Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șeful Serviciului Logistic al Jandarmeriei ialomițene, vizat de o anchetă privind fapte de «furt»

Revoltător

Șeful Serviciului Logistic al Jandarmeriei ialomițene, vizat de o anchetă privind fapte de «furt»

Procurorii Parchetului Militar din București urmează să fie învestiți pentru a face verificări într-un dosar penal ce vizează un cadru al Ministerului Afacerilor Interne. Ancheta are legătură cu șeful Serviciului Logistic al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, acuzat public de faptul că și-ar fi însușit pe nedrept banii unui copil...

Verificări în curs Potrivit informațiilor, la sfârșitul săptămânii precedente, într-unul din supermarketurile din Slobozia, o copilă ar fi pierdut o bancnotă de 50 de lei. Ea a sesizat la scurt timp acest aspect, iar când s-a întors să ridice banii de jos a observat faptul că un bărbat deja luase bancnota, băgându-i în buzunar. Respectivul a fost identificat în persoana șefului Serviciului Logistic al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Fata a încercat să-l determine pe bărbat să-i înapoieze cei 50 de lei, însă acesta a refuzat. Mai mult, ar fi folosit respectiva sumă de bani la propriile cumpărături... Copila și-a sunat imediat părinții care s-au adresat organelor abilitate. Cazul a intrat în atenția polițiștilor. Oamenii legii au deschis în cauză un dosar penal pentru «furt», pe care îl vor înainta spre soluționare Parchetului Militar. Reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au explicat faptul că, în funcție de rezultatele anchetei penale, vor lua măsurile legale care se impun. «La momentul de față este deschis un dosar penal pe numele dumnealui, este o anchetă în desfășurare... Am colaborat și colaborăm în continuare cu Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. În funcție de rezultatul acestei verificări se vor adopta măsurile legale!» a explicat sublocotenentul Andreea Moise, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița.

