Recrutare candidați pentru Școlile de Subofițeri Jandarmi, sesiunea ianuarie 2019
Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de Bacalaureat, pentru sesiunea din luna ianuarie la instituțiile militare de învățământ din cadrul Ministerului
...[citește_toată_știrea]
14 Septembrie 2018, 16:15
(5941 vizualizări -
0 comentarii)
Servicii Publice Slobozia SRL
vă face cunoscut faptul că
în perioada 29-30.09.2018
se vor desfășura «Zilele Recoltei»
în Piața Agroalimentară Slobozia
14 Septembrie 2018, 13:20
25 de microferme înființate în județul Ialomița
Direcția Județeană pentru Agricultură Ialomița a dat publicității o situație a proiectelor cu finanțare europeană, pe care reprezentanții instituției le-au coordonat în vederea obținerii fondurilor distribuite
...[citește_toată_știrea]
14 Septembrie 2018, 11:20
(3509 vizualizări -
0 comentarii)
Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni
Polițiștii din Ialomița au depistat trei persoane care erau urmărite, la nivel internațional, de autoritățile germane, pentru comiterea de infracțiuni contra proprietății. Astfel, miercuri, 12 septembrie
...[citește_toată_știrea]
13 Septembrie 2018, 11:10
(3864 vizualizări -
0 comentarii)
Cupa «Corona» la scrimă
La finele săptămânii precedente, la Poiana Brașov s-a desfășurat a III-a ediție a Cupei «Corona» la scrimă. Cea mai bună performanță a sportivilor CSS Slobozia prezenți la competiție a fost obținută de
...[citește_toată_știrea]
11 Septembrie 2018, 19:20
(3159 vizualizări -
0 comentarii)
Atenție! Se opresc gazele la Țăndărei și Urziceni
Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, societatea
...[citește_toată_știrea]
11 Septembrie 2018, 19:05
(4588 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!
Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment prin care, de 170 de ani, se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor
...[citește_toată_știrea]
11 Septembrie 2018, 11:35
(4635 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița angajează din sursă externă
S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița
...[citește_toată_știrea]
11 Septembrie 2018, 10:25
(5472 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Fonduri pentru despăgubirea crescătorilor de animale afectați de Pesta Porcină Africană
Începând de luni, 10 septembrie 2018, la nivelul județului Ialomița începe distribuția fondurilor pentru despăgubirea crescătorilor de animale din localitățile unde s-a dispus uciderea porcilor cu scopul
...[citește_toată_știrea]
7 Septembrie 2018, 21:05
(5776 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Se întrerupe curentul electric
E-Distribuție Dobrogea anunță faptul că, în perioada 10-14 septembrie 2018, pe raza județului Ialomița, în localitățile Slobozia, Urziceni, Amara, Movilița și Dridu se va opri furnizarea energiei electrice
...[citește_toată_știrea]
7 Septembrie 2018, 19:25
(6249 vizualizări -
0 comentarii)
Sprijin pentru copiii din Urziceni
Reprezentanții Protopopiatului Urziceni au oferit unui număr de 70 de copii din comunitate rechizite, pentru ca aceștia să poată începe școala în cele mai bune condiții. Inițiativa se înscrie în cadrul
...[citește_toată_știrea]
7 Septembrie 2018, 19:10
(4921 vizualizări -
0 comentarii)
Protopopiatul Slobozia: Pachete cu rechizite și cărți pentru 28 elevi
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și prin grija Părintelui Protopop Ionuț Butu, Protopopiatul Slobozia a organizat, în perioada 30
august-5 septembrie
...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2018, 13:55
(4804 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite
Marți, 4 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două evenimente rutiere, soldate cu rănirea a trei persoane. Primul accident s-a produs în jurul orelor 18,00, pe DJ203B, în afara comunei
...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2018, 11:20
(3728 vizualizări -
0 comentarii)
ITM Ialomița avertizează asupra muncii în străinătate
Inspecția Muncii, în conformitate cu atribuțiile stabilite prin legea de înființare și organizare, verifică respectarea prevederilor legale referitoare la protecția cetățenilor români care lucrează în străinătate
...[citește_toată_știrea]
6 Septembrie 2018, 11:05
(5327 vizualizări -
1 comentariu)
Bărbulești: A intrat într-un magazin cu un cuțit
