Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Protest al polițiștilor, în fața sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Protest al polițiștilor, în fața sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Mai mulți polițiști ialomițeni, membri ai Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual, au pichetat luni, 10 decembrie 2018, sediul IPJ Ialomița. Oamenii legii sunt nemulțumiți de modul în care Curtea de Apel București a decis să judece o serie de acțiuni prin care au solicitat acordarea unor drepturi salariale.

Procese judecate diferențiat
În ultimul an și jumătate, peste 100 de polițiști din Ialomița aparținând Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual au efectuat acțiuni în instanță prin care au solicitat respectarea prevederilor Legii 71/2017, privind acordarea unor sporuri salariale. Astfel, pe rolul Curții de Apel București au fost înregistrate 4 acțiuni cu același obiect, dar care a avut soluții diferite. Două acțiuni au fost judecate în favoarea petenților, iar celelalte două au fost respinse. În semn de protest față de decizia Curții de Apel București de a respinge respectivele acțiuni, polițiștii au organizat un protest în fața Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. «Nu putem înțelege cum a fost posibil așa ceva, ca unele acțiuni să fie câștigate, iar altele respinse... Toate acțiunile au fost identice, din punct de vedere al solicitărilor și documentelor pe care le-am depus la instanță!» a precizat Victor Tilă, liderul polițiștilor din Ialomița, membri ai Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual. Astfel de acțiuni similare celei organizate luni, 10 decembrie 2018, vor continua și în săptămânile care urmează.

10 Decembrie 2018, 16:05 (6551 vizualizări - 18 comentarii)

Citiți și:
Polițiștii ialomițeni reclamă public deficitul de personal

Comentariile cititorilor:


