Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Toate școlile din Ialomița vor fi închise

Din cauza viscolului

Toate școlile din Ialomița vor fi închise

17 localități sunt fără curent electric

Ca urmare a avertizărilor meteorologice de vreme rea, autoritățile din Ialomița au luat decizia de a suspenda cursurile în toate școlile din județ pentru ziua de joi, 6 februarie 2020. Potrivit informărilor Administrației Naționale de Meteorologie, începând de miercuri, 5 februarie 2020, de la orele 22,00, și până joi, 6 februarie 2020, la orele 08,00, Ialomița se află sub Cod Roșu de viscol.

Cursuri suspendate din cauza vremii
În cursul zilei de miercuri, 5 februarie a.c., la nivelul Prefecturii Ialomița s-a întrunit Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, în cadrul căruia s-au luat primele măsuri ca urmare a avertizărilor meteorologice de vreme rea emise de Administrația Națională de Meteorologie pentru județul Ialomița. Una dintre măsurile dispuse a vizat suspendarea cursurilor în toate școlile și grădinițele din județ. «Am luat decizia de a suspenda cursurile pentru o zi. Nu dorim să punem elevii în pericol!» a explicat Steluța Mitrea, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Județul Ialomița se află sub avertizare Cod Roșu de viscol până joi, 6 februarie 2020, la orele 8,00, urmând ca până la ora 14,00 să intre sub Cod Portocaliu.

UPDATE La Spitalul Județean de Urgență Slobozia vor fi aduse în această seară gravidele aflate în ultima lună de sarcină. Este vorba despre 67 de femei. Tot aici vor fi transportați și cei 20 de pacienți care au nevoie de dializă și sunt supuși acestei proceduri în cadrul unității medicale.

UPDATE La această oră, din cauza vântului puternic, 17 localități din județul Ialomița sunt fără curent electric, informează reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență.

5 Februarie 2020, 15:47 (6869 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Drumurile naționale și județene din Ialomița sunt închise!
Cod Roșu de viscol și ninsori în Ialomița
Autoritățile au închis toate drumurile județene și naționale

Comentariile cititorilor:


Oftalmolog:
(6 Februarie 2020, 13:21)
Pt. Cetatean si pt Gogu: Mea culpa.
Cetățean :
(5 Februarie 2020, 20:57)
Pt Dottore si Oftalmolog: cand a fost făcut comentariul, stimabililor, stirea era incompletă. Datorita mie au revenit stiristii cu pretioasele completări edificatoare. O seara furtunoasă va doresc in continuare.
Vio:
(5 Februarie 2020, 19:39)
Mai are Oil motorina? Toata toamna a plimbat lamele,cautand zapada desigur .
Diciu:
(5 Februarie 2020, 18:20)
Dar daca faci dializa la centrul privat tot la spital ne aduce doamna prefecta si cu nea Victor si cu nea Laurentiu de la pompieri?
Oftalmolog:
(5 Februarie 2020, 18:19)
Gogule! Probleme, mă?
dottore:
(5 Februarie 2020, 16:52)
Gogu daca esti chior puneti ochelari. Scrie clar „joi, 6 februarie 2020” uita-te mai bine
GOGU:
(5 Februarie 2020, 15:53)
Va rog sa scrieti data in care vor fi suspendate cursurile??????????