Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Mama Gica muncește de 78 de ani

Mama Gica muncește de 78 de ani

«Când o să mor, vreau să mă ia Dumnezeu din picioare. Nu vreau să zac și să supăr copiii. Asta e ultima mea dorință pe lumea asta!»

Avea 7 ani când a croșetat prima pereche de ciorapi «pentru bărbații din război...». De atunci au trecut 78 de ani! Și mama Gica de la Albești nu s-a oprit niciodată din treabă. Așa s-a învățat și altceva nu știe: «Nu pentru mine, maică, mie nu-mi mai trebuie... Pentru nepoți!»

Mama Gica și viața ei
O cheamă Moise Georgeta și vara vinde flori Sloboziei. Dar acum e iarnă și frigul îi degeră mâinile. Dar ea nu vrea să simtă că vine tocmai de la Albești... Are în coșniță douăsprezece ouă, trei perechi de ciorapi croșetați, de lâna co­lorată, și două veste pentru bărbați. Dar clientul lipsește și frigul o stoarce de vlagă: «Bărbatul mi-a murit acum 3 ani... Era cu 8 ani mai mare decât mine. Am rămas singură, cu o pensie de 630 de lei... Dar cât mai pot să muncesc, nu mi-e frică! Muncesc de la 7 ani... Atunci am făcut prima pe­reche de ciorapi pentru bărbații din război... Așa am început și nu m-am mai oprit. Cât am fost mică, m-a mai ocrotit mama mea... Dar la 17 ani m-am măritat, că nu mă lăsa să ies din casă...». Își amintește totul ca ieri. Munca la pietre, în gară, pentru cotele la CFR, apoi munca la CAP pentru alte cote... Și gospodăria, și animalele, și copiii... «Am avut doi copii și i-am crescut așa cum am putut, cu omul meu! Și doi nepoți care sunt acum mari. Dar tot copiii mei sunt și îi ajut cum pot eu mai bine!». Tace brusc și se ascunde în lacrimi. E mică de statură mama Gica și ușoară ca pana... Vântul o cla­tină de-a lungul străzii și ea se împotrivește cu dârzenie. Nu-i dai 85 de ani... Dar ea știe că îi are fiindcă nu mai poate munci ca înainte. Dar nu se lasă și vine la oraș cu ciorapii ei de lână colorată. «Lumea mă cunoaște și mai cumpără când și când... Nicăieri nu sunt bani, maică! Nici la noi, nici aici la oraș nu-i lumea mai pricopsită...».

Blestemul singurătății
În biroul redacției e cald și mama Gica pășește ca în bise­rică. Se hotărăște greu să stea: «Nu vreau să deranjez, maică, că poate aveți treabă. Doar să mă încălzesc oleacă...». Ca să treacă vremea mai ușor, ne povestește de oraș. «Să nu vă supărați, mamă, că am îndrăznit... Nici cu gândul n-am gândit, dar dacă Dumnezeu a vrut așa... Că eu, mamă, nu vreau să supăr pe nimeni! La piață nu mă mai lasă să vând flori, la supermarket nu mă lasă... Dar mie îmi place să muncesc, mamă. Altceva nu știu! Și-atunci fac și vând oamenilor, pe stradă... Nu pentru mine, maică, că mie nu-mi mai trebuie. Pentru nepoți!». Moise Georgeta și-a crescut nepoții până la 7 ani, când au plecat fiecare la școală. Și i-a ajutat toată viața, să învețe carte și să trăiască o viață mai ușoară. Și acum îi ajută, că viața la oraș e scumpă și ei au rămas de mici fără mamă: «Acum nepoții mei sunt mari, la casele lor. Nici ei nu mai sunt tineri... Tineretul a plecat, mamă, că n-a avut unde munci. Am rămas doar noi, bătrânii, care ne-am învățat să muncim pe puțin. Eu, de când am ieșit la pensie, tot muncesc! Am muncit pentru patroni care și-a făcut case mari, frumoase, cu etaj... Le ștergeam geamu­rile, le săpam via în grădină, mă duceam cu ziua... Da’ nu toată lumea face așa, că dacă ar munci toată lumea poate că ar fi mai îndestulată. Dar acum tine­retul nu mai vrea să muncească deloc... Mă refer la noi, la țară. De-aia am ajuns noi așa. Eu așa zic. Și mai multă lume bătrână zice. Vă spun adevărul, mamă, nu vă mint, că sunt o femeie bă­trână. Poate nu e frumos să povestesc eu toate astea câte le-am spus, dar fiindcă m-ați întrebat...».

19 Ianuarie 2019, 10:25 (6112 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


virgil:
(23 Octombrie 2019, 16:31)
Dar bagabonzii de copii/nepoti ai dansei ce pazesc? in loc sa o ajute inca jupoaie, asta e fata adevarata a rumanului
Oana Pavel:
(12 Martie 2019, 13:03)
Am citit articolul cu lacrimi în ochi și încă continui .....Ce au ajuns bunicii,părinții noștri...Au muncit toata viata pentru o amărâtă de pensie ...Pacat că îi prețuim cand nu mai sunt printre noi ....Chiar daca suntem plecați in afară nu putem uita de unde am plecat fiecare ....Dumnezeu să ii ocrotească si sa le dea sănătate celor care sunt la fel ca''Mama Gică'' Datorită părinților noștri suntem ceea ce am ajuns in ziua de azi ... P.S..Multumesc celui ce a scris articolul ...Foarte emoționant....
Gica:
(23 Ianuarie 2019, 22:28)
Daca batranii nu sunt lasati sa-si vada produsele din gradina vor muri de foame,ar trebui ca legea sa fie mai indulgenta cu batranii,sai lasa in pace. Eu cumpar de la ei,faceti si dv la fel,se bucura cand cineva de la oras ii cumpara buchetul de flori sau sosetele crosetate.

Dumnezu sa-i binecuvanteze
Ioana:
(19 Ianuarie 2019, 12:15)
Trist. In timp ce aleșii nostrii ii dor undeva de.poporlor sa le meargă bine. Asa nemernicie si prostie in tara asta parca nici la onceputul comunismului nu a existat. Unde ne duc conducătorii nostrii Doamne? Ca doar mereu ne rugam ptr.ei in sfanta biserica.la fiecare liturghie.vai si amar de ei. Poate or mai citi si ei: gaina, musoiu, senatorii nebuni ai ialomita etc. Vai si amar