Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Culturile de păioase din Ialomița sunt compromise!

Culturile de păioase din Ialomița sunt compromise!

Seceta severă instalată în Ialomița anulează șansele fermierilor ialomițeni de a recolta culturile de păioase înființate în toamnă. «Dacă nu plouă într-o săptămână, nu vom mai culege nimic!» avertizează Costin Telehuz, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița. Pierderea producției din vară riscă să afecteze capacitatea fermierilor de a relua ciclurile de producție. Soluția este așteptată de la autoritățile guvernamentale.

Seceta a învins În condițiile unor cantități de precipitații care nu au depășit 10 litri/mp, producția de cereale din Ialomița pentru anul în curs este compromisă. Fermierii ialomițeni susțin că toate culturile de păioase înființate în toamnă suferă din cauza secetei. Semnalul de alarmă a fost deja tras de către Costin Telehuz, președintele ACCPT Ialomița: «Dacă nu plouă într-o săptămână, nu vom mai culege nimic! Grâul e până la gleznă și ar trebui să fie până la genunchi... Și scade pe zi ce trece. Deja sunt parcele compromise total...». Cea mai gravă situație se constată în zona limitrofă județului Brăila, însă și celelalte terenuri agricole din județ sunt direct afectate.

Va fi rău și anul viitor În pofida dificultăților cu care se confruntă, fermierii ialomițeni seamănă în această perioadă culturile de floarea-soarelui și porumb. Decizia rămâne însă una extrem de riscantă în condițiile în care seceta persistă. «Problema nu e că vom pierde producția de anul ăsta, ci că riscăm să nu mai putem înființa culturile anul viitor! E nevoie de o intervenție guvernamentală! Înainte de toate, statul trebuie să ne dea încrederea că nu vom fi lăsați singuri...» adaugă Costin Telehuz. Conform recomandărilor Comisiei Europene, statele membre pot sprijini sectorul agricol cu ajutoare de stat, însă aceste fonduri provin de la bugetul național.

UPDATE Secetă extremă în Ialomița-Autoritățile trebuie să reacționeze imediat!
Printr-un comunicat de presă, PSD Ialomița solicită de urgență Instituției Prefectului Ialomița să emită ordinul pentru constituirea Comisiei de Specialitate în Domeniul Agricol, pentru constatarea și evaluarea pagubelor produse în urma fenomenelor meteorologice periculoase. «Seceta extremă care se manifestă de ceva timp a compromis suprafețe foarte mari de grâu, orz și rapiță, iar insămânțările de primavară sunt puse sub semnul întrebării în județul nostru. Considerăm că s-a întârziat nepermis de mult de către reprezentanții Guvernului în teritoriu în ceea ce privește inițierea demersurilor legate de constatarea pierderilor cauzate de secetă, și centralizarea acestora în vederea adoptării măsurilor care să permită asigurarea resurselor de hrană pentru populație în anul 2020» se mai arată în comunicatul PSD Ialomița.

9 Aprilie 2020, 09:15 (3243 vizualizări - 17 comentarii)

Comentariile cititorilor:


