Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Terapie cu picături de floare

Terapie cu picături de floare

Daniela Mihai este terapeut «Bach». Are diplomă și 7 ani de experiență în domeniu. Mai mult decât atât, a fost primul pacient din Slobozia care a apelat la Terapia «Bach». Apoi și-a dorit să știe mai mult. Apoi a făcut cursuri, a învățat să recunoască florile, să realizeze combi­nații, să vindece oameni. Acum crede că toți avem nevoie de picăturile ei de flori. Primul impuls este să nu o credem. Zâmbește larg și ne dă dreptate: «Toți pacienții mei sunt așa la început... Și toți se întorc!».

Picături de floare Acasă la Daniela Mihai miroase a flori de primăvară și a liniște. Tre­buie că simțurile ne joacă feste... Un motan toarce pe spătarul cana­pelei, din camera vecină se aude un glas de copilă fredonând, de-afară se aude zgomot de covoare bătute. Și totuși te simți ca ajuns la capătul unui drum lung, după o lungă căutare. Poate că de vină e autosu­gestia, poate că e adevărat. «Terapia „Bach“ înlătură emoțiile negative, emoțiile care stau la baza tuturor bolilor de care suferim... Nu singură, evident. Mereu spun pacienților... Singură nu îi pot ajuta. Dar în secunda în care se hotărăsc să mă ajute, pacienții se vindecă!». Daniela Mihai a devenit terapeut «Bach» în urmă cu 7 ani, dorind să se vindece pe sine. Apoi, la sfatul psihologului Liliana Preotu, a început să practice. De-atunci, bolnavii o găsesc singuri: «La bază, sunt asistent generalist. Și am lucrat la Spital... În urmă cu 15 ani însă, am deschis un Plafar. Experiența de acolo a fost crucială. A fost primul meu contact cu plantele... Când am aflat că Terapia „Bach“ există, mi-am dorit să experimentez eu însămi acest tratament!». De-atunci au trecut ani și bucurii fără număr. Daniela a vindecat zeci, sute de pacienți... Un miracol care se repetă de fiecare dată, cu o condiție: «Oamenii care vin la mine trebuie să înțeleagă! Eu pot doar să ofer remediul potrivit pentru emoțiile negative care îi afec­tează... Dar de luptat, trebuie să luptăm împreună! Picăturile funcțio­nează doar dacă pacienții cred că se pot vindeca...».

Daniela vindecă teama Prima pacientă din zi vine pentru prima dată la ea. Se teme să vorbească în public și intră în pa­nică de câte ori e oprită pe stradă. Daniela îi recomandă picături de trandafir de piatră... Pentru nesiguranță recomandă porumbar sălbatic, pentru deznădejde gențiană, pentru lipsa de speranță orzul sălbatic, pentru fobie de avion-Florit 39 Rescue, un complex de 6 flori diferite, după o rețetă prestabilită, pentru recăpătarea energiei-măslin, pentru vindecarea de tristețe-muștar, pentru gelozie-ilice... Sunt 38 de esențe și mii de combinații salvatoare... Iar poveștile pacienților sunt fascinante: «Combinațiile pe care le fac nu au contraindicații! Și, uneori, e de ajuns o singură doză... Un domn care a venit la mine era sub un  tratament antidepresiv agresiv. Și nu reușea să doarmă... S-a vindecat cu numai 4 picături, de 4 ori pe zi... Și a reușit să reducă și tratamentul antidepresiv!». Ne măturisește că cei mai receptivi sunt copiii. Cred în minuni și nu se îndoiesc niciodată de miracolul picăturilor de floare. «Am avut re­zultate în cazul copiilor hiperactivi... Aproape imediat, vizibil! Am avut o pacientă, o fetiță care făcea noaptea în pat. După prima sticluță de tratament s-a vindecat... Dar cel mai uimitor caz este cel al unei fetițe de 12 ani... A venit acum un an, cu niște alergii respiratorii. Dar problema ei era mai gravă, avea niște crize în timpul somnului... Mămica era disperată, a ajuns la doamna Liliana Preotu și apoi la mine. Acum e bine! Deși încă e sub tratament, preventiv, crizele au în­cetat... Sunt foarte mândră de ea!».

Terapia «Bach» la Slobozia
Daniela Mihai crede că cele 38 de sticluțe ale ei vindecă orice, de la frica de păianjeni la traumele emoționale și dependența de muncă. Sau dependența de tutun... Pentru aceasta din urmă, recomandă florile de nuc. Însă darul ei e altul. Daniela Mihai știe să asculte! Experiența medicală anterioară și anii de exercițiu în practicarea Terapiei «Bach» au ajutat-o. O întrebăm dacă a greșit vreodată terapia. «Se întâmplă, evident... Nu toți pacienții reacționează la fel, nu toți reușesc să explice care sunt emoțiile negative pe care le au... Dar tratamentul poate fi schimbat. Și chiar e indicat să fie schimbat! Pentru că ne confruntăm cu multe emoții negative. Ele sunt cauzele proble­melor noastre... Ca să nu ne mai temem să vorbim în public, avem întîi nevoie să căpătăm încredere în noi. Pentru asta, cel mai bun remediu sunt florile de lariță. Prin urmare, o sticluță de tratament ar conține lariță, trandafir de piatră, crețișoară, care vindecă fobiile, și alte tincturi, în funcție de emoția negativă pe care doriți să o tratați...». O sticluță din complexul rea­lizat de Daniela Mihai costă 50 de lei. Și îți poate alunga emoțiile negative într-o singură zi. Dar ea continuă să fie mo­destă: «Nu sunt un psiholog! Și nu sunt doctor! Sunt doar o asistență medicală care s-a specia­lizat în Terapia „Bach“. Pe care o folosesc și o recomand!».

9 Februarie 2019, 11:20 (7474 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Andreea:
(19 Martie 2019, 17:11)

Vorbesc din proprie experienta.
Daca le iei cu credinta ca" vindeca"ai incredere in ele isi fac efectul placebo.
Daca esti emotiv,sensibil,religios efectul este mai puternic.
Am luat ani de zile fara sa stiu ca ele lucreaza pe emotii si ca efectiv iti fura emotiile.
La inceput am avut dureri de glezna ,am fost la doctor ,analize,m-a intrebat daca am mers pe jos mult,daca port tocuri,raspunsul a fost nu,Dupa alte luni de luat m -a trezit cu dureri groaznice de maini nu mai puteam face nimic la 37 ani,luam analgezice cu pumnul nimic,am inceput recuperare medicala ,fiziterapie,apoi durerea s-a mutat in calcai luni de zile n-am putut merge.,am continuat cu pastilele,fizioterapia,am avut probleme ani de zile,grave ,dar am continuat bach ne sttind atunci ca de fapt ele si-au facut efectul..daind-mi acele dureri infernale...
Am urmat dupa ani de zile si cursuri bach pt ca imi doream sa vindec oameni dar am citit mai multe si Dumnezeu m-a luminat.Cititi pe paginile bach ce spune..ca deschide pe vibratiile noastre,pe sinele divin(adica ca si cum ai face yoga,care tot asa deschide pe sinele divin),cand am realizat asta ,mi am dat seama in ce am intrat.
Deci daca ei cu credinta ca vindeca luni ,ani de zile,normal isi fac efectul placebo si nu vindeca boli ci doar emotii.
Remediile gen bach sunt facute pe principul Hanemann care a fost francmason..
Ar trebui interzise in Romania ..
Dumnezeu sa va binecuvanteze!!  
EU:
(27 Februarie 2019, 15:24)
O cunosc, personal, pe aceasta doamna. Daca ar avea efect picaturile dansei ar trebui sa le foloseasca ea, mai intai. Are mari probleme de comportament si comunicare. 
mentalitati de bazar:
(12 Februarie 2019, 14:27)
Apropo, niste studii de caz unde pot fi gasite de la aceasta precupeata? Asa prin comparare, cu altele atestate din punct de vedere Stiintific. ...ceea ce practica dinsa se incadreaza la - PSEUDOSTIINTA.
anonim:
(11 Februarie 2019, 14:13)
unde poate fii gasita aceasta Doamna?
@Jilaveanu:
(10 Februarie 2019, 13:48)
Jalnica limba romana in scrisul tau. Cum crezi ca o sa te ia cineva in serios la felul in care o stalcesti?
Dana Teo:
(9 Februarie 2019, 22:53)
Am auzit de aceasta terapie de citiva ani!Ma bucur ca exista si in Slobozia ! Decit sa inghiti un pumn de pastile fara rezultate ,mai bine acest remediu.Felicitari ,doamna Dani.
Jilaveanu:
(9 Februarie 2019, 14:56)
Bravo ei in ziua de azi daca esti destept faci bani din orice sa orientat bine pe partea asta umana ca romanu e foarte credul cum aude de un vraci hai pa el .Dupa revolutie prin Bucuresti caz real o doamna 'vraci,cica ..asi dade intalnire prin apartamentul unui credul cu m-ai multi creduli si vrciu ce facea ai indopa pe amarati cu piramidoane si tot felul de pastile pana s-a prins unu dintre pacienti ca sedintele alea nu dadeau niciun rezultat nu aveau efect iau spus vraciului problema doamna vraci s-a prins .. si urmatoarea sedinta au asteptato mult si bine..asa ca sanatate multaa.
Jilavele:
(9 Februarie 2019, 13:46)
Frecția la un picior de lemn. Autosugestie! E ca cu Moaștele lui Bobiță, dar mai scump.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
242 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Percheziții la Crunți/Ialomița și Străulești Gară/Călărași