31 Ianuarie 2019, 17:15 (16301 vizualizări - 34 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Pentru ,,coleg'":
(9 Februarie 2019, 21:24)
Spune i personal domnului colonel ce ai scris aici!colegule!!! Tu nu o sa poti fii niciodata in viata asta coleg cu un om ca domnul colonel, ca cel hulit de tine cu o ,,ura romaneasca'' de neimaginat. Acest scenariu face dovada neputintei unora ca...
Coleg:
(8 Februarie 2019, 09:39)
Nu trebuia să bage banii în buzunar dacă avea intenții bune! Simplul gest de a ține banii doar în mână, de a căuta în jur păgubașul, l-ar fi disculpat! Ori, n-a făcut așa, dimpotrivă....
Pentru adevăr:
(8 Februarie 2019, 09:35)
@pentru toți! Să își demonstreze nevinovăția, chiar dacă a fost filmat în flagrant!!! Toți vrem să fie nevinovat că e om al legii doar. Și profesorii șpăgari de bac 2012 au pledat NEVINOVAT, până au recunoscut ca să scape mai ieftin, și au scăpat cu câteva luni de pușcărie. Deci, care hoț se predă din prima? Are prezumția de nevinovăție. Să o dovedească cu fermitate. Dorim să nu fie vinovat!!
pentru toti:
(7 Februarie 2019, 23:16)
Din ce frustari ati strans atata ura si rautate! Aveti siguranta ca ceea ce scrieti este real? Verificati legatura dintre copilul/familia care a pierdut banii si purtatorul de cuvant al jandarmeriei! indiferent de situatie va hazardati in aprecieri. domnul colonel isi va dovedi neintentia. Este un om bun si un militar foarte bine pregatit. Il rog sa si demonstreze si sa demonteze legal nevinovatia daca se stie nevinovat. Sa nu renunte!
Bianca N.:
(5 Februarie 2019, 09:27)
Ziar INDEPENDENT! Multe ,,verificări în curs” le-ai lăsat baltă! Ori nu ți s-a permis (că la noi presa e lberă!), ori ai abandonat subiectul. Poate duci până la capăt cazul acesta. Unde s-a ajuns cu ciordeala în Slobozia!
Ion:
(5 Februarie 2019, 07:30)
Cine ia apărarea hoțului? Tot un hoț care ar fi făcut exact ce a fâcut omul legii. Jigodii sau nesănătoși la cap. Ar fi bine să i se facă un control psihiatric. I-ar salva onoarea o boală, dacă ar avea-o! Altfel, că furi o flotă sau 50 lei, tot HOȚ te numești. @john, tu cu asta te ocupi?
pentru John:
(4 Februarie 2019, 23:11)
Nimeni nu a presupus din start nimic. Filmarea de pe camerele magazinului il acuza! 
Daca il cunosti, intreaba-l cum a putut sa stea cu banii in mana in timp ce in fața lui, fetița plângea că și-a pierdut banii???  Unde e moralitatea lui ca om, înainte de toate? Unde e tatăl din el? Nu-i mai luați apararea! S-a calicit la 50 ron, poate ultimii bani ai unei familii!
Cât să mai tolerăm asemenea specimene? Aveți copiii? Ia puneți-vă în locul părinților acestei fete! 
Cum puteți lua apărarea unui asemenea specimen????
John:
(4 Februarie 2019, 15:46)
Ati presupus din start ca omul este vinovat. Greu se spala onoarea unui om si foarte usor este de terfelit. Presa se pricepe bine la culesul senzationalului si la facut praf un om. Il cunosc personal si este un om foarte bun si corect. Nu cred sa fi facut asa ceva. Va salut si va tin pumnii sa fie totul bine, noi suntem de partea dvs! Sa va ajute Dumnezeu!
Cătălin:
(4 Februarie 2019, 11:05)
Omul legii a a avut intenția să fure. A furat!
camera de supraveghere:
(4 Februarie 2019, 09:30)
Sunt convins ca in mai toate magazinele de cartier exista camere de supraveghere, mai ales in supermarketuri si cu atat mai mult acum, dupa valul de eliberare din puscarii a talharilor. Sa te pretezi sa iei niste bani (care puteau fi tori banii de mancare ai unei persoane sarace) in conditiile in care tu ai salariu de colonel, prime, pile, etc., urmand ca intr-un viitor apropiat sa iesi la pensie la 45-50 ani si sa incasezi ditamai pensioaia si probabil sa-ti mai rotunjesti veniturile facandu-ti vreo firma de paza, cu care sa mai incasezi cate ceva pe langa pensie...asta spune enorm despre moralitatea acestui ...biped. un OM cinstit ar fi luat banii si in secunda 2 s-ar fi dus la receptie sau casa supermarketului si ar fi pus un angajat sa anunte pierderea unei sume de bani, solicitand sa se uite pe camera de supraveghere ca sa identifice pagubitul. Da, din pacate 10 august a fost real, au facut de rusine aceasta arma! Demisia!
Gicu:
(4 Februarie 2019, 08:23)
Degeaba se vor prezenta in continuare articole cu Ce se intampla de genul talharilor din Sinesti, procurorul de amendeaza politia, jandarmul care si-a insusit un bun gasit, 50 lei a unui copiil, droguri pe la lic. teologic, talharii si jde zeci de altele, atat timp cat politia, ascunde cu buna stiinta infractionalitatea, procuratura, justitia ialomiteana este de de partea potentialilor infractori nu se va rezolva nimic. Coruptie cap coada ! La puscarie ajung decat micii potlogari. Cazuri in care musterii cu bani si relatii umbla bine mesii sunt cu sutele. Banii isi traficul de influenta sunt la putere iar mizeria persista si face victime cu sprijinul stiti bine al cui. Daca nu se face curatenie totala aleluia judetule
Gigel:
(3 Februarie 2019, 09:27)
Am analizat cu atentie toate cele relatate de voi aici si respect parerea fieacaruia dintre voi , unii aveti dreptate , altii mai putin dreptate iar ceilalti sunteti total pe langa subiect ..inca nu cunosc in detaliu speta si nu as vrea sa emit pareri aiurea asa cum faceti unii aici , probabil omul a gresit si cu siguranta va platii , repet daca a gresit ..are cineva filmarea de acolo sau a fost martor personal la eveniment ? va intreb pentru ca chiar as vrea sa aflu ce sa intamplat, dar daca sa zicemprin absurd ca sa intamplat cu totul altceva acolo si ce scrie in presa sunt fabulatii si neadevaruri , ia punetiva in locul lui si al familiei si intelegeti prin ceea ce trece in aceste momente . Daca fiecare dintre voi ati patii asa ceva ..poate a facut ceva gresit acolo , dar asta nu inseamna ca a comis o infractiune ..eu nu vreaa sa ii tin partea , chiar va marturisesc ca il cunosc personal si de cateva ori chiar ma suparat , dar asta nu insemna ca e vinovat de tot ce scrie in presa ! Cunoaste careva identitatea fetitei respective ..daca este o fetita nevinovata care era la cersit de exemplu , si vazand bancnota lui MN asa cum ii spuneti voi pe jos a incercat sa io fure , acesta sa impotrivit si ea impreuna cu nu stiu cine au incercat sa il santajeze ..e un scenariu , dar poate fii adevarat 
Aurel :
(3 Februarie 2019, 08:53)
Art.73.Aprecierea de serviciu-ar trebui dat calificativul-incapabil in a mai purta uniforma militara.Pentru moralitatea îndoielnică.Mizerabil gest.Daca cel care pierdea banii avea 120kg,1,82m,ceafa lata+ten masliniu, sigur colonelul returna banii rapid , zambind tamp.Un copil este insa un copil. #estiputernicjandarmule
Funcții și grade...:
(3 Februarie 2019, 08:29)
Care mai sunteți inteligenți! Ce părere aveți de moralitatea celor trebuie să fie, obligatoriu, morali??
Tilică:
(2 Februarie 2019, 20:27)
@feteștean! Ești la pământ cu limba română! Nene, cred că ești din Bărbulești. La Fetești, totuși, se mai face carte până la a patra!