Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Lecție de eficență

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Axiopolis Cernavodă 3-0

Lecție de eficență

În tur a fost 1-1. Pentru Unirea a marcat Romeo Soare, iar Axiopolis a egalat în ultimele minute... Sâmbătă, 9 martie 2019, Soare nu a fost pe teren, iar genunchiul accidentat la Modelu îl va ține ceva timp pe margine. Meciul a debutat cu o luptă surdă la mijlocul terenului și mai mulți nervi decât prevede regulamentul. În capcană a căzut Alexandru Chebac, care a văzut cartonașul roșu încă din minutul 22, iar Unirea a fost nevoită să abordeze restul jocului în 10 oameni. În locul dezastrului pe care publicul îl mirosea, au apărut fazele de poartă și golurile spectaculoase în poarta lui Nanu. În minutul 28, tânărul Florin Bălan a deschis scorul după o acrobatică lovitură de cap și a sărbătorit reușita în stilul brevetat de Cristiano Ronaldo, stârnind zâmbete în tribune. După pauză, dominarea Unirii a continuat, iar în minutul 55 Nelu Bucă l-a servit excelent pe nou-intratul Năstase, iar acesta a pătruns spre poarta adversă și nu a iertat șansa de 2-0. Cu acest gol, Năstase ajunge la cota 10 și devine principalul marcator al Unirii. Deși sunt mai mulți, oaspeții nu găsesc soluții de a pătrunde dincolo de careul de 16 metri slobozean. Slobozia rămâne vioara întâi, elevii lui Enache Costea făcând unul dintre cele mai bune jocuri din acest sezon. Încununarea evoluției bune vine în minutul 78, când Unirea primește o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri, dar mult lateral stânga. Unghi complicat pentru un șut direct pe poartă, așa cum făcuse Ilie Dumitrescu în meciul cu Argentina din 1994. Așa că toată lumea aștepta din partea lui Adi Răduca o centrare în careu din care să iasă un eventual gol cu capul. Dar mijlocașul Sloboziei caută îndrăzneț poarta și înscrie probabil cel mai frumos gol al campionatului. Este 3-0, rezultat la care nimeni nu ar fi sperat după eliminarea lui Chebac. Pentru acest succes, Enache Costea a gândit următoarea distribuție: Dobre-Ene, Topor, Suciu, Toma-Milotin (Năstase), Chebac, Adăscăliței (Gherasim), Bălan (Lemnaru)-Bucă (Teodorescu), Răduca.

Jucăm cu Progresul Unirea rămâne și după succesul cu Axiopolis pe locul 3, la 4 puncte distanță de liderul Rapid București. Sâmbătă, 16 martie 2019, orele 15,00, galben-albaștrii vor evolua în deplasare contra Progresului Spartac, echipă extrem de incomodă când evoluează pe teren propriu. Enache Costea nu-i va putea utiliza la acest meci pe Soare, Ibrian și Chebac.

12 Martie 2019, 14:45 (5900 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare

Comentariile cititorilor:


Privitor:
(19 Martie 2019, 23:41)
Ce repede s-au linistit fotbalisti...nici macar unul nu mai comenteaza . Hmmmm ....le este frica ca ies la iveala anumite lucruri ? Soare ...Lemnaru ....Enache...nici macar un cuvant ? Amutira-ti ? asa dintr-o data ? Aaaaaa....Soare nu mai joaca , Lemnaru este habotnic la "unirea" , iar Enache si-a atins obiectivul : antrenor recunoscut judetean , va primi salariu si de la fotbal si de unde mai este el angajat....la fel ( nu vreau sa vorbesc prostii dar cred ca si Lemnaru mai primeste un salariu dupa undeva..cred ca CSM )..asa ca..hai ca este bine si la fotbal....nu va mai plange-ti . Cum este la romani vorba aia cu cine striga hotul ???...am un lapsus.....ma ajuta cineva ?
Real:
(15 Martie 2019, 00:54)
" Un om " are dreptate. Nu este vorba de nicio tranteala la meciul cu Progresul. Victoria ar fi ceva extraordinar, care ar surprinde atât banca, cât și pe cel mai împătimit suporter galben - albastru. Tranteli au fost în urmă cu câțiva ani. Cand Unirea era pe doi , și nu pierduse meciuri bune in serie. O serie mult mai grea decât prezența sau trecuta. G.W. stie ceva. Sau stie mai multe. Cert e că Ionescu nu prea a prins zile cu soare...Au fost patru etape la rând cam încordate. Cotele apelor Dunării au crescut, ca și drumurile spre strada Episcopiei
un om:
(14 Martie 2019, 13:08)
Sa nu uitam ca anul trecut am pierdut clar in deplasarea de la Progresul iar la ce campanie de iarna au avut anul acesta mi-e greu sa cred ca putem obtine o victorie . . . Asta nu inseamna ca meciul va fi "trantit" pentru interese proprii. Eu zic sa avem incredere si rabdare pana la ora meciului de sambata
adevaratul Beni:
(14 Martie 2019, 10:38)
Salutare oameni cunoscatori de fotbal!
Bravo anonimus si G.W.: asta trebuie sa inteleaga toti prietenii marelui ZEU RA. Sa ne lase ca ne mai pricem si noi la fotbal. Sa se uite la RADUCA, manjii tineri Nastase , Suciu, Ene care nu au nimic de invatatde la ZEUL RA dar pun sufletul ptr. echipa asta. Raduca la fiecare meci scuipa plamanii de cat alearga(probabil sa compenseze si ptr. ZEUL RA) dar probabil ca la casierie asta nu conteaza. Cu Raduca in atac si cu Raduca in aparare(in locul ZEULUI RA- sigur se descurca mai bine) sigur fluieram pe langa RAPID. Hai UNIREA, hai Baietii galben albastri . Vrem victorie la Bucuresti! Raduca, Nastase, Suciu, Dobre fiti balauri ptr. Bucuresti sau cum zicea marele Halagian FOCU LA EI am zis !
Benoit:
(13 Martie 2019, 23:49)
Și de ligi!
G.W.:
(13 Martie 2019, 23:15)
Prietene , vreau sa spun un lucru : a pronuntat " adevaratul Beni " numele domnului Soare ? De unde ai dedus tu ca este vorba de domnia sa ? Inseamna ca si tu stii despre ce este vorba in comentariu din moment ce gandul a plecat catre el... Esti cumva chiar tu , Soare ? Sau cum face de obicei gaseste prostavani care sa-i puna pe ei sa comenteze ? In continuare aceeasi problema si anume handbalul si ce a zis el si ce a facut el , totul se rezuma la ZEUL Soare.Sunt scarbit de atitudinea voastra a fotbalistilor si mai ales a pseudo-presedintelui lemnaru ( am scris cu litera mica ca este mic ) vazand ca acum comentati si la articolele de handbal , unde se vede ca sunteti informati si afirmati lucruri ca fiind sigure...cumva a-ti terminat bani si nu mai aveti ce cheltui ca nu mai primiti de la ele ? Poti spune in ce conditii a plecat Ionescu de la echipa daca tot stii atat de multe ? Ce s-a intamplat ? Din cauza carei persoane si ce a facut persoana respectiva in vestiar ?.. .RUSINEEEE !!!!
COPOS:
(13 Martie 2019, 23:09)
Daca nu joaca la pariuri sigur cistigam la Progresu! Si desigur daca cei ,,batrini,, din echipa doresc promovarea.Hai Unirea!!!
anonimus:
(13 Martie 2019, 22:05)
Ptr G.W.!
Mon Cher daca dai jumatate din banii pe care ii ridica domnul Capitan Soare de la casierie lui TOMA VALENTIN (care a agatat ghetele in cui acu vreo 6-7 ani) joaca si mai bine , si mai elegant si mai sigur in aparare. Despre ca mama d*r*a*c** vorbim. Chiar suntem orbi toti? Sa ne lase si sa se lase dl. capitan !!!
Sa auzim numai de bine.
G.W:
(13 Martie 2019, 20:42)
De ce tot bateti in Soare??? Si acum sunteti traumatizati ca a spus adevarul despre sportul din slobozia si diferentele de banii alocati la cele 2 secții?
adevaratul Beni:
(13 Martie 2019, 11:09)
Salutare oameni cunoscatori de fotbal !
Stiti de ce am castigat meciul asta? Pentru ca am jucat in 10 oameni de prin minutul 25 dar baietii din teren au stiut acest lucru si au format un lant de netrecut. A lipsit veriga (zaua) slaba din aparare si baietii din teren joaca mai bine cand stiu ca nu mai poate sa-i tradeze nimeni si munca lor nu e in zadar. Un mare plus ptr. omul fara plamani (RADUCA), Nastase si Suciu. Trebui sa avem mare grija ca RADUCA sa ramina la echipa ptr. ca in acest moment este LOCOMOTIVA echipei. Bravo RADUCA -Jan.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 24 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Lilieci: O singură zi, două accidente

Într-o singură zi, pe raza localității ialomițene Lilieci s-au produs două accidente rutiere. În urma evenimentelor, două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind transportate de urgență la ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 08:20
(5712 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Bărbulești: Prins la volan sub influența băuturilor alcoolice

Un tînăr, de 21 de ani, din Bărbulești s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat conducînd sub influența băuturilor alcoolice. O anchetă a fost deschisă în acest caz. Tînărul de 21 de ani a fost oprit ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2014, 07:15
(6418 vizualizări - 0 comentarii)


Susține pompierii ialomițeni într-un concurs internațional!

