Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Arheologul care a descoperit o altă lume

omul săptămânii

Arheologul care a descoperit o altă lume

Cătălina Cernea este cel mai tânăr muzeograf și arheolog al Muzeului Județean de Istorie Ialomița. La doar cei 35 ani ai săi, are multe povești de spus. Cu sclipire în ochi, aceasta vorbește doar despre viața de pe șantier, uneltele cu care lucrează și marea sa descoperire: mormântul unui copil. «Este macabru, dar așa se scrie istoria...» susține Cătălina Cernea.

Cum se scrie istoria Istoria este una dintre materiile ei preferate. Și asta s-a văzut din școala generală până în pre­zent. A ales să urmeze Faculta­tea de Istorie, iar primul contact cu adevăratul «curs de Istorie» s-a realizat în timpul facultății. «Eram la un seminar, iar un elev a prezentat niște rămășițe din­tr-un vas. Drept să vă spun, erau pur și simplu niște cioburi. Nu m-am putut controla și i-am zis: „Pot să le ating?”. Bineînțeles că toată lumea s-a uitat ciudat la mine atunci. Dar le-am atins! Mi s-a părut incredibil. Era o părticică din Istorie...» susține Cătălina Cernea, arheolog și muzeograf. Prima dată când a fost pe un șantier s-a întâmplat în primul an de facultate. Dis­ciplina, punctualitatea și munca sunt vitale. A vrut să renunțe de multe ori, s-a accidentat, a căzut în groapa pe care o săpa, a avut probleme cu spatele, apoi imobilizată la pat, dar Istoria o chema. «Așa cum doctorul are stetoscopul, așa avem și noi, arheologii, trusa noastră cu unelte. Truela, spatula, pensula, ruleta și busola. Sunt nelipsite din trusa mea. Uite! Asta mică este cea mai bună dintre toate. Poți să lucrezi fin cu ea...» afirmă arheologul. «Viața pe șantier presupune reguli stricte. La ora 6,30 dimineața ești la lucru. La ora 9 este prima masă. Dacă ai întârziat, nu mai mănânci micul dejun» adaugă arheologul.

Descoperirea lui Popinel Campania arheologică este una dintre cea mai importantă perioadă a anului pentru fiecare arheolog. Cătălina Cernea este de 15 ani în branșă și zilele pe șantier le așteaptă în fiecare vară. A luat parte la săpături ar­he­ologice desfășurate la Hârșova în județul Constanța, la Popina Bordușani și urmează să meargă la Orașul de Floci. «Intram în sit pentru săpături și în fiecare strat de pământ era Istorie. De exemplu, semințe. Dar experiența petrecută în Bordușani nu o voi uita niciodată. Acolo l-am găsit pe Popinel!» afirmă bucuroasă arheologul. Într-o zi săpa în situl arheologic de la Popina Bordușani, când a găsit un os. A săpat mai atent și a dat peste altele. L-a chemat pe un profesor care era cu ei pe șantier și și-au dat seama că au găsit un mormânt. «Era mormântul unui copil. Avea până în 10 ani și era de mai bine de 5000 ani acolo. Este macabru, dar așa se scrie istoria!» susține arheologul. Ar­heologii prezenți la săpături s-au adunat în jurul mormântului și, fiind în zona Popina Bordușani, cei mai tineri l-au denumit Popinel. În plus, în apropierea mormântului au găsit o casă. «Ne-am dat seama că în Cultura Gumelnița, oamenii apropiați care decedau erau înmormântați în apropierea casei. Unii au fost îngropați chiar în fundația casei. După această descoperire, aștept an de an, cu nerăbdare, participarea la noi campanii arheolo­gice. Poate mai găsesc și alte obiecte care au contribuit la scrierea Istoriei!» susține Cătălina Cernea.

30 Iunie 2019, 11:50 (9167 vizualizări - 20 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Bianca:
(7 Iulie 2019, 13:31)
Una e să dai în gropile din Slobozia ( nici nu e greu!), alta e să ți-o sapi singur! Din pasiune!
@Jegalia:
(7 Iulie 2019, 00:30)
Baiete, fii cu ochi-n patru: dupa cum postezi, esti unul din cei care, sigur, va da in gropi..
Jegalia:
(6 Iulie 2019, 11:59)
@@marioara. Sigur! Nici nu le citește! E ocupată prin gropile patriei.
@ Marioara:
(5 Iulie 2019, 21:28)
Esti in eroare, Marioara, Catalina nu raspunde la ineptiile pe care le debiteaza diversi chibiti aflati  in treaba p'acilea.
Marioara:
(5 Iulie 2019, 16:48)
Bravo, Cătălina! I-ai zis-o lui Marian! Sapă, fată! Sapă, sapă! Până când vei da de apă..
@Marian:
(5 Iulie 2019, 01:17)
La cate cunostinte ai despre arheologie, nicio sapatura prin mintea ta nu va reusi sa le gaseasca..
Marian:
(4 Iulie 2019, 23:41)
Întotdeauna am admirat arheologii femei. Când le cauți, sunt prin șanțuri....vara, cu pălării. Iarna, salarii pe de-a moaca!
@gigel:
(4 Iulie 2019, 22:23)
Da, gigel ai dreptate! Așa faci tu și dai sfaturi de om cu experiență in tâmpenii estivale.
@Stamatescu:
(4 Iulie 2019, 18:29)
Un sfat: nu mai umbla prin soare fara palariuta ca ajungi sa postezi tampenii.
Stamatescu:
(4 Iulie 2019, 18:05)
@gigel! Vedeți unde era Echidistantul? Gigel!! Știți cine este numit GIGEL, la șmecherie? Da, acela. Noroc că nu ne-au murit toți pălmașii, care știu unde să pună corect virgulele! Gigele, nu ești prost, dar nu cred că era cazul...să te vorba aia, pe tine! Arată-ți mișchii pentru apa potabilă!
Gigel:
(4 Iulie 2019, 14:52)
Mă uit câte comentarii răutăcioase. Oare de ce l-a ucis Cain pe Abel? Din invidie. Multe comentarii pornite din invidie. Fata aceasta, spre deosebire de mulți dintre noi, face ceea ce îi place, poate pentru un salariu mai mic decât ar fi obținut în altă parte. Are puterea să renunțe la alte lucruri pentru această pasiune, pe când noi ceilalți nu avem puterea, avem un serviciu care poate nu ne place, și îl facem doar pentru bani. Iar atunci când lângă noi e cineva care face lucrurile cum trebuie, din pasiune, ne simțim prost (pentru neputințele noastre), dar și suntem invidioși. De unde și aceste comentarii răutăcioase, și "lecțiile de viață” (că noi suntem experți, iar ceilalți sunt proști). Nu-i așa?
Donald:
(1 Iulie 2019, 22:33)
Așa arheoloagă care răspunde la toate părerile la acest articol, are timp de săpături! Succes, fostă tânără!
Gioconda:
(1 Iulie 2019, 22:29)
Ecaterina Teodoriu era alintată Cătălina! Și ea avea vocație de luptător: cu viii, nu cu morții!
@@@@....:
(1 Iulie 2019, 22:26)
Prostia unuia poate cauza durerea altuia! Atenție, nu dați în gropi....din prea mare pasiune!
@Corneliu:
(1 Iulie 2019, 21:05)
Cand pasiunea pt munca devine obsesiva, ea devine viciu si poate fi fatala. Mii de japonezi mor anual la locul de munca(stand peste program de buna voie). Ei au si un nume pt aceasta afectiune: "karoshi". Corneliu, esti amuzant, ai descoperit ca prostia nu te doare. Fii totusi atent, chiar daca pe moment nu simti durere, iti poate aduce multe neplaceri..

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 20 Iul 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Cercetat penal pentru «trafic de droguri de risc și mare risc» 

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2026, 16:40
(201 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în zona Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Fabricii din Fetești,, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile în zona Fetești ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2026, 15:05
(405 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 5,61 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor efectuate în luna iunie 2026

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna iunie 2026, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2026, 11:25
(398 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe strada Artelor din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin miercuri, 15 iulie 2026, în intervalul orar 09,30-13:00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Artelor din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2026, 09:55
(312 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

14 Iulie 2026, 20:40


DSVSA Ialomița atenționează asupra suspendării mișcărilor de ovine/caprine începând cu data de 7 iulie 2026!

În perioada 01.04-30.06.2026, inspectorii DSVSA Ialomița au verificat 146 exploatații nonprofesionale, constatându-se, ca deficiențe, vânzarea/cumpărarea de animale fără documente sanitare ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2026, 14:20
(548 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 181,83 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în iunie 2026. S-a rambursat TVA în valoare de peste 6,67 milioane de lei!

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna iunie a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 181,83 milioane ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2026, 13:50
(313 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziții la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia

Expoziții la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia

Miercuri, 15 iulie2026, începând cu orele 16,00, la Galeriile de Artă «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, va fi vernisată expoziția « ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2026, 12:15
(409 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Serviciul Call Center

RAJA Constanța: Serviciul Call Center

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2026, 12:50
(1856 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Gospodăria de Apă Moldoveni, afectată de lucrări la rețeaua electrică!

Echipele operatorului de distribuție a energiei electrice execută vineri, 10 iulie 2026, lucrări ce vor afecta Gospodăria de Apă Moldoveni. Fără curent, sursa ce alimentează cu apă localitatea Moldoveni ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2026, 08:45
(605 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil decedat în urma unui accident feroviar

Joi, 9 iulie 2026, polițiștii au fost sesizați de un bărbat din Fetești cu privire la faptul că fiul său, în vârstă de 8 ani, a plecat de acasă. La scurt timp, mecanicul unui tren ce circula ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2026, 11:30
(1508 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

7 Iulie 2026, 20:45


Focuri de armă la Țăndărei, patru suspecți după gratii!

Patru bărbați din Țăndărei au fost reținuți la sfârșitul săptămânii precedente, după ce au intrat cu pistoale peste membrii unei familii din oraș și au deschis focul. Procurorii susțin că ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2026, 15:05
(1105 vizualizări - 0 comentarii)


Au început înscrierile pentru admiterea la Academia de Poliție

Au început înscrierile pentru admiterea la Academia de Poliție

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița anunță de­mararea campaniei de recrutare a candidaților pentru sesiunea de admitere 2026 la Academia de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» din ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2026, 11:20
(850 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 7 iulie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Nordului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-12,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2026, 09:55
(571 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Dridu!

Echipele RAJA intervin luni, 6 iulie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de la intersecția străzilor Principală și Măslinului, din ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2026, 09:40
(1084 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: Două femei au murit, iar doi minori sunt grav răniți în urma unui accident feroviar

Murgeanca: Două femei au murit, iar doi minori sunt grav răniți în urma unui accident feroviar

Un grav accident rutier s-a petrecut vineri, 3 iulie 2026, în zona trecerii de cale ferată Murgeanca. Un tren de călători a lovit o mașină în care se aflau două femei, în vârstă ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2026, 12:30
(1525 vizualizări - 0 comentarii)


Factura electronică de la RAJA Constanța

Factura electronică de la RAJA Constanța

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este la rându-i o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2026, 15:05
(1457 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «violență în familie»

Polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». Miercuri, 1 iulie a ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2026, 11:40
(1599 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin joi, 2 iulie 2026, în intervalul orar 10,00-17,00, pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de la intersecția ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2026, 11:05
(1136 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: Reținut pentru «lovire sau alte violențe»

Miercuri, 1 iulie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 21 de ani, din Armășești, sub aspectul săvârșirii infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2026, 11:00
(1475 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe strada Ialomiței din localitatea Gura Văii!

Echipele RAJA Constanța intervin joi, 2 iulie 2026, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de pe strada Ialomiței, din localitatea Gura Văii. Astfel, î ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2026, 10:55
(1021 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a vegetației pajiștilor permanente

Având în vedere apariția la nivel național a unor incendii de vegetație uscată, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) atrage încă o dată atenția fermierilor cu privire ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2026, 13:55
(1354 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 5,49 milioane de lei în mai 2026. 1,85 milioane de lei, sume stabilite suplimentar de plată la buget în urma controalelor!

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna mai 2026, conform selecției naționale, TVA în valoare de 5,49 milioane de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2026, 08:15
(1268 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,61%, rata șomajului la sfârșitul lunii mai 2026

La sfârșitul lunii mai 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4395 șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind de 5 ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2026, 16:40
(1142 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Gura Văii!

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Ialomiței din localitatea Gura Văii, echipele RAJA  Constanța sistează furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2026, 13:35
(988 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar de peste 2,9 milioane lei pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor (ameliorare rase), solicitat ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2026, 09:35
(415 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(2119 vizualizări - 0 comentarii)


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 21 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(5526 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(1531 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 casă Bucu în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 Nimeni Altu' în Casele PLUTITOARE de la Slobozia garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 casă Amara în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 Pililon în Slobozeanca Irina Stoica sfidează limitele la «L'Étape du Tour de France 2026» Plombați șoseaua în Tribunalul București a anulat decizia de concediere a Dorinei Milea din funcția de director al Servicii Publice Slobozia SRL MEME în Tribunalul București a anulat decizia de concediere a Dorinei Milea din funcția de director al Servicii Publice Slobozia SRL Aghata în Tribunalul București a anulat decizia de concediere a Dorinei Milea din funcția de director al Servicii Publice Slobozia SRL @poluare în Tribunalul București a anulat decizia de concediere a Dorinei Milea din funcția de director al Servicii Publice Slobozia SRL Piață. în Tribunalul București a anulat decizia de concediere a Dorinei Milea din funcția de director al Servicii Publice Slobozia SRL #pasajladrajna în Tribunalul București a anulat decizia de concediere a Dorinei Milea din funcția de director al Servicii Publice Slobozia SRL Poluare în Tribunalul București a anulat decizia de concediere a Dorinei Milea din funcția de director al Servicii Publice Slobozia SRL Zuza în Tribunalul București a anulat decizia de concediere a Dorinei Milea din funcția de director al Servicii Publice Slobozia SRL @anca ion în Tribunalul București a anulat decizia de concediere a Dorinei Milea din funcția de director al Servicii Publice Slobozia SRL Istrate în Tribunalul București a anulat decizia de concediere a Dorinei Milea din funcția de director al Servicii Publice Slobozia SRL coco în Primul obiectiv al Unirii Slobozia: «stabilizarea»! Anca ion în Tribunalul București a anulat decizia de concediere a Dorinei Milea din funcția de director al Servicii Publice Slobozia SRL #pasajladrajna în Tribunalul București a anulat decizia de concediere a Dorinei Milea din funcția de director al Servicii Publice Slobozia SRL Mondial în Primul obiectiv al Unirii Slobozia: «stabilizarea»!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...