Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Lumea lui OACHE, dealerul orașului

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Andrei are 23 de ani și trage din pungă... Vrea să ajungă la «Românii au Talent» să le arate tuturor ce mușchi are de când merge la sala de forță. Dar Andrei de-abia mai merge... Vecinii spun că a fost un copil bun, e și acum, iar mama lui a luptat mult ca să îl scape de droguri. A pierdut bătălia. «Trasul din pungă» e ultima etapă... E dincolo de otrava pentru șobolani, de acetonă și ceai de nalbă albă și crack, e dincolo de etnobotani­cele de 5 lei ale lui OACHE. E ultima stație! Și pentru Andrei, ziarul nostru continuă seria mărturiilor făcute de către părinții consumatorilor de droguri din oraș. Și o va face atâta timp cât părinții vor cere ajutor și sprijin din partea comunității! Până când autoritățile vor recunoaște situația, până când directorii liceelor și școlilor din oraș vor reclama public problemele cu care se confruntă. Pentru că Andrei se droghează de 10 ani. Încă din clasa a VII-a!

Drame la indigo V. este o femeie străvezie, cu umerii aplecați și pași șovăielnici. Nu privește niciodată în ochi interlocutorul, de rușine... Povestea ei e soră cu povestea lui M. Băiatul ei are aceeași vârstă, 24 de ani, consumă din liceu și face spume la gură de la marfa lui OACHE. «Bărbatul meu a fost la el acasă, la garsonieră... Stătea în altă parte atunci, că schimbă mereu locul! Închiriază, stă 3-4 luni, apoi se mută... Știți ce i-a zis? Că vinde ca să-și crească copilul... Dar cu copilul meu ce are?! Că de când ia marfă de la el a ajuns o umbră... Vomită tot de la otrava aia și transpiră ligheane. De-aia a stricat tot din casă...». Băiatul lui V. este violent când se droghează. Și distruge tot din casă. V. doarme cu punga de haine la cap, ca să poată fugi atunci când el devine violent. Și este violent aproape de fiecare dată. «Eu nu vreau să îl văd așa! Trebuie să îl apăr, dar nu mai știu cum... Nimeni nu mă ajută. Nu mai pot! Vă dați seama, a fumat de la OACHE și apoi a căzut pe scară, acolo la el, cu spume la gură... A zăcut o oră inconștient, fără să știe nimeni de el. Așa l-am găsit la UPU... A refuzat internarea și a ieșit! Mi-au spus că putea să facă accident vascular cerebral... Când am ieșit amândoi, mi-a spus: „îmi dai 15 lei?“. „Cum să îți dau, mamă, vrei să cazi iar?“. Nu, mi-a zis, că pe scară a fumat „nepreparat“, direct substanța. Și că acum o să o combine... Nu i-am dat și când am ajuns acasă a început să spargă tot!». V. ne arată fotografii cu apartamentul în care locuiește. O sufragerie obișnuită, cu mobilă de pal, cumpărată în urmă cu 30 de ani... Din mobilă n-a mai rămas decât scheletul! Rafturile sunt făcute surcele, ușile smulse din balamale și așezate grămadă într-un colț, hainele morman în mijlocul camerei. V. plânge cu lacrimi înghițite... «Mă uit la el și nu am ce face! Dacă ajung cu el la UPU, te huiduie doctorii și nu te bagă în seamă... Dacă îl țin acasă, ia cuțitul să mă omoare... L-am luat înaintea lui și l-am ascuns sub covor... Eu sunt un om de rând, ce să fac?! Unde să mă duc, cine să mă audă?!».

