Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Lumea lui OACHE, dealerul orașului

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Andrei are 23 de ani și trage din pungă... Vrea să ajungă la «Românii au Talent» să le arate tuturor ce mușchi are de când merge la sala de forță. Dar Andrei de-abia mai merge... Vecinii spun că a fost un copil bun, e și acum, iar mama lui a luptat mult ca să îl scape de droguri. A pierdut bătălia. «Trasul din pungă» e ultima etapă... E dincolo de otrava pentru șobolani, de acetonă și ceai de nalbă albă și crack, e dincolo de etnobotani­cele de 5 lei ale lui OACHE. E ultima stație! Și pentru Andrei, ziarul nostru continuă seria mărturiilor făcute de către părinții consumatorilor de droguri din oraș. Și o va face atâta timp cât părinții vor cere ajutor și sprijin din partea comunității! Până când autoritățile vor recunoaște situația, până când directorii liceelor și școlilor din oraș vor reclama public problemele cu care se confruntă. Pentru că Andrei se droghează de 10 ani. Încă din clasa a VII-a!

Drame la indigo V. este o femeie străvezie, cu umerii aplecați și pași șovăielnici. Nu privește niciodată în ochi interlocutorul, de rușine... Povestea ei e soră cu povestea lui M. Băiatul ei are aceeași vârstă, 24 de ani, consumă din liceu și face spume la gură de la marfa lui OACHE. «Bărbatul meu a fost la el acasă, la garsonieră... Stătea în altă parte atunci, că schimbă mereu locul! Închiriază, stă 3-4 luni, apoi se mută... Știți ce i-a zis? Că vinde ca să-și crească copilul... Dar cu copilul meu ce are?! Că de când ia marfă de la el a ajuns o umbră... Vomită tot de la otrava aia și transpiră ligheane. De-aia a stricat tot din casă...». Băiatul lui V. este violent când se droghează. Și distruge tot din casă. V. doarme cu punga de haine la cap, ca să poată fugi atunci când el devine violent. Și este violent aproape de fiecare dată. «Eu nu vreau să îl văd așa! Trebuie să îl apăr, dar nu mai știu cum... Nimeni nu mă ajută. Nu mai pot! Vă dați seama, a fumat de la OACHE și apoi a căzut pe scară, acolo la el, cu spume la gură... A zăcut o oră inconștient, fără să știe nimeni de el. Așa l-am găsit la UPU... A refuzat internarea și a ieșit! Mi-au spus că putea să facă accident vascular cerebral... Când am ieșit amândoi, mi-a spus: „îmi dai 15 lei?“. „Cum să îți dau, mamă, vrei să cazi iar?“. Nu, mi-a zis, că pe scară a fumat „nepreparat“, direct substanța. Și că acum o să o combine... Nu i-am dat și când am ajuns acasă a început să spargă tot!». V. ne arată fotografii cu apartamentul în care locuiește. O sufragerie obișnuită, cu mobilă de pal, cumpărată în urmă cu 30 de ani... Din mobilă n-a mai rămas decât scheletul! Rafturile sunt făcute surcele, ușile smulse din balamale și așezate grămadă într-un colț, hainele morman în mijlocul camerei. V. plânge cu lacrimi înghițite... «Mă uit la el și nu am ce face! Dacă ajung cu el la UPU, te huiduie doctorii și nu te bagă în seamă... Dacă îl țin acasă, ia cuțitul să mă omoare... L-am luat înaintea lui și l-am ascuns sub covor... Eu sunt un om de rând, ce să fac?! Unde să mă duc, cine să mă audă?!».

