Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Orașul Băneasa a redevenit comună. Orașul Căzănești așteaptă până la noi ordine!

Orașul Băneasa a redevenit comună. Orașul Căzănești așteaptă până la noi ordine!

Miercuri, 19 decembrie 2018, senatul României a aprobat trecerea orașului Băneasa (Constanța) la statutul de comună. Orașul Căzănești așteaptă de ani buni acest statut, procedura de validare fiind blocată. Ultima dată, senatorul PSD Marian Pavel declara la începutul anului 2018: «Am retrimis proiectul de lege la Comisie și vreau să îi ajut!». Între timp, Marian Pavel a ajuns președintele PSD Ialomița și a uitat...

Unanimitate pentru orașul Băneasa
Miercuri, 19 decembrie 2018, Senatul României a adoptat cu unanimitate de voturi propunerea legislativă privind trecerea orașului Băneasa (Constanța) la statutul de comună. Decizia a fost susținută de toți cei 52 de parlamentari prezenți. Orașul Băneasa a căpătat acest statut în urmă cu 14 ani, o dată cu orașul Căzănești din județul Ialomița. Propunerea legislativă a fost înaintată de către un parlamentar PSD în urmă cu numai 2 luni, ca urmare a unui referendum desfășurat la Băneasa pe 11 iunie 2017. În sprijinul acestui demers a fost invocat art. 3, alin. 1, din Legea 315/2001, privind aprobarea planului de amenajare a teritoriului național: «trecerea localităților de la un rang la altul se face prin lege, la propunerea consiliilor locale, cu consultarea populației prin referendum și a instituțiilor implicate, în condițiile legii (...)». Principalele avantaje ale adoptării acestui act normativ sunt diminuarea fiscalității, redimensionarea aparatului administrativ și atragerea de noi surse pentru dezvoltare.

Ocaua lui Pavel Vodă
Spre deosebire de Băneasa, orașul Căzănești este obligat să aștepte până când senatorul PSD Marian Pavel se hotărăște să susțină această propunere legislativă. În luna februarie a anului 2018, acesta declara, printre altele: «Întâi de toate, vreau să știu dacă cetățenii asta își doresc! Vreau să merg acolo și să aflu care sunt opiniile lor... Am retrimis proiectul de lege la Comisie și vreau să îi ajut!».  La 10 luni distanță, ajuns președinte al PSD Ialomița, Marian Pavel a uitat demult declarațiile făcute atunci. Locuitorii din Căzănești însă nu. Anatol Ghilea, principalul susținător al proiectului, ne-a declarat zilele trecute: «Noi nu am uitat ce ne-a promis... Și încă așteptăm, ca proștii, ca ei să se îndure de noi! Că uite-așa am ajuns... Să ne milogim de ei cu dreptatea în mână!». Reamintim că locuitorii din Căzănești au participat de 3 ori la un referendum privind revenirea orașului la statutul de comună. La ultimul dintre ele, cel din 26 aprilie 2015, din cei 964 de participanți la vot, 906 au votat în favoarea revenirii la statutul de comună. Ulterior, o comisie de specialitate din cadrul Senatului României a blocat procedura de validare a Referendumului în Senat.

1 Ianuarie 2019, 09:25 (3305 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Gabi Ionașcu vrea comună la Căzănești
Comuna de la Sfîntu’ Așteaptă

Comentariile cititorilor:


ADRIANA:
(31 Ianuarie 2019, 15:47)
 Inculta de N.D. nu avea ce să caute in primarie! Poate doar să barfeasca:::
fara nume :
(14 Ianuarie 2019, 14:29)
cum poate avansa  daca cel mai bun primar a fost colonelul dar a fost sapat de actualul vice  

