Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Lecție de eficență

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Axiopolis Cernavodă 3-0

Lecție de eficență

În tur a fost 1-1. Pentru Unirea a marcat Romeo Soare, iar Axiopolis a egalat în ultimele minute... Sâmbătă, 9 martie 2019, Soare nu a fost pe teren, iar genunchiul accidentat la Modelu îl va ține ceva timp pe margine. Meciul a debutat cu o luptă surdă la mijlocul terenului și mai mulți nervi decât prevede regulamentul. În capcană a căzut Alexandru Chebac, care a văzut cartonașul roșu încă din minutul 22, iar Unirea a fost nevoită să abordeze restul jocului în 10 oameni. În locul dezastrului pe care publicul îl mirosea, au apărut fazele de poartă și golurile spectaculoase în poarta lui Nanu. În minutul 28, tânărul Florin Bălan a deschis scorul după o acrobatică lovitură de cap și a sărbătorit reușita în stilul brevetat de Cristiano Ronaldo, stârnind zâmbete în tribune. După pauză, dominarea Unirii a continuat, iar în minutul 55 Nelu Bucă l-a servit excelent pe nou-intratul Năstase, iar acesta a pătruns spre poarta adversă și nu a iertat șansa de 2-0. Cu acest gol, Năstase ajunge la cota 10 și devine principalul marcator al Unirii. Deși sunt mai mulți, oaspeții nu găsesc soluții de a pătrunde dincolo de careul de 16 metri slobozean. Slobozia rămâne vioara întâi, elevii lui Enache Costea făcând unul dintre cele mai bune jocuri din acest sezon. Încununarea evoluției bune vine în minutul 78, când Unirea primește o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri, dar mult lateral stânga. Unghi complicat pentru un șut direct pe poartă, așa cum făcuse Ilie Dumitrescu în meciul cu Argentina din 1994. Așa că toată lumea aștepta din partea lui Adi Răduca o centrare în careu din care să iasă un eventual gol cu capul. Dar mijlocașul Sloboziei caută îndrăzneț poarta și înscrie probabil cel mai frumos gol al campionatului. Este 3-0, rezultat la care nimeni nu ar fi sperat după eliminarea lui Chebac. Pentru acest succes, Enache Costea a gândit următoarea distribuție: Dobre-Ene, Topor, Suciu, Toma-Milotin (Năstase), Chebac, Adăscăliței (Gherasim), Bălan (Lemnaru)-Bucă (Teodorescu), Răduca.

Jucăm cu Progresul Unirea rămâne și după succesul cu Axiopolis pe locul 3, la 4 puncte distanță de liderul Rapid București. Sâmbătă, 16 martie 2019, orele 15,00, galben-albaștrii vor evolua în deplasare contra Progresului Spartac, echipă extrem de incomodă când evoluează pe teren propriu. Enache Costea nu-i va putea utiliza la acest meci pe Soare, Ibrian și Chebac.

12 Martie 2019, 14:45 (5944 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare

Comentariile cititorilor:


Privitor:
(19 Martie 2019, 23:41)
Ce repede s-au linistit fotbalisti...nici macar unul nu mai comenteaza . Hmmmm ....le este frica ca ies la iveala anumite lucruri ? Soare ...Lemnaru ....Enache...nici macar un cuvant ? Amutira-ti ? asa dintr-o data ? Aaaaaa....Soare nu mai joaca , Lemnaru este habotnic la "unirea" , iar Enache si-a atins obiectivul : antrenor recunoscut judetean , va primi salariu si de la fotbal si de unde mai este el angajat....la fel ( nu vreau sa vorbesc prostii dar cred ca si Lemnaru mai primeste un salariu dupa undeva..cred ca CSM )..asa ca..hai ca este bine si la fotbal....nu va mai plange-ti . Cum este la romani vorba aia cu cine striga hotul ???...am un lapsus.....ma ajuta cineva ?
Real:
(15 Martie 2019, 00:54)
" Un om " are dreptate. Nu este vorba de nicio tranteala la meciul cu Progresul. Victoria ar fi ceva extraordinar, care ar surprinde atât banca, cât și pe cel mai împătimit suporter galben - albastru. Tranteli au fost în urmă cu câțiva ani. Cand Unirea era pe doi , și nu pierduse meciuri bune in serie. O serie mult mai grea decât prezența sau trecuta. G.W. stie ceva. Sau stie mai multe. Cert e că Ionescu nu prea a prins zile cu soare...Au fost patru etape la rând cam încordate. Cotele apelor Dunării au crescut, ca și drumurile spre strada Episcopiei
un om:
(14 Martie 2019, 13:08)
Sa nu uitam ca anul trecut am pierdut clar in deplasarea de la Progresul iar la ce campanie de iarna au avut anul acesta mi-e greu sa cred ca putem obtine o victorie . . . Asta nu inseamna ca meciul va fi "trantit" pentru interese proprii. Eu zic sa avem incredere si rabdare pana la ora meciului de sambata
adevaratul Beni:
(14 Martie 2019, 10:38)
Salutare oameni cunoscatori de fotbal!
Bravo anonimus si G.W.: asta trebuie sa inteleaga toti prietenii marelui ZEU RA. Sa ne lase ca ne mai pricem si noi la fotbal. Sa se uite la RADUCA, manjii tineri Nastase , Suciu, Ene care nu au nimic de invatatde la ZEUL RA dar pun sufletul ptr. echipa asta. Raduca la fiecare meci scuipa plamanii de cat alearga(probabil sa compenseze si ptr. ZEUL RA) dar probabil ca la casierie asta nu conteaza. Cu Raduca in atac si cu Raduca in aparare(in locul ZEULUI RA- sigur se descurca mai bine) sigur fluieram pe langa RAPID. Hai UNIREA, hai Baietii galben albastri . Vrem victorie la Bucuresti! Raduca, Nastase, Suciu, Dobre fiti balauri ptr. Bucuresti sau cum zicea marele Halagian FOCU LA EI am zis !
Benoit:
(13 Martie 2019, 23:49)
Și de ligi!
G.W.:
(13 Martie 2019, 23:15)
Prietene , vreau sa spun un lucru : a pronuntat " adevaratul Beni " numele domnului Soare ? De unde ai dedus tu ca este vorba de domnia sa ? Inseamna ca si tu stii despre ce este vorba in comentariu din moment ce gandul a plecat catre el... Esti cumva chiar tu , Soare ? Sau cum face de obicei gaseste prostavani care sa-i puna pe ei sa comenteze ? In continuare aceeasi problema si anume handbalul si ce a zis el si ce a facut el , totul se rezuma la ZEUL Soare.Sunt scarbit de atitudinea voastra a fotbalistilor si mai ales a pseudo-presedintelui lemnaru ( am scris cu litera mica ca este mic ) vazand ca acum comentati si la articolele de handbal , unde se vede ca sunteti informati si afirmati lucruri ca fiind sigure...cumva a-ti terminat bani si nu mai aveti ce cheltui ca nu mai primiti de la ele ? Poti spune in ce conditii a plecat Ionescu de la echipa daca tot stii atat de multe ? Ce s-a intamplat ? Din cauza carei persoane si ce a facut persoana respectiva in vestiar ?.. .RUSINEEEE !!!!
COPOS:
(13 Martie 2019, 23:09)
Daca nu joaca la pariuri sigur cistigam la Progresu! Si desigur daca cei ,,batrini,, din echipa doresc promovarea.Hai Unirea!!!
anonimus:
(13 Martie 2019, 22:05)
Ptr G.W.!
Mon Cher daca dai jumatate din banii pe care ii ridica domnul Capitan Soare de la casierie lui TOMA VALENTIN (care a agatat ghetele in cui acu vreo 6-7 ani) joaca si mai bine , si mai elegant si mai sigur in aparare. Despre ca mama d*r*a*c** vorbim. Chiar suntem orbi toti? Sa ne lase si sa se lase dl. capitan !!!
Sa auzim numai de bine.
G.W:
(13 Martie 2019, 20:42)
De ce tot bateti in Soare??? Si acum sunteti traumatizati ca a spus adevarul despre sportul din slobozia si diferentele de banii alocati la cele 2 secții?
adevaratul Beni:
(13 Martie 2019, 11:09)
Salutare oameni cunoscatori de fotbal !
Stiti de ce am castigat meciul asta? Pentru ca am jucat in 10 oameni de prin minutul 25 dar baietii din teren au stiut acest lucru si au format un lant de netrecut. A lipsit veriga (zaua) slaba din aparare si baietii din teren joaca mai bine cand stiu ca nu mai poate sa-i tradeze nimeni si munca lor nu e in zadar. Un mare plus ptr. omul fara plamani (RADUCA), Nastase si Suciu. Trebui sa avem mare grija ca RADUCA sa ramina la echipa ptr. ca in acest moment este LOCOMOTIVA echipei. Bravo RADUCA -Jan.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 24 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: «Spațiu destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)»

