Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Paula și restul lumii

Handbal, Liga Națională, Rapid București-HCM Slobozia 18-17 (10-5)

Paula și restul lumii

În vară a surprins toată lumea handbalului cu decizia de a se transfera la Rapid. Paula Ungureanu, unul dintre cei mai buni portari pe care i-a avut România vreodată, s-a decis că la apusul carierei este momentul să ajute la redresarea Rapidului. Iar cu Slobozia era necesar să-și pună la bătaie toate resursele. A făcut-o și, după 22 intervenții, a decis practic câștigătoarea meciului.

O repriză de coșmar Gheorghe Covaciu a atras atenția încă de săptămâna trecută cu privire la importanța meciului contra Rapidului. Erau 3 puncte mari în joc pe care, pentru a-și face viața mai ușoară, Slobozia trebuia să pună mâna. Așa că sâmbătă, 5 octombrie a.c., la ora meciului, ialomițencele au pășit pe terenul Sălii Rapid cu galeria alături. Rapidul este un brand și în handbalul românesc, iar cei de acolo au dorit să o arate încă o dată. Lovitura de începere a fost dată simbolic de Florica Barosanu, câștigătoare a Cupei Campionilor Europeni cu echipa din Giulești în 1964. Și apoi a început jocul, iar pentru HCM n-a fost deloc rău. Georgescu înscrie 2 goluri consecutive, iar în minutul 5 aveam 2-1 și, din păcate, consemnam deja ultimul moment când tabela ne era favorabilă. În continuare gazdele au marcat în cadență normală, în vreme ce noi am ratat exasperant. A început să strălucească Paula Ungureanu, care a făcut prin paradele sale ca poarta să devină inaccesibilă handbalistelor noastre. A apărat aruncări din toate pozițiile, iar când bucureștencele erau în atac, le-a coordonat și le-a încurajat în permanență. Pe lângă Paula, un alt transfer inspirat al gazdelor s-a dovedit interul dreapta Jasna Boljevic, care a surprins portarii noștri prin câteva aruncări în forță de la distanță. HCM Slobozia a arătat în atac o totală lipsă de inspirație. Părea că fetelor pur și simplu le tremură mâna pe minge în momentul aruncării. Astfel, la 6-4 pentru Rapid, au urmat 16 minute fără gol în dreptul echipei noastre. Prima repriză s-a terminat cu 10-5 în favoarea gazdelor. Să dai 5 goluri într-o repriză unei echipe teoretic de același nivel reprezintă un record negativ pe care n-am vrea să-l mai vedem vreodată egalat.

Ne-am cârpit pe final Să o spunem p-aia dreaptă și să admitem că mare parte din repriza secundă a fost asemănătoare cu prima. Mihaela Obedeanu a reușit să mai șlefuiască puțin atacul, iar prin minutul 38 ajunsesem la 3 goluri în urma Rapidului... Un licăr de speranță spulberat în 3 minute de gazde care, în minutul 54, făceau 18-12 și ofe­reau antrenoarei Carmen Amariei debutul pe care și-l dorea. Finalul a aparținut Sloboziei, dar era deja prea târziu. Golul Anei Vacariu a picat cu câteva secunde înainte de final și n-a făcut decât să dea impresia unei înfrângeri ghinio­niste la limită. A fost 18-17, dar victoria Rapidului a fost mult mai concludentă decât o arăta tabela. Pentru HCM Slobozia au marcat: Obedeanu-5 goluri, Ciolan-3, Georgescu-3, Toma-2, Vartic-2, Moldoveanu-1, Vacariu-1. Ca aspecte pozitive, remarcăm debutul Anei Ciolan, care reprezintă un plus pentru echipa noastră și cele două «aeriene» executate de atacul nostru în repriza secundă.

8 Octombrie 2019, 13:05 (2038 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Serie grea pentru HCM Slobozia
Roxana Tabarcea, un plus de experiență
«Nu mai sunt un jucător în vârstă, sunt un antrenor tânăr!»
Handbalul a înghețat la stadiul de proiect
Raluca Nicolae, la «U» Cluj

Comentariile cititorilor:


ion:
(8 Octombrie 2019, 21:15)
Sa le spuneti la fete sa numai stea pana seara tarziu
CETACEAN:
(8 Octombrie 2019, 20:38)
Pina termina Mocioniu noua sala aprobata in ultima sedinta de Consiliu Local aveti timp sa mai cadeti de vreo cinci ori si implicit sa promovati tot de atitea ori .Bafta fetelor !