Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Focar de COVID-19 la o croitorie din Urziceni: 21 de persoane, infectate cu SARS-CoV-2

Focar de COVID-19 la o croitorie din Urziceni: 21 de persoane, infectate cu SARS-CoV-2

Punctul de lucru al unei firme de confecții din București, amplasat în Urziceni, a fost închis din cauza COVID-19. 21 de persoane, din cele 47 angajate în cadrul unității, au fost infectate cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2). Mai multe verificări au fost demarate de autoritățile din Ialomița.

Pacienții sunt asimptomatici Autoritățile din Ialomița au declanșat o anchetă epidemiologică în care vor să afle cum s-au îmbolnăvit cele 21 de persoane ale croitoriei din Urziceni. Cel mai probabil, acestea nu ar fi avut suficiente materiale de protecție puse la dispoziție de angajator. Rezultatul testelor pentru COVID-19 au venit în dimineața zilei de joi, 4 iunie 2020. Din fericire, toți angajații infectați cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2) sunt asimptomatici și urmează să fie transferați la Spitalul Municipal « Anghel Saligny» Fetești.
Citiți mai multe despre acest caz în ediția de miercuri, 10 iunie 2020, a ziarului Independent.

4 Iunie 2020, 18:10 (3101 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Urziceni: Focar de COVID-19 la o croitorie

Comentariile cititorilor:


@linux:
(7 Iunie 2020, 11:04)
ar trebui inchis DSP-ul, ca tot doarme pe el ca seful lui
Linux:
(6 Iunie 2020, 20:37)
Draqulyan, ai dreptate. Trebuie inchis Urziceniul! Dar trebuie inchis pentru cei cu mintea ingusta...ca tine spre exemplu. Problema ta, din cate inteleg, este faptul ca locuitorii din acest oras muncesc in Slobozia. Care-i problema ta?
Croitorasul cel Viteaz:
(4 Iunie 2020, 21:45)
Alooo!!! Primaria !!! baaaaaa, noi de ce platim taxe? Spitalu nostru nu poate sa dea 2 pastile/zi si sa ia temperatura? de ce sa merg io 150 km pana la fetesti sa duc portocale sau compot? cine-mi plateste benzina 2-3 drumuri/sapt???? Demisia domnilor doctori !!!!! doar la salarii va inghesuiti, la munca va cam coditi, dati limbi lu ala de la DSP sa va tina ca pe mort in ferestra sa incasati pensia! Mama voastra de bagabonti!
colocatar katanga:
(4 Iunie 2020, 21:45)
21 persoane asimptomatice la un loc de munca ? Mi se pare ciudat, ciudat !!! Pai daca sunt asimptomatice, ce tratament li se aplica ? Rafila, Arafat si alti medici spuneau ca tratamentul aplicat este in functie de simptomatologie .
Spital Suport Politic:
(4 Iunie 2020, 21:40)
Pai de ce transferati la altii? spitalul Urziceni nu e si el spital suport? Ce, doctorii nostrii nu pot face fata?Sau s-au declarat suport de sanchi pt cascaval? Noi apartinatorii cum facem? mergem la Fetesti sa-i vedem/incurajam?
Draqulyan:
(4 Iunie 2020, 21:19)
Am spus in mai multe randuri pe acest site ca ar trebui inchis Urziceni, asta ca sa nu inchidem Slobozia, din cauza celor care vin de la Urziceni, stiindu-se ca au mai fost focare acolo.  Hai sa ne imaginam cam cate persoane au infectat cele 21 de persoane. Aviz sefilor de institutii publice cu salariati care vin de la Urziceni.
Bravo:
(4 Iunie 2020, 19:12)
Un talmes balmes fiecare cum il taie capul, pe toti ii doare la basca, nimeni nu respecta nimic. Nu distantare in mijlocele de transport, in magazin la piata la munca, nu masca, nimic, nimic, asa ca despre ce vorbim. Toti ca niste salbatici ignora cele mai elementare protectii. Nu va mirati ca este fudulie si prostie generala. Nu ma bucur de boala luata dar. Ignoranta rautatea din voi hotia si prostia de 95% este pe loc de premiere. Dumnezeu nu bate cu parul.