Coșmarul lui V. Băiatul lui V. a încercat în repetate rânduri să renunțe la etnobotanice... A reușit chiar să se angajeze o vreme. A acceptat chiar și să meargă la Obregia, conștient că are nevoie de asistență me­dicală... Are o prietenă, care luptă alături de el! Și îl are pe OACHE, la un telefon distanță. V. nu-și mai amintește cum era înainte... Nu-și mai amintește decât răul. «Pentru etnobotanice a vândut tot din casă... Televizor, mașină de spălat, tot... Când n-a mai avut ce vinde, mi-a luat buletinul și a cumpărat electronice cu el. A făcut rate la televizoare, la calculator... Apoi le-a vândut pe alea, ca să aibă bani de droguri... Plătesc 13 milioane pe lună, în urma lui! Un salariu din casă se duce pe rate... Dar l-am iertat, ce puteam să facem?! Nu pot să-l las în stradă, e copilul meu... Lupt să-l ajut, mă bucur când îl mai internează o zi-două... Dar n-am cui spune, n-am cui să mă plâng, că pe OACHE nu-l ia nimeni... El rămâne acolo și îl cheamă pe copilul meu să îi dea etnobotanice...». V. oftează și ne întreabă unde să se ducă, la care televi­ziune? «Sunt mulți copii ca al meu... Dar niciunul nu vrea să recunoască că are copil care se droghează! Le e rușine sau spun că nu e adevărat... Am mai cunoscut o familie... Cum să nu recunoști când copilul tău face așa ceva?! Mi-au recunoscut că l-au mai văzut cu ochii schimbați, dar cică nu se droghează... Și uite așa își îngroapă copiii, cum o să îl îngrop și eu pe al meu fiindcă nu mă ajută nimeni... Iar la Poliție zic că nu au probe. Păi, ce probe vor dacă ăia vând în plină stradă?! Iar ei se adună mai mulți și cumpără... O dată a luat unul dintre prietenii lui salariu, că mai sunt și unii care muncesc, și și-au turnat în cap... Au făcut petrecere în pijamale de un milion. Să moară toți în casă...».

De la Galați la Călărași, via Constanța
Publicarea primelor declarații ale părinților consumatorilor de etnobotanice din Slobozia nu a trecut neobservată. Surse din anturajul lui OACHE susțin că, după apariția ziarului pe tarabe, acesta a chemat «toți drogații» și i-a amenințat că nu-și vor mai primi dozele dacă mai spun ceva: «Nenorociților, vreți să nu mai am parte de botezul lu’ ăla micu?». OACHE botează în toamnă, la Taboo, a arvunit deja localul... Amenințările lui OACHE nu au rămas fără efect. Consumatorii din oraș s-au repliat și caută dealeri noi. Cei mai apropiați sunt la Călărași, într-un cartier mărginaș al orașului. Cartierului îi spun «Fantomas», e un ghetou,  toată lumea îl știe. V. a fost și ea acolo, urmă­rin­du-și băiatul: «E o stradă acolo, unde vând. Am fost acolo, în urma lui. Sunt țigăncile la stradă, turcoaice... Au plicurile la sutien, te opresc și te întreabă: „Ce să-ți dea mămica, frumusețea mea?“. Și ei vin și se bat cu mâinile pe burtă. Adică arată că le e foame! Așa fac... Iar băiatului meu i-au spus că, dacă are 4-5 mi­lioane, vin ei la Slobozia și îi aduc marfa...». Pentru că etnobotanicele lui OACHE s-au scumpit, consumatorii din Slobozia se unesc și pleacă cu mașinile la Călărași, unde etnobotanicele sunt mai ieftine. Sau la Brăila, sau la Galați, dacă vor să cumpere mai mult și să revândă... În ultimele două săptămâni, jandarmii au fost chemați de mai multe ori pentru a ridica consumatori căzuți în stradă. Repre­zentanții Jandarmeniei confirmă incidentele și susțin că ur­mează protocolul legal pentru astfel de situații, dar că interven­țiile lor sunt strict punctuale. Lau­rențiu Abaza, șeful Poliției Locale Slobozia, a fost anunțat că în Orășelul Copiilor din Slobozia se dro­ghează, în plină zi, copii de 12-13 ani. «Avem patrulă în zonă!» a fost reacția acestuia. Tot săptămâna trecută, polițiștii din Slobozia au fost anunțați de părinții unuia dintre consumatori că, în spatele Școlii «Sf. Andrei» din Slobozia, au identificat patru tineri drogați, într-un autoturism cu număr de Brașov. După intervenția Poliției, cei patru tineri au făcut plângere împotriva părin­ților, acuzându-i de «agresiune»... Inspectoratul de Poliție al Jude­țului Ialomița nu a raportat oficial incidentul, după cum nu a raportat niciodată vreun incident în care sunt implicați consumatori de droguri!

