Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiecte noi și vechi la standarde europene

Se întâmplă la Bucu

Proiecte noi și vechi la standarde europene

«Ce se strică, se repară!». Acesta este sloganul pe care l-a urmat primarul comunei Bucu de-a lungul mandatului său. Deși comuna pe care o administrează atinge standardele europene, edilul vrea mai mult. Proiectul «Amenajare trotuare în comuna Bucu» este aproape finalizat, iar consătenii se pot bucura de ploaie fără grija noroiului de pe pantofi...

Omul sfințește locul După aproape 3 mandate de când se află la conducerea comunei Bucu, primarul Ion Drăgușin și-a atins obiectivele propuse în vremea campaniilor sale electorale. Unul dintre primele proiecte, finalizate încă din 2012, este reabilitarea și extinderea sistemului de alimentare cu apă potabilă. Un proiect de 390 mii de lei, fonduri alocate prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2. «Acest proiect este unul de care comuna Bucu avea mare nevoie! Este în funcțiune din anul 2012 și nu avem probleme cu apa! Oamenii sunt foarte mulțumiți... Suntem tare mulțumiți și noi, cei din administrație, că am reușit să aducem fondurile acestui proiect prin PNDL 2...» susține Ion Drăgușin, primarul comunei Bucu. Revenind la proiectele în desfășurare, proiectul «Amenajare trotuare» este finalizat  în proporție de 90%. Început în urmă cu 2 ani, proiectul de 2,7 milioane de lei se va finaliza în toamna acestui an. «A fost o lucrare amplă, iar cei 30 kilometri de trotuare sunt aproape gata. Proiectul este finalizat în proporție de 90% în acest moment și sper ca lucrările să se termine în toamnă, pentru ca toți oamenii din comună să aibă posibilitatea de a circula pe trotuare...» afirmă Ion Drăgușin.

«Ce se strică, se repară!» Repararea străzilor este un alt proiect pe care primarul Ion Drăgușin îl are în desfășurare. De menționat este faptul că localitatea Bucu a fost prima din județul Ialomița care a avut toate străzile asfaltate. «Cu bani poți să faci multe! Important este să știi cum să îi atragi...» afirmă primarul comunei. La acest moment, pe străzile asfaltate în urmă cu 12 ani se adaugă un strat de uzură. Valoarea acestei investiții este de 160 mii de lei, fondurile provenind din bugetul local al comunei. «Ce se strică, se repară! Eu vreau, în calitate de primar, ca localitatea Bucu să se ridice la standardele europene... Oamenii trebuie să beneficieze de toate utilitățile necesare! De aceea, un alt proiect pe care îl avem în desfășurare este realizarea unei stații de epurare...» adaugă primarul comunei Bucu. Valoarea acestui proiect din urmă, «Construire stație de epurare în comuna Bucu» este finalizat în proporție de 30%. Ca și majoritatea proiectelor desfășurate în comună, și acest proiect este realizat cu fonduri prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2.

28 Iulie 2019, 08:40 (5831 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Bucu, comuna cu străzi pe care se poate circula în siguranță
Grădinița de 5 stele
Comuna Bucu va avea 30 km de trotuare

Comentariile cititorilor:


Nicoleta:
(3 August 2019, 17:00)
Să il țină sănătos să mai facă că are să iasă la pensie de la Primărie .
CETATEAN:
(31 Iulie 2019, 17:15)
Sa il alegem la Slobozia ,bravo lui..Un mecanic auto este mult, mult mai bun decit acest Mocioniu care est un executant a lui T. si A.
Cineva:
(30 Iulie 2019, 17:43)
bravo domnule primar,nu sunt din Bucu dar imi place ce ati facut acolo.poate veniti si la Gheorghe Doja macar un mandat sa faceti si la noi ceva.ca sunt multe de facut
Tudor Chivuta :
(30 Iulie 2019, 11:11)
Este adevarat este un primar bun si face pt como Bucu tot ce este nevoie sa fie locuitori ei multumiti. Multumim si sa faci in continuare tot ce este nevoie in aceasta comuna .Mai sunt multe de facut dar cuenta ajutorul lui dumnezeu se face toate .Bafta in continuare
Grey:
(30 Iulie 2019, 09:33)
Pacat ca uraseste una din echipele de fotbal ale comunei , lasa pe toata lumea sa joace pe terenul central , orice echipa... iar echipa Real bucu trebuie sa joace la kogalniceanu meciurile de acasa ! De ce asta? Din cauza dusmaniei acestui om
Ioana:
(29 Iulie 2019, 16:06)
Acest primar trebuia să fie si un mandat sau chiar două si la Milosesti, unde ar fi putut cu siguranță sa dezinfecteze primaria si comuna in totalitate pentru că primaria este infectata cu (...) primarului
cetatean:
(29 Iulie 2019, 13:22)
Eu zic ca un astfel de primar era bun in slobozia ce sar pute face prostimea de aici............
#pasajladrajna:
(29 Iulie 2019, 12:15)
Pai daca ai vostri au doar pepeni in cap!!!
sava:
(28 Iulie 2019, 18:04)
Identic la Tandarei
Gheorghe Doja :