Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Președintele Moraru, învins de Consiliul Local Amara

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Joi, 28 noiembrie 2019, viceprimarul Primăriei Amara a fost înlocuit din funcție. Potrivit votării, 10 din cei 14 consilieri locali prezenți au votat pentru înlocuirea lui Daniel-Ionuț Mihai (PSD) cu Nicolae Țintă (PNL). Reamintim că alegerea în funcție a lui Daniel-Ionuț Mihai s-a făcut la sfîrșitul lunii iulie 2019, după «presiunile» politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Decizie fără precedent la Amara Consiliul Local Amara s-a întrunit joi, 28 noiembrie a.c., pentru a vota înlocuirea din funcție a viceprimarului Daniel-Ionuț Mihai (PSD). Conform rezultatelor votului, 10 dintre cei 14 consilieri prezenți au votat pentru înlocuirea acestuia cu Nicolae Țintă (PNL). Decizia, au declarat consilierii care au susținut proiectul de hotărâre, sancționează activitatea deficitară a viceprimarului Daniel-Ionuț Mihai în scurta perioadă în care acesta a ocupat funcția în cauză. În cadrul ședinței, consilierii locali l-ar fi acuzat că sabotează activitatea instituției, că este arogant și că își face campanie electorală pentru alegerile din 2020. De-acum fostul viceprimar Daniel-Ionuț Mihai a fost ales în funcție pe 30 iulie 2019, la «solicitarea» președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Atac la președintele Moraru Decizia Consiliului Local Amara reprezintă o sfidare la adresa autorității politice a lui Victor Moraru. Acesta, în calitate de șef al Organizației PSD Amara, ar fi făcut «presiuni» repetate pentru numirea lui Daniel-Ionuț Mihai în funcție. La momentul respectiv, Daniel-Ionuț Mihai a fost votat de 6 din cei 7 consilieri PSD din cadrul Consiliului Local Amara, 2 consilieri UNPR și 1 consilier ALDE. Alternativa propusă atunci de către primarul Ion Măiță a fost consilierul PSD Nicolae Voicu... Votul de joi, 28 noiembrie a.c., confirmă pierderea controlului președintelui Victor Moraru asupra consilierilor locali PSD și, implicit, asupra Organizației PSD Amara. Reamintim că Daniel-Ionuț Mihai este fratele administratorului public al județului, Larisa Elena Mihai, și «alesul» lui Victor Moraru drept candidat al PSD pentru Primăria Amara în 2020.

