SPORT
Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CSM Oltenița 4-1
Iernăm pe locul 2
Unirea Slobozia a bifat un tur de campionat asemănător celui din stagiunea precedentă. Echipa pregătită de Enache Costea s-a impus fără probleme în fața echipelor modeste, dar a clacat din nou în fața celor cu pretenții. Față de ediția precedentă de campionat, Unirea a avut 7 noutăți în lot, jucători care în mare parte s-au dovedit utili. S-a creat o formulă de joc constantă și față de sezoanele trecute, au fost 3 jucători care s-au impus clar pe posturile rezervate tinerilor. După cele 15 etape, locul 2 nu e în măsură nici să întristeze, nici să mulțumească. Totuși, dacă ne gândim că în spate au fost lăsate echipe cu buget superior Sloboziei, parcă am tinde să vedem partea plină a paharului. Unirea e la doar 4 puncte în spatele Rapidului, distanță care poate fi recuperată. Privind clasamentul, nu ne putem abține să remarcăm faptul că dacă am fi fost mai curajoși și mai ofensivi cu Cernavodă și Afumați, acum aveam 5 puncte în plus și eram pe primul loc, indiferent de rezultatul meciului cu Rapid. Dar fotbalul se joacă pe goluri, timp de 90 de minute, iar sincopele au de multe ori darul de a maturiza echipa. Sunt 3 luni până la startul returului, suficient timp pentru a analiza și pentru a lua măsurile necesare. Sperăm la o primăvară net superioară față de anul trecut.
Victorie fără bătăi de cap
Iarna a luat prin surprindere fotbalul, iar zăpada, așa puțină cât a fost, risca să compromită partida dintre Slobozia și Oltenița. De aceea, cei din anturajul Unirii în frunte cu conducerea au dat serios la lopeți și au reușit să curețe terenul. Astfel că, la ora meciului, s-a putut juca fotbal. Pe Enache Costea nu l-au ocolit nici de data aceasta probleme de lot. Bucă și Gherasim au fost suspendați și, deși au luat loc pe banca de rezervă, Soare și Ghinea au fost accidentați. Lor li se adaugă mai vechea problemă cu Leo Dobre... Cum spuneam și-n alte ocazii, deși pare a avea un lot restrâns, echipa noastră beneficiază de suficiente soluții de plombare a absențelor datorită, în mare măsură, polivalenței jucătorilor. Spre exemplu, Bogdan Topor a apărut în meciul cu Oltenița în inedita postură de fundaș stânga. Partida a fost dominată de la un capăt la altul de Unirea, iar primul gol a venit în minutul 21. L-a semnat chiar jucătorul cu numărul 21, Florinel Ibrian, care a reluat cu capul în plasă o minge centrată de pe partea dreaptă. Până la pauză, avantajul s-a dublat. Topor a conlucrat cu Toma pe banda stângă, iar centrarea ultimului l-a găsit demarcat pe Năstase și acesta a făcut 2-0, punând capăt unei secete de 5 etape. În partea secundă, Oltenița a redus din handicap prin Silviu Matei, iar apoi s-a produs desprinderea decisivă. Toma l-a găsit pe Răduca în careu, iar acesta a făcut 3-1 în minutul 70. Pentru că s-a lipit mai rar la gol în această toamnă, i-am rostit mai rar numele. Însă Adrian Răduca, deși nu a ieșit în evidență pe tabelă, a rămas unul dintre cei mai importanți oameni din angrenajul Unirii. Este imposibil să nu-ți atragă atenția combativitatea mijlocașului dreapta al Sloboziei. În fine, scorul final a fost 4-1 și a fost stabilit în minutul 88 de omul meciului, Constantin Toma. Acesta a luat o minge pe cont propriu, a depășit și portarul advers și a înscris în poarta goală. Așa s-a scris istoria acestui joc, rămânând de menționat doar debutul în liga a III-a a lui Rareș Petre, cel care l-a înlocuit în poartă, în minutul 90, pe Marius Călinoiu. Distribuția ialomițeană a arătat astfel: Călinoiu (Petre)-Ene, Ibrian, Suciu, Topor-Răduca, Chebac, Teodorescu, Toma (Dragomir)-Șerban (Comșa), Năstase (Bălan).
Bucă și Năstase golgheterii toamnei
34 de puncte a luat Unirea Slobozia în cele 14 etape din acest tur de campionat. Agoniseala din toamnă îi plasează pe galbeni-albaștri pe locul 2, la 4 puncte de favorita principală la promovare, Rapid București. Apărarea slobozeană a cedat de 14 ori, fiind pe locul 3 în topul defensivelor, după același Rapid care se poate mândri cu doar 8 goluri primite și CS Afumați, cu 11. Tot pe ultima treaptă a podiumului se află Unirea și la goluri marcate. Ofensiva ialomițeană a realizat 37 de goluri, fiind devansată de Rapid, cu 40 de goluri și CS Tunari, cu 38. Tot 37 de goluri a marcat și CS Afumați. Golurile Sloboziei au purtat semnătura a 11 jucători aparținând tuturor compartimentelor. Aproape jumătate din goluri au fost reușite de doi jucători. Nelu Bucă și Mihăiță Năstase au fiecare câte 9 reușite. Campionatul ligii a III-a se reia în data de 2 martie 2019, urmând ca, în prima etapă, Slobozia să joace la Modelu.
5 Decembrie 2018, 14:05 (4333 vizualizări - 0 comentarii)
Echipă bazată pe tineri, atitudine și spirit de grup
Unirea își conturează lotul pentru Liga a II-a după intrarea în insolvență
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare










