Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrație PSD pe moșia primarului Negraru

Mai e mult până departe!

Administrație PSD pe moșia primarului Negraru

bonus: Legea lui Florinel

Cele 66 de administrații din Ialomița conduc destinele locuitorilor județului pe baza ședințelor de consiliu local. Ședințele au loc, de obicei, lunar, și reprezintă un barometru fidel al activității admi­nistrative. Cu puțin peste un an înainte de momentul alegerilor locale din 2020, ziarul nostru își propune să mediatizeze aceste ședințe și să ofere cititorilor o imagine mai nuanțată a realității rurale. Prima comună aleasă în cadrul acestui experiment jurnalistic este Platonești, condusă de 3 mandate de primarul Florinel Negraru, «înregimentat» inițial la PDL, aflat acum pe «ștatul de plată» al PSD...

Istoria unei ședințe de Consiliu Local la țară Platonești e o comună aruncată dincolo de Țăndărei, în drum spre Fetești. Miercuri, 27 martie 2019, la Platonești a fost ședință de Consiliu Local. Consiliul Local are 11 consilieri, 6-PSD și 5-PNL. Și dac-ar fi invers, tot n-ar conta, că primarul Florinel Negraru face parte din garnitura de primari transferați la PSD ca să aibă și comuna lui parte... Comuna n-a avut parte, că primari transferați «doi la legătură» au fost mulți. Dar a avut el și partea comunei. Liniște e și în Consiliul Local, că a avut grijă să fie bine pentru toți... La 11 trecute fix, primul proiect era deja votat, că la țară oamenii n-au timp să piardă timpul. E un proiect de hotărâre care actualizează devizul la obiectivul de investiții «Înființare gospodărie de apă și rețea de distribuție sat Lăcusteni, comuna Platonești». La fel se întâmplă și la al doilea proiect, care actua­lizează devizul pentru «Sistemul centrali­zat de canalizare a apelor uzate». Comuna nu are nici apă, nici canalizare, dar se lucrează la ele... De 10 ani! Și tot de 10 ani primarul Florinel Negraru promite că oamenii vor avea... Proiectele de hotărâre sunt 4 toate. Al treilea mărește organigrama Primăriei, unde mănâncă pâine 18 oameni și stabilește necesitatea înființării unei Poliții Locale cu doi oameni, un șef și un paznic. Iar al patrulea e despre un teren care ar trebui pus în posesie, nici nu mai contează... Consilierii dau din cap înțelept și aprobă în unanimitate. În 15 de minute ședința e gata!

Primarul Florinel și biroul lui După ședință, primarul ne pri­mește în biroul lui. N-am mai fost din 2015, peisajul s-a mai schimbat... Biroul e acum mai mic și mai intim. În spatele primarului tro­nează un tablou cu globul pământesc. În stânga lui, aproape discret, încă unul cu primarul pozând la masă, în culori pastelate. Pare făcut de meșterul ăla de la Ograda care pictează după fotografii, dar nu băgăm mâna în foc... Primarul e suplu și bine dispus. A slăbit mult și e apăsat de grijile comunității. Îl întrebăm de vorbă. Comuna nu are canalizare și stație de epurare, nu poate închide groapa de gunoi de lângă cimitirul din Lăcusteni, nu-și mai permite iluminatul public la be­curile alea de miliarde cum­părate pentru strada principală, drumurile sunt desfundate din cauza lucră­rilor la sistemul de canalizare... Florinel Negraru știe. Pe toate le știe! «Pro­iec­tul cu apa l-am început undeva în 2009... Nu am avut finanțare la el. S-a făcut cam 5% din el... Acum s-a reluat, că am primit finanțare prin PNDL 2... Lucrează Constrif, au câștigat licitația și ar trebui să fie gata până în septembrie! Apă, 31 de kilometri, și canalizare... Canalizarea e făcută 90%, iar apa eu zic că o să fie și ea gata! Două stații, cu pompe, cu tot ce ne trebuie... Am făcut o socoteală, pe om îl costă cam 100 de lei...». Când nu vorbește despre investiții, Florinel Negraru vor­bește despre bugetul pe care îl așteaptă. Bugetul pentru Platonești e de 1,5 milioane de lei și ceva mă­runțiș. În sinea lui, primarul regretă că a trecut acum două man­date la PSD. Dar e tardiv, acum nu mai are încotro. Vremurile sunt tulburi...

La groapa de gunoi de la cimitir În Platonești și Lăcusteni, sat care aparține de comună, sunt cam 680 de case. Toate la fel, toate sărace și mai toate pe străzi pline de gloduri... Dar oamenii s-au învățat, că așa e la țară. Rabdă și tac! De-acum sunt bătrâni și nu mai pot lupta nici să vrea. «Pri­marul are oamenii lui... Peste tot! Și se trag unii pe alții. Nu vă spun cum mă cheamă, că intru în gura lui și nu mai scap. Aici la noi e greu cu ăștia...» ne spune un sătean, lângă gardul cimitirului. Cimitirul e aruncat în câmp, între Platonești și Lăcusteni. Iar lângă gardul cimiti­rului aruncă toți, de la mortăciuni la gunoiul din grajduri și cotețe. Morții nu se supără, că nu mai știu. Dar viii, da! Oană Ioana are 70 de ani și e necăjită din cauza asta. «I-am rugat să taie plopii ăia din jurul cimitirului... Mor și ei nu-i mai taie! Nu știu ce fac toată ziua, vai de păcatele mele!». Oană Ioana este și ea unul dintre viitorii beneficiari ai rețelei de apă și cana­li­zare din Platonești. Dar canalizare nu vrea, că nu mai are nici bani, nici viață destulă... Iar apă și-a făcut singură, că doar nu era să stea în grija primarului: «M-au ajutat copiii și am făcut fântână în curte. M-a costat 40 de milioane și am apa mea, nu mai aștept la mila lor...».

Legea lui Florinel
Abuzurile primarului Florinel Negraru sunt de notorietate. Iar de-a lungul anilor, ziarul nostru a reușit să consemneze câteva dintre ele. De la concesionarea ilegală a unor terenuri, la dezmembrări de autoturisme mai mult sau mai puțin furate și de la reglări de conturi în plină stradă până la mită electorală recunoscută public, primarul Florinel Negraru a făcut de toate... Însă, în acest context, unul dintre acestea chiar merită rememorat!
Ilegalitate și abuz de putere În urmă cu aproape 8 ani, încă înainte de alegerile locale din 2012, primarul Florinel Negraru a decis să furnizeze gratis apă locuitorilor din comuna pe care o administrează. Decizia lui nu a fost una dezinteresată, evident. Pe de o parte, decizia de a furniza apă gratis locuitorilor din Platonești reprezenta o formă de mită electorală, iar pe de altă parte ascundea incompetența administrativă a unui primar care nu a reușit în 8 ani de mandat să lega­lizeze furnizarea apei potabile în localitate. Indiferent de unde alegi să privești această ilegalitate, primarul a recunoscut-o senin, în anul 2016, înainte de alegerile locale... Dar la timpul trecut: «Rețeaua de apă e de prin ’68... Prin 2010 am reușit să accesăm niște fonduri să se reabiliteze. A câștigat Constrif, începuse să sape... Apoi, după ce a făcut 30% din rețea, am aflat că nu se mai plătește. Și lucrările s-au oprit! N-am mai reușit să facem nimic. Dar, 2-3 ore pe zi, băgam o pompă de-aia veche să aibă lumea apă la animale... Iar curentul electric până la urmă nu l-am furat, că îl plăteam la Electrica! Ce am făcut, în fond?! Am legat o pompă la rețeaua de iluminat! Și mergea o oră-două pe zi... Dar asta a fost demult, acum nu mai merge. Are lumea puțuri!». Surprinzător, a doua zi după ce această declarație a fost preluată oficial, Florinel Negraru a decis să se protejeze de el însuși și rigorile legii, ștergându-și urmele. Prin urmare, a întrerupt cu de la sine putere furnizarea apei la nivelul localității și s-a decis să nege faptul că a furnizat apă fără să o factureze timp de 4 ani! (n. red.: Curtea de Conturi, între timp, s-a făcut că nu vede...).
Respectarea legii nu aduce beneficii electorale Ceea ce îl acuză însă indubitabil pe primarul Florinel Negraru și demonstrează că acesta tratează comuna Platonești ca pe propria lui moșie este Legea serviciului de alimentare cu apă și de canalizare nr. 241/2006. Potrivit acesteia, pentru a furniza apă legal ar fi fost de ajuns ca Florinel Negraru să solicite înființarea serviciului de apă la nivelul localității printr-un proiect de hotărâre aprobat de Consiliul Local. În acest caz însă, el ar fi fost obligat să emită facturi de plată către populație. Această formă de mită electorală nu este unică în județ, de-a lungul anilor mulți primari ialomițeni reușind să-și transforme electoratul într-o masă de manevră ușor de mani­pulat. Este însă prima oară când toți locuitorii comunei devin complicii primarului... Și tot prima oară când un primar recunoaște public acest aspect! Acum, în anul 2019, la 3 ani și mai bine de la acest scandal public, primarul Florinel Negraru continuă să vorbească despre înființarea serviciului public de apă și despre stația de epurare a localității fără de care nu se poate furniza legal apă la nivelul comunei. Comentariile sunt de prisos...

9 Aprilie 2019, 10:55 (5655 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
227 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(679 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(3274 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(436 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(239 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(365 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(487 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(488 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(416 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(545 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(495 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1378 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(969 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1157 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(618 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1123 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(583 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1228 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1167 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1600 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(1103 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1315 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2476 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1399 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1450 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3809 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4412 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(2105 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11537 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...