29 Noiembrie 2019, 18:10 (8605 vizualizări - 27 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Ialomita:
(3 Decembrie 2019, 17:30)
"Moraru a facut multe pt judet." Dezvolta putin propozitia asta, da niste exemple!
Andrei:
(3 Decembrie 2019, 00:21)
Ionuț Mihai a deranjat fiindcă este tânăr, are inițiativa, este implicat, iar oamenii au început sa aibă încredere în el. Era normal sa i se ia capul, fiindcă a avut"tupeu". Dar, oamenii au ochi sa vadă și urechi sa audă ..
Ialomita:
(2 Decembrie 2019, 18:03)
Doamna Amalia nu dori raul.este legea nescrisa a firii.asa ca .......fi buna ca nu strica.Moraru a facut multe pentru judet.uitate in urma ce a facut ciuperca si ce face el.asa ca doar sa reflectam ca ne dam seama foarte usor.
Amalia:
(2 Decembrie 2019, 11:28)
Victoras, ti ai luat-o mamica, si stai ca iti cade scaunul cit mai repede. Vai ce rau imi pare ca erai in ditamai receptia ca de altfel veneai si dizolvai tu consiliul local, cumnatul tau nu vroia sa dea cheile ca era de primaria lui masa. vai ce tam-tam pentru maimutoiul de Mihai.Deja va luati talpasita impreuna cu familia de PSD. 
@Din Amara:
(30 Noiembrie 2019, 16:24)
Realitatea a fost un pic altfel: desi in 2008 erau semne clare ale unei crize economice mondiale, guvernul Tariceanu, sustinut de psd, n-a luat nicio masura. A trebuit sa se descurce guvernul Boc care a taiat, ce-i drept salariile dar numai ale bugetarilor carora le-a redus si numarul cu vreo 300 de mii. Apoi a alcatuit un calendar al retrocedarilor sumelor taiate, lucru de care psd-stii nu mai amintesc. Costul a fost politic iar psd-ul a urlat pana la epuizare lozinca" pdl a taiat salariile" si asa au revenit la putere. Tara era scoasa din criza, numai buna de muls de catre mafiotii psd care au refacut numarul bugetarilor, ba l-au si intrecut la cate neamuri, amante, prieteni si trepadusi aveau..Si Dragnea ne-a pus capac cu ciuma lui rosie  plina de analfabeti, incompetenti si aroganti. Iar asta s-a vazut la vot cat i-a inversunat pe romani.
tot din Amara:
(30 Noiembrie 2019, 16:06)
toată lumea se gândește numai la propriul portofel..PSD a cheltuit banii publici, foarte multi, inutil pentru tara...util pentru ei..nu avem autostrăzi,șosele,nu avem singuranță, nu avem administrație care sa lucreze cu adevărat pentru cetățean..nu avem sistem de sănătate pus la punct...nu mai avem educație..ce avem? puțin bun simț și e lesne de observat ce avem...și mai ales ce suntem...
Din Amara :
(30 Noiembrie 2019, 14:19)
Asa este, Dumnezeu le așează pe toate. Oamenii vor schimbare, schimbarea pe care și-au dorit-o și atunci când au votat PDL, un partid care, în loc sa ofere un trai mai bun oamenilor, le-a tăiat salariile cu 25%. Au trăit mai bine oamenii care aveau credite la bănci și care s-au trezit deodată cu salariile ciopartite. Despre ce jocuri meschine vorbim aici?? Hai sa fim serioși, ca fiecare partid are greșelile lui, dar, sa nu uitam cât de greu am dus-o cu toții, în acele vremuri. Probabil ca oamenii își doresc sa experimenteze aceleași perioade,de sunt atât de înverșunați împotriva PSD..
amarean :
(30 Noiembrie 2019, 12:41)
dumnezeu le va aseza pe toate ,,,veti vedea ca toti care lau fortat pe fostul viceprimar care a fost 12 ani si sa dedicat total orasului toti cei catre fortau demisia lui pt incopetentul de mihai ionut care aduna frunze din piscina ialomitavor plati nu aveau loc de el sasi faca manevrele 
un om simplu:
(30 Noiembrie 2019, 12:07)
PSD nu mai este un partid..este doar un grup de interese meschine, materiale, strict personale..votanții lui își doresc aceleași interese...sabotându-și propria țară...cum își educă, oare, copii acesti oameni?...tati, hai să mai furăm puțin...hai sa ne mai batem puțin joc de cei care nu sunt cu noi..hai sa mai fim puțin aroganți??..oribil...refuz sa cred acest lucru...
Consilieri PSD:
(30 Noiembrie 2019, 12:05)
Normal ca au fost și consilieri PSD care au votat mișelește, doar, datorita lui Maita au un loc călduț, pe bani mulți și treaba ioc. Se calcă pe picioare între ei, la cati șefi a pus Maita in Amara!
Eu:
(30 Noiembrie 2019, 09:18)
Domnule Amarean uitate te rog la declaratiile facute de domnul primar in campanie chiar si la iesirea din sectia de votare si apoi sa ma contrazici.iar dupa ce o sa vizionezi declaratiile acestui domn Maita sa imi spui de caracterul acestuia si de coloana lui ca om la o anumita varsta.?!? Totusi sunt curios ce va face la anu?!?
Necunoscut:
(30 Noiembrie 2019, 03:33)
Interesant este ca a fost votul împotriva a fost dat și de 3 consilieri PSD. Poate le-au crescut niște OO pe acolo și in sfârșit (probabil) se ia o decizie corecta pentru Amara. Poate “nepotismele” caracteristice PSD-ului vor lua sfârșit .
Amarean :
(30 Noiembrie 2019, 01:33)
Ce funcție i-a dat măi d-le "Eu"? A adus moraru funcții de la (...) de la Traianu. Daca oamenii nu il vroiau nu-l votau pe actualul primar.asa ca mai gândește cand afirmi ceva.
Unul din Amara:
(30 Noiembrie 2019, 01:09)
Dacă nu era preocupat de munca, de ce era tot timpul pe străzi și printre oameni? Dacă altul era scopul lui, de ce își arata interesul fata de problemele semnalate de oameni? Se vedea de departe interesul omului în a face treaba, nu sa umble toată ziua, precum dl Maita, care nu prea cunoaște drumul spre primărie.
@Pt PSD:
(30 Noiembrie 2019, 01:05)
Buna ziua ciuma rosie. Cum te simți? Ești bine? Pare ca nu pare. Hai cu PSD-ul la ghena de gunoi.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 13 Iul 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Cercetat penal pentru «violență în familie»

Luni, 12 august 2024, polițiștii din Slobozia au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat de 68 de ani. Acesta a fost reclamat de soția sa, o femeie în vârstă de 63 de ...[citește_toată_știrea]

