Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Promovarea turistică a județului Ialomița a costat 322 mii de lei

În ultimii 3 ani

Promovarea turistică a județului Ialomița a costat 322 mii de lei

În ultimii 3 ani, Consiliul Județean Ialomița a cheltuit, oficial, 322 mii de lei din bugetul instituției pentru participarea la Târgul de Turism, organizat la Romexpo. Scopul evenimentului îl reprezintă promovarea zonelor cu potențial turistic din întreaga țară. Efortul financiar al administrației județene pare inutil în condițiile în care Ialomița nu deține obiective turistice importante, iar numărul turiștilor este mereu același. Tot în ultimii 3 ani, anual, Ialomița a fost vizitată de aproximativ 40 mii de persoane. Cel puțin așa spun cifrele Direcției Județene de Statistică Ialomița. Statistica oficială s-a realizat însă în baza datelor colectate de la unitățile de cazare din județ.

Bani publici pentru turism Potrivit Institutului Național al Patrimoniului, Ialomița se numără printre județele ale căror monumente istorice nu au o valoare de patrimoniu semnificativă. Tocmai de aceea potențialul lor turistic este limitat. Chiar dacă această realitate este cunoscută reprezentanților din admi­nistrația județeană, aceștia nu renunță la risipirea banilor publici cu scopul de a redresa din punct de vedere turistic județul Ialomița. Consiliul Județean Ialomița a demarat o adevărată strategie de promo­vare turistică a Ialomiței, participând la Târgul de Turism, eveniment organizat anual, în luna februarie, la Romexpo, în Capitală. Evenimentul este realizat cu scopul de a promova toate obiectivele cu potențial turistic pe care România le are. Chiar dacă nu poate concura cu zone precum cea a Maramureșului, Bucovinei și chiar a Dobrogei, Ialomița se încăpă­țâ­nează să fie prezentă la Târgul de Turism. În ultimii 3 ani, Consiliul Județean Ialomița nu a ratat nicio participare, chiar dacă a fost nevoit să cheltuie 322 mii de lei (din bugetul instituției) pentru a fi prezent la Romexpo. Jumătate dintre fonduri au fost cheltuite pentru plata taxelor de înscriere, chiria percepută de Romexpo pentru amenajarea standurilor sau promo­varea în presa locală a participării la Târgul de Turism. La toate aceste sume se adaugă și cazarea reprezentanților de­legației Consiliului Județean Ialomița, care s-au răsfățat în camerele hotelurilor de 3 sau 4 stele din București...

Număr limitat de turiști Deși se cheltuie bani publici pentru promovarea turistică, numărul persoa­nelor care au venit în Ialomița în scop turistic este neschimbat. Conform datelor furnizate de Direcția Județeană de Statistică Ialomița, din 2017 și până la finele anului trecut, media anuală a turiștilor care au vizitat județul a fost de aproximativ 40 mii de persoane. Realitatea din spatele cifrelor poate fi însă diferită, având în vedere că statistica realizată s-a bazat exclusiv pe datele colectate de la unitățile de cazare din județ. Hotelierii au pus la dispoziție cifrele în care au inclus chiar și persoanele care s-au cazat în unitățile lor pentru o noapte sau două. Tocmai de aceea am putea aprecia că numărul mediu anual de persoane care au vizitat județul Ialomița este mult mai mic decât cel trecut în documentele oficiale.

20 Martie 2020, 12:10 (2567 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Afacerea «Autocarul» costă Ialomița 1,4 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


Tică :
(23 Martie 2020, 10:16)
Ce sa te faci cu turistii in judet?De 3 ani,cum e monitorizarea-ce avem uimitor? Sosele foarte proaste,nenorocite chiar,Orasul de Floci e un sifon de bani a! pesedului,nu e nimic reconstruit sau amenajat,anual o gasim pe duamna (...) omniprezenta razand de vreo 15 ani...Atat.Nimic.Singurii care veneau erau puscasii italieni la potarnichi/pasaret/pasarici.Statiunea Amara era si poate deveni marele punct de atractie.Dar (...), venit din acel oras nu a avut interes pentru dezvoltare daca nu curgeau niste sume spre el.Namolul il vand astia pentru fabrici, fac creme si unsori dar sa se refaca marginile lacului,pentru plaje,cu bazine de namol...Nu.Am avea cazari,locuri de servit masa,transport,dar cu cine?
ilie:
(21 Martie 2020, 19:28)
Aceste centre au fost creat pentru a sifona niste bani pe fonduri europene ,daca ar face cineva o analiza a cheltuielilor de canstructie veti vedea niste diferente mari desi cam toate au fost construite dupa acelas proiect .
Nae :
(21 Martie 2020, 13:47)
Din totalul de turisti,35ooo sunt veniti la Amara,pentru tratament,situatie care nu are de-a face cu promovarea CJ.Sunt oameni in varsta,ce cunosc binefacerile terapeutice ale apei si namolului sapropelic.Seful CJ chiar daca a fost primar al orasului, acolo,nu a fost in stare sa atraga proiecte europene pentru dezvoltarea statiunii.A turnat asfalt sa poata sifona niste banuti.Nu a gandit pentru viitorul statiunii,atat l-a dus mintea. Iar restul de 5.ooo turisti ce au vizitat judetul in 3 ani au fost derivati de GPS,aiurea sau au vrut sa vada ce mai este in parcul Hermes.Punct.La turisti se pun si rudele celor din Penitenciar?Daca da-pe liste vizitatori,au in 3 anicam 2000 de semnaturi.Raman doar 3.ooo/an...
vax:
(20 Martie 2020, 18:43)
Un centru inutil, oameni iresponsabili, semidocți in fruntea judetului,.
ciomu:
(20 Martie 2020, 14:29)
Caăaaat ?
cetatean: