567 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,525 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite de Activitatea de Inspecție Fiscală

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomita a efectuat, în luna mai 2022, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, 39 de inspecții fiscale au fost finalizate, din care ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 14:25
(15417 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Casă în flăcări din cauza unui scurtcircuit

Movila: Casă în flăcări din cauza unui scurtcircuit

Sâmbătă, 18 iunie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2022, 13:35
(6208 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 20 mii lei, aplicate de polițiști

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 20 mii lei, aplicate de polițiști

În seara zilei de vineri, 17 iunie a.c., polițiștii rutieri au acționat pe principalele artere din județul Ialomița pentru prevenirea și combaterea cauzelor generatoare de accidente și pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2022, 17:15
(3719 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Motociclist mort într-un accident rutier

DN2A: Motociclist mort într-un accident rutier

Vineri, 17 iunie a.c., pe DN2A, între localitățile Slobozia si Bucu, s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din verificările efectuate la fața locului a reieșit că în timp ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 21:15
(23306 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia: «Magia Culorilor» 2022

Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia: «Magia Culorilor» 2022

Muzică, veselie, bucuria de a fi împreună cu prietenii, frumusețea viselor de adolescent. Cu alte cuvinte, minunata lume a tinereții! «Magia Culorilor» a cuprins joi seară, 16 iunie a.c., platoul din fața ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 13:20
(11164 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Prezența la a doua probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale 2022

Joi, 16 iunie 2022, s-a desfășurat a doua probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (Matematică)-sesiunea 2022. La nivelul județului Ialomița, au fost prezenți 1922 de ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 13:10
(11555 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Grindu

Incendiu la Grindu

Joi, 16 iunie a.c., două echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 12:50
(7558 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu incendiu


IPJ Ialomița: Acțiune cu efective mărite în mediul rural

Efective mărite din cadrul IPJ Ialomița au acționat în cursul zilei de joi, 16 iunie a.c., sprijiniți de jandarmi ialomițeni, pe raza localităților Traian, Scânteia și Cocora pentru prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2022, 12:35
(6297 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia, 2022: Bilanțul Târgului «FarmConect România»

Slobozia, 2022: Bilanțul Târgului «FarmConect România»

Asociația Producătorilor de Porumb din România (APPR), în parteneriat cu Primăria Slobozia, a încheiat prima ediție a Târgului Național «FarmConect România», desfășurat în perioada 9-11 iunie 2022 la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2022, 19:10
(12567 vizualizări - 0 comentarii)


S-a deschis Supeco Slobozia

S-a deschis Supeco Slobozia

Începând de joi, 16 iunie 2022, vă puteți face cumpărăturile la Supeco, deschis oficial la Slobozia. Supermarketul se află situat în incinta Park Plaza.

Peste 5000 de produse pentru întreaga familie ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2022, 13:50
(11594 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: Nivel de participare de 95,12% la Examenul de Evaluare Națională 2022

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicități primele informații legate de participarea la Examenul de Evaluare Națională a elevilor de clasa a VIII-a. Potrivit acestora, la prima probă, cea ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2022, 17:10
(25305 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua europeană de prevenire a furturilor din locuință»

Pentru al patrulea an consecutiv, Poliția Română, în parteneriat cu EUCPN (Rețeaua Europeană de Prevenire a Criminalității), EUROPOL și alte 24 de state din Europa, lansează «Ziua europeană de prevenire ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2022, 13:30
(23483 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 incendii într-o singură zi

Miercuri, 15 iunie 2022, echipajele de pompieri ale ISU Ialomița au intervenit de 4 ori pentru a lichida incendii apărute pe teritoriul județului. Astfel, două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2022, 12:30
(20909 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Coloniști din orașul Fetești!

Pentru conectarea la rețeaua de distribuție nou executată a conductelor de alimentare cu apă de pe străzile Ștefan cel Mare, Petru Movilă și Zorilor din orașul Fetești, județul Ialomița, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2022, 18:25
(11369 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni celebrează «Ziua Mondială a Donatorului de Sânge»

Jandarmii ialomițeni celebrează «Ziua Mondială a Donatorului de Sânge»

Marți, 14 iunie 2022, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au sărbătorit «Ziua Mondială a Donatorului de Sânge» împreună cu personalul Centrului de Transfuzii Sanguină Ialomița ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2022, 17:10
(19723 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Primă de inserție pentru absolvenți

Pentru a încuraja încadrarea în muncă a tinerilor absolvenți, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea acestora prin acordarea unei prime de inserție în cuantum de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2022, 13:00
(8122 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 15 iunie, ziua dedicată competițiilor cu Serviciile Voluntare

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița desfășoară în data de 15 iunie 2022, începând cu ora 9,00, etapa județeană a Concursurilor Profesionale ale Serviciilor Voluntare ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2022, 13:00
(27554 vizualizări - 1 comentariu)


Căldărușanca/Buzău: Bebeluș de 8 luni, mort într-un accident rutier

Căldărușanca/Buzău: Bebeluș de 8 luni, mort într-un accident rutier

Duminică, 12 iunie a.c., în jurul orelor 17,40, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier produs în localitatea ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2022, 00:05
(12098 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...