Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!

Primarul Mocioniu continuă seria investițiilor din fonduri europene

Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!

În vreme ce Consiliul Județean Ialomița ia în calcul realocarea fondurilor destinate investițiilor, administrația din Slobozia continuă cursa investițiilor edilitare. Joi, 26 martie 2020, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, consilierii locali i-au reproșat primarului Adrian Mocioniu că «aceste preocupări sunt inadecvate...». Plenul Consiliului a aprobat, in extremis, o investiție de 918 mii de lei pentru realizarea unui parc pentru copii în Cartierul Bora.

Sedință la scenă deschisă
Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 26 martie a.c., s-a desfășurat în sala de spectacole a Casei de Cultură Municipală. Decizia a fost adoptată din motive de siguranță. În sală au fost prezenți 19 din cei 21 de consilieri municipali. Dezbaterile s-au concetrat în jurul proiectului de hotărâre prin care se inițiază procedurile pentru construirea unui loc de joacă în Cartierul Bora din Slobozia. «Ar trebui să reevaluăm situația! Gândiți-vă că 200 mii de euro pentru un loc de joacă înseamnă extrem de mult! Nu vreau să facem un Disney Land acolo, vrem să facem un loc de joacă...» a declarat consilierul PSD Sorin Brânză. În replică, primarul Adrian Mocioniu a precizat că «banii necesari derulării acestei investiții provin din fonduri europene» și că administrația locală are o cotă de cofinanțare infimă: «Contribuția municipiului nostru e de 2%! Dacă avem această șansă, părerea mea e că trebuie să profităm de ea!». Locul de joacă din Cartierul Bora va avea o suprafață de 1300 mp și va fi utilat la standarde europene. Proiectul de hotărâre a fost aprobat in extremis, cu 12 voturi «pentru», după îndelungi polemici. Primarul Adrian Mocioniu a fost acuzat public că nu poate oferi garanții privitoare la finalizrea acestor investiții, iar proiectele pe care le propune sunt inadecvate nevoilor reale ale orașului.

Dacă-i bâlci, bâlci să fie
Polemicile din cadrul Consiliului Local reflectă încă o dată conflictul politic mocnit dintre primarul Adrian Mocioniu și consilierii PSD. Deranjat de acuzații, primarul Adrian Mocioniu a încercat să întrerupă discursul consilierului PSD Vasile Caragioiu. «Lăsați-mă să vorbesc, domnule primar! Eu vă dau cuvântul dumneavoastră, nu dumneavoastră mie... Vă rog să mă lăsați să vorbesc, că doar nu sunt cotor de varză!» a spus Vasile Caragioiu. «S-o credeți dumneavoastră că îmi dați voie să vorbesc... Nimeni nu îmi dă mie voie să vorbesc!» a fost replica primarului Adrian Mocioniu. «Vă rugăm să nu ne mai certați, domnule primar... Sunt 200 mii de euro. Chiar nu mai aveți măsura banilor?!» a replicat, la un moment dat, Sorin Brânză. «Plecați! Lăsați-le să se ducă dracului toate! Să vă fie rușine în fața cetățenilor! Că noi ne chinuim în Primărie să aducem bani pentru un loc de joacă pentru o categorie defavorizată...» a tunat același primar Mocioniu. Dincolo de miza politică, conflictul dintre primarul Adrian Mocioniu și consilierii PSD reflectă pozițiile ireconciliabile ale aleșilor locali și incapacitatea acestora de a lucra împreună în interesul comunității. Din păcate, pandemia împinge Alegerile Locale dincolo de orizontul de așteptare al slobozenilor…

Locurile de joacă ale lui Mocioniu Locul de joacă pentru copii din Cartierul Bora nu este singura investiție de acest gen. Un nou contract similar a fost semnat luni, 23 martie 2020, de către primarul Adrian Mocioniu. Investiția vizează modernizarea Orășelului Copiilor din Slobozia. Durata de implementare a proiectului este de 21 de luni, dintre care 12 luni pentru execuția efectivă a lucrărilor. Proiectul «Regenerarea spațiului urban Zona Orășelul Copiilor» are o valoare estimată la 4,5 milioane de lei.