13 August 2024, 16:00
(2274 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Misiuni de ordine publică

Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița susține că misiunile pentru asigurarea ordinii și liniștii publice, în Slobozia și Amara, în lunile iulie și august (Festivalul «FreeLand ...[citește_toată_știrea]

13 August 2024, 13:40
(1730 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 161,84 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna iulie

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna iulie a anului 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 161,84 milioane ...[citește_toată_știrea]

13 August 2024, 10:55
(1826 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți 13-Ziua Informării Preventive»

Începând cu anul 2011, IGSU s-a raliat inițiativei desfășurată la nivel european, astfel încât, în fiecare zi de «Marți 13» este marcată «Ziua Informării ...[citește_toată_știrea]

13 August 2024, 09:10
(1378 vizualizări - 0 comentarii)


Pește confiscat de polițiștii slobozeni

Politiștii din Slobozia au depistat duminică, 11 august a.c., un bărbat, de 42 de ani, din Căzănești, în timp ce transporta într-un autoturism pește din specia caras și crap. În urma ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 16:10
(3056 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Vineri, 9 august a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii din Căzănești au oprit în trafic, pentru verificări, un bărbat de 48 de ani. În urma testării cu aparatul din dotare, a reieșit ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 16:05
(1976 vizualizări - 0 comentarii)


Programul RAJA Constanța de Sfânta Maria

Casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise joi, 15 august 2024, de Sfânta Maria. Abonații pot folosi soluțiile alternative pentru ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 14:10
(1836 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Promovarea unui stil de viață sănătos

Protopopiatul Slobozia: Promovarea unui stil de viață sănătos

Vineri, 9 august 2024, Protopopiatul Slobozia împreună cu Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae» Bucu au organizat o nouă activitate în cadrul Proiectului Educațional ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 13:40
(2978 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Au ars baloții de lucernă

Sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 16,00, trei echipaje de intervenție din cadrul Stației de Pompieri Țăndărei au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 11:20
(1774 vizualizări - 0 comentarii)


Moaștele a opt sfinți, la sărbătoarea hramului bisericii din Murgeanca

Moaștele a opt sfinți, la sărbătoarea hramului bisericii din Murgeanca

Biserica purtând hramul «Adormirea Maicii Domnului» din satul Murgeanca (comuna Valea Ciorii, Ialomița) se pregătește de sărbătoare. Miercuri, 14 august 2024, în cadrul unei procesiuni ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 10:50
(8857 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Serviciul Call Center

RAJA Constanța: Serviciul Call Center

Serviciul Call Center pus la dispoziție de către RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor nevoilor particulare ale clienșilor. Serviciul funcționează sub forma unui robot telefonic ...[citește_toată_știrea]

12 August 2024, 09:05
(1808 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A încălcat ordinul de protecție

Polițiștii din Fetești au fost sesizați joi, 8 august a.c., de către o femeie în vârstă de 78 de ani, din Fetești, cu privire la faptul că fiul său, de 49 de ani, ar fi încalcat odinul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2024, 13:35
(1301 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Suplimentare de efective la misiunile sfârșitului de săptămână

În acest final de săptămână, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va suplimenta efectivele angrenate în misiuni, în vederea asigurării unui climat de ordine și siguranță ...[citește_toată_știrea]

9 August 2024, 10:20
(5363 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Și-au pierdut viața într-un accident rutier

ISU Ialomița: Și-au pierdut viața într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în dimineața zilei de vineri, 9 august 2024, pe șoseaua națională care leagă localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre un automobil ...[citește_toată_știrea]

9 August 2024, 09:00
(2449 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Rezultatele acțiunii «ROADPOL-SPEED»

În perioada 5-8 august 2024, polițiștii ialomițeni au acționat pe cele mai tranzitate artere din județ pentru prevenirea accidentelor rutiere produse pe fondul nerespectării regimului legal de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2024, 16:20
(1870 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «tentativă la furt calificat»

Un tânăr de 17 ani este principalul suspect într-un dosar privind comiterea infracțiunii de «tentativă la furt calificat». Potrivit polițiștilor, pe data de 23 iulie 2024, acesta ...[citește_toată_știrea]

8 August 2024, 16:00
(2177 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 august 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal ...[citește_toată_știrea]

8 August 2024, 10:30
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


DECES

DECES

Colectivul Consiliului Județean Ialomița își exprimă regretul și profunda tristețe pentru trecerea în neființă a mamei domnului Adrian Ionescu, secretarul general al județului Ialomița.
...[citește_toată_știrea]

7 August 2024, 10:00
(3338 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: A fost publicată lista persoanelor juridice cu obligații fiscale restante la 30 iunie 2024