3 Septembrie 2018, 07:50 (18225 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Substanțe interzise, depistate asupra a doi tineri din Slobozia
Slobozia: Acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar de «trafic de droguri»
Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare
Mărturii din orașul condamnaților (III)

Comentariile cititorilor:


Doar eu:
(8 Septembrie 2018, 20:37)
Gata fratilor, Oache a fost astazi arestat. Am scapat de el, sa speram ca vom avea parte de liniste
Madalina:
(6 Septembrie 2018, 16:07)
Sunt o mama care a trecut prin ceea ce descrieți în acest articol. Coșmarul și drumul prin iad a durat 3 luni. Nu știu ce n-am făcut în acest timp, de toate, am vorbit cu autoritățile, cu cei cu care copilul meu traia aceasta drama, cu preoti,  psiholog, doar la Dumnezeu n-am ajuns. De cate ori citesc, plang, inca am teama in mine de a nu se apuca din nou. Nu stiu cum am reusit, Dumnezeu ne-a iubit.
M-a interesat doar sa-l salvez pe el, nici de unde cumpară, nici cu cine o face. Puterea sta doar in ei și-n familie.Fara dragostea familiei si rabdare nu se poate face nimic!
...:
(6 Septembrie 2018, 13:15)
Cand erau copii dealari la oameni astia ...ei au adus astea in oras astia care se vaita de copii lor...astia au distrus orasu..si acum se vaita ca da bani pe ele dar ei au distrus copii familii atunci nui intersesau....sa va fie rusine ca stiti ce au vandut ei dastea si aveti tupeu sa dati vina pe altii...de la ei au inceput dezatru asta..
doar eu:
(5 Septembrie 2018, 22:33)
mai "unul oarecare" invata sa scrii  si sa te exprimi frumos apoi vino si comenteaza. toate articolele sunt reale, spuse de parinti disperati, habar n -ai ce vorbesti. si pt cei care vor fb spoitorul OACHE are 2 fb :mocanu ionut si gabriel gabriel.
Unu oarecare:
(5 Septembrie 2018, 19:23)
Ati luat o dracu razna toti ... se vinde droguri in Slobozia de 10 ani cel puțin de cand stiu eu ... si abia acum se face mare tam tam... cine a dat drumu la articolul asta este probabil vreunul care oache nu la servit si vrea sa se răzbune.... nu va mai oripilați atat ca tot orasu se stochează de la aia de 13 14 ani până la aia de 40... 50 poate ... si ca sa ne mai gandim ca ceea ce spuneti voi ca vinde oache sunt droguri asa cum spuneti ... Ati vazut vreodata conținutul unui plic cum spuneti voi... vorbiti in neștiință de cauza ... nu sunt vreun dealer si nici ju am fost .. pur si simplu am consumat si eu ca si copii vostri ... dar nu am ajuns niciodata pe la spitale sau ce mai ziceti voi ... plus de asta ceea ce se vinde este pur si simplu o iarba stropita cu ceva otrava de sobolani sau ceva foarte toxic ... asa ca nu va mai dati cu parerea ii pupat in fund copilul ca oricum nu aveti ce săi faceti... nu sunt prieten cu el nici nu ii iau apărarea doar ca mor cand vad atata incultura si prostie...
Mmc:
(5 Septembrie 2018, 18:35)
Are profilul de facebook ionut mocanu
Fara drogati:
(5 Septembrie 2018, 16:56)
Ionut Mocanu alias Oache. O fi si asta vreun Pablo Escobar.
Cetatean:
(5 Septembrie 2018, 14:20)
Cum arata OACHE (are facebook, sa il facem vedetă),nume complet,tot!
2 cu rasu 3 cu plansu:
(5 Septembrie 2018, 08:35)
Lasati bre rumanilor oachesu sa crestineaza copilu,ca ramane ala de la tabu cu vinu si mancarea platite.Mai trage aia 2-3 satamani,ca nu e foc,rezista ei,n-a crapat pana acu,sa mai tie ei.Politaii e bine sa stea deoparte ca nu e razboiu lor,sa nu cada prada rautatilor lu oache ca e belea mare,ca e botezu copilului si e de rau.Sa stea politistii acolo,pa camere,la ei,ca e mai bine.
Doar eu:
(5 Septembrie 2018, 00:12)
Spoitorul OACHE vinde droguri in continuare dintr un apartament inchiriat langa Casa Verde. Acolo e mai nou cuibul drogatilor. Politia, Diicot-ul, treziti va odata, toti aveti copii acasa care pot cadea in capcana drogurilor, nu tine de scoala, de educatie, pur si simplu se joaca cu mintea copiilor pe 5 lei, atat le trebuie pt un joint.
Bianca:
(4 Septembrie 2018, 21:46)
Cu analfabetismul său @rom a zis ceva corect: ÎNCEP ȘCOLILE, ÎNCEPE DROGAREA AICI! Doar în ultimele zile de școală i a luat pe drogații de la CNMV. Droguri, alcool, carne infestată, murdărie, lipsă autorizații de funcționare. Țigările sunt mizilicuri. Unde se duc copiii noștri?
Rom:
(4 Septembrie 2018, 19:19)
Oameni buni ancep scolile ce ne facem cu etnobotanicele luati Matsuri esim an strada cu totii nu Mai rezistam facem kiting Jo's cu voi
Rom:
(4 Septembrie 2018, 19:12)
Rusine aveam primar care cumpara sedii roorom ce face pentru orasi cu drogati. Rusine
porcul Oache:
(4 Septembrie 2018, 13:33)
Nemernici mai sunt! In cazul pestei porcine au executat imediat. Dar cu porcul Oache nu știu ce să facă. Asteaptă să-si boteze năpârca.
In primul rând trebuie arestați toți membrii lanțului: dealerul cu toată familia lui, vânzătorii dar și consumatorii. Cu toții sunt pericole sociale.  Năpârca la casa de copii. Nu are cine îl crește.  Și după ce vor sta mucoșii ăia de 14 ani o lună la pușcărie, să vezi cum le trece cheful de teribilisme.
 Părinții consumatorilor trebuie băgați într-un program de consiliere, la fel și consumatorii dupa tratament.
Și toți trebuie să se implice: Poliția, Direcția de Sănătate, Biserica etc.
In alte țări cum se poate și la noi, nu?
Fara droguri:
(4 Septembrie 2018, 10:19)
Politia freaca menta la rece  De ce nu ia masuri ? daca sunt atat de incapabili sa il gaseasca si sa il aresteze, le pot spune ca infractorul  Oache isi are noul domiciliu intr-un bloc langa Casa Verde, intr-un apartament inchiriat de la un politist pe nume C., lucrator la Albesti. Spre disperarea locatarilor din cartier care nu stiu cum sa scape de aceste mizerii umane...faceti-ti ceva indolentilor...!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 27 Mar 2023
91 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
1 2 3 4 5 6 8 10 11 12 416 417

APIA: 15 decembrie 2022, data limită pentru depunerea cererilor pentru acordarea ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că până la data de 15 decembrie 2022 se depun la centrele județene APIA pe raza cărora se află sediul social al solicitantului, cererile ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2022, 08:30
(4063 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Locuințe în flăcări, incendiu stins după 5 ore

Pompierii din Țăndărei au intervenit vineri, 2 decembrie a.c., pentru a stinge flăcările care au cuprins două locuințe amplasate în aceeași curte, pe raza orașului Țăndărei. La sosirea forțelor de intervenție ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2022, 09:30
(2390 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pompierii și jandarmii, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

Ialomița: Polițiștii, pompierii și jandarmii, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

Peste 300 de pompieri și jandarmi ialomițeni vor asigura vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică, pe toată perioada minivacanței de 1 Decembrie. Răspunsul la urgențele medicale va fi asigurat ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 13:40
(5264 vizualizări - 0 comentarii)


Ședințe operative, desfășurate de către Instituția Prefectului Județului Ialomița

Ședințe operative, desfășurate de către Instituția Prefectului Județului Ialomița

Marți, 29 noiembrie 2022, prefectul județului Ialomița a prezidat o serie de trei ședințe, respectiv Ședința Colegiului Prefectural, Comitetul pentru Situații de Urgență și Ședința Centrului Local de Combatere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 13:30
(2837 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna decembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că începând de luni, 5 decembrie 2022, românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 10:45
(3370 vizualizări - 0 comentarii)


5

APIA: Începe sesiunea depunerii cererilor pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cursul lunii decembrie 2022 se depun Cererile de acord pentru finanțare aferente schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 10:30
(3552 vizualizări - 0 comentarii)


«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret și Direcția de Administrare a Domeniului Public lansează«Crăciunul din Slobozia», cel mai mare eveniment la sfârșit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 14:35
(5956 vizualizări - 1 comentariu)


7

RAJA Constanța: Avarie pe strada General Alexandru Averescu din Fetești

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul unui hidrant de pe strada General Alexandru Averescu din Fetești. În vederea executării acestor lucrări, se sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 09:50
(2768 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în intervalul 30 noiembrie-4 decembrie 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 09:45
(3814 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Miercuri și joi, 23/24 noiembrie a.c., polițiștii din Fetești au desfășurat activități preventive la nivelul unităților școlare din municipiu. Acțiunile au vizat prevenirea furturilor din locuințe și a ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2022, 13:50
(2283 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Soți omorâți pe trecerea de pietoni

Un bărbat de 59 de ani și soția sa, în vârstă de 54 de ani, au murit în seara zilei de joi, 24 noiembrie a.c., în urma unui accident produs pe raza localității Giurgeni. Soții se angajaseră să traverseze ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 18:10
(3385 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: A intrat cu mașina în gardul cimitirului

Miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 37 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce s-a urcat la volanul unei mașini având dreptul de a conduce suspendat. Pe șoseaua Ciulniței, din Slobozia, acesta a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 14:20
(3102 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Ordine de protecție emise de polițiști la Slobozia și Movila

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au acționat pe linia combaterii și prevenirii faptelor de violență domestică. Astfel, oamenii legii au emis două ordine de protecție, pe numele a doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 14:10
(2261 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Reținut pentru «tentativă la furt calificat»

Polițiștii din localitatea Grivița au reținut miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 19 ani, din localitate, pentru săvârșirea a două infracțiuni de «tentativă la furt calificat». Acesta a pătruns în ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 14:00
(1877 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 noiembrie 2022, termenul limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 25 noiembrie 2022 este termenul limită de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 10:30
(3590 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Slobozia: Portofel pierdut pe stradă, găsit de un jandarm aflat în timpul liber

Fiind în timpul liber și aflându-se la cumpărături în municipiul Slobozia, plt. adj. șef Zaharia Constantin a găsit pe stradă, miercuri, 23 noiembrie a.c., portofelul piedut de o femeie de 40 de ani. Jandarmul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 16:00
(2862 vizualizări - 9 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Expoziție cu tematică militară

Muzeul Național de Istorie a României, în parteneriat cu Complexul Național Muzeal «ASTRA» din Sibiu, Inspectoratul General al Jandarmeriei Române și Consiliul Județean Ialomița anunță deschiderea expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 13:45
(4390 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 16,63 milioane de lei, în octombrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna octombrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 16,63 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2022, 10:15
(6452 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Reviga

Trei echipaje de intervenție din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au acționat pentru localizarea și stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea Reviga. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 14:20
(3236 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga incendiu


Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Accidente la Platonești, Munteni-Buzău și Coșereni

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., în jurul orelor 20,15, pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Platonești, în care a fost implicat un autoturism, care s-a răsturnat ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 14:10
(3399 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 21 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29791, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 20 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 13:50
(1866 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Element de muniție neexplodat, găsit pe câmp

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,30, echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a intervenit pentru asanarea unui element ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 13:40
(2876 vizualizări - 0 comentarii)


Parteneriat între Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și «World Vision România»

Fundația World Vision România, prin activitățile desfășurate în ultimii ani, își leagă numele de o serie de proiecte care oferă copiilor un spațiu sigur și prietenos în care să-și poată exprima liber opiniile ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2022, 11:20
(3424 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Duminică, 20 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29788, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 19 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2022, 13:35
(1800 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 19 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29785, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de vineri, 18 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 13:20
(3738 vizualizări - 0 comentarii)


Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Căldărușeanca: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Vineri, 18 noiembrie a.c., în jurul orei 21.00, două echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2022, 10:20
(2002 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 18 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29783, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 17 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 13:15
(2005 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Furnizarea apei, sistată în localitatea Moldoveni

Vineri,18 noiembrie 2022, s-a înregistrat o avarie pe rețeaua de alimentare cu energie electrică la nivelul Stației de Tratare și Pompare din localitatea Moldoveni, județul Ialomița. Fără curent, pompele ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2022, 11:00
(5008 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 21 noiembrie 2022, termen de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor că luni, 21 noiembrie 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului fiscal ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 13:40
(6439 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaje false în numele ANAF

ANAF atenționează asupra unei noi campanii de mesaje false, transmise în numele instituției, prin care contribuabilii sunt informați despre «discrepanțe în evidența fiscală». Mesajului îi este anexat un ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 13:30
(5034 vizualizări - 0 comentarii)


1 2 3 4 5 6 8 10 11 12 416 417
Ultimele comentarii
17487-1

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...