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» din Ialomița participă anul acesta la concursul internațional «Conrad Dietrich Magirus Award». Competiția își propune să ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2014, 14:20
(6576 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Boala limbii albastre se extinde

Oficialii Direcției Sanitară Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță faptul că, la acest moment, pe raza județului incidența cazurilor de «blutongue» a crescut. Astfel, în prezent există ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2014, 10:05
(4842 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Acțiune de reintegrare socială a foștilor deținuți

Reprezentanții Penitenciarului Slobozia vor iniția la începutul săptămînii viitoare o acțiune ce vizează mijloacele prin care pot fi reintegrați în societate foștii deținuți. În cadrul manifestării se vor ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2014, 08:00
(6949 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la suspecți de infracțiuni economice

Poilițiști din cadrul Direcției de Investigare a Fraudelor din cadrul IGPR au demarat 54 de percheziții domiciliare, avînd în vizor persoane bănuite de infracțiuni economice. Descinderile s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2014, 10:10
(7865 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

7 Octombrie 2014, 17:55


anunț angajare

Marți, 7 octombrie 2014
(orele 10,00-18,00) și
miercuri, 8 octombrie 2014
(orele 9,00-13,00)

SC TROTA România SRL Cluj
organizează interviuri în București,
Hotel IBIS Gara de Nord, Calea Griviței,
nr. 143, Sector 1, pentru a selecționa
tineri șoferi profesioniști
cu categoriile C+E
,
cu cel puțin 2 ani
de experiență demonstrabilă
pe camion articulat TIR
(cap tractor cu semiremorcă).
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de
transporturi frigorifice în
Comunitatea Europeană.
După fiecare 2 luni pe comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul
cu avionul, dus și întors.
Se asigură un minim între
salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria
profesională și de vechimea
în firmă și care pornește
de la 1550 euro/lună.

Solicitanții selectați vor susține
o probă practică pentru a se valora
capacitatea profesională.
Informații la tel. 0740/295.418,
numai după trimiterea unui CV
și copii de pe documentele de mai jos,
la [email protected]
-Buletin
-Pașaport
-Permis de conducere
-Cartela tahograf
-Atestat de marfă
-Caziere judiciar și auto
-Caracterizare de la ultimul loc de muncă
A se abține toți cei ce nu întrunesc
condițiile mai sus arătate

7 Octombrie 2014, 07:40


Autospecială nouă pentru ISU Ialomița

Autospecială nouă pentru ISU Ialomița

Vineri, 3 octombrie 2014, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost dotat cu o autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate mare (9000 l). Achiziționarea ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2014, 17:15
(6503 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță că, în perioada 6.10-16.10.2014, în județul Ialomița va începe campania de vaccinare orală a vulpilor prin distribuție aeriană ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2014, 10:10
(5923 vizualizări - 0 comentarii)


PREVENIREA, «armă» a polițiștilor ialomițeni

PREVENIREA, «armă» a polițiștilor ialomițeni

La începutul acestei săptămîni, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au lansat pentru al nouălea an consecutiv campania «Săptămîna Prevenirii Criminalității». La sediul instituției ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2014, 17:30
(5890 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: S-a redeschis Salonul Anual de Carte

Miercuri, 1 octombrie 2014, Salonul Anual de Carte din Slobozia și-a redeschis porțile pentru a XXIII-a ediție. Evenimentul este organizat, ca în fiecare an, în incinta Galeriilor de Artă «Arcadia» din ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2014, 16:40
(7255 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Octombrie, luna curățeniei

Autoritățile locale din Slobozia militează pentru un oraș curat. Pentru a evidenția acest aspect au lansat campania civică «Octombrie-luna curățeniei la Slobozia». Municipalitatea speră ca susținătorii ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2014, 15:20
(5448 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată! Anunțuri angajare la Secțiunea Publicitate online!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