Angajatele unui magazin din localitatea Bărbulești au trecut prin clipe de panică după ce un tânăr, de 21 de ai, a intrat în incinta societății având asupra sa un cuțit. Femeile au sunat la 112 și au chemat
...[citește_toată_știrea]
4 Septembrie 2018, 19:05
(4112 vizualizări -
0 comentarii)
Cosâmbești: Bătrână accidentată din cauza neatenției
O bătrână de 69 de ani, din Cosâmbești, a fost victima unui accident de circulație. Acesta a traversat strada printr-un loc nepermis și fără să se asigure. Ea a fost lovită de mașina condusă de o femeie
...[citește_toată_știrea]
4 Septembrie 2018, 18:40
(3447 vizualizări -
0 comentarii)
Preoții din Ialomița au donat sânge la Slobozia
Preoții se află sub coordonarea Protopiatului Urziceni au desfășurat o acțiune în cadrul campaniei inițiată de Patriarhia Română «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, duhovnicii au mers la Centrul
...[citește_toată_știrea]
4 Septembrie 2018, 18:15
(3468 vizualizări -
4 comentarii)
Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice
Patru bărbați, cu vârste cuprinse între 37 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducând sub influența băuturilor alcoolice. Mai mult, unul dintre șoferii prinși
...[citește_toată_știrea]
4 Septembrie 2018, 17:40
(2639 vizualizări -
0 comentarii)
Amenzi de peste 100 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni
Polițiștii din Ialomița au efectuat o serie de activități de prevenire pe raza județului. În urma acțiunilor, au fost aplicate peste 400 de sancțiuni contavenționale, valoarea amenzilor depășind 100 mii
...[citește_toată_știrea]
4 Septembrie 2018, 17:20
(3486 vizualizări -
0 comentarii)
Concert în aer liber la Slobozia
Muzica de altă dată prinde viață la Slobozia. Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia organizează joi, 30 august 2018, a doua ediție a spectacolului «Serenadă de toamnă». Evenimentul se desfășoară
...[citește_toată_știrea]
30 August 2018, 20:25
(3963 vizualizări -
0 comentarii)
Abateri sancționate de inspectorii ITM Ialomița
Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat în perioada verii mai multe controale pentru a observa modul în care angajatorii respectă legislația în ceea ce privește Legea zilierilor
...[citește_toată_știrea]
30 August 2018, 18:35
(4676 vizualizări -
0 comentarii)
DSVSA Ialomița: Măsuri de prevenire împotriva pestei micilor rumegătoare
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cetățenii cu privire la riscul apariției cazurilor de pestă la rumegătoarele mici, oi și capre. Decizia a fost luată după
...[citește_toată_știrea]
30 August 2018, 18:20
(4542 vizualizări -
0 comentarii)
Andrășești: Copil de 10 ani, mort într-un accident rutier
Tragedie pe DN2A, între Andrășeși și Orboiești. Cinci persoane au fost rănite, iar un băiat de 10 ani a murit, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. La fața locului au intervenit
...[citește_toată_știrea]
27 August 2018, 02:16
(10036 vizualizări -
1 comentariu)
Fierbinți Târg: Incendiu de proporții la o fabrică de mase plastice
Pompierii din Urziceni intervin de mai bine de 6 ore pentru a stinge un incendiu izbucnit în incinta unei fabrici de reciclare și prelucrare a maselor plastice, de pe raza orașului Fierbinți Târg. La fața
...[citește_toată_știrea]
24 August 2018, 10:09
(10136 vizualizări -
0 comentarii)
AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională
Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, organizând până la sfârșitul anului 2018 cursuri de formare profesională
...[citește_toată_știrea]
23 August 2018, 20:10
(7128 vizualizări -
1 comentariu)
anunț
Se caută îngrijitoare
pentru o bătrână din Slobozia.
Se poate deplasa, este lucidă,
dar are nevoie de cineva
care să o îngrijească și să o ajute.
Se preferă o femeie,
cazarea fiind asigurată.
Remunerația este negociabilă.
Mai multe relații
la telefon 0720/070.861
21 August 2018, 19:10
Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Preasfințitul Vincențiu va sfinți Antimise pentru întreaga Eparhie
Joi, 23 august 2018, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Odovania Praznicului Adormirii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Vincențiu va oficia la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din
...[citește_toată_știrea]
21 August 2018, 11:20
(7455 vizualizări -
0 comentarii)
Peste 1000 de sancțiuni aplicate de polițiștii ialomițeni!
