Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Lecție de eficență

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Axiopolis Cernavodă 3-0

Lecție de eficență

În tur a fost 1-1. Pentru Unirea a marcat Romeo Soare, iar Axiopolis a egalat în ultimele minute... Sâmbătă, 9 martie 2019, Soare nu a fost pe teren, iar genunchiul accidentat la Modelu îl va ține ceva timp pe margine. Meciul a debutat cu o luptă surdă la mijlocul terenului și mai mulți nervi decât prevede regulamentul. În capcană a căzut Alexandru Chebac, care a văzut cartonașul roșu încă din minutul 22, iar Unirea a fost nevoită să abordeze restul jocului în 10 oameni. În locul dezastrului pe care publicul îl mirosea, au apărut fazele de poartă și golurile spectaculoase în poarta lui Nanu. În minutul 28, tânărul Florin Bălan a deschis scorul după o acrobatică lovitură de cap și a sărbătorit reușita în stilul brevetat de Cristiano Ronaldo, stârnind zâmbete în tribune. După pauză, dominarea Unirii a continuat, iar în minutul 55 Nelu Bucă l-a servit excelent pe nou-intratul Năstase, iar acesta a pătruns spre poarta adversă și nu a iertat șansa de 2-0. Cu acest gol, Năstase ajunge la cota 10 și devine principalul marcator al Unirii. Deși sunt mai mulți, oaspeții nu găsesc soluții de a pătrunde dincolo de careul de 16 metri slobozean. Slobozia rămâne vioara întâi, elevii lui Enache Costea făcând unul dintre cele mai bune jocuri din acest sezon. Încununarea evoluției bune vine în minutul 78, când Unirea primește o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri, dar mult lateral stânga. Unghi complicat pentru un șut direct pe poartă, așa cum făcuse Ilie Dumitrescu în meciul cu Argentina din 1994. Așa că toată lumea aștepta din partea lui Adi Răduca o centrare în careu din care să iasă un eventual gol cu capul. Dar mijlocașul Sloboziei caută îndrăzneț poarta și înscrie probabil cel mai frumos gol al campionatului. Este 3-0, rezultat la care nimeni nu ar fi sperat după eliminarea lui Chebac. Pentru acest succes, Enache Costea a gândit următoarea distribuție: Dobre-Ene, Topor, Suciu, Toma-Milotin (Năstase), Chebac, Adăscăliței (Gherasim), Bălan (Lemnaru)-Bucă (Teodorescu), Răduca.

Jucăm cu Progresul Unirea rămâne și după succesul cu Axiopolis pe locul 3, la 4 puncte distanță de liderul Rapid București. Sâmbătă, 16 martie 2019, orele 15,00, galben-albaștrii vor evolua în deplasare contra Progresului Spartac, echipă extrem de incomodă când evoluează pe teren propriu. Enache Costea nu-i va putea utiliza la acest meci pe Soare, Ibrian și Chebac.

12 Martie 2019, 14:45 (5956 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare

Comentariile cititorilor:


Privitor:
(19 Martie 2019, 23:41)
Ce repede s-au linistit fotbalisti...nici macar unul nu mai comenteaza . Hmmmm ....le este frica ca ies la iveala anumite lucruri ? Soare ...Lemnaru ....Enache...nici macar un cuvant ? Amutira-ti ? asa dintr-o data ? Aaaaaa....Soare nu mai joaca , Lemnaru este habotnic la "unirea" , iar Enache si-a atins obiectivul : antrenor recunoscut judetean , va primi salariu si de la fotbal si de unde mai este el angajat....la fel ( nu vreau sa vorbesc prostii dar cred ca si Lemnaru mai primeste un salariu dupa undeva..cred ca CSM )..asa ca..hai ca este bine si la fotbal....nu va mai plange-ti . Cum este la romani vorba aia cu cine striga hotul ???...am un lapsus.....ma ajuta cineva ?
Real:
(15 Martie 2019, 00:54)
" Un om " are dreptate. Nu este vorba de nicio tranteala la meciul cu Progresul. Victoria ar fi ceva extraordinar, care ar surprinde atât banca, cât și pe cel mai împătimit suporter galben - albastru. Tranteli au fost în urmă cu câțiva ani. Cand Unirea era pe doi , și nu pierduse meciuri bune in serie. O serie mult mai grea decât prezența sau trecuta. G.W. stie ceva. Sau stie mai multe. Cert e că Ionescu nu prea a prins zile cu soare...Au fost patru etape la rând cam încordate. Cotele apelor Dunării au crescut, ca și drumurile spre strada Episcopiei
un om:
(14 Martie 2019, 13:08)
Sa nu uitam ca anul trecut am pierdut clar in deplasarea de la Progresul iar la ce campanie de iarna au avut anul acesta mi-e greu sa cred ca putem obtine o victorie . . . Asta nu inseamna ca meciul va fi "trantit" pentru interese proprii. Eu zic sa avem incredere si rabdare pana la ora meciului de sambata
adevaratul Beni:
(14 Martie 2019, 10:38)
Salutare oameni cunoscatori de fotbal!
Bravo anonimus si G.W.: asta trebuie sa inteleaga toti prietenii marelui ZEU RA. Sa ne lase ca ne mai pricem si noi la fotbal. Sa se uite la RADUCA, manjii tineri Nastase , Suciu, Ene care nu au nimic de invatatde la ZEUL RA dar pun sufletul ptr. echipa asta. Raduca la fiecare meci scuipa plamanii de cat alearga(probabil sa compenseze si ptr. ZEUL RA) dar probabil ca la casierie asta nu conteaza. Cu Raduca in atac si cu Raduca in aparare(in locul ZEULUI RA- sigur se descurca mai bine) sigur fluieram pe langa RAPID. Hai UNIREA, hai Baietii galben albastri . Vrem victorie la Bucuresti! Raduca, Nastase, Suciu, Dobre fiti balauri ptr. Bucuresti sau cum zicea marele Halagian FOCU LA EI am zis !
Benoit:
(13 Martie 2019, 23:49)
Și de ligi!
G.W.:
(13 Martie 2019, 23:15)
Prietene , vreau sa spun un lucru : a pronuntat " adevaratul Beni " numele domnului Soare ? De unde ai dedus tu ca este vorba de domnia sa ? Inseamna ca si tu stii despre ce este vorba in comentariu din moment ce gandul a plecat catre el... Esti cumva chiar tu , Soare ? Sau cum face de obicei gaseste prostavani care sa-i puna pe ei sa comenteze ? In continuare aceeasi problema si anume handbalul si ce a zis el si ce a facut el , totul se rezuma la ZEUL Soare.Sunt scarbit de atitudinea voastra a fotbalistilor si mai ales a pseudo-presedintelui lemnaru ( am scris cu litera mica ca este mic ) vazand ca acum comentati si la articolele de handbal , unde se vede ca sunteti informati si afirmati lucruri ca fiind sigure...cumva a-ti terminat bani si nu mai aveti ce cheltui ca nu mai primiti de la ele ? Poti spune in ce conditii a plecat Ionescu de la echipa daca tot stii atat de multe ? Ce s-a intamplat ? Din cauza carei persoane si ce a facut persoana respectiva in vestiar ?.. .RUSINEEEE !!!!
COPOS:
(13 Martie 2019, 23:09)
Daca nu joaca la pariuri sigur cistigam la Progresu! Si desigur daca cei ,,batrini,, din echipa doresc promovarea.Hai Unirea!!!
anonimus:
(13 Martie 2019, 22:05)
Ptr G.W.!
Mon Cher daca dai jumatate din banii pe care ii ridica domnul Capitan Soare de la casierie lui TOMA VALENTIN (care a agatat ghetele in cui acu vreo 6-7 ani) joaca si mai bine , si mai elegant si mai sigur in aparare. Despre ca mama d*r*a*c** vorbim. Chiar suntem orbi toti? Sa ne lase si sa se lase dl. capitan !!!
Sa auzim numai de bine.
G.W:
(13 Martie 2019, 20:42)
De ce tot bateti in Soare??? Si acum sunteti traumatizati ca a spus adevarul despre sportul din slobozia si diferentele de banii alocati la cele 2 secții?
adevaratul Beni:
(13 Martie 2019, 11:09)
Salutare oameni cunoscatori de fotbal !
Stiti de ce am castigat meciul asta? Pentru ca am jucat in 10 oameni de prin minutul 25 dar baietii din teren au stiut acest lucru si au format un lant de netrecut. A lipsit veriga (zaua) slaba din aparare si baietii din teren joaca mai bine cand stiu ca nu mai poate sa-i tradeze nimeni si munca lor nu e in zadar. Un mare plus ptr. omul fara plamani (RADUCA), Nastase si Suciu. Trebui sa avem mare grija ca RADUCA sa ramina la echipa ptr. ca in acest moment este LOCOMOTIVA echipei. Bravo RADUCA -Jan.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 24 Iun 2026
334 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii noiembrie 2015, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7283 șomeri, din care 1700 șomeri indemnizați, respectiv 5583 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 13:50
(4091 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: A intrat cu mașina în pom

