Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bazele sportive din Ialomița, verificate de auditorii Curții de Conturi a României

Bazele sportive din Ialomița, verificate de auditorii Curții de Conturi a României

Curtea de Conturi a României a dat publicității un raport privind modul în care sunt administrate bazele sportive pe care Ministerul Tineretului și Sportului le deține în întreaga țară. Ialomița se numără printre județele unde au fost descoperite deficiențe. Soluția recomandată de auditori a vizat determinarea instituțiilor aflate în subordinea MTS să se concentreze pe atragerea fondurilor europene, astfel încât bazele sportive să fie renovate și puse în valoare.

Condiții improprii în bazele sportive Conform raportului oficial, auditorii Curții de Conturi a României au vrut să descopere modul în care Ministerul Tineretului și Sportului, prin Direcțiile Județene pentru Sport și Tineret, administrează patrimoniul instituției. Patrimoniul MTS este reprezentat în mare parte de baze sportive, utilizate pentru antrenamentul sportivilor și desfășurarea de competiții sportive. Conform documentului oficial, 93 de entități au fost supuse controlului auditorilor, în multe cazuri fiind descoperite deficiențe. «Au fost identificate și cazuri în care bazele sportive, deși funcționale, se află totuși într-un grad mai mare sau mai redus de degradare, fapt ce influențează în mod negativ desfășurarea activității sportive» se arată în raportul oficial al Curții de Conturi a României. Astfel de deficiențe au fost descoperite și în județul Ialomița. Auditorii au descoperit neconformități la incinta Sălii de Atletism, aflată în administrarea Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița. Sala nu mai este funcțională de mai bine de 10 ani. Oficialii DJST Ialomița au făcut numeroase demersuri pe lângă Ministerul Tineretului și Sportului pentru a beneficia de fonduri în vederea reabilitării, însă toate acțiunile au eșuat.

29 Aprilie 2020, 11:15 (4534 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Curtea de Conturi a României reclamă ineficiența Programului Național privind studiul calității solului
Prejudicii de 17 milioane de lei în Ialomița

Comentariile cititorilor:


Fâs, pârtz, fleoșc! :
(30 Aprilie 2020, 11:55)
Auditorii verifica(?) si apoi ce masuri se iau cand se constata cheltuieli aberante? Nici una!Prosteala cu"curtea conturi"! Angajate pe politic,amantlacuri sau doar neveste de bugetari!E bataie pe posturile de auditori.Credeti ca degeaba ?
ilie:
(29 Aprilie 2020, 16:59)
(...) se preface ca lucreaza cu Camera de Conturi ,ce a verificat si ce a constatat la primaria Slobozia referitoor la alimentarea cu apa la noua statie de filtre ,la deturnarea de fonduri ,creditul contractat pentru terminarea parcarii subterane ,pe care  (...) Primaria Slobozia  l-a returnat anul urmator la agentia pentru fonduri europene ca venituri din activitatea proprie si alte excrocherii facute de cei de la primarie, neimpozitarea complecxului paradis revenit in prezent lui  (...), ,spatiului de la TIMIS INVEST revenit la (...),care nu a fost impozitat nici pina in prezent .Conducerea curtii este un executant fidel al PSD ,acum acopera excrocheriile lui (...) prin controlul pe care il executa la Consiliul Judetean .Organele de cercetare penala cind incep un control si la Curte pentru a descoperii gunoiul ascuns sub pres de (...) de directoarea  adjuncta .si seful de serviciu . 
groparu:
(29 Aprilie 2020, 14:51)
Din curtea de conturi...sari direct in groapa lui stoica. Pe aia au verificat-o sa vada daca tot ceea ce s-a platit a fost corect? Garantia aia de milioane de lei pe care a returnat-o stoica firmei care si-a batut joc de lucrare, a verificat-o curtea de conturi? sau nu e voie? ordin de la partid? ca sa nu se descopere cine stie ce infractiuni economice. O sa verifice groapa la fel cum au verificat si apa! Adica deloc. Cate puturi s-au platit, cate dintre cele platite au fost construite, cate dintre ele au apa conforma - in parametrii din proiect?  Investitii pe hartie, iar in realitate - neconforme. Cheltuielile in diversele etape de tratare a apei sunt in regula? Bani sifonati aiurea prin suveica de partid.
intrebare:
(29 Aprilie 2020, 13:21)
Auditorii au verificat strarea tehnica a bazelor sportive, urmeaza ca arhitectii si constructorii sa le  verifice din punct de vedere financiar. Auditorii si alte institutii ar trebui sa verifice cate alimentari cu apa, canalizari si statii de epurare din judet sunt functionale. Daca s-ar da rezultatele pe bune, ne apuca damblaua cand vom afla cati bani sunt ingropati.
gradina de conturi:
(29 Aprilie 2020, 12:09)
Io cand am facut audit la bazele sportive (era sa scriu baze militare) din judetul Ialomita am descoperit caci bazele erau intr-un grad mijlociu de degradare, nicidecum in grad mare sau mai redus. Io asa am descoprit prin mijloase specifice de audit.
PS. Cate sali de sport din judet sunt folosite in scopul pentru care au fost construite ? Cea de pe Nordului este cu lacat pe usa de cel putin 7-8 ani.
plictisitii de serviciu:
(29 Aprilie 2020, 11:44)
cand nu ai ce face, trebuie cumva sa-ti justifici existenta si salariul baban de la Curte. Normal ca verifica Bazele sportive ca tot sunt inchise si nu e risc. Urmeaza parcurile, hoteluri din subordinea ministerelor si institutiilor, si tot ce nu functioneaza.