27 Martie 2020, 10:50 (3643 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
Adrian Mocioniu și-a luat adio de la Primăria Slobozia
Valeriu Roșca, ex-directorul DADP, a câștigat în instanță războiul cu primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu
«Reportaj de declarații» cu primarul Adrian Mocioniu

Comentariile cititorilor:


ION:
(1 Aprilie 2020, 16:36)
Ce a consumat cu o seara inainte de a i se face aceasta poza (...) sau a citit compendiul doamnei prioteasa .
Răduță Aurelian-Constantin:
(31 Martie 2020, 12:03)
Ai mare dreptate, eu mi-am făcut niște calcule pentru cea ce am nevoie eu. Dacă mă duc la Obor să i-au lanți și scândură și la Orion să fac câteva cuburi metalice și câteva bări. Nu-mi trebuiesc decât 8000 mii de lei, atât. Și am să fac pe pripiile mele puteri, ai dreptate, dacă nu găsesc spațiu, o clădire dezafectată sau o centrală termică abandonată, o închiriez până la urma urmei și aia este. Spun acest lucru că primarul nostru scump și drag sau cine o mai veni la conducere, nu este în slujba cetățeanului. Clar acest lucru!
@Răduţă Aurelian-Constantin:
(31 Martie 2020, 08:33)
Stimabile, am vazut in majoritatea comentariilor tale ca soliciti iinsistent sa iti asigure primaria dotari pentru parkour. Este dreptul tau sa ceri, insa cred ca nu se va materializa nimic. Primaria (condusa de stoica) nu a fost in stare sa construiasca in mod legal un panou de catarat, nu mai scriu de costurile uriase pentru 4 scanduri de lemn asezate vertical! Actualul primar viseaza piste de biciclete de milioane de lei in loc sa-i puna pe aia de la DADP sa traga 2 dungi cu vopsea pe trotuar si sa faca pistele rapid si ieftin. Nu a amenajat decent nici macar Padurea Peri, cu alei de promenada, piste si loc de joaca ptr copii, chestii simple si realizabile cu DADP si materialele din dotare. Speri tu ca iti va construi un mini-orasel ca sa te antrenezi? Cred ca solutia este sa gasesti vreo fosta cladire dezafectata /hala nefolosita pe undeva prin afara orasului s-o inchiriezi si sa o amenajezi corespunzator. Suntem prea saraci ca sa ne faca primarul lucruri ieftine, de aceea da curs doar mega-proiectelor foarte scumpe...ca doar de acolo iese si comisionul!
Răduță Aurelian-Constantin:
(31 Martie 2020, 01:24)
Din cauza tuturor de la conducere, eu nu pot să-mi desfășor activitățile mele sportive la demonstrați. Păcat! Când am fost și am cerut sprijin, nu m-au putut ajuta, ba chiar mi-au dat un șut în fund. Nu este nici un fel de problemă. Am înțeles acest lucru. De îndată ce fac rost de un spațiu, am vorbit cu tineri să mă sprijine cu bani bineînțeles pentru a-mi cumpăra recuzita necesară și să ne putem dezvolta singuri, fără primărie, fără consiliul local, fără alți inteprizători locali și mincinoși. Voi putea și singur să fac, fără sprijinul lor. Am să fac pentru comunitatea sportivă ceva ce nu a făcut primarul nostru din punct de vedere sportiv. Să sperăm că o să reușim acest lucru.
LA SA - NE:
(30 Martie 2020, 09:19)
@Fretica: Te rugam sa nu ne mai lasi in suspans si sa ne spui cine a fost cu initiativa de a face un nou parc in Bora (deja exista unul).
In alta ordine de idei, daca noi cetatenii nu am fi fost victimele deciziilor proaste luate de primarii Sloboziei din ultimii 15 ani, a fi exclamat "intarata-i drace, ca si noua ne place". Sa se balaceasca politic in consiliul local. Cand era mocio pesedist si S.B. era uneperist, cine l-a cooptat in psd? Atunci se intelegeau toti si inghiteau tot felul de proiecte inutile pentru oras. Acum fiind in tabere adverse (deocamdata, pt ca politica e c*va si se poate suci peste noapte) primarul si soldateii de partid psd se cearta, invocand fiecare binele cetatenilor. Aiurea! E