Primăria Municipiului Slobozia și Direcția Municipală pentru Cultură, Învățământ, Sport și Tineret inaugurează «Spațiul destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)». «Slobozia Viitorului»-concurs de proiecte ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 13:25
(4720 vizualizări - 2 comentarii)


Jandarmeria Română acționează pentru prevenirea și combaterea fenomenului tăierii ilegale de material lemnos

Peste 850 mc de material lemnos au fost recuperați de jandarmi în urma acțiunilor desfășurate în mod independent, în cursul lunii august 2015. Astfel, în luna august a.c., aproximativ 2000 de jandarmi din ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 11:20
(7818 vizualizări - 0 comentarii)


Mandat european de arestare pentru un infractor din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Franța. La data de 1 septembrie ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 20:55
(8664 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Informații privitoare la renta viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2014, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 19:25
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Indemnizații de șomaj pentru absolvenții de studii superioare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita vine în întîmpinarea absolvenților de studii superioare, informîndu-i pe cei care nu reușesc să se angajeze că au dreptul să ceară indemnizația ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 18:20
(6804 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-au intensificat furturile de cereale

Polițiștii ialomițeni au reținut 10 ialomițeni sub acuzația de furt și furt calificat. Patru dintre aceștia, două femei și doi bărbați, cu vîrste cuprinse între 17 și 69 de ani, toți din Fetești, au fost ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 17:45
(3991 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri de lucru cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 16:20
(4584 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: După accident, i-a luat foc mașina

Un tînăr, de 19 ani, a fost rănit după ce autoturismul pe care îl conducea a fost implicat într-un accident rutier, pe raza localității Fierbinți. În urma evenimentului, autoturismul a fost cuprins de flăcări ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 15:05
(5290 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

În luna septembrie 2015, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița urmează să demareze cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator introducere, validare și prelucrare ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 13:20
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: 1400 de proiecte pentru PNDR 2014-2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Ruale (AFIR) a primit pînă în prezent pentru toate cele 10 Submăsuri de finanțare a Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR) deschise în acest an ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 12:35
(7864 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Femeie lovită de un șofer băut

O femeie, de 66 de ani, din Fetești, a văzut moartea cu ochii după ce a fost lovită de o mașină în care se afla un șofer băut. Bărbatul, în vîrstă de 49 de ani, avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 21:25
(7668 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Conducea fără să aibă permis

Un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni este cercetat de Poliție, fiind depistat conducînd pe drumurile publice fără permis de conducere. Fapte similare au fost reținute și în cazul altor trei șoferi de ocazie ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 19:15
(4628 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pe urmele șoferilor beți la volan

Trei șoferi, aflați în stare de ebrietate, au fost depistați conducînd pe șosele județului. Primii doi au fost identificați de polițiști la Slobozia, iar celălalt în zona Vlădeni. Aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 17:40
(5313 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Element de muniție, descoperit în curte

Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 76 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Valea Ciorii, în timp ce săpa în curtea casei. Evenimentul a fost anunțat la 112 miercuri, 26 august ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 14:10
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța comunității

Poliția Română desfășoară Acțiunea «Blocada» pentru prevenirea faptelor  antisociale și asigurarea unui trafic rutier sigur. Astfel, în perioada 20-26 august 2015, în timpul acțiunilor punctuale desfășurate ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 13:45
(4618 vizualizări - 2 comentarii)


AFIR dă undă verde pentru ultimele finanțări pentru infrastructură din PNDR 2007-2013

Pentru a asigura gestionarea eficientă a fondurilor europene nerambursabile alocate țării noastre prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2007-2013, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:35
(6528 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Registru de evidență a tratamentelor cu produse de protecție a plantelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește fermierilor beneficiari ai schemelor de plăți directe că, începînd cu anul 2015, este implementată cerința legală ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:10
(8664 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Doi copii, răniți într-un accident rutier

Doi copii, de 10 și 12 ani, pasageri ai unei mașini condusă de un bărbat de 36 de ani, din localitatea ialomițeană Gîrbovi, au fost victime ale unui accident rutier. Într-o curbă la stînga, conducătorul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 20:05
(4482 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Țăndărei: Reținut pentru că a lovit un pieton

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a lovit cu mașina o tînără de 30 de ani, pe trecerea de pietoni. Fără să-i pese de victimă, șoferul a fugit de la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 18:35
(5869 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 259 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 25 august 2015, sînt disponibile 259 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 17:05
(5857 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Salvat de pompieri, dintr-o fîntînă dezafectată

Un cetățean din comuna Manasia a văzut moartea cu ochii. Bărbatul se afla pe cîmp, moment în care a căzut într-o fîntînă secată, căreia îi lipsea tubul de deasupra pămîntului, adîncă de 3 metri. Speriat ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 15:25
(4928 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii, în contact cu noile schimbări legislative în materie fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița anunță contribuabilii din județ, persoane fizice și juridice, cu privire la organizarea unor sesiuni privind aducerea la cunoștință a acestora a noilor ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 14:05
(4629 vizualizări - 0 comentarii)


4 zile de doliu la Țăndărei. Marian «Miliardaru», liderul țiganilor din oraș, a murit

Jale în lumea țigănească din Țăndărei. Marian «Miliardaru», cel mai influent lider al comunității rome din oraș, a murit în acest sfîrșit de săptămînă într-un accident de circulație, petrecut pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2015, 14:05
(24796 vizualizări - 21 comentarii)


APIA Ialomița: Este interzisă incendierea miriștilor!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate (GAEC 6.2), conform cărora este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil, precum și a vegetației pajiștilor permanente ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 20:25
(3895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat în pom

Poliția a fost sesizată joi, 20 august a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Minor rănit de un șofer fără permis

Un băiat, de 7 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza localității. Acesta a fost lovit de mașina condusă de un bărbat, de 34 de ani, care nu deținea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:50
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Și-a omorît tatăl într-un accident rutier

Tragedie pe șoseaua care leagă localitățile Ograda și Țăndărei. Un tînăr, de 24 de ani, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet de pe marginea drumului. În urma impactului, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:05
(6804 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Slobozia: Depistat la volan în stare de ebrietate

Un șofer, de 36 de ani, a fost prins conducînd pe șoselele Sloboziei în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,58 miligrame alcool pur în aerul expirat. Pentru fapta sa el s-a ales cu un dosar ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 15:30
(4037 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: La volan, fără permis

Polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Bordușani, un tînăr, de 27 de ani. Acesta se afla la volanul unui vehicul, fără să dețină permis auto. În această cauză a fost întocmit un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 14:10
(4014 vizualizări - 0 comentarii)


Rezultatele Acțiunii «Blocada» în Ialomița

La nivel național, în perioada 13-19 august 2015, Poliția Română a desfășurat Acțiunea «Blocada». Este vorba despre o serie de activități polițienești specifice, cu rol în prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 13:20
(3479 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...