Potrivit informațiilor oferite de Agenția Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, la nivelul județului nostru există 213 agenți economici care figurau cu obligații restante la bugetul general consolidat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2024, 09:00
(15698 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Duminică, 4 august 2024, polițiștii ialomițeni au organizat în localitățile Ion Roată, Balaciu și Axintele o acțiune cu efective mărite având ca scop menținerea și asigurarea unui climat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2024, 08:50
(1886 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amendați pentru încălcarea Codului Rutier

Vineri, 2 august 2024, polițiștii din Fetești, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

7 August 2024, 08:40
(3995 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «ROADPOL-SPEED», în desfășurare

În perioada 5-11 august 2024, conform Programului Operațiunilor Europene 2024 al Organizației Polițiilor Rutiere din Europa (ROADPOL), va fi desfășurată acțiunea «ROADPOL-SPEED», destinată ...[citește_toată_știrea]

7 August 2024, 08:30
(4489 vizualizări - 0 comentarii)


USR cere convocarea comisiilor din Parlament pentru audierea propunerilor de comisar european

USR a depus luni, 5 august 2024, o solicitare scrisă pentru convocarea comisiilor din Parlament care să audieze propunerile de comisar european din partea României. Marcel Ciolacu nu poate să fenteze ...[citește_toată_știrea]

7 August 2024, 08:10
(8527 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: USR


Slobozia: Incendiu provocat intenționat

Slobozia: Incendiu provocat intenționat

Duminică, 4 august 2024, un apartament din centrul Sloboziei a fost cuprins de flăcări. Se pare că focul ar fi fost provocat intenționat de proprietarul imobilului, supărat că ar fi fost părăsit de soție ...[citește_toată_știrea]

5 August 2024, 07:30
(3640 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Tineretul Național Liberal demarează campania națională de promovare și informare «Susținem cota unică, spunem NU impozitului progresiv!»

Tineretul Național Liberal a dat startul unei campanii de promovare și informare intitulată «Susținem cota unică, spunem NU impozitului progresiv!», prin care își propune să prezinte ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2024, 10:15
(7722 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permise, la volan

Luni, 29 iulie a.c., polițiștii din Urziceni, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2024, 16:15
(1946 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Cosâmbești și Fetești

Incendii la Cosâmbești și Fetești

În dimineața zilei de duminică, 28 iulie a.c., în jurul orelor 11,10, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2024, 11:20
(2394 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Țăndărei, Fetești și Ciochina

Accidente la Țăndărei, Fetești și Ciochina

Luni, 29 iulie, în jurul orelor 22,10, dispeceratul ISU Ialomița a fost anunțat de producerea unui accident rutier pe DN21A, în orașul Țăndărei, în care au fost implicate un autoturism ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2024, 11:10
(2671 vizualizări - 1 comentariu)


Razie a polițiștilor la Movilița

Joi, 25 iulie a.c., polițiștii au organizat o razie în comuna Movilița, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2024, 13:40
(1703 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Premierul Ciolacu să nu-i mai mintă pe români! „Marea Restructurare“ a aparatului bugetar înseamnă peste 35.000 de salariați în plus la Stat!»

La aproape 10 luni de la angajamentul premierului Ciolacu de a realiza «cea mai ambițioasă reformă a aparatului bugetar de după Revoluție», care să includă comasări și desființarea unor instituții ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2024, 16:55
(4093 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
ce țară de nimic în Amenzi de peste 2,1 milioane de lei aplicate de Garda de Mediu Ialomița pentru depozitarea necontrolată a deșeurilor teren Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 Șah în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Cătălina în Inculpați trimiși în judecată pentru lucrări de împădurire fictive Andrei în Primarul Vasile Câmpulungeanu, somat de Prefectură să demoleze construcțiile din ferma proprie, ridicate ilegal pe islazul comunal Ttttt în IGPR a schimbat din nou comanda Poliției ialomițene Curiosul în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» ca la noi.... în Administrațiile locale din Ialomița, fără soluții pentru relocarea elevilor școlilor reabilitate prin Programul «ELENA» CRISTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Manu în Primarul Vasile Câmpulungeanu, somat de Prefectură să demoleze construcțiile din ferma proprie, ridicate ilegal pe islazul comunal @Ana A în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» dan în Bacalaureat 2026, probă de foc pentru elevii ialomițeni: promovare sub media națională! autoturism RABLA în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 8 iulie 2026 Mary în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia George în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Cetățean în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia #Mimi în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Iulia în Administrațiile locale din Ialomița, fără soluții pentru relocarea elevilor școlilor reabilitate prin Programul «ELENA» nemultumitu' în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...