Coșmarul lui V. Băiatul lui V. a încercat în repetate rânduri să renunțe la etnobotanice... A reușit chiar să se angajeze o vreme. A acceptat chiar și să meargă la Obregia, conștient că are nevoie de asistență me­dicală... Are o prietenă, care luptă alături de el! Și îl are pe OACHE, la un telefon distanță. V. nu-și mai amintește cum era înainte... Nu-și mai amintește decât răul. «Pentru etnobotanice a vândut tot din casă... Televizor, mașină de spălat, tot... Când n-a mai avut ce vinde, mi-a luat buletinul și a cumpărat electronice cu el. A făcut rate la televizoare, la calculator... Apoi le-a vândut pe alea, ca să aibă bani de droguri... Plătesc 13 milioane pe lună, în urma lui! Un salariu din casă se duce pe rate... Dar l-am iertat, ce puteam să facem?! Nu pot să-l las în stradă, e copilul meu... Lupt să-l ajut, mă bucur când îl mai internează o zi-două... Dar n-am cui spune, n-am cui să mă plâng, că pe OACHE nu-l ia nimeni... El rămâne acolo și îl cheamă pe copilul meu să îi dea etnobotanice...». V. oftează și ne întreabă unde să se ducă, la care televi­ziune? «Sunt mulți copii ca al meu... Dar niciunul nu vrea să recunoască că are copil care se droghează! Le e rușine sau spun că nu e adevărat... Am mai cunoscut o familie... Cum să nu recunoști când copilul tău face așa ceva?! Mi-au recunoscut că l-au mai văzut cu ochii schimbați, dar cică nu se droghează... Și uite așa își îngroapă copiii, cum o să îl îngrop și eu pe al meu fiindcă nu mă ajută nimeni... Iar la Poliție zic că nu au probe. Păi, ce probe vor dacă ăia vând în plină stradă?! Iar ei se adună mai mulți și cumpără... O dată a luat unul dintre prietenii lui salariu, că mai sunt și unii care muncesc, și și-au turnat în cap... Au făcut petrecere în pijamale de un milion. Să moară toți în casă...».

De la Galați la Călărași, via Constanța
Publicarea primelor declarații ale părinților consumatorilor de etnobotanice din Slobozia nu a trecut neobservată. Surse din anturajul lui OACHE susțin că, după apariția ziarului pe tarabe, acesta a chemat «toți drogații» și i-a amenințat că nu-și vor mai primi dozele dacă mai spun ceva: «Nenorociților, vreți să nu mai am parte de botezul lu’ ăla micu?». OACHE botează în toamnă, la Taboo, a arvunit deja localul... Amenințările lui OACHE nu au rămas fără efect. Consumatorii din oraș s-au repliat și caută dealeri noi. Cei mai apropiați sunt la Călărași, într-un cartier mărginaș al orașului. Cartierului îi spun «Fantomas», e un ghetou,  toată lumea îl știe. V. a fost și ea acolo, urmă­rin­du-și băiatul: «E o stradă acolo, unde vând. Am fost acolo, în urma lui. Sunt țigăncile la stradă, turcoaice... Au plicurile la sutien, te opresc și te întreabă: „Ce să-ți dea mămica, frumusețea mea?“. Și ei vin și se bat cu mâinile pe burtă. Adică arată că le e foame! Așa fac... Iar băiatului meu i-au spus că, dacă are 4-5 mi­lioane, vin ei la Slobozia și îi aduc marfa...». Pentru că etnobotanicele lui OACHE s-au scumpit, consumatorii din Slobozia se unesc și pleacă cu mașinile la Călărași, unde etnobotanicele sunt mai ieftine. Sau la Brăila, sau la Galați, dacă vor să cumpere mai mult și să revândă... În ultimele două săptămâni, jandarmii au fost chemați de mai multe ori pentru a ridica consumatori căzuți în stradă. Repre­zentanții Jandarmeniei confirmă incidentele și susțin că ur­mează protocolul legal pentru astfel de situații, dar că interven­țiile lor sunt strict punctuale. Lau­rențiu Abaza, șeful Poliției Locale Slobozia, a fost anunțat că în Orășelul Copiilor din Slobozia se dro­ghează, în plină zi, copii de 12-13 ani. «Avem patrulă în zonă!» a fost reacția acestuia. Tot săptămâna trecută, polițiștii din Slobozia au fost anunțați de părinții unuia dintre consumatori că, în spatele Școlii «Sf. Andrei» din Slobozia, au identificat patru tineri drogați, într-un autoturism cu număr de Brașov. După intervenția Poliției, cei patru tineri au făcut plângere împotriva părin­ților, acuzându-i de «agresiune»... Inspectoratul de Poliție al Jude­țului Ialomița nu a raportat oficial incidentul, după cum nu a raportat niciodată vreun incident în care sunt implicați consumatori de droguri!

3 Septembrie 2018, 10:50 (21993 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare
Mărturii din orașul condamnaților (III)
Mărturii din orașul condamnaților

Comentariile cititorilor:


