Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Mariana Iancu vrea primar la Perieți

Gâlceavă în cadrul alianței PSD-ALDE în Ialomița

Mariana Iancu vrea primar la Perieți

Asediată de efectele propriilor decizii, Mariana Iancu va părăsi fotoliul de director al Spitalului Slobozia. Surse administrative susțin că președintele Victor Moraru va adopta această decizie imediat după alegerile europarlamentare, ca urmare a unei petiții ajunse la Ministerul Sănătății. Pentru a cosmetiza acest nou eșec răsunător al administrației județene, Victor Moraru i-a propus Marianei Iancu sa candideze la funcția de primar al comunei... Perieți.

O catastrofă de manager Apreciată public de către președintele Victor Moraru drept «cel mai bun ma­nager pe care l-a avut Spitalul Slobozia», Mariana Iancu a reușit, în 2 ani de zile, să creeze o criză fără precedent la nivelul acestei instituții. În aprilie 2019, după zeci de scandaluri publice, salariații Spitalului au înaintat o petiție ministrului Sănătății, Sorina Pintea, în care susțin că situația creată a devenit insuportabilă. Petiția a fost retransmisă către Consiliul Județean Ialomița «pentru rezolvare» la o zi după ce ministrul Sorina Pintea vizita «inopinat» Spitalul de mână cu președintele Victor Moraru... Acuzațiile au fost publicate in extenso în paginile ziarului nostru, iar Mariana Iancu a refuzat să le comenteze. Printre altele, salariații o acuză de comportament abuziv («băi, doctore n-auzi în ... mea că la tine strig!», «ia uite ale dracu’ c.rve cum umblă cu fuste până la c.r») și cheltuirea nejustificată a bugetului instituției.

Victor Moraru are soluții Presiunea publică creată de către de­rapajele manageriale ale Marianei Iancu l-ar fi determinat pe acesta să adopte decizia demiterii Marianei Iancu. Formalitățile au fost însă amânate pentru luna iunie din cauza campaniei electorale pentru alegerile europarlamentare din 26 mai... Potrivit unor surse administrative interne, demiterea Marianei Iancu va fi mascată de nominalizarea acesteia la fotoliul de primar al comunei Perieți din partea ALDE Ialomița. Deși prematură în condițiile în care până la alegerile locale mai e un an întreg, aceasta rămâne singura soluție onorabilă de ieșire din scenă a managerului Mariana Iancu. Zvonul privind acest transfer a ajuns până la primarul comunei Perieți, Adrian Merlea, însă acesta a refuzat să comenteze acest scenariu. Preocupat exclusiv de asigurarea celor 15% din voturile electoratului la europarlamentare, președintele ALDE Ialomița, Ionel Gae, susține că nu a fost informat... «Eu și domnul președinte suntem parteneri în cadrul Alianței! Dar până acum nu am fost informat... Tot ce pot să vă asigur e că primarul Adrian Merlea este candidatul ALDE la Perieți și în 2020!» ne-a declarat Gae.

Prietenii «primarului» Mariana Iancu Nominalizarea Marianei Iancu drept candidat pentru Primăria Perieți în 2020 nu este tocmai o noutate. Potrivit propriilor declarații, în 2016, pe vremea când nici nu visa că va prelua frâiele Spi­talulului Județean Slobozia, Mariana Iancu și-a manifestat public intenția de a candida. De asemenea, este de notorietate faptul că ea a încercat să blocheze la momentul respectiv candidatura actualului primar, Adrian Merlea, implicându-se activ în lupta politică de la nivelul comunei. Acum drumul către funcția de primar al comunei este netezit de către actualul prefect Gigi Petre. La cererea președintelui Moraru, susțin aceleași surse admi­nistrative, prefectul județului Ialomița ar fi cerut verificarea legalității hotărârilor aprobate în Consiliul Local Perieți, într-o nouă încercare de a inti­mida o (re)candidatură a primarului Adrian Merlea. Vom reveni cu amănunte noi după alegerile din 26 mai 2019.

