Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Marian Moraru, povești de luptător

Lupte libere, CS Amara

Marian Moraru, povești de luptător

Sâmbătă, 3 mai 2020, a fost «Ziua Luptă­torului» și tot atunci am găsit prilejul oportun de a purta o discuție lejeră cu an­trenorul de lupte libere Marian Moraru. Cu toate relaxările produse în ultima vreme, continuăm să ne hrănim din amintiri. Sportul încă face eforturi să revină la viață, dar va mai dura ceva vreme până când va reuși. Noroc că în Ialomița, cu toată viața sportivă extrem de pauperă, avem oameni ca Marian Moraru, care au ce povesti...

Un buzoian la Amara
Puțină lume știe că Marian Moraru este din Buzău. El se confundă cu orașul Amara de atât de mulți ani încât este foarte greu să-l extragi de acolo... S-a născut în Buzău în 1974 și tot acolo a deprins arta luptelor libere. Antrenor i-a fost regretatul Ștefan Isfache. A urcat treaptă cu treaptă în ierarhie, a evoluat ca senior la Steaua și Vulcan București. Cu trupa militară a obținut un titlu de vicecampion național pe echipe și o medalie de bronz la individual: «Din păcate, după Olimpiada de la Atlanta din 1996, a fost ridicată ștacheta în privința categoriilor de greutate la seniori. Practic, eu luptam la 48 de kilograme, iar pentru a putea merge la Olimpiada din 2000 trebuia să urc la 55 kilograme. Mi-au fost tăiate aripile... Eram încă un sportiv de perspectivă, dar era greu de crezut că aș putea crește astfel încât să intru în acea categorie de greutate. Evoluam pe atunci la Vulcan București, unde îl aveam antrenor pe domnul profesor Nicolae Pârvu. Dumnealui a avut ideea de a mă înrola în proiectul „Lupte Club Ialomița“ și de a înființa apoi o secție de lupte la Amara!» rememorează Marian Moraru. Și astfel s-a produs, în 1998, descinderea antrenorului, mai întâi la Slobozia și apoi la Amara, unde performanțele ulterioare au uimit lumea luptelor din România.

De la Bucur la Băjan
Marian Moraru avea doar 24 de ani când s-a apucat de antrenorat. L-au ajutat ambiția și bagajul tehnico-tactic. Primul luptător șlefuit de tandemul Pârvu-Moraru a fost George Bucur, recrutat de la Murgeanca. Campion național la toate categoriile de vârstă (numai la seniori a strâns 11 titluri!), George a obținut medalii europene la cadeți și juniori, iar la seniori a fost vicecampion mondial la Jocurile Militare. A fost, totodată, portdrapelul unei generații de excepție a «Lupte Club Ialomița», pe urme călcându-i și fratele său, Marius. Din această ge­nerație s-au distins și alți luptători: Cristian Neculai, Alin Neagu, Ion Damian, Adrian Bucur, Ștefan Vizitiu, Adrian Ion și Vasile Drăgan. Toți s-au făcut remarcați pe plan național, o parte dintre ei având rezultate foarte bune și în Europa. Patru dintre acești luptători, în frunte cu George Bucur, au migrat ulte­rior către Steaua București. Povestea «Lupte Club Ialomița» a mai rulat o perioadă, dar problemele financiare i-au grăbit sfârșitul: «Domnul Pârvu s-a gândit și la continuitatea acestui proiect și la mine, iar cu sprijinul domnului Gabi Ionașcu am fost angajat la CSM Slobozia, unde am lucrat vreo 3 ani... Am plecat de acolo pentru că am consi­derat că elevii mei nu erau sprijiniți pe măsura performanțelor pe care ei le obțineau în competițiile naționale și europene. Începusem să simt o oarecare lipsă de motivație din partea lor. Cu ajutorul primarului de la Amara am înființat Clubul Sportiv și am adus copiii acasă...» completează Marian Moraru. Povestea CS Amara începea în 2011, cu Adrian Turcu, Doru Măiță și Alina Moraru, fiica antrenorului. Continuarea o știți, pentru că se regăsește în totalitate în paginile ziarului nostru. Au preluat ștafeta Cristian Lungu, Marian Stanciu, Cristian Miu sau Robert Câlțea. Amara devenea tot mai cunoscută grație acestui sport, iar plajele stațiunii începeau să găzduiască turnee și chiar campionate naționale de lupte pe plajă. Afluența medaliilor și titlurilor naționale a continuat cu actuala grupă de performanță, de unde se desprinde Nicoleta Băjan, multiplă medaliată la Campionatele Europene și Balcanice.

«Toată ziua sunt la antrenamente, în parc!»
Tabloul performanțelor este întregit de Steluța Subțirică, Denisa Negoiță, Marian Subțirică, Răzvan Jeaca. Este o generație extrem de promițătoare care cuprinde și alți campioni precum Alexandru Minea, Oana Dumitru, Valentin Tache, Robert Gresianu, Cristian Toader, Elena Morar, Constantin Morar și Ștefan Stancu. Cum spuneam, e o perioadă grea pentru toate disciplinele sportive, iar în privința luptelor lucrurile stau și mai rău, fiind 100% sport de contact. Cum trec luptătorii de la Amara peste această perioadă? «Avem copii foarte ambițioși de care sunt tare mândru. Au răspuns cu entuziasm la antrenamentele on-line, dar și la cele din parc, pe care le-am început pe 15 mai. Momentan ne antrenăm în grupe de câte trei. Practic, eu stau toată ziua în parc!» explică Moraru. Deocamdată, antrenamentele se bazează pe acumulare fizică, folosindu-se greutăți și dispozitive din cauciuc. Antrenorul Moraru așteaptă cu nerăbdare momentul când i se va permite să folosească saltelele: «Noi nu suntem nici halterofili, nici atleți... Stăm bine la pregătirea fizică generală, dar dacă nu ni se permite să facem antrenamentul specific disciplinei noastre nu facem nimic și am putea pierde generațiile astea care promit foarte mult. Antrenamentele on-line au avut unele impedimente, dar grație unor oameni de bine, toți copiii au primit dispozitivele necesare pentru a intra în direct cu antrenorul!». Acum Marian Moraru așteaptă cu încredere reluarea competițiilor: «Sunt în parc și mă uit la copii cum se antrenează! Au fost serioși și în pregătirea individuală și, astfel, nu a trebuit să o luăm de la zero... Nu știu când vom relua competițiile, dar momentul acela vreau să ne găsească perfect pregătiți. Luptătorii Amarei trebuie să rămână campioni!».

30 Mai 2020, 10:55 (2461 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Alexandru Minea, campion național U15
Alexandru Minea a cucerit Cupa României
5 medalii pentru sportivii ialomițeni

Comentariile cititorilor:


Vicol Vasile:
(31 Mai 2020, 11:56)
Un antrenor care a inceput de tânăr , un om de sport extraordinar , avid de a face performanță, de a crește copiii frumos . Sport înseamnă DISCIPLINĂ, educație , minte FRUMOASĂ, corp zeiesc . Sport înseamnă multe, iar acest artezan , șlefuitor de talente, a pus Amara pe harta Europei . Bravo , felicitări tuturor , cât și autorităților locale , pentru sprijinul acordat . Sănătate la domnul primar , să îl țină Dumnezeu sănătos ȘI să ajute la "creșterea copiilor urbei " frumoși si sănătoși . Jos pălăria la toată lumea de acolo .

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 15 Iun 2021
243 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 344 345

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

15 Iunie 2021, 18:55


IPJ Ialomița: Deplasări în siguranță pe timp de ploaie

Având în vedere Codul Portocaliu de ploi abundente emis de Administrația Națională de Meteorologie pentru județul Ialomița, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița le recomandă șoferilor să adapteze viteza ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 14:45
(103 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 83 de evenimente, dintre care 77 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată, fiind sesizate 6 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 14:00
(85 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru conectarea aparatelor de marcat electronice fiscale

Operatorii economici care încasează contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul sau a serviciilor efectuate direct către populație trebuie să țină cont de termenele limită pentru conectarea aparatelor ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 13:30
(98 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 15 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10786, cu 2 cazuri mai mult decât luni, 14 iunie ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 13:15
(79 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Portocaliu de ploi abundente

Ialomița, sub Cod Portocaliu de ploi abundente

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu de ploi abundente și instabilitate atmosferică, printre județele afectate de fenomenele meteo numărându-se și Ialomița. Avertizarea ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2021, 10:15
(239 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Școala Gimnazială Platonești

Acțiune preventivă a polițiștilor la Școala Gimnazială Platonești

Elevii Școlii Gimnaziale Platonești au primit la ore vizita polițiștilor, care în cadrul proiectului «Școala Siguranței Tedi» au încercat să îi ajute pe copii, prin joc, să își însușească informații privind ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 15:10
(130 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fără permis, la volan

Duminică, 13 iunie a.c., în jurul orelor 11,30, polițiștii din Fetești au depistat, pe raza localității Cegani, un șofer în vârstă de 24 de ani în timp ce conducea un autoturism fără a avea permis conducere ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 14:55
(86 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Surprins în flagrant conducând o mașină neînmatriculată

În cursul zilei de sâmbătă, 12 iunie a.c., în jurul orelor 13,00, polițiștii rutieri slobozeni au oprit, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 28 ani, din Slobozia. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 14:50
(133 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

Sâmbătă, 12 iunie a.c., pe raza comuni Făcăeni, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat, în flagrant, un tânăr de 21 de ani în timp ce conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 14:40
(119 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 14 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10784, cu 6 cazuri mai mult decât duminică, 13 iunie ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 13:40
(118 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitatea Dridu-Snagov!

