Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Căzănești: Polițiști loviți cu pietre de o familie de romi

Căzănești: Polițiști loviți cu pietre de o familie de romi

Un tată și doi fii, toți de etnie romă, din orașul Căzănești au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, la Slobozia. Acuzați de «ultraj», aceștia au lovit cu pietre doi agenți de poliție care au intervenit pentru a aplana un conflict spontan pe care agresorii l-ar fi provocat.

Verificările sunt în curs
Din informațiile organelor judiciare, scandalul s-a produs duminică, 10 mai 2020, după amiază. Două familii de romi s-au luat la ceartă, din cauza unor neînțelegeri mai vechi. Speriați, vecinii scandalagiilor au sunat la 112 și au cerut ajutorul Poliției. Forțele de ordine au intervenit rapid pentru a stinge conflictul, însă scandalagiii și-au vărsat nervii de polițiști. Doi dintre agenți au fost răniți de pietrele aruncate de tatăl și cei doi fii ai familiei care ar fi provocat cearta. După ore bune de audieri, cei trei au fost reținuți pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, iar luni, 11 mai 2020, au fost prezentați Judecătoriei Slobozia cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile. Instanța de judecată a aprobat solicitarea procurorilor, iar scandalagiii se află în prezent în Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Verificările în această cauză continuă pentru a se stabili cu exactitate întreaga situație de fapt.

12 Mai 2020, 14:00 (3813 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Comunitatea romă din Căzănești se pregătește să iasă din izolare
Autoritățile din Căzănești gestionează cu dificultate problema romilor întorși acasă

Comentariile cititorilor:


Coruptia ucide:
(14 Mai 2020, 13:50)
Rromi s-au tăiat între ei,au comis și comit fărădelegi zilnic și după modelul ȚĂNDĂREI scapă de brațul ,,lung,, al legi,justiția se face că nu vede  confotm MERCURIALULUI.
Nkgb:
(13 Mai 2020, 13:00)
Sa ajungi pana acolo încât sa alergi sau sa dai in politia cu pietre mi se pare un ceva de ras. Cum ma sa bata parpandel pe polițist cu pietre, aveau catapulta și aruncătoare de bolovani. 
Politia cu pistol agățat de spilhozeni a stat sau sau împiedicat. Ce mare brânză ca ia luat pentru 24 ore, la da drumul și bye bye direct englejia. Au bani din cerseala adunați pe care ii dau tot la pomanaji. Ce doamne ierma ma sa le facă decât sai plimbe puțin ca pe aia de la Țăndărică. Dacă aia cu trafic de persoane cu alea alea sunt acum la grătare, ăștia cu pietrele se joaca la trebunal. 
Eu am ajuns sa cred ca impunerea starii de urgenta sau de alerta pentru combaterea unei pandemii cu mult mai putin severe ca gripa spaniola sau gripa Hong Kong este semnul unui stat slab mincinos sau captiv intereselor combinate ale PNL cu corporatiilor globale si ale militiilor secrete și organizațiilor oculte de tip francmasonic. 
Ani:
(13 Mai 2020, 12:06)
Prin confiscarea armelor la frontieră ,locuitorii orasui au fost nevoiti sa foloseasca pietre,in mod empiric.Ei isi doreau un conflict modern cu fortele de ordine,insa nu mai detin arme de foc,iar catapultele comandate pe net,au intarziat.Cei 2 spera ca politistii sa inteleaga ca s a dorit evitarea distrugerilor cu pietre,ei stiind ca un pistol nu producea atat de multe stricaciuni sau eschimoze.Dupa pandemie se gandesc serios la un"pâr-pac",oferindu se sa doneze celor implicati munitie de 9mm,ca pe aia nu au gasit o vamesii.
Hei nu rup:
(13 Mai 2020, 12:01)
Da @stoica ai dreptate în 2 luni au reușit sa bage România în faliment și sa impună teroarea asemenea unui stat politienesc trimițând mii de romani carne de tun în lagarele de sparanghel și abatoare din germania. Performanta sa ieși din casa între 7 și 11 cu declaratie. Performanta să-și angajeze rudele, vezi ministru grinda. Performanta în șomeri. Performanta sa ții milioane de români arestați în case. Performanta sa faca dosare penale la boschetarii fără adăpost ca nu au respectat carantina. Numa și numa bine. Sa vezi după 15 mai încolo cum curge vinul, porcul și grâul, mercedesul și casele la robinet.  Bagi căldarea în put și în loc de apa scoți euro și dolari. Ți capul în punga și vezi cum creste fasolea și vânătă pe arac. Sa vezi cum după 15 încolo vine la poarta ta primaru de la PNL cu sarsanaua plina și oala de sarmale. Sa vezi tu cum sunt condamnați ăștia de au aruncat cu pietre după politie la închisoare pe viata libera în Anglia. 
Iura:
(13 Mai 2020, 11:02)
@stoica tu ai capul în colturi și creierul plat nenicuta, cât de prost sa fii ca să nu vezi ca tot ce sa făcut a fost numa pentru suteala. Vai steaua ta de legat la ochi, de surd. Ba ăștia ca tine de apară hotia nu merita sa respire.  Ma băiatu tu furi aerul unui bolnav de covid. Lasă-ne ba sa trăim. Nu întrați în iarna. 
@stoica:
(12 Mai 2020, 23:41)
Tampit sau nu, acest guvern a coordonat destul de bine aceasta perioada, trebuie sa o recunoastem. Daca era Dancila, credeti ca era mai ordonata treaba?
Fane:
(12 Mai 2020, 22:01)
Ce vă mai obosiți atât, dau băieți o șpaga grasă la cine trebuie și scapă. Ce judecatorii nu mănâncă și gura lor. Aia de Tandarei au umblat politia si procurori din UK ani de zile să le dovedească infractiunile si in România judecatorii ia spalat. Mai ales în Ialomița unde zburdă cascadori râsului.
Stoica:
(12 Mai 2020, 17:58)
Lasă ca după 15 mai, le face politia dosare penale la toti care strănută . Câta tâmpenie emana guvernul pnl.
hei rup, hei NUP:
(12 Mai 2020, 16:15)
Ma mir ca in tara asta mai este un minimum de libera exprimare/informare si ati reusit sa specificati faptul ca agresorii erau tigani, adica rromi - cum suntem obligati sa le spunem. Degeaba i-au saltat mascatii, un judecator va "aprecia" ca nu sunt periculosi si vor fi cercetati in libertate dupa cateva zile. Nu reprezinta un pericol social, au dat si ei cu cateva pietricele in politisti, asa in gluma, ca asa e obiceiul pe la ei. Dar cu vecinii sau cu turistii se poarta frumos, parol, sunt niste oameni exemplari in societate, modele de urmat, nu alta! Despre ce discriminare, integrare si educatie putem discuta referitor la salbaticii astia tupeisti? Cred ca 90% din faradelegile comise ei le fac, dar justitia inchide ochii. Politistii ii baga pe usa, justitia ii scoate pe geam. Asta da discriminare si persecutie; si educatie...copiii rromi exerseaza cu parintii lor aruncatul cu pietre la organe. Unii fac "tiganie" si statul o tolereaza. Vorba maestrului Malaele: Trecut de cacao, prezent la fel, bine macar ca n-avem viitor!