Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Nicolas Alberto Nădrag a câștigat «Cupa Touche»

Scrimă

Nicolas Alberto Nădrag a câștigat «Cupa Touche»

Scrima continuă să fie disciplina sportivă cu cele mai însemnate rezultate aduse județului Ialomița. În ultima vreme, au excelat prin reușite seniorii, juniorii și cadeții. În urmă cu câteva zile, însă, au apărut rezultate încurajatoare și la nivelul copiilor. La Buftea s-a desfășurat «Cupa Touche», competiție adresată celor mai mici sabreri. Aici s-a remarcat Nicolas Alberto Nădrag, sportiv legitimat la CSM Unirea Slobozia. Va împlini 9 ani în luna mai și a concurat pe un tablou de 27 copii, majoritatea mai mari decât el. Aceasta nu l-a împiedicat să obțină victorie după victorie, iar după un adevărat maraton pe planșă, să se claseze pe primul loc. «Scrima a fost de la început sportul pe care și-a dorit să-l practice, inspirat de eroii din povești sau desene animate... A început antrenamentele în urmă cu un an și jumătate, iar locul I obținut la Buftea este primul lui rezultat important. Își dorește să repete această evoluție și la concursurile care vor veni în următoarele luni cu toate că, pentru aceasta, este nevoie de un număr tot mai mare de antrenamente!» ne spune Nicoleta Nădrag, mama lui Nicolas. «Cupa Riposta», Campionatul Național și un alt turneu important la Râșnov sunt competițiile pentru care Nicolas se pregătește în această perioadă sub îndrumarea antrenorului Daniel Nădrag. Micul sabrer este elev al Liceului de Arte, acolo descoperindu-și o altă pasiune, pianul. Drumul în sport e abia la început, dar cu fiecare asalt câștigat, Nicolas Alberto Nădrag poate urma calea spre performanță deschisă de Teodosiu, Stănescu sau Dragomir.

20 Martie 2019, 13:05 (3042 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
George Dragomir, campion național! Răzvan Stănescu, finalist!
Iulian Teodosiu merge la Olimpiadă!
Bronz pentru George Dragomir
Cristian Gavrilă, locul 3 la Cupa «Touche»

Comentariile cititorilor:


maria:
(22 Martie 2019, 15:20)
Felicitari!!!
cetatean:
(21 Martie 2019, 08:09)
Bravo, copile !