@Alexandro:
(13 Decembrie 2018, 19:40)
Nu hotărârile judecătorești contestă polițiștii, nu-s asa reduși cum crezi tu,altele sunt dedesubturile demersului lor dar e peste puterea de intelegere a multora...
Vlad:
(12 Decembrie 2018, 19:46)
@pensionar. Tilă nu a înnebunit. E un tânăr care reprezintă tagma lui!
Pensionar :
(12 Decembrie 2018, 16:47)
Tila! ai înebunit?Ce însramna mascaria asta? Focuseaza-te pe ceva care merita.
Patit :
(11 Decembrie 2018, 18:30)
Ca exemplu al marsaviei in justitia ialomiteana cei mai tari in menevre contrar adevarului locul I este ocupat de judecatoria din vestul salbatic Urziceni, aici vedeti injustitie aici totul dictat intre rubedenii. Mori cu dreptatea in mana, procurori, judecatori care au strabism de vad dandoaselea. O crima la adresa omului care apeleaza la justitie corupta. Daca si militieni se plang ca sunt ciorditi de justitie inseamna ca sa dus dreacu tara asta . Dar si omul ca accepta si nu face ce trebuie facut. Ce jigodii corupte focul si cancerul pe ei. O sa vina odata si odata si reversul bai politistilor atunci sai aparati
Stan Pățitu :
(11 Decembrie 2018, 15:30)
Justiție în România? Cea mai cea justiție e-n Ialomița! Sa vă ferească D-zeu! Dacă se elucidează dosarul și sunteți încă în viață, vă omoară sigur Hotărârea! Apă chioară, dar definitivă!
Alexandra:
(11 Decembrie 2018, 13:35)
Asa au iesit bancurile cu politisti! Ce contesta? O hotarare judecatoreasca definitiva? Sa faca o cale extraordinara de atac , nu sa tipe ca prostii in fata Politiei! Se fac de rahat!
Onica:
(11 Decembrie 2018, 13:14)
Ce tare....! Blestem crunt pe politistii din lunca ialomitei au ajuns sa fie furati pe fata de judecatori. Mai baieti dar voi cand o aburiti si va faceti ca faceti la comanda unui parlit de ales local, sau de cate o matracuca de hot, cum este ? Acum va plangeti ca justitia va fura ? Lasa ba sa va fure sa intelegeti odata, sa simtiti si voi chinul in suflet. Sunteti campioni nationali la NUP si AN, e uite ca dumnezeu nu va uita si nu va iarta, dati si voi acatiste si blesteme asa cum va blesteama cetatenii pe voi si poate cade apocalipsa si pe ei magistratii lu peste. Justitie ........ de ca.t ???? Oarba dupa ei de penali, cum spune primul Hotanis din fruntea tarii!
Barbu G.:
(11 Decembrie 2018, 11:39)
Procese de 10-12 ani! Moare omu cu dreptatea-n mână! Justiție?!!!! Poliția? Bani are, nu se văd faptele bune!
Pagubit:
(11 Decembrie 2018, 08:51)
Eu am ajuns la Curtea de Apel Bucuresti, in proces cu Casa de Pensii, pentru recunoasterea grupei I de munca. Le-am pus la dispozitie o decizie definitiva, a unui coleg incadrat in aceeasi zi cu mine, avand aceeasi vechime, acelasi post, aceeasi functie, doar ca el a obtinut Decizia in urma cu 1 an si jumatate, cand PSD-ul nu daduse inca directiva sa nu mai piarda statul procese. Mi-a anulat decizia favorabila a Trib. Ialomita, iar in motivare au expus niste aberatii si au evitat exact documentele care erau cele mai importante. HOTIE PE FATA !! BATAIE DE JOC !! Asa zisii judecatori de la Curtea de Apel Bucuresti sunt niste marionete !!
dinanita:
(11 Decembrie 2018, 07:59)
Stimati domni politisti aveti arme cu glont in dotare,nu ar fi ma bine sai impuscati pe judecatori ca v-au nedrepttatit. Asa ar fi corect si faceti dreptate si pentru amaratul nedreptatit de judecatori sau procurori de plange in fata lor cu dreptatea in mana, dar furata de ei. Tot romanul vrea dreptate dar dictatura lor este inca la putere. Nu va ajunge ca voi stati in frig si alergati zile nopti saptamani dupa pungasi dupa care ei isi bat joc de munca voastra si ii pun in libertate pe pungasi. Ei salarii spagi si caldurica voi frig stres blesteme si cu burta goala chioraindu-va matele de foame. Justitie ???????
Fane:
(11 Decembrie 2018, 07:22)
Aveti salarii destul de consistente,incetati cu prostiile.
Lucica:
(11 Decembrie 2018, 07:07)
Un procuror sau judecator din ialomita nu as lasa viu, in soda caustica si direct sapun pentru gainile cu gripa aviara. Aerul de-l expira iese imputit din ei criminalii.
Reclamant:
(10 Decembrie 2018, 20:56)
Curtea de Apel Bucuresti este un teatru de papusi. Sunt judecatori pe acolo, presedinti de completuri, care beneficiaza "pe șestache" - neoficial, de protectie din partea Jandarmeriei. Cum ati vrea sa admita actiuni impotriva MAI-ului ?? Incalca tot ce se poate incalca, incepand cu Codul de Procedura Civila. Sunt prea putini si pe cale de disparitie, cei care mai "judeca" ocazional cate ceva. Nu va speriati, mai sunt caile extraordinare de atac, Anulare sau Revizuire. Sunt sanse...In ultimii 5 ani nu s-a admis niciuna la CAB, ca doar corb la corb nu-si scot ochii. Asta nu e Justitie, asta e circ pe banii si viitorul nostru !!!
Haihui:
(10 Decembrie 2018, 20:31)
Adică ăstia contestă decizia instanței?? Tocmai ei, cei puși sa apere legea??? Hahaha!
Eu:
(10 Decembrie 2018, 20:15)
Este o problema mare în justie. De ex aceleași probleme sunt și în procesele cu băncile. Contracte identice primesc soluții diferite. (clauze abuzive la dobânda și comisioane) Ajungi sa ști dacă ai șanse de câștig când afli cine te judeca. Oare judecătorii ăștia nu se gândesc ca se joaca cu viata oamenilor