Polițiștii au intervenit, în perioada 14-19 august a.c., la peste 300 de evenimente, iar pentru neregulile constatate au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale și au reținut 65 de permise de conducere
...[citește_toată_știrea]
20 August 2018, 19:15
(4161 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița: 118 misiuni îndeplinite de pompieri
Pompierii ialomițeni au executat 118 de misiuni de protecție a populației în minivacanța ce tocmai s-a încheiat. Astfel, începând cu data de 15 august a.c., salvatorii ialomițeni au fost solicitați să intervină
...[citește_toată_știrea]
20 August 2018, 16:50
(4945 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Amenzi de peste 188000 de lei, 39 de permise reținute
La acest sfârșit de săptămână, 10-12 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 130 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au constatat 50 de infracțiuni și au aplicat 620 de sancțiuni
...[citește_toată_știrea]
13 August 2018, 17:50
(5359 vizualizări -
0 comentarii)
Comentariile cititorilor:
(4 Iunie 2019, 17:03)
Bravo așa trebui sa arate o echipa de fotbal
(30 Mai 2019, 00:23)
Sa vedem acum ce vor face cu banii!au primit 17 miliarde de la consiliul judetean pentru 6 luni ,mai mult decat anul trecut cu 2 miliarde ! Republicanii i-au desfiintat, copiii noștrii se duc si joaca pe la țară! Grupa "minune " a lui Ionescu este susținută financiar de parintii copiilor, de ce nu si domnul antrenor ! Hai sa te vedem domnule Lemnaru cum gestionezi banii, ca ai lucrat atatia ani in bancă! Vrem republicani , vrem si echipa sa promoveze , ca ai bani acum ! Nu mai exista scuza ca nu sunt bani!
(29 Mai 2019, 18:32)
oli ce multe stii tu pentru un om simplu care trage un semnal de alarma,de unde stii cine se impune si cine nu la echipa?se doresc jucatori de liga 1 pe 15 de mil,au valoare de 15 mil atat problema e ca nici pe aia nu ii primesc la timp si cand ai familie numai alergi la 30 de grade cand te suna nevasta ca nu are bani de paine si gaze... dorim performanta,performata se face numai pe bani altfel se numeste iluzie...e diferenta mare intre ati dori si a se putea...
(29 Mai 2019, 15:57)
De fiecare dată se plâng de bani,si poate chiar sunt probleme cu banii. Dar atunci vine intrebarea logică când nu mai primești bani :De ce nu pleacă de la echipă dacă se plâng ca sunt pe burta goală? De ce nu ii transferă nicio echipă pe antrenor sau pe jucătorii bătrâni ? De ce nu își caută alte echipe ? Iar,acum vine si raspunsul naucitor:Păi nu o sa ii ia nimeni pe jucătorii bătrâni sau pe antrenorul actual,FIINDCĂ NU AU VALOARE.Si punct. Antrenorul actual in afară de Unirea Slobozia, nu a mai antrenat undeva si nici nu vad vreo echipă sa il vrea.El ca om este băiat bun,dar nu are stofă de antrenor,nu se poate impune in fața jucătorilor. Apoi,ce alta echipa ar mai cumpăra un jucător precum Soare(care a jucat maxim 2 meciuri in retur si are o varsta),cine ar lua un asemenea jucător sa ii ofere salariu.Nimeni nu da bani doar pentru caci cândva ai jucat la liga 2,pe toți ii intereseaza prezentul. CONCLUZIA:Mulți din cei de acum de la Unirea stau aici fiindcă in altă parte nu ii primește nimeni.Deci ce fac unii acum la club este oportunism, nu eroism.Stau la Unirea fiindcă poate mai pică cate ceva....altfel ar fi fără ocupație ! Jucătorii buni precum Ghinea imediat la echipă mai stabilă financiar !!
(29 Mai 2019, 14:26)
Draga oli eu zic sa stai si tu o sapt in locul acestor oamenii si arunci sa vb.De vb toti vb dar sa faci performanta pe stomacul gol,eu zic ca este cam greu..La ce prb sunt cu banii este un loc super..Asa ca ciocu mic!
(28 Mai 2019, 22:52)
Unirea rămâne echipa fanion a județului, dar faceți ceva cu echipa asta,deja oamenii s-au plictisit de promisiunile voastre, iar publicul de la stadion scade de la an la an(doar meciul cu Rapid a mai adus multă lume la meci).Multi deja încep sa mai arunce câte un ochi la Abatorul ! Poate schimbați antrenorul,poate schimbați jucătorii bătrâni, dar schimbați ceva la Unirea.Sezonul aceasta ati obținut abia locul 4,obiectivul era locurile 1-3,deci conducerea sa vină cu schimbări la echipa asta. In privat când nu îți îndeplinești obiectivul, ori esti schimbat din funcție, ori esti amendat.Insă Ilie Lemnaru,antrenorul si căpitanul de echipă,continuă bine mersi in funcție si își bat joc de speranțele si pasiunea suporterilor pentru Unirea...de putinii suporteri care mai vin constant la meci,ca mulți deja s-au plictisit de discursurile voastre mincinoase de la începutul fiecărui sezon dar si scuzele pe care le găsiți la finalul fiecărui sezon ...o sa rămâneți doar voi si prietenii voștri la meciuri dacă se continuă cu actuala conducere(președinte,antrenor, căpitanul Soare -care de fapt a stat aproape tot returul pe bancă). Nu spun cu răutate ce spun, spun doar ce văd si încerc sa trag un semnal de alarmă pentru viitorul echipei Unirea Slobozia. Încercați sa fiți realiști !!