Doar eu:
(8 Septembrie 2018, 23:37)
Gata fratilor, Oache a fost astazi arestat. Am scapat de el, sa speram ca vom avea parte de liniste
Madalina:
(6 Septembrie 2018, 19:07)
Sunt o mama care a trecut prin ceea ce descrieți în acest articol. Coșmarul și drumul prin iad a durat 3 luni. Nu știu ce n-am făcut în acest timp, de toate, am vorbit cu autoritățile, cu cei cu care copilul meu traia aceasta drama, cu preoti,  psiholog, doar la Dumnezeu n-am ajuns. De cate ori citesc, plang, inca am teama in mine de a nu se apuca din nou. Nu stiu cum am reusit, Dumnezeu ne-a iubit.
M-a interesat doar sa-l salvez pe el, nici de unde cumpară, nici cu cine o face. Puterea sta doar in ei și-n familie.Fara dragostea familiei si rabdare nu se poate face nimic!
...:
(6 Septembrie 2018, 16:15)
Cand erau copii dealari la oameni astia ...ei au adus astea in oras astia care se vaita de copii lor...astia au distrus orasu..si acum se vaita ca da bani pe ele dar ei au distrus copii familii atunci nui intersesau....sa va fie rusine ca stiti ce au vandut ei dastea si aveti tupeu sa dati vina pe altii...de la ei au inceput dezatru asta..
doar eu:
(6 Septembrie 2018, 01:33)
mai "unul oarecare" invata sa scrii  si sa te exprimi frumos apoi vino si comenteaza. toate articolele sunt reale, spuse de parinti disperati, habar n -ai ce vorbesti. si pt cei care vor fb spoitorul OACHE are 2 fb :mocanu ionut si gabriel gabriel.
Unu oarecare:
(5 Septembrie 2018, 22:23)
Ati luat o dracu razna toti ... se vinde droguri in Slobozia de 10 ani cel puțin de cand stiu eu ... si abia acum se face mare tam tam... cine a dat drumu la articolul asta este probabil vreunul care oache nu la servit si vrea sa se răzbune.... nu va mai oripilați atat ca tot orasu se stochează de la aia de 13 14 ani până la aia de 40... 50 poate ... si ca sa ne mai gandim ca ceea ce spuneti voi ca vinde oache sunt droguri asa cum spuneti ... Ati vazut vreodata conținutul unui plic cum spuneti voi... vorbiti in neștiință de cauza ... nu sunt vreun dealer si nici ju am fost .. pur si simplu am consumat si eu ca si copii vostri ... dar nu am ajuns niciodata pe la spitale sau ce mai ziceti voi ... plus de asta ceea ce se vinde este pur si simplu o iarba stropita cu ceva otrava de sobolani sau ceva foarte toxic ... asa ca nu va mai dati cu parerea ii pupat in fund copilul ca oricum nu aveti ce săi faceti... nu sunt prieten cu el nici nu ii iau apărarea doar ca mor cand vad atata incultura si prostie...
Mmc:
(5 Septembrie 2018, 21:35)
Are profilul de facebook ionut mocanu
Fara drogati:
(5 Septembrie 2018, 19:56)
Ionut Mocanu alias Oache. O fi si asta vreun Pablo Escobar.
Cetatean:
(5 Septembrie 2018, 17:20)
Cum arata OACHE (are facebook, sa il facem vedetă),nume complet,tot!
2 cu rasu 3 cu plansu:
(5 Septembrie 2018, 11:35)
Lasati bre rumanilor oachesu sa crestineaza copilu,ca ramane ala de la tabu cu vinu si mancarea platite.Mai trage aia 2-3 satamani,ca nu e foc,rezista ei,n-a crapat pana acu,sa mai tie ei.Politaii e bine sa stea deoparte ca nu e razboiu lor,sa nu cada prada rautatilor lu oache ca e belea mare,ca e botezu copilului si e de rau.Sa stea politistii acolo,pa camere,la ei,ca e mai bine.
Doar eu:
(5 Septembrie 2018, 03:12)
Spoitorul OACHE vinde droguri in continuare dintr un apartament inchiriat langa Casa Verde. Acolo e mai nou cuibul drogatilor. Politia, Diicot-ul, treziti va odata, toti aveti copii acasa care pot cadea in capcana drogurilor, nu tine de scoala, de educatie, pur si simplu se joaca cu mintea copiilor pe 5 lei, atat le trebuie pt un joint.
Bianca:
(5 Septembrie 2018, 00:46)
Cu analfabetismul său @rom a zis ceva corect: ÎNCEP ȘCOLILE, ÎNCEPE DROGAREA AICI! Doar în ultimele zile de școală i a luat pe drogații de la CNMV. Droguri, alcool, carne infestată, murdărie, lipsă autorizații de funcționare. Țigările sunt mizilicuri. Unde se duc copiii noștri?
Rom:
(4 Septembrie 2018, 22:19)
Oameni buni ancep scolile ce ne facem cu etnobotanicele luati Matsuri esim an strada cu totii nu Mai rezistam facem kiting Jo's cu voi
Rom:
(4 Septembrie 2018, 22:12)
Rusine aveam primar care cumpara sedii roorom ce face pentru orasi cu drogati. Rusine
porcul Oache:
(4 Septembrie 2018, 16:33)
Nemernici mai sunt! In cazul pestei porcine au executat imediat. Dar cu porcul Oache nu știu ce să facă. Asteaptă să-si boteze năpârca.
In primul rând trebuie arestați toți membrii lanțului: dealerul cu toată familia lui, vânzătorii dar și consumatorii. Cu toții sunt pericole sociale.  Năpârca la casa de copii. Nu are cine îl crește.  Și după ce vor sta mucoșii ăia de 14 ani o lună la pușcărie, să vezi cum le trece cheful de teribilisme.
 Părinții consumatorilor trebuie băgați într-un program de consiliere, la fel și consumatorii dupa tratament.
Și toți trebuie să se implice: Poliția, Direcția de Sănătate, Biserica etc.
In alte țări cum se poate și la noi, nu?
Fara droguri:
(4 Septembrie 2018, 13:19)
Politia freaca menta la rece  De ce nu ia masuri ? daca sunt atat de incapabili sa il gaseasca si sa il aresteze, le pot spune ca infractorul  Oache isi are noul domiciliu intr-un bloc langa Casa Verde, intr-un apartament inchiriat de la un politist pe nume C., lucrator la Albesti. Spre disperarea locatarilor din cartier care nu stiu cum sa scape de aceste mizerii umane...faceti-ti ceva indolentilor...!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Scrumbie confiscată