G:
(10 Aprilie 2020, 09:48)
Oare ce am putea face sa nu si mai bata arendasii joc de noi?Sa nu mi spuneti sa belesc ochii cand semnez contractul de arenda(daca exista)pt ca nu asta i solutia....
COLAPS:
(10 Aprilie 2020, 08:03)
Paul, sezonierii aia care au plecat la munca in Germania nu cred ca ar fi avut de munca in Romania, chiar si in afara starii de urgenta. Crezi tu ca marii arendasi ai Romaniei i-ar fi angajat? Nu frate, capitalismul i-a invatat ceva pe arendasii nostri: fonduri, subventii, achizitia de super-utilaje de import, iar resursa umana angajata la minim; firma care exploateaza 5000 ha teren foloseste maximum15-20 angajati. Cine ar fi dat de munca la 1500 amarati? Misto "circulatia banilor in natura": fonduri atrase si subventii din bani publici din Ro - bani care sunt investiti in strainatate (utilaje si echipamente straine, pesticide, etc.) motorina consumata = profit austrieci, unguri sau rusi - materie prima (ex grau) exportata in strainatate la preturi derizorii...apoi romanul de rand cumpara paste fainoase importate din italia, fabricate din graul romanesc luat pe 2 bani. 
Baronii psd au falimentat IAS-urile ca sa le cumpere pe nimic, au vandut totul la fier vechi a 2-a zi, iar acum sunt campurile pline de ruine ale complexelor de animale ce erau pline ochi pe vremea lui impuscatu`.
Mai scriem si de circuitul lemnului in natura? Vai steaua noastra de colonie de negri pe plantatie (plantafia nemaifiind nici macar a noastra).
Paul:
(10 Aprilie 2020, 04:22)
Știu o so dați cu PSD cu ciumă roșie cu cardeala ori o să cenzurați 
Bravo guvern și conducere PNL dai ordonanța militară că toți românii sa stea inchisi în case sau îi amendezi cu sume peste puterile lor, pentru că au ieșit din casă să-și cumpere o pâine, când agricultura și economia din Romania este la pământ, tu faci export de muncitori pentru agricultura Germaniei ! Cum mă tu interzici munca in tara pe deoparte și pe alta parte îi dai la export sa facă bocancul mare Germaniei. Bă guvernule tu subminezi economia țării .....
O mizerie mai mare că asta nu am mai existatt de la deportările fasciste. Cum bă guvernul lu' peste prăjit economia și agricultura țării sa-ti fie la pământ și tu să obligi sa stea omul în casă și sa-ti vinzi forța de muncă în plină pandemie, cu vrajela acord între guverne.
Sau au început vânzările de sclavi voluntari și noi nu știm ?
Apropo băi arendaș lipitoare  parvenita în agricultură care te văiți de seceta, in afara de mașină Hummer excursii și vila in care stai, ce ai făcut cu banii? Ai investit 1 leu pe câmpurile alea de le-ai luat nimic arenda. Nu mă cioflingarule nu ai băgat 1 leu te-ai gândit numa la confortul și buzunarul tău!
@Jilava.:
(9 Aprilie 2020, 21:37)
Peste 10 ani ...in baragan..apropo sa faceti niste poze cu lanurile de porumb s a le aratati ..nepotilor ..cand o sa i plimbati prin livada de maslini !!!
Agricultor :
(9 Aprilie 2020, 18:43)
Cetatene apuca-te de munca . Eventual fa agricultura . Fa-ti case , cumpara-ti masini fii liber . Acum traiesti chinuit .
Jiuri:
(9 Aprilie 2020, 18:30)
Mâncați dude bă,  vă meritați soarta !  Mai rau va trebuie​, să vă iasă prin piele, răutatea, parșivenia, sufletul hain,  prostia și hoția !  Dumnezeu nu bate cu parul ! Vă dă dumnezeu după sufletul și faptele voastre ! 
Nu mie mila de voi !
Gogu:
(9 Aprilie 2020, 16:38)
@ COLAPS mare adevar, bravo pentru curaj, pe la Dridu sa cauti dalelede la canele si tevile de aluminiu ca le gasesti ! Se vede cu ochiul liber dupa strada.... Jos palaria ! Ce ai scris gasesti in Dridu si imprejurimi !
cetatean:
(9 Aprilie 2020, 15:49)
Gogule, investiți banii în irigații..toata lumea vede care este adevarul..nici nu este greu...lasă cerșitul la stat...adică tot noi, cei care ne plătim taxele la timp...voi ăștia mari și tari, bazați va pe forțele proprii...cum facem și noi muritorii de rând...care muncim...și mâncăm doar ce ne permitem...
@Cetatean:
(9 Aprilie 2020, 15:01)
Nu se vor trezi prietene, cand te gandesti ca in anii din urma, unii patroni din astia importanti nici nu lucrau pamanturile, declarau ca au infiintat nu stiu ce cultura de mustar si luau doar subventiile. Pe tzatza floarea o pacaleau ca nu s-a facut recolta si nu-i dadeau aia 2 lei pe arenda. Aiurea, si noi ne asteptam sa investeasca. Investitii minime, profit si ajutoare maxime.
Gogu:
(9 Aprilie 2020, 14:53)
Habar n aveti cum se produce mancarea!
Cetatean:
(9 Aprilie 2020, 14:37)
Agricultura se face cu sisteme de irigatii nu cu rugaciuni la Dumnezeu sa ploua. Treziti-va agricultorilor ca ati bagat banii in vile, masini si concedii de lux si acum vreti pomana de la stat. Cred ca glumiti nu ????
cetatean:
(9 Aprilie 2020, 12:29)
da, au dreptate toti care au comentat pana acum....Toti cei care detin asociatii agricole sunt plini de bani,au cele mai scumpe masini , se duc in o mie de concedii pe an prin toata planeta asta iar copiii lor nu au muncit o zi....Sa investeasca din ce au strans pana acum in irigatii, nu sa astepte sa le dea statul ajutor....
COLAPS:
(9 Aprilie 2020, 12:15)
Tembelul ala de dictator a construit sisteme de irigatii functionale; dupa revolutie "oamenii de bine" au praduit tot. Taranii au furat dalele de beton de pe canale si si-au facut alee in curte ca sa duca mancare la oratanii, iar tevile de irigat (alea din aluminiu) au ajuns o parte pe post de jgheaburi/burlane la case, iar o alta parte furate de tigani la fier vechi. Tot sediul CAP-ului si cu utilaje - vandut sau luat pe nimic de actualii mari arendasi; asa s-au "privatizat". Au beneficiat de tot felul de subventii si fonduri europene, dar in loc sa refaca sistemul de irigatii au preferat sa "reinvesteasca" profitul in...achizitia de terenuri. Au vandut taranii pamantul pe nimic, s-au dezvoltat marii mosieri, dar...asteapta sa pice din cer ploaia. Ete ca nu mai pica nimic din cer, o sa trebuiasca sa va reorientati pe culturi specifice zonelor de deshert. In ritmul in care poluam si defrisam padurile o sa mancam nisip. "Pierderile economice" tot prostimea le suporta, doar despagubirile pentru calamitati, subventiile nu se acorda tot din bugetul tarii? (chiar si subventiile UE, ce Romania nu cotizeaza bani grei la bugetul Uniunii Europene?)
Irigatu:
(9 Aprilie 2020, 11:15)
Sisteme de irigații domnilor va trebuia. Nu mașini ,amante și concedii in Honolulu.
Hgf:
(9 Aprilie 2020, 10:58)
Mai vindeti din jeepuri,din palate,asigurati va culturile!!!