Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Ziua Mondială a Apei» în «Dumbrava Minunată»

«Ziua Mondială a Apei» în «Dumbrava Minunată»

Vineri, 22 martie 2019, Grădinița «Dumbrava Minunată» din Slobozia a sărbătorit «Ziua Mondială a Apei». Două clase de preșcolari au plantat în curtea grădiniției 50 de tei și stejari de-o șchioapă. Evenimentul a durat o jumătate de oră, dar efectul ar putea fi unul spectaculos. «Sperăm ca acești copii, la vârsta senectuții, să se bucure de umbra stejarilor pe care îi plantează azi!» explică natura demersului directorul Grădiniței, Nicoleta Turcea.

La «Dumbrava Minunată» Orașul de-afară e murdar și oamenii au chipurile alungite de griji. Înăuntru e curat și primăvară, iar copiii râd și se bucură... E vineri și «Dumbrava Minunată» serbează. Peste tot sunt planșe uriașe pe care prichindei de-o șchioapă le colo­rează de zor. Edy are 3 ani și știe. «Azi e „Ziua Mondială a Apei“... Mi-a spus doamna! Apa e bună...». Lângă Edy stă Andrei. De obicei îl necăjește pe Edy, dar acum e cuminte, că sunt musafiri de față. Vrea și el să spună. «Și eu știu! Ăăăă... Apa e bună! Și doamna e bună...». Într-o clipă, copiii uită de musafiri. Se întorc la de­senat, la colorat coroanele pe care le-au făcut singuri. Griji de copii de grădiniță... Și educatoarele au grijile lor. La 11,00 trebuie să meargă la plantat stejari și tei, în curtea grădiniței. Iar acum e 10,00. Cum îi conving, când îi mai îmbracă? Și dacă întârzie?

Eco-grodinița anului Nicoleta Turcea e directorul Grădiniței. Și în urmă cu 3 ani a declanșat eco-nebunia... «Sunt niște proiecte de ecologie pe care noi le organizăm în fiecare an! „Eco-școala“, „Patrula de ecologie“... Iar azi, „Ziua Mondială a Apei“. Iarna desfășurăm activitățile în cabinetul ecologic, dar acum e primăvară și, ca orice bun gospodar, ieșim afară. Vinerea trecută a debutat luna pădurii și trebuie să o marcăm și noi cum se cuvine...». Ca să marcheze «Luna Pădurii», «Dumbrava Minunată» a solicitat sprijinul Ocolului Silvic Slobozia. Și a primit 50 de pomi, tei și stejari. Educatorii au decis să-i planteze în curtea «Dumbravei», ca să-i transforme numele în renume. «Sperăm ca acești copii, la vârsta senectuții, să se bucure de umbra stejarilor pe care îi plantează azi!» explică natura demersului directorul Grădiniței, Nicoleta Turcea.

Teiul Evei La 11 trecute, curtea Grădiniței e plină ochi de prichindei. Unii au pomii, alții au lopățele, găletușe, stropitoare pline ochi cu apă... Eva e prima! Se uită la pom, se uită la doamna, iar se uită la pom... Într-un târziu, își face curaj și îl înfige cu nădejde în groapă. În urma ei, se reped lopățelele și din nuiaua de tei nu mai rămâne decât un vârf. Maria e responsabilă cu apa, are șoșonii plini... Câtă mai rămâne, ajunge la teiul Evei. Numărăm 10, apoi 15... Apoi ne plictisim. Și copiii dau semne de oboseală... Doi dintre ei dezertează la balansoar. Sunt momiți înapoi cu promisiunea unei poze de grup... Unul cedează, celălalt se încăpățânează. E primăvară, e soare, copiii sunt peste tot. Devenită expertă, Eva supervizează eforturile celorlalți. Unde pomii sunt prea înalți, încearcă să-i împingă cu forța în groapă. E oprită la timp...

Grădiniță-model
«Ziua Mondială a Apei» este doar unul dintre pretexte. «Dumbrava Minunată» are ambiții educaționale mai mari. Următorul proiect, ni se explică, va fi dedicat cititului. «E o îndeletnicire pe cale de dispariție... Vrem să-i învățăm pe copii, la nivelul lor de înțelegere, care este importanța cititului! Sperăm ca, în felul acesta, puțin câte puțin, să predăm acestor copii un set de atitudini și comportamente corecte și armonioase. În fond, asta e menirea noastră de educatori!» mai spune Nicoleta Turcea.

30 Martie 2019, 10:35 (4046 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Eco-Școala la Grădinița «Dumbrava Minunată»
«Steagul Verde» și «Placheta Aniversară» în Ialomița
Acțiune caritabilă la Grădinița «Dumbrava Minunată»

Comentariile cititorilor:


Gela Anghel :
(2 Aprilie 2019, 20:25)
Felicitări pentru copiii harnici! Bravo prichindeilor, un exemplu de urmat! Apa e viața plantelor, anmalutelor și a noastră a tuturor! Planeta Albastra e pe mâini bune!
Musculosu:
(2 Aprilie 2019, 10:22)
Educatoarea Adriana are un aplaudac semianalfabet. Spune-mi cine te laudă ca să-ți zic dacă e adevărat....
Burtosu:
(1 Aprilie 2019, 23:14)
Stiu o educatoare din poza pe Adriana o educatoate excelenta si rabdatoare.felicitari directoarei dar si educatoarelor si suplinitorilor.
Iulia:
(30 Martie 2019, 15:01)
Sa plangem sau radeam? Cu ce apa se gateste in aceasta gradinita pentru copii? Cat de sanatoasa e apa pe care o consuma?
Valeriu:
(30 Martie 2019, 14:09)
Sfidare, nu educare! N-au înțeles bieții copii că la ei in casă apa se cumpără la bidon? Ce flori, ce pomi, ce fanfaronadă de educatoare tâmpite! În Slobozia, să faci ziua APEI POCILOR! Mi-e milă de micuții chinuiți azi, acolo! Educatoarele și-au primit adeverințele pentru dosare?
@giulianno:
(30 Martie 2019, 12:48)
Este sanatos si firesc sa invatam copiii sa respecte si sa protejeze mediul inconjurator, natura, spre beneficiul tuturor. Tocmai pt a nu repeta iresponsabilitatea de care dau dovada edilii psd de ieri si de azi.
giulianno:
(30 Martie 2019, 10:52)
Ziua apei intr-un oras cu probleme de genul acesta ! Ironie sau prostie?