Percheziții la Crunți/Ialomița și Străulești Gară/Călărași

Luni, 13 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme și Explozibili și Substanțe Periculoase, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2025, 14:10
(3445 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește Cereri de plată pentru rambursarea ajutorului de stat pentru cantitățile de motorină aferente trimestrului IV al anului 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că până la data de 31 ianuarie 2025 inclusiv, se depun Cererile de plată pentru rambursarea ajutorului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2025, 11:25
(1944 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,92%, rata șomajului la sfârșitul lunii noiembrie 2024

La sfârșitul lunii noiembrie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4633 șomeri (din care 2157 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2025, 11:20
(2839 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,96 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna decembrie 2024

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna decembrie 2024, controale la contribuabili persoane fizice și juridice ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2025, 11:20
(7172 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează asupra variolei ovină și caprină

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează crescătorii de ovine și caprine de pe raza județului, precum și toți operatorii interesați, cu privire la contextul ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2025, 11:05
(1142 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Polițiștii din Fetești, sâmbătă, 11 ianuarie a.c., în jurul orei 1,00, au oprit în trafic un șofer în vârstă de 30 de ani, din Fetești, în vederea verificării documentelor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2025, 16:05
(536 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițeni infractori cu mandate europene de arestare, identificați și reținuți

În perioada 10-12 ianuarie 2025, în urma activităților investigativ-operative și a verificărilor efectuate, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 4 mandate europene ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2025, 15:05
(648 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 2753 persoane, angajate în perioada ianuarie-noiembrie 2024

În perioada 1 ianuarie-30 noiembrie 2024, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2753 persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2025, 12:55
(2368 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni preventive pentru siguranța tinerilor

Joi, 9 ianuarie 2025, polițiștii din Urziceni au desfășurat activități preventiv-educative, fiind transmise recomandări pentru prevenirea traficului si consumului de substanțe interzise, a absenteismului ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2025, 11:40
(3552 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Comisia Europeană a rambursat oficial României suma de 1,12 miliarde de euro

În conformitate cu declarația de cheltuieli FEGA, transmisă de Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură către Comisia Europeană, marți, 7 ianuarie 2025, au fost transferate în conturile ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2025, 10:40
(7368 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că începând luni, 13 ianuarie 2025, și până vineri, 7 februarie 2025, românii pot ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2025, 10:30
(2501 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 13 ianuarie 2025, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 316 din Codul Fiscal, care, în urma ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2025, 10:10
(7025 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tentativă de suicid a unui tânăr de 18 ani

În seara zilei de joi, 9 ianuarie 2025, un tânăr de 18 ani, din Fetești, a fost transportat în stare gravă la Spitalul Clinic Județean Constanța, după ce s-ar fi aruncat în fața ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2025, 19:00
(2055 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proxenet reținut de polițiști

Un bărbat de 42 de ani, domiciliat în Slobozia, care se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani și 2 luni de închisoare a fost reținut și încarcerat de polițiști miercuri, 8 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2025, 15:20
(1239 vizualizări - 0 comentarii)


Forțe proaspete pentru Jandarmeria Ialomița

Forțe proaspete pentru Jandarmeria Ialomița

Colectivul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița s-a mărit cu 14 subofițeri jandarmi. Noii colegi sunt absolvenți ai Școlilor Militare de Subofițeri de Jandarmi Fălticeni și Drăgășani, promoția ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2025, 10:40
(2252 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sesiune de depunere a cererilor pentru ajutorul financiar privind «Bunăstarea animalelor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, în perioada 9 ianuarie-10 februarie 2025, pot depune cererile de plată pentru Intervenția «DR-06 ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2025, 10:00
(12965 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 10 ianuarie 2025, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2025, 12:50
(4219 vizualizări - 0 comentarii)


IMM ROMÂNIA: «Creșterea taxării și impozitării este un atac asupra antreprenoriatului românesc și întreprinderilor mici și mijlocii!»

Printr-un comunicat de presă, Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din România (CNIPMMR) consideră că «reducerea pragului de impozitare pentru microî ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2024, 12:05
(17059 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: IMM România


AJFP Ialomița: 1,449 miliarde de lei, încasări la bugetul de stat în perioada ianuarie-noiembrie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 30 noiembrie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2024, 12:35
(7210 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Serviciul de Call Center-număr unic la dispoziția clienților 

RAJA Constanța: Serviciul de Call Center-număr unic la dispoziția clienților 

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora vine ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2024, 08:25
(2638 vizualizări - 0 comentarii)


«Vernisaj de Crăciun» la Școala Gimnazială Gârbovi

Asociația «SMART-Sediu de mentorat, asistență și reintegrare pentru tineri» a organizat miercuri, 18 decembrie a.c., la Școala Gimnazială Gârbovi, un eveniment special intitulat « ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2024, 18:25
(1619 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Spectacolul de Crăciun «E vremea colindelor!»

Protopopiatul Slobozia: Spectacolul de Crăciun «E vremea colindelor!»

Joi, 19 decembrie 2024, în apropierea Marelui Praznic al Nașterii Domnului, Protopopiatul Slobozia a organizat ediția a XII-a a Spectacolului de Crăciun «E vremea colindelor!». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2024, 13:55
(8402 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Activități informativ-preventive în cadrul Programului «Școala Altfel»

IJJ Ialomița: Activități informativ-preventive în cadrul Programului «Școala Altfel»

De la începutul acestei săptămâni, jandarmii ialomițeni au demarat o serie de în cadrul Programului «Școala Altfel». 34 de activități au fost organizate în școli și ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2024, 12:20
(3513 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 30 decembrie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 30 decembrie 2024, este termenul-limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2024, 12:05
(8494 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor de Iarnă

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2024, 15:30
(6969 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții domiciliare la Slobozia, Amara și Urziceni

Polițiștii din județul Timiș au organizat joi, 19 decembrie 2024, 12 percheziții domiciliare în locații din 3 trei orașe din județul Ialomița. Este vorba despre Slobozia, Amara și Urziceni. Descinderile ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2024, 13:00
(7109 vizualizări - 1 comentariu)


Colindători la Protopopiatul Slobozia

Colindători la Protopopiatul Slobozia

În perioada 18-19 decembrie 2024, reprezentanții Protopopiatului Slobozia au fost colindați de Grupul de copii «Grâușor din Bărăgan»din Parohia Mărculești, precum și de școlarii ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2024, 11:50
(2643 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 27 decembrie 2024, termen-limită de depunere a unei declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 27 decembrie 2024, este termenul-limită de depunere a Formularul 390 VIES-«Declarație recapitulativă privind livrările/achizițiile/prestările intracomunitare» ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2024, 10:40
(14922 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 14,98 milioane de lei în noiembrie 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna noiembrie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 14 ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2024, 13:15
(3811 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Proiect social-filantropic de voluntariat «Și eu pot fi Moș Crăciun»

Protopopiatul Slobozia: Proiect social-filantropic de voluntariat «Și eu pot fi Moș Crăciun»

Miercuri, 18 decembrie 2024, Protopopiatul Slobozia, alături de Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia au desfășurat proiectul social-filantropic de voluntariat «Și eu pot fi Moș Crăciun ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2024, 12:45
(5115 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...