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ212 s-a produs un accident de circulației soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 39 de ani, din Slobozia, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 12:25
(3055 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DJ212 accident


Movilița: A furat un motoscuter

Movilița: A furat un motoscuter

Polițiștii Secției Rurale Coșereni cercetează un minor, de 16 ani, din comuna Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt. Cel în cauză este bănuit că, în cursul zilei de 3 decembrie a.c., ar ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 11:35
(5785 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Articole pirotehnice, conficate de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Fetești au acționat pe linia verificării legalității desfășurării operațiunilor cu articole pirotehnice de către persoane fizice și juridice și pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 10:15
(4680 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente soldate cu un mort și patru răniți

La sfîrșitul de săptămînă precedent, pe șoselele ialomițene s-au produs 3 evenimente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea a altor patru.
Astfel, primul eveniment rutier s-a produs ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 09:10
(3364 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, un mort și un rănit

În cursul zilei de miercuri, 9 decembrie 2015, pe raza județului s-au produs două accidente de circulație, soldate cu decesul unei persoane și rănirea a alteia.
Primul dintre acestea s-a produs în ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 19:10
(7195 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene doi bărbați, de 25 și 62 de ani, din comuna Bărcănești, respectiv Albești, în timp ce se aflau la volanele a două autoturisme, deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 18:15
(4984 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Festivalul de colinde populare românești «Deschide ușa, creștine!», ediția a XIII-a

Duminică, 13 decembrie 2015, orele 16,00, la «Catedrala Sfinții Împărați Constantin și Elena» din Urziceni se va desfășura cea de a XIII-a ediție a Festivalului de colinde populare românești «Deschide ușa ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 17:40
(4496 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate din București
angajează SUDORI CO2
(procedeu 135),
în fabrică confecții metalice,
pentru SPANIA
Se asigură transport, cazare, masă
Relații la telefon
0728/872.559, 0733/927.231, 0728/834.399

10 Decembrie 2015, 17:35


DSVSA Ialomița: Controale la Fetești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat controale la Fetești în perioada 5-9 decembrie 2015. Acestea au avut drept obiectiv respectarea ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 17:10
(5231 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 14 ani, acroșat de un autoturism

Marți, 8 decembrie 2015, în jurul orei 11,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 16:40
(2718 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Lemne de foc, confiscate de polițiști la Albești și Reviga

Pe raza comunei Albești, polițiștii au oprit pentru control o autoutilitară condusă de un bărbat, de 40 de ani, care transporta material lemnos. Bărbatul a prezentat polițiștilor un aviz de însoțire pe ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 15:15
(6122 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj la Giurgeni

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pe linia combaterii braconajului cinegetic. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii au depistat, pe un fond de vînătoare ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 14:20
(4588 vizualizări - 0 comentarii)


Baterii de artificii, confiscate la Movilița

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit marți, 8 decembrie 2015, pentru control în trafic, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un bărbat de 49 de ani, din județul Vrancea. În urma controlului ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 13:10
(6374 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de acord prealabil pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în cursul lunii decembrie 2015, se depun Cererile de acord prealabil pentru finanțare aferente schemei de ajutor ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 12:40
(4710 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Sărbători de Iarnă în Siguranță!»