Pentru efectuarea unor lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor, furnizorul de energie electrică va sista, marți, 15 iunie 2021, în intervalul orar 9,00-17,00, alimentarea cu energie ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 12:20
(115 vizualizări - 0 comentarii)


12

AJFP Ialomița: Reducerrea evaziunii fiscale, obiectiv strategic al ANAF

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomita a efectuat, în luna mai 2021, în concordanță cu Strategia Agenției Naționale de Administrare Fiscală 2021-2024, care are ca obiectiv strategic reducerea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 11:50
(159 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 iunie 2021-termen limită pentru depunerea a 8 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 25 iunie 2021, este termenul limită de depunere a următoarelor declarații: «Declarație privind obligațiile de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 10:35
(139 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Final al Campaniei de primire a cererilor unice de plată 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice că la data de 11 iunie 2021 s-a încheiat Campania de primire a cererilor unice de plată aferente anului 202 ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 10:10
(121 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: A intrat cu mașina într-un copac

Balaciu: A intrat cu mașina într-un copac

Un accident de circulație s-a produs în dimineața zilei de luni, 14 iunie a.c., pe raza comunei Balaciu. Din primele informații, șoferul unei mașini a pierdut controlul volanului și s-a lovit violent de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2021, 07:30
(165 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Grupul de Comunicare Strategică: Un singur nou caz COVID-19 în Ialomița

Duminică, 13 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10778, cu un singur caz mai mult decât sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2021, 14:25
(119 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 12 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10777, cu 3 cazuri mai mult decât vineri, 11 iunie ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2021, 14:10
(180 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mesaje pentru donatorii de sânge, cu ocazia «Zilei Mondiale a Donatorului de Sânge»

Luni, 14 iunie a.c., se sărbătorește «Ziua Mondială a Donatorului de Sânge». Cu această ocazie, reprezentanții Centrului Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița marchează evenimentul transmițând public ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 15:25
(214 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoutilitară răsturnată în urma unui accident

Urziceni: Autoutilitară răsturnată în urma unui accident

În ziua de vineri, 11 iunie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit în cazul unui accident rutier produs pe raza municipiului. În eveniment au fost implicate o autoutilitară și un autoturism. În urma ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 14:10
(228 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Urziceni: Regulile de circulație, pe înțelesul elevilor

Urziceni: Regulile de circulație, pe înțelesul elevilor

Joi, 10 iunie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat lecții de educație rutieră în cadrul Școlii Gimnaziale «I.H. Rădulescu» din Urziceni. Polițiștii au discutat cu peste 100 de elevi despre recunoașterea ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 13:35
(153 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Un singur nou caz de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 11 iunie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10774, cu un singur caz mai mult decât joi, 10 iunie ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 13:20
(150 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan având un permis contrafăcut

Oprit în trafic pentru un control de rutină în ziua de joi, 10 iunie a.c., un tânăr de 20 de ani din Țăndărei s-a ales cu un dosar penal. Acesta este acuzat de «conducere fără permis», «fals material în ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 12:45
(198 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au reținut pentru 24 de ore, în ziua de joi, 10 iunie a.c., un minor de 17 ani din localitatea Țăndărei. Acesta este bănuit de comiterea infracțiunii de «furt calificat». Acesta a ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 12:40
(145 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Țăndărei

Polițiștii și jandarmii ialomițeni au organizat joi, 10 iunie a.c., o razie de amploare pe raza orașului Țăndărei. Pe parcursul activităților desfășurate au fost legitimate peste 270 de persoane și controlate ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 12:35
(217 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Ialomița: Adăposturile canine, verificate de polițiști

Ialomița: Adăposturile canine, verificate de polițiști

În perioada 9-10 iunie a.c., polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor au acționat pe raza municipiilor Slobozia și Fetești, precum și orașelor Amara și Țăndărei, pentru verificarea modului ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 12:20
(243 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița în luna mai 2021

Controale ale ITM Ialomița în luna mai 2021

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a efectuat acțiuni de control în luna mai 2021 având ca obiectiv verificarea modului în care angajatorii respectă prevederile legislației în vigoare în domeniul ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 10:20
(196 vizualizări - 0 comentarii)


Relocarea cabinetelor din Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Relocarea cabinetelor din Ambulatoriul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

«După cum am mai anunțat în luna martie a anului curent, au început lucrările de consolidare, renovare și modernizare ale Ambulatoriului de Specialitate din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2021, 08:10
(191 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Lista câștigătorilor Tombolei «Maratonul Vaccinării»

Instituția Prefectului Ialomița: Lista câștigătorilor Tombolei «Maratonul Vaccinării»

În perioada 31 mai-1 iunie 2021, la nivelul județului Ialomița s-a organizat o campanie de vaccinare destinată tinerilor cu vârste cuprinse între 16 și 25 de ani. Denumită «Maratonul vaccinării-Alege să ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2021, 16:55
(678 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bărbat de 69 de ani, dispărut de la domiciliu

Slobozia: Bărbat de 69 de ani, dispărut de la domiciliu

În ziua de miercuri, 9 iunie a.c, polițiștii din Slobozia au fost sesizați de rudele unui bărbat de 69 de ani, din localitate, cu privire la dispariția acestuia. Pe numele său Simion Gheorghe ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2021, 16:50