Daniel:
(12 Ianuarie 2019, 13:27)
Precum Ceausescu, care a facut  din Scornicesti oras, asa si Marian Balan a facut cand era prefect din Cazanesti oras.Atat la dus mintea.De fapt nu a facut nimic pentru Cazanesti locul lui de bastina. A facut numai rau:1. S-au marit taxele si impozitele, 2.Locuitorii au ramas fara locuri de munca pentru ca a facut tot posibilul sa falimentrze complexul de porci,pe care la dat pe DEGEABA la niste straini,3.Nu s-au facut mai deloc investitii in infrastructura,4.A condus el si cu gasca lui, numai spre binele lor.  Ce mai stiti de el ?. " Saracul ",traieste ca voi dupa o zi pe alta in saracie,sau nu stie ce sa mai faca cu banii obtinuti in mod "cinstit".
Ion:
(10 Ianuarie 2019, 00:07)
Poi cum sa mai stea Dna Nina Drăgoi la cafea până la ora 12 cu colegele care sunt angajate doar sa ia cetățeni la mișto? Exista un Dumnezeu, păcat de acești țărani care sunt obligați să plătească aceste taxe exorbitante care multi nu și-le permit doar pentru a avea Traian voturi ca toate pleaca de aici. Toate persoanele angajate pe timpul lui sunt angajate pe mită șpagă pe brânză pe ouă pe viței rusine asa sa il ajute Cel de sus
Bani si bani:
(7 Ianuarie 2019, 08:22)
Romania este tara minunilor,clar!Cand se aproba trecerea din comuna la oras-diferente de taxe,salarii,adica trai bun pe bugetari si implicit stat,totul e pe repede"nainte!Al dracului,la trecere inversa,cand amaratul de cetatean,manipulat grosolan,prin promisiuni si mici+bere,procesul de revenireoras-comuna,chiar votat,dureazaaaa..!"Ca e banii partidului!"Ce căcănari se dovedesc" alesii"tarisoarei,ce căcănari!!Auzi, sa auda el,Mesia,vocile cazanestenilor..Sunteti vanduti,nemernicilor si aserviti altor state,voi nu sunteti patrioti! Adica tu,fost primar nu ai cunostinta ca usurezi povara impozitelor amaratilor de romani?Ce voce sa auzi?Vocea banilor din buzunarele voastre,ca amaratii abia osi duc traiul! Acel traian, fost primar, actual vice,un alt nemernic al gastii voastre psd iste,huzureste,ca v a lins c.rurile si i a fost bine,voua loial,asta e psd ul!Vampiri nenorociti, suge a v ati intre voi sangele!Nici 2000 locuitori se pare ca nu mai sunt in comuna,ce oras se dorea? Au pusla numaratoare acum 14 ani si mortii si cei ce urmau sa fie nascuti, desi mamele lor aveau 12 anisori...!
Traian & Ghiocel:
(4 Ianuarie 2019, 18:52)
,,Orasul'' Cazanesti este un produs PSD ( PDSR) de pe vremea lui M. Balan, Gh. Savu, E. Sporea, O. Cozmanca etc. Asa cum M. Neacsu si-a folosit influenta pt a bloca proiectul de lege, asa va face si senatorul-tractorist. Deci cata vreme coalitia PSD-ALDE e la putere, nu se va face nici o schimbare.
Ajutor:
(3 Ianuarie 2019, 22:01)
Se doreste construirea unui muzeu in comuna ialomiteana saveni, oamenii sunt disperati, sa anunte cineva primarul sau prefectura URGENT
cetatean 2:
(2 Ianuarie 2019, 17:33)
pe cand si Amara  inapoi la statutul de COMUNA?
Cetatean:
(1 Ianuarie 2019, 21:19)
Păi dacă o sa redevină Comuna primaria nu va mai avea asa mute angajate si nici acelasi salariu pe care si l au mărit din banii proștilor.
Avocat:
(1 Ianuarie 2019, 14:12)
Avocat al poporului exista!?!?!?! Este pur si simplu o vointa a populatie, legal exprimata, nepusa in aplicare de "mafioti" pardon, parlamentari.Cetateni ai "comunei" Căzănești, sesizati organele abilitate, vaceti vâlvă, ca altfel nu se va rezolva problema prea curand.