Marți, 8 decembrie 2015, polițiștii specializați în Investigarea Criminalității Economice au constatat 4 infracțiuni, au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare de 48000 de lei și au confiscat bunuri ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2015, 11:25
(4915 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Selectăm, în vederea angajării,
șoferi cu carnet C+E pentru
TIR-uri frigorifice pe Comunitate.
Interviurile pe 21 Decembrie în București,
la Hotel IBIS Gara de Nord,
din Calea Griviței 143, Sector 1,
de la orele 8,00 la 14,00,
zilnic cu programare,
la biroul Trota din Cluj,
str. Baladei, 2A.
Se oferă condiții excelente.
Obligatoriu documentația valabilă și
fără antecedente penale și rutiere.
CV și informații la
[email protected],
telefon 0740/295.418

8 Decembrie 2015, 18:20


Ialomița: Trimiși în judecată pentru evaziune fiscală de peste 5 milioane de lei

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările și au trimis în judecată trei ialomițeni pentru comiterea infracțiunii de evaziune fiscală. Este vorba despre numiții Ion Boraciu ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 17:45
(9297 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională

În anul 2016, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin organizarea de cursuri de formare profesională în următoarele ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 16:15
(5822 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenție la trichineloză!

«Examinarea în vederea depistării trichinelozei, a cărnii provenite de la porcii sacrificați, este obligatorie» se arată într-un comunicat al Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 15:10
(5356 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: A intrat cu mașina în pom

Duminică, 6 decembrie 2015, în jurul orei 18,40, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un tînăr, de 2 ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 13:40
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Doi copii, acuzați de furt din locuințe

Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată la data de 1 decembrie 2015 de către o femeie, de 62 de ani, din municipiul București, cu privire la faptul că în perioada iunie-decembrie, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 13:25
(5829 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Sărbători de Iarnă în Siguranță!»

 În perioada 3-6 decembrie 2015, polițiștii au constatat 25 de infracțiuni și au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale, în valoare de circa 265000 de lei. Activitățile pe care Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 13:05
(4375 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița amendează barurile

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat controale în perioada 4-6 decembrie 2015, avînd ca obiectiv respectarea condițiilor legislative ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 12:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Sesiunile anuale de primire a proiectelor prin PNDR 2020 se apropie de final

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale reamintește tuturor celor interesați că pe data de 18 decembrie 2015, orele 16,00, se vor închide sesiunile anuale continue deschise în anul 2015 pentru depunerea ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2015, 10:10
(3358 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR PNDR 2020


Țăndărei: Bărbat acroșat de un vehicul pe trecerea de pietoni!

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de joi, 3 decembrie a.c., pe raza orașului Țăndărei. Astfel, în jurul orei 6,30, în timp ce un bărbat, de 57 de ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 17:55
(5910 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița organizează selecție pentru studenții care doresc să lucreze ȋn Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei, pe perioada ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 17:10
(6929 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de păsări

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii ialomițeni ai Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 16:45
(7966 vizualizări - 0 comentarii)


Transportul și comercializarea de material lemnos, în vizorul polițiștilor ialomițeni

În contextul derulării planului de acțiune «Sărbători de Iarnă în Siguranță!», au fost intensificate acțiunile desfășurate pe linia prevenirii și combaterii furturilor de material lemnos și a comercializării ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 15:05
(5234 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița și-a înnoit parcul auto

Jandarmeria Ialomița și-a înnoit parcul auto

În cursul ultimei săptămâni, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița și-a înnoit tehnica auto cu 4 autovehicule. Cele 3 Dacia Duster și o Dacia Logan sînt destinate patrulării și intervenției jandarmilor ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 13:30
(2863 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...