În cursul nopții trecute, respectiv 10 spre 11 mai, polițiști din Țăndărei au organizat un filtru pe Drumul Național 2A, în zona Chirana, ocazie cu care a fost oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:25
(22913 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța elevilor, în atenția polițiștilor

Luni, 10 mai, timp de patru ore, polițiștii din Urziceni au acționat pentru prevenirea și combaterea delicvenței juvenile în unitățile de învățămînt, în scopul diminuării riscului infracțional și victimal ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:24
(13983 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: polițist elev


Armele și munițiile, la verificare

Armele și munițiile, la verificare

Polițiștii ialomițeni atenționează persoanele juridice care dețin arme și muniții că autorizațiile de deținere și de folosire a armelor letale și a armelor neletale supuse autorizării, respectiv a munițiilor ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 15:18
(22155 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: arme verificare


Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», ediția a XIII-a

În perioada 13-16 mai 2010, în organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și a Consiliului Local Slobozia, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 15:14
(23194 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției

Poliția Municipiului Urziceni a organizat sîmbătă 8 mai, în intervalul orar 08.00-12.00, o acțiune ce a vizat menținerea ordinii și liniștii publice, prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 15:04
(23067 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: acțiune Poliție


Vlădeni: Patron amendat

La finele săptămînii trecute, sîmbătă, 8 mai, polițiștii feteșteni, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița, au organizat și executat o acțiune pentru cunoașterea, prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 15:02
(27493 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bătrîn tîlhărit

Sîmbătă, 8 mai, în jurul orelor 20.30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de către un barman angajat la o discotecă din localitate, despre faptul că un bărbat, de 60 de ani, a fost victima unei infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 14:59
(21593 vizualizări - 0 comentarii)


Cîștigătorii Festivalului-Concurs «Ionel Perlea», a XIX-a ediție

Festivalul și Concursul Național de Interpretare a Liedului «Ionel Perlea», ediția a XIX-a, desfășurat în perioada 7-9 mai 2010, și-a decis cîștigătorii. Juriul a decis acordarea marele premiu «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 14:44
(25476 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Eroilor», sărbătorită de jandarmi

«Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează joi, 13 mai, manifestări comemorative dedicate „Zilei Eroilor“ și „Înălțării Domnului“» informează reprezentanții instituției. Sărbătoarea se va ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 14:38
(22121 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni în trafic

Vineri, 7 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe raza municipiului Slobozia, acțiunea avînd ca principal scop combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2010, 16:07
(21793 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia rutier


Fetești: Braconaj piscicol

Polițiștii Formațiunii de Ordine Publică pentru Mediul Rural Fetești au continuat acțiunile pe raza comunelor din zona de competență, avînd ca scop prevenirea și combaterea braconajului piscicol și a delictelor ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2010, 16:05
(23452 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești braconaj


Slobozia: Cercetat penal pentru conducerea unui autoturism neînmatriculat

Vineri, în jurul orei 19.15, agenții Biroului Rutier Slobozia au oprit pentru control un autoturism ce avea plăcuțe cu numere de înmatriculare provizorii, la volanul căruia se afla un tînăr, în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2010, 16:04
(14944 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia dosar penal


Fetești: Acțiunea SIGURANȚA continuă

Pentru creșterea gradului de siguranță publică, în cursul zilei de vineri, 7 mai a.c., începînd cu orele 15.00, efective din toate structurile operative ale Poliției Municipiului Fetești, în colaborare ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2010, 15:37
(14042 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești acțiune


«Centura de siguranță îți poate salva viața!»

