Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Am petrecut aproape 30 de ani în Primărie!»

Bilanț de mandat: Valeriu Mihai, primar Movila

«Am petrecut aproape 30 de ani în Primărie!»

Alegerile Locale din 2020 bat la ușă. Prin urmare, ne-am gândit să inaugurăm, începând cu acest număr, o rubrică de­dicată special edililor. Întrebarea la care vom solicita un răspuns este: «de ce credeți că meritați încă un mandat?». Cele mai convingătoare răspunsuri vor fi publicate în paginile ziarului. Restul răspunsurilor vor fi găzduite generos pe site-ul ziarului nostru...

Un edil de cursă lungă Primarul Valeriu Mihai conduce comuna Movila de aproape 30 de ani. Este primar PSD și, con­form calculelor noastre, se află la al 7-lea mandat și susține că nu se mai gândește la încă unul. De-a lungul anilor a supraviețuit scandalurilor pu­blice locale, a schimbat toți președinții PSD de la Ion Iliescu încoace și a învățat că «administrația și averea se fac cu răbdare...». Lasă în urma lui o comună «nici prea-prea, nici foarte-foarte», în care există alimentare cu apă, asfalt pe o lungime de 17 kilometri, inclusiv pe drumul către cimitir, o trapeză nouă la biserică și multe alte investiții care nu se mai văd și de care nu-și mai aduce aminte.

«Primarul trebuie să iubească oamenii!» La întrebarea: «De ce credeți că meritați încă un mandat?», primarul Valeriu Mihai răspunde că nu-l mai vrea. «Am petrecut aproape 30 de ani în Primărie! Nu cred că mai vreau încă unul... Și nu știu de ce te aleg oamenii... Dar știu cum trebuie să fie un primar! Primarul trebuie să iubească oamenii! Poți să iubești câinii, dar dacă nu iubești și oamenii tot degeaba... Pe unii poți să-i ajuți, pe alții știi că nu poți! Dar trebuie să-i tratezi pe toți la fel, să îi asculți și să îți pese... Asta înseamnă că ești respon­sabil și întreg la cap! Nu trebuie să minți, trebuie să rezolvi problemele pe care le are lumea, să te gândești la ce faci... Altfel, rămâi primar doar cu numele, ocupi scaunul degeaba!».

16 Septembrie 2019, 15:40 (1610 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


xxx:
(18 Septembrie 2019, 16:47)
poate era mai bine sa munciti 30 de ani, nu sa stati in primarie, domnule primar.
Taranul-obosit:
(17 Septembrie 2019, 11:28)
Foarte corect...acelasi lucru si la Axintele-copie la indigo...doar traim in Romania!!!
dictatorcomunist:
(17 Septembrie 2019, 08:51)
Singura primarie de pe planeta cu program de lucru zilnic: 8-12, 16-20 no comment!
Cum se face ca mai toti primarii de pe la comune sunt mari arendasi, avand in proprietate si in arenda mii de hectare de pamant? Au avut vreo matusa Tamara? Este legal, moral, ca tu primar, sa fortezi satenii sa iti dea pamantul sa-l lucrezi? Ce concurenta? Pai nu tot primarul iti da diverse ajutoare sociale, adeverinte, certificate, autorizatii, etc? Primarii sunt adevaratii stalpi si sponsori ai partidelor mari. Cotizeaza cu bani si cu voturile prostimii. Ei fac si desfac cu ajutorul partidului. Ei pun o vorba buna sau rea la celelalte institutii unde tot partidul lor si-a numit politic sefi. Cum sa te pui rau cu el si sa dai altuia pamantul? Pai ti-ai dat foc pe toata perioada cat respectivul este primar. Hotie si sclavie! Ne mai desteptam si noi, mai ridicam putin capul?