30 Septembrie 2014, 18:25


Slobozia: Copil de 5 ani, lovit de mașină

Lăsat nesupravegheat de părinți, un copil de 5 ani a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza municipiului Slobozia. Copilul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Din datele ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 15:20
(6403 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: 52 mii de lei, valoarea amenzilor aplicate de polițiști

Acțiunile preventive desfășurate de polițiști i-au lăsat fără bani pe ialomițenii contravenienți. Cuantumul sancțiunilor aplicate se ridică la suma de 52 mii de lei. Oamenii legii au demarat acțiuni pe ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 14:30
(5335 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Muniție neexplodată, descoperită la groapa de gunoi

Un element exploziv de artilerie, de calibru 120 mm, a fost descoperit la groapa de gunoi din cartierul Bora al Sloboziei. Muniția a fost ridicată de pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 11:25
(6289 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Și-a găsit sfîrșitul pe șosea, lovită de trei mașini!

O femeie a murit în zona Urziceniului călcată de trei mașini. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz și încearcă să descopere cauzele exacte ale accidentului, precum și identitatea victimei. Din primele ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 10:45
(7272 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Fetești: La volan, fără drept de a conduce

Un tînăr, de 35 de ani, din București a fost depistat pe o șosea din Fetești în stare de ilegalitate. Bărbatul avea dreptul de a conduce suspendat. În cauză, oamenii legii au întocmit un dosar penal, urmînd ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 10:15
(6621 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Urmărită de ghinion, salvată de pompieri

O bătrînă, de 68 de ani, din comuna Sfîntu Gheorghe, a fost la un pas de moarte. Femeia s-a dezechilibrat și a căzut într-o fîntînă, adîncă de 15 metri. A avut însă noroc pentru că a fost salvată la timp ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 09:25
(6860 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Prins la volan în stare de ebrietate

Un bărbat, de 60 de ani, din București, a fost depistat conducînd în stare de ebrietate. El s-a ales cu dosar penal. După ce l-au testat cu aparatul Drager, polițiștii au constatat faptul că respectivul ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 08:40
(7175 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de subvenție pentru agricultură ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pînă în data de 28 noiembrie 2014 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului specific acordat ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 07:10
(9630 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Viteza prea mare le-a adus amenzi

Viteza excesivă sau lipsa centurii de siguranță în timpul mersului au fost principalele motive pentru care 139 de șoferi au fost sancționați de polițiști. Valoarea amenzilor s-a ridicat la suma de 77 mii ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2014, 06:45
(4299 vizualizări - 0 comentarii)


Licitație cu strigare pentru închirierea spațiilor comerciale de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia anunță public faptul că vineri, 26 septembrie a.c., la orele 10,00, la sediul instituției se va organiza o licitație cu strigare privind închirierea ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2014, 10:10
(13371 vizualizări - 0 comentarii)


Patruzeci de Sfinte Liturghii la Catedrala din Urziceni

Din 29 septembrie 2014, la Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfîntului Nectarie vindecătorul de boli, spre slava lui Dumnezeu. Slujbele vor începe în fiecare zi, la ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2014, 11:40
(7777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cinci șoferi prinși băuți la volan

Pe șoselele ialomițene au fost depistați cinci șoferi, cu vîrste cuprinse între 20 și 50 de ani, domiciliați pe raza județului Ialomița și municipiului București, în timp ce conduceau autoturisme aflîndu ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2014, 09:15
(6306 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii puternice

Aproximativ 53 ha dintr-un lan de porumb de pe raza localității Glodeanu Siliștea-Buzău au fost mistuite de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 sîmbătă, 20 septembrie a.c., în jurul orei 14,25 ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2014, 07:20
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Graffiti pe clopotnița Catedralei

În seara zilei de miercuri, 10 septembrie 2014, în jurul orelor 21,00, polițiștii locali aflați în acțiune de patrulare în zona bdul Chimiei-Parcul Tineretului, au observat că pe clădirea clopotniței Catedralei ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2014, 15:45
(7158 vizualizări - 3 comentarii)


Armășești: 40 ha de vegetație uscată, mistuite de flăcări

Miercuri, 17 septembrie a.c., în jurul orei 10,15, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu de vegetație uscată, izbucnit pe raza localității Armășești, sat Malu Roșu. ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2014, 10:25
(9022 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînăr din Bărbulești, prins în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat, neînregistrat și cu plăcuțe de înmatriculare false!

Marți, 16 septembrie 2014, în jurul orelor 10,00, polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe raza municipiului Urziceni, un autoturism condus de un tînăr de 18 ani, din comuna Bărbulești. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2014, 15:40
(9037 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...