«Conștientizarea participanților la trafic cu privire la importanța utilizării centurii de siguranță și, mai ales, asupra faptului că portul acesteia scade riscul unei accidentări grave și a decesului în ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 18:14
(25078 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire a faptelor antisociale

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în ultimele zile, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului. 14 autovehicule ce prezentau ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 18:13
(22999 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Poliție acțiune


Alexeni: Fată de 15 ani, violată

Doi tineri, de 19, respectiv 22 de ani, ambii din Ion Roată, acuzați că au violat o minoră în vîrstă de 15 ani, au fost introduși în Centrul de Reținere și Arest Preventiv din cadrul IPJ Ialomița joi, ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:39
(28724 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni viol


Fetești: A plecat să doarmă la o prietenă și familia a dat-o dispărută

În noaptea de 5/6 mai a.c., în jurul orei 01.40, Poliția Fetești a fost sesizată de un tînăr, de 21 de ani, din localitate, despre faptul că nepoata sa, o minoră de 12 ani, a plecat de acasă în cursul ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:34
(30861 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan

Agenți din cadrul Poliției Fetești au depistat, pe Strada Călărași din localitate, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 25 de ani, din Fetești. Întrucît emana halenă alcoolică, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:28
(25544 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești șofer beat


Slobozia: Prins la volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de joi, 6 mai a.c. polițiștii rutieri au depistat în trafic, pe Șoseaua Brăilei, din Slobozia, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 52 de ani din municipiu. Procedînd la ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:26
(25252 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șofer penal


Slobozia: Se fură din supermarket

Joi, 6 mai a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de două ori, la intervale orare diferite, de către agentul de pază al unui supermarket din municipiu, despre faptul că a surprins două persoane ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:21
(17862 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt supermarket


Andrășești: Scandal la Postul de Poliție

Trei bărbați din Căzănești au fost sancționați contravențional cu amenzi a căror valoare depășește 5000 de lei și sînt cercetați și penal. Asta după ce, pentru a-și scăpa prietenul de rigorile legii, au ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2010, 13:13
(32582 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Infractor încarcerat

Miercuri, 5 mai, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat, reținut și încarcerat în arestul Inspectoratului un bărbat, de 45 de ani, domiciliat în municipiu, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:59
(25872 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Oale confiscate de polițiști

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, în cursul zilei de miercuri, 5 martie a.c., au acționat în sistem integrat pe raza municipiului reședință de județ urmărind prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:57
(22195 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Polițiști în școli

În cursul zilei de miercuri, 5 mai, la nivelul municipiului Urziceni și al comunei Gheorghe Doja au fost desfășurate multiple activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 16:48
(22901 vizualizări - 0 comentarii)


Campania SAPS 2010: Peste 814000 cereri de plată depuse la APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care și-au completat declarația de suprafață prin intermediul aplicației IPA Online că trebuie să depună la Centrele APIA și o ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 14:25
(19824 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului-12,2%

La sfîrșitul lunii aprilie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 12851 persoane, din care 6598 șomeri indemnizați, respectiv 6253 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:34
(15792 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 3 mai, jandarmii slobozeni, aflați în patrulare în zona fostului Complex Gheorghe Lazăr, au auzit zgomote suspecte în incintă. Intrînd în curtea Complexului, au observat într ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:18
(22922 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Comerciant ambulant prins de jandarmi

Marți, 4 aprilie, jandarmii din Țăndărei au fost sesizați despre faptul că, pe o stradă din localitate, o persoană comercializează articole de îmbrăcăminte ce poartă diverse inscripții. Urmare a cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2010, 09:17
(23241 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Biciclist mort urmare a unui accident

Marți, 4 mai a.c., în jurul orei 16.45, pe DN1D, în apropierea localității Jilavele, s-a produs un accident rutier, în urma căruia o persoană a decedat. Potrivit cercetărilor, polițiștii au stabilit că ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 14:00
(14312 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: În 48 de ore, amenzi de peste 43000 de lei

Poliția Rutieră, în ultimele 48 de ore, a aplicat 216 sancțiuni contravenționale. 85 au fost acordate șoferilor care au depășit viteza maximă admisă pe drumurile publice sau au efectuat opriri neregulamentare ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2010, 13:55
(18256 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...