vorba de mentinerea si accederea la putere si resurse. Investitii in Bora = voturi, deci inca un mandat. Le mai da cate ceva la tigani si-i incoloneaza sa voteze. Despre asta e vorba, asa ca sfaturile gen: aloca banii responsabil, in concordanta cu criza pe care o traim, nu pot fi luate in calcul de primar. El mai vrea un mandat. Intreb si eu ca habarnistu`: Daca UE ar decide, spre exemplu sa sisteze fondurile pentru parcuri, panselute, beculete de paste si alte "investitii" care nu sunt imperios necesare, ce faci tovarase primar? pui banutii din buzunar? Achita din buzunarul tau si al consilierilor pesedisti mai intai mizeria de parcare subterana, apoi pune-i pe fostii primari sa achite costurile pentru apa nepotabila si dupa aia sa vedem daca mai faci parcuri, pista de biciclete si sali polivalente la costuri exorbitante!
Fretica:
(29 Martie 2020, 13:55)
Nu-l mai ponegriti pe primarul marioneta! Daca urmareati sedinta CL Slobozia de joi ati fi vazut cine e persoana care vrea parculet in Bora. El oricum nu va mai obtine voturi din Bora. Cartile sunt facute.
DOBRE:
(29 Martie 2020, 10:45)
Intradevar a inceput sa fie multumit si primaru de servicile sale .
cetatean:
(29 Martie 2020, 10:40)
Izoleaza primare Bora romi ne infesteaza tot orasul.
Gigi:
(29 Martie 2020, 10:38)
Jegosule,traim in mizerie,maidanezi si praf in garii noi si bagi un milion in bora?am platit impozitele degeaba atatia ani,ai gasit masa electorala acolo?oamenii ca tine vor disparea din scena cat de curand,trebuie sa venim peste voi,nu mai tine prosteala asta,ar trebui sa be trezim si sa punem la punct politicienii de teapa ta si milogii de teapa alora de le dai ajutoare si atentie sub pretextul minoritatii cand nu au miscat un deget pentru orasul asta nenorocit.
Un om de bine:
(28 Martie 2020, 19:29)
Puneti mana si dezinfectati strazile si scarile.Sa stopati! Putem fi afectati toti, inclusiv voi cu familiile voastre! Adriane, fa ceva.E timpul sa demonstrezi ca nu esti numai fudul si ingamfat cum te vorbesc unii. Daca esti primarul Sloboziei, demonsteaza ca esti!Ia masuri!Lumea are nevoie de aceste masuri!SA ITI LUMINEZE DZEU MINTEA!
STIMATE D LE PRIMAR...:
(28 Martie 2020, 11:21)
vrem masuri exceptionale pt vremuri exceptionale-cum ar fi-identificarea tuturor fondurilor care pot fi distribuite catre sistemul medical.in acest sens, n ar fi rau ca dumneata si pupezele, pupezoii, pensionarii de lux sa va reduceti veniturile salariale....sa dati un exemplu! ati papat destul, macar la final sa renuntati la furaciune..aia din bora sa plece si ei la munca, precum fraierii de romani care ii finanteaza de zeci de ani..va arde de campanie, nenorocirilor...
PSD ist:
(28 Martie 2020, 08:40)
Nu stim daca ei citesc aceste comentarii. Dragi comentatori trb.sa intelegem ca atata ii duce mintea. Sunt limitați.nu poti emite pretenții. Este primar cu voturile tiganilor din Bora. Acum , daca nu mai e la PSD ce sa faca? Oricum indivizi politici si atat. Ce spirit de solidaritate.de grija fata de oameni. Trăim poate ce meritam.ca societate.Apa buna nu avem.centrul orașului care alta data impresiona prin frumusețe.e distrus. Nu pot decat sa mi aduc aminte de trecut cu melancolie.cand chiar dacă erau comunisti erau amenințată de comunitate. Instruiți, educați si atenti. Acum avem niste golani
vasile:
(28 Martie 2020, 07:41)
Dupa cum arata pare ca traducerile preotesei  i-au bulversat de tot .
Fanica:
(28 Martie 2020, 06:11)
Dnule Primar pune mâna si cumpara teste pentru situația în care ne aflăm de Pandemie,sa se aloce bani ptr dezinfectarea scărilor de bloc ,dacă vrei sa fi ales si tii cu adevărat la cetățenii din acest oraș...Dacă ești un primar adevărat dovedește nu fi las
Teyyy: