Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Terapie cu picături de floare

Terapie cu picături de floare

Daniela Mihai este terapeut «Bach». Are diplomă și 7 ani de experiență în domeniu. Mai mult decât atât, a fost primul pacient din Slobozia care a apelat la Terapia «Bach». Apoi și-a dorit să știe mai mult. Apoi a făcut cursuri, a învățat să recunoască florile, să realizeze combi­nații, să vindece oameni. Acum crede că toți avem nevoie de picăturile ei de flori. Primul impuls este să nu o credem. Zâmbește larg și ne dă dreptate: «Toți pacienții mei sunt așa la început... Și toți se întorc!».

Picături de floare Acasă la Daniela Mihai miroase a flori de primăvară și a liniște. Tre­buie că simțurile ne joacă feste... Un motan toarce pe spătarul cana­pelei, din camera vecină se aude un glas de copilă fredonând, de-afară se aude zgomot de covoare bătute. Și totuși te simți ca ajuns la capătul unui drum lung, după o lungă căutare. Poate că de vină e autosu­gestia, poate că e adevărat. «Terapia „Bach“ înlătură emoțiile negative, emoțiile care stau la baza tuturor bolilor de care suferim... Nu singură, evident. Mereu spun pacienților... Singură nu îi pot ajuta. Dar în secunda în care se hotărăsc să mă ajute, pacienții se vindecă!». Daniela Mihai a devenit terapeut «Bach» în urmă cu 7 ani, dorind să se vindece pe sine. Apoi, la sfatul psihologului Liliana Preotu, a început să practice. De-atunci, bolnavii o găsesc singuri: «La bază, sunt asistent generalist. Și am lucrat la Spital... În urmă cu 15 ani însă, am deschis un Plafar. Experiența de acolo a fost crucială. A fost primul meu contact cu plantele... Când am aflat că Terapia „Bach“ există, mi-am dorit să experimentez eu însămi acest tratament!». De-atunci au trecut ani și bucurii fără număr. Daniela a vindecat zeci, sute de pacienți... Un miracol care se repetă de fiecare dată, cu o condiție: «Oamenii care vin la mine trebuie să înțeleagă! Eu pot doar să ofer remediul potrivit pentru emoțiile negative care îi afec­tează... Dar de luptat, trebuie să luptăm împreună! Picăturile funcțio­nează doar dacă pacienții cred că se pot vindeca...».

Daniela vindecă teama Prima pacientă din zi vine pentru prima dată la ea. Se teme să vorbească în public și intră în pa­nică de câte ori e oprită pe stradă. Daniela îi recomandă picături de trandafir de piatră... Pentru nesiguranță recomandă porumbar sălbatic, pentru deznădejde gențiană, pentru lipsa de speranță orzul sălbatic, pentru fobie de avion-Florit 39 Rescue, un complex de 6 flori diferite, după o rețetă prestabilită, pentru recăpătarea energiei-măslin, pentru vindecarea de tristețe-muștar, pentru gelozie-ilice... Sunt 38 de esențe și mii de combinații salvatoare... Iar poveștile pacienților sunt fascinante: «Combinațiile pe care le fac nu au contraindicații! Și, uneori, e de ajuns o singură doză... Un domn care a venit la mine era sub un  tratament antidepresiv agresiv. Și nu reușea să doarmă... S-a vindecat cu numai 4 picături, de 4 ori pe zi... Și a reușit să reducă și tratamentul antidepresiv!». Ne măturisește că cei mai receptivi sunt copiii. Cred în minuni și nu se îndoiesc niciodată de miracolul picăturilor de floare. «Am avut re­zultate în cazul copiilor hiperactivi... Aproape imediat, vizibil! Am avut o pacientă, o fetiță care făcea noaptea în pat. După prima sticluță de tratament s-a vindecat... Dar cel mai uimitor caz este cel al unei fetițe de 12 ani... A venit acum un an, cu niște alergii respiratorii. Dar problema ei era mai gravă, avea niște crize în timpul somnului... Mămica era disperată, a ajuns la doamna Liliana Preotu și apoi la mine. Acum e bine! Deși încă e sub tratament, preventiv, crizele au în­cetat... Sunt foarte mândră de ea!».

Terapia «Bach» la Slobozia
Daniela Mihai crede că cele 38 de sticluțe ale ei vindecă orice, de la frica de păianjeni la traumele emoționale și dependența de muncă. Sau dependența de tutun... Pentru aceasta din urmă, recomandă florile de nuc. Însă darul ei e altul. Daniela Mihai știe să asculte! Experiența medicală anterioară și anii de exercițiu în practicarea Terapiei «Bach» au ajutat-o. O întrebăm dacă a greșit vreodată terapia. «Se întâmplă, evident... Nu toți pacienții reacționează la fel, nu toți reușesc să explice care sunt emoțiile negative pe care le au... Dar tratamentul poate fi schimbat. Și chiar e indicat să fie schimbat! Pentru că ne confruntăm cu multe emoții negative. Ele sunt cauzele proble­melor noastre... Ca să nu ne mai temem să vorbim în public, avem întîi nevoie să căpătăm încredere în noi. Pentru asta, cel mai bun remediu sunt florile de lariță. Prin urmare, o sticluță de tratament ar conține lariță, trandafir de piatră, crețișoară, care vindecă fobiile, și alte tincturi, în funcție de emoția negativă pe care doriți să o tratați...». O sticluță din complexul rea­lizat de Daniela Mihai costă 50 de lei. Și îți poate alunga emoțiile negative într-o singură zi. Dar ea continuă să fie mo­destă: «Nu sunt un psiholog! Și nu sunt doctor! Sunt doar o asistență medicală care s-a specia­lizat în Terapia „Bach“. Pe care o folosesc și o recomand!».

9 Februarie 2019, 11:20 (7483 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Andreea:
(19 Martie 2019, 17:11)

Vorbesc din proprie experienta.
Daca le iei cu credinta ca" vindeca"ai incredere in ele isi fac efectul placebo.
Daca esti emotiv,sensibil,religios efectul este mai puternic.
Am luat ani de zile fara sa stiu ca ele lucreaza pe emotii si ca efectiv iti fura emotiile.
La inceput am avut dureri de glezna ,am fost la doctor ,analize,m-a intrebat daca am mers pe jos mult,daca port tocuri,raspunsul a fost nu,Dupa alte luni de luat m -a trezit cu dureri groaznice de maini nu mai puteam face nimic la 37 ani,luam analgezice cu pumnul nimic,am inceput recuperare medicala ,fiziterapie,apoi durerea s-a mutat in calcai luni de zile n-am putut merge.,am continuat cu pastilele,fizioterapia,am avut probleme ani de zile,grave ,dar am continuat bach ne sttind atunci ca de fapt ele si-au facut efectul..daind-mi acele dureri infernale...
Am urmat dupa ani de zile si cursuri bach pt ca imi doream sa vindec oameni dar am citit mai multe si Dumnezeu m-a luminat.Cititi pe paginile bach ce spune..ca deschide pe vibratiile noastre,pe sinele divin(adica ca si cum ai face yoga,care tot asa deschide pe sinele divin),cand am realizat asta ,mi am dat seama in ce am intrat.
Deci daca ei cu credinta ca vindeca luni ,ani de zile,normal isi fac efectul placebo si nu vindeca boli ci doar emotii.
Remediile gen bach sunt facute pe principul Hanemann care a fost francmason..
Ar trebui interzise in Romania ..
Dumnezeu sa va binecuvanteze!!  
EU:
(27 Februarie 2019, 15:24)
O cunosc, personal, pe aceasta doamna. Daca ar avea efect picaturile dansei ar trebui sa le foloseasca ea, mai intai. Are mari probleme de comportament si comunicare. 
mentalitati de bazar:
(12 Februarie 2019, 14:27)
Apropo, niste studii de caz unde pot fi gasite de la aceasta precupeata? Asa prin comparare, cu altele atestate din punct de vedere Stiintific. ...ceea ce practica dinsa se incadreaza la - PSEUDOSTIINTA.
anonim:
(11 Februarie 2019, 14:13)
unde poate fii gasita aceasta Doamna?
@Jilaveanu:
(10 Februarie 2019, 13:48)
Jalnica limba romana in scrisul tau. Cum crezi ca o sa te ia cineva in serios la felul in care o stalcesti?
Dana Teo:
(9 Februarie 2019, 22:53)
Am auzit de aceasta terapie de citiva ani!Ma bucur ca exista si in Slobozia ! Decit sa inghiti un pumn de pastile fara rezultate ,mai bine acest remediu.Felicitari ,doamna Dani.
Jilaveanu:
(9 Februarie 2019, 14:56)
Bravo ei in ziua de azi daca esti destept faci bani din orice sa orientat bine pe partea asta umana ca romanu e foarte credul cum aude de un vraci hai pa el .Dupa revolutie prin Bucuresti caz real o doamna 'vraci,cica ..asi dade intalnire prin apartamentul unui credul cu m-ai multi creduli si vrciu ce facea ai indopa pe amarati cu piramidoane si tot felul de pastile pana s-a prins unu dintre pacienti ca sedintele alea nu dadeau niciun rezultat nu aveau efect iau spus vraciului problema doamna vraci s-a prins .. si urmatoarea sedinta au asteptato mult si bine..asa ca sanatate multaa.
Jilavele:
(9 Februarie 2019, 13:46)
Frecția la un picior de lemn. Autosugestie! E ca cu Moaștele lui Bobiță, dar mai scump.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
249 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Locuri de muncă în rețeaua EURES

La data de 25 martie 2010, în rețeaua EURES sînt disponibile 246 locuri de muncă pentru străinătate. Astfel, în Austria sînt disponibile 100 locuri de muncă pentru muncitori forestieri, respectiv 100 locuri ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2010, 19:04
(35126 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2010, 21:42
(20981 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2010, 21:01
(19513 vizualizări - 0 comentarii)


Mașina confiscată în urmă cu cîteva zile, furată din București

În urma expertizei efectuată de experții criminaliști asupra mașinii confiscate în urmă cu cîteva zile s-a stabilit configurația inițială a seriei de șasiu, anterior modificării caracterelor, iar prin interogarea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2010, 20:10
(19877 vizualizări - 0 comentarii)


Țigări fără documente de proveniență

În cursul nopții de luni spre marți, respectiv 29 spre 30 martie a.c., agenții Postului de Poliție Miloșești au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în municipiul București, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2010, 20:09
(30965 vizualizări - 0 comentarii)


Lăsați copiii să vină la Mine

Lăsați copiii să vină la Mine

Cu binecuvîntarea Presfințitului Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor și sub atenta îndrumarea a PC Părinte Protopop de Urziceni, Stancu Bogdan Ionuț, în seara zilei de sîmbătă, 27 martie 2010 ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2010, 15:39
(31136 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Italia, depistat la Urziceni

Polițiști din Urziceni au efectuat în cadrul unei acțiuni derulate sîmbătă, 27 martie a.c., 4 percheziții domiciliare. Astfel, la domiciliul unui bărbat, de 32 de ani, din Urziceni, a fost depistat un autoturism ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2010, 15:31
(19174 vizualizări - 2 comentarii)


Trei minori au furat o oaie

Sîmbătă, 27 martie a.c., polițiști din Țăndărei și Mihail Kogălniceanu au depistat 3 minori în vîrstă de 13, 14 și 15 ani, toți din localitate, ce se deplasau cu o căruță pe o stradă din localitate, transportînd ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2010, 15:29
(18894 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune pentru prevenirea faptelor antisociale

În dimineața zilei de sîmbătă, 27 martie a.c., timp de patru ore, polițiștii din Urziceni au organizat și executat o acțiune ce a urmărit, în principal, prevenirea și combaterea furturilor din buzunare ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2010, 15:27
(17267 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție cu produse de post și sfeștanie la Școala cu clasele I-VIII Condeești

Expoziție cu produse de post și sfeștanie la Școala cu clasele I-VIII Condeești

În data de 24 martie 2010, în ajun de marele praznic al Bunei Vestiri, la Școala Condeești a avut loc o expoziție cu produse de post. Produsele au fost aduse de elevii școlii, bucuroși în a arăta tuturor ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2010, 15:17
(33656 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni în sărbătoare

La 160 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române, jandarmii ialomițeni marchează evenimentul prin organizarea unor activități specifice instituției. Astfel, sîmbătă, 3 aprilie 2010, persoanele interesate ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2010, 13:10
(32103 vizualizări - 0 comentarii)


24000 de polițiști, jandarmi, polițiști de frontieră și pompieri, pe stradă de Paște

«Ministerul Administrației și Internelor va acționa cu aproximativ 24000 de cadre în perioada Sărbătorilor Paștelui, pentru prevenirea evenimentelor nedorite, dintre care 2000 doar în București» a declarat ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2010, 08:02
(16578 vizualizări - 0 comentarii)


Videoconferință: Boc a cerut prefecților să urmărească aplicarea priorităților și politicilor guvernamentale

Primul-ministru Emil Boc a prezentat prefecților, în cadrul videoconferinței desfășurate sîmbătă, 27 martie a.c., la Palatul Victoria, prioritățile și politicile guvernamentale și le-a cerut reprezentanților ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2010, 07:55
(18733 vizualizări - 0 comentarii)


S-a răsturnat cu mașina

Vineri, 26 martie a.c., în jurul orei 12.00, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin 112, despre faptul că în afara municipiului, pe Drumul Județean 212, s-a produs un accident rutier soldat cu ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2010, 09:01
(29347 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton beat, victimă a unui accident

Poliția Fetești a fost sesizată despre faptul că pe strada Țăndărei, din localitate, s-a produs un accident. Polițiștii s-au deplasat la fața locului unde au constatat că un autoturism, condus de o tînără ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2010, 09:00
(25700 vizualizări - 0 comentarii)


Jocurile de noroc, în atenția polițiștilor

În perioada 22-26 martie a.c., polițiștii Biroului de Investigarea a Fraudelor au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea comiterii de ilegalități în domeniul jocurilor de noroc în zona municipiului ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2010, 09:00
(27709 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt de energie electrică

La primele ore ale dimineții de miercuri, 24 martie a.c., polițiștii feteșteni, împreună cu jandarmi și angajați ai societății furnizoare de energie electrică, au organizat o acțiune pentru prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 17:26
(20958 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Vindea covoare ilegal

Miercuri, 24 martie a.c., polițiștii din Munteni-Buzău au depistat un bărbat, de 54 de ani, din județul Mureș, în timp ce comercializa 18 covoare tip persan, fără a deține documente de proveniență pentru ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 17:26
(17087 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în trafic

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent. Cu ocazia verificărilor ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 17:25
(24477 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția ialomițeană, la aniversare

Joi, 25 martie 2010, sala de festivități din cadrul Casei de Cultură a Sindicatelor a fost gazda aniversării Poliției ialomițene. Pe lîngă urări și aplauze, principalele activități ce au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 17:25
(21488 vizualizări - 0 comentarii)


Plata anticipată a impozitului pe profit, amînată pînă în 2012

În cadrul ședinței de miercuri, 24 martie a.c., Guvernul a amînat pînă în anul 2012 intrarea în vigoare a sistemului de plată anuală a impozitului pe profit cu efectuarea de plăți anticipate, a anunțat ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 06:12
(14310 vizualizări - 0 comentarii)


Fructe pentru elevi, calculatoare pentru tineri

Guvernul a creat cadrul legal pentru introducerea în România a Programului european de încurajare a consumului de fructe în școli, program ce se va derula pînă în 2013, a anunțat purtătorul de cuvînt al ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2010, 06:03
(16210 vizualizări - 0 comentarii)


Angajare urgentă

Societate comercială angajează asistent farmacie. Telefon 0752277525. ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 20:32
(21741 vizualizări - 0 comentarii)


A furat gazolină de la firma unde era angajat

Un bărbat de 38 de ani din comuna Grindu a fost surprins de jandarmi, marți, 24 martie a.c., în timp ce își încărca autoturismul proprietate personală cu gazolină furată. Ulterior, după cercetări, s-a constatat ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 13:28
(23785 vizualizări - 0 comentarii)


Concursul de Interpretare Instrumentală «Ionel Perlea», la a IV-a ediție

Concursul de Interpretare Instrumentală «Ionel Perlea» va debuta sîmbătă, 27 martie a.c., începînd cu orele 9,00. Astfel, la Sala de concerte a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, cea ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 13:24
(32208 vizualizări - 1 comentariu)


Copil de 3 ani lăsat nesupravegheat, victima unui accident rutier

Luni, 22 martie a.c., în jurul orei 17.00, la Slobozia, un copil de numai 3 ani a fost victimă a unui accident rutier. Potrivit primelor cercetări a rezultat că, în timp ce un tînăr, de 24 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 11:16
(29741 vizualizări - 0 comentarii)


Arestat după ce a băgat un om în spital

Un bărbat în vîrstă de 39 de ani, din județul Brașov, a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore și încarcerat în arestul Inspectoratului, după ce duminică, 21 martie ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 10:21
(20883 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți sau suspecți, arestați și identificați de polițiști

Doi tineri, în vîrstă de 29, respectiv 20 de ani, din comuna ialomițeană Ciochina, reținuți duminică, 21 martie a.c., pentru săvîrșirea unei infracțiuni de furt, au fost arestați preventiv pentru 29 de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 09:32
(15309 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 02:30
(17732 vizualizări - 0 comentarii)


Accident UPDATE: 6 răniți și doi morți

În ceea ce privește accidentul petrecut marți seara, 23 martie a.c., în jurul orelor 19.00, numărul răniților este de șase persoane, alte două persoane fiind decedate. În groaznicul accident au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 22:59
(19789 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...