28 Mai 2019, 08:05 (6301 vizualizări - 25 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Pacient:
(28 Mai 2019, 21:46)
Aloooo !Slobozia,imi cer scuze dar eu nu v am jicnit si dupa vocabularu dv nu cred ca ai m ai mult de 4 clase asa ca ma # pe studiile tale ca sigur nu ai nici virgula de pe studiile mele barbatule integru"si daca tot ti cu ia afla ca nu o apuca sapte iunie aici si nici sfarsitu luni pe autoputernicul si sustinatorul menegerei ,pe tine degeaba te-a montat sa o susti ca te-a ales prost ... Garantat pacientii ,insotitorii,medici,asistentele,si tot ce a virusat dna iancu o v-a duce m-ai bine. Este ce a m ai proasta perioada a spitalului de urgenta din ultimi 25 de ani din toate punctele de vedere
Dumnezeu:
(28 Mai 2019, 19:01)
Cei ce urmăresc pe altii in activitate, si tot scriu baliverne cand au ocazia la vreun articol, sunt cei care de fapt nu muncesc, ca doar au alte preocupări. Umbla pe unde apuca la fumat si la barfa si vad paiul din ochiul altuia. Ar trebui sa aibe preocupări mai altruiste, dedicație si compasiune
@Asistenta:
(28 Mai 2019, 18:48)
Dacă ești intr-adevar asistentă, deși nu cred, vai de capul tau de analfabetă! As tipa si eu cand as citi cum scrii sau cum vorbesti. Cred ca ai ramas cu sechele de la scoala unde probabil te bătea învățătoarea ca sa treci clasa, deși mai mult de 8 nu cred ca ai. Or tipa saracii, ca daca ti se repeta ceva si tot nu înțelegi ce sa mai faca?
Slobozia:
(28 Mai 2019, 17:14)
@pacient, ești o proastă! Tu crezi că are directoarea vreo vină că n-ai găsit tu dr neurolog, că ai stat la coadă, că ai stat lângă un wc? Dar proastă rău mai ești! Nu sunt pila ei și sunt un bărbat integru. Am fost in spital ca pacient, am studii ca lumea și nu suport proștii! Femeia asta a vrut să facă ordine în cct! Nu se poate, mai bine să și vadă de sănătate! După plecarea ei, vor muri și mai mulți pacienți și șpaga va reveni în forță...!!!! Du-te-n....alt spital!
Asistenta:
(28 Mai 2019, 15:52)
Dar despre doctorii care ne jignesc si injura, pe noi asistentii, nu spune nimeni nimic?
Trebuie sa stam drepti in fata lor, de parca ne da salariul de la ei.Ne facem ca nu vedem cand i-au plicurile de la pacienti, ca altfel zburam din spital.Favorizeaza pe anumite asistente cu care au si altfel de relatii  si care nu prea se omoara cu munca, si greul cade pe noi, celelalte.Managera i-a mai domolit putin, asa ca daca pleaca e si vai de noi nu numai de pacienti.
Pacient:
(28 Mai 2019, 14:31)
Slobozia sa dea dumnezeu sa plangi si tu pe holurile spitalului cum am plans si eu si sa stai cu parinti ore in sir pe hol langa wc intr un miros insuportabil si plin de tantari si sa auzi tipand,,nu avem dekt un medic neurolog ..aveti rabdare ca nu merge Ct,..astea nu m ai sunt probleme de asistenta sau infirmiera .Sa ti fie rusine ca jignesti oameni nevinovati si esti o escroaca a menegerei ..hoooooook
Slobozia:
(28 Mai 2019, 11:05)
Va fi mai rău pentru pacienți fără actuala directoare! A ținut în frâu bestrăbălarea, cât s-a putut. Nu poți singur să ții piept unei armate de incompetenți și imorali... Primar la Perieți? Este sub capacitatea dânsei. Se va mai odihni acolo după măcelul din spital! Sănătate!
Vasile:
(28 Mai 2019, 10:14)
Daca pleaca aceasta managera, vai de noi pacientii!O sa vedem din nou acelasi personal arogant si cu buzunarele larg deschise, cu un dispret total fata de pacient.
Asta e cand nu-ti pasa de pacienti si sunt numai interese politice.Fiecare partid isi pune omul lui, si suferim tot noi.Macar aceasta managera va ma taiase din aere, si nu va mai vedeam fetele arogante.Nu sunt de acord cu vocabularul ei, dar nici cu atitudinea voastra de mici dumnezei!
Morala este ca nici cu 100 de manageri nu puteti fi educati!
adi:
(28 Mai 2019, 10:05)
si merlea tot o catastrofa de manager este...sa stiti...
Tutui:
(28 Mai 2019, 08:38)
Moraru multi directori puscariabili din subordinea C.J. protejeaza ! Mare jigodie. Poate da dumnezeu sa se duca cat mai curand dupa Dragnea. Ii doresc se dea cu zmeul vreo 5 ani prin interiorul puscariei, impreuna cu Mazare !