Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Ialomița: Percheziții la domiciliile unor funcționari publici, cercetați pentru fapte de corupție

Miercuri, 24 iunie 2020, ofițeri de Poliție Judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au efectuat 5 percheziții domiciliare pe raza Județului Ialomița și au pus în executare 5 mandate de aducere emise pe numele a cinci persoane suspecte în cauză, funcționari în cadrul Serviciului Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor Fetești și Biroului Registru Agricol din cadrul Primăriei Municipiului Fetești, respectiv o persoană fără calitate specială, care a acționat în calitate de intermediar, cercetați pentru săvârșirea  infracțiunilor de «luare de mită», «complicitate la dare de mită», «trafic de influență», «fals intelectual» și «acces ilegal la un sistem informatic». Cu aceeași ocazie, au fost puse în executare două ordonanțe de ridicare a unor documente și înscrisuri de la două instituții publice, respectiv Serviciul Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor Fetești și Biroul Registru Agricol din cadrul Primăriei Municipiului Fetești. În fapt, s-a reținut că în perioada iunie-octombrie 2019, cei patru funcționari publici au pretins, primit sau au acceptat promisiunea primirii unor sume de bani în lei și valută ori alte foloase, din partea unor persoane fizice interesate de obținerea cărților de identitate, a căror valabilitate a expirat, ori ca urmare a schimbării domiciliului, stabilirea reședinței, pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate. În multe astfel de situații au existat cazuri când solicitanții eliberării cărților de identitate nu s-au prezentat personal la ghișeul SPCLEP Fetești pentru a semna în prezența funcționarului public cererea pentru eliberarea actului de identitate, persoanele interesate aflându-se în străinătate și nu în municipiul Fetești, iar fotografiile ce urmau a fi alocate cărților de identitate au fost transmise în format electronic, prin canale de comunicare de tip whatsapp sau facebook unor intermediari, care aveau influență asupra funcționarilor și care acționau în interesul acestor persoane, în schimbul unui comision, reprezentând prețul traficului de influență. Fotografiile astfel transmise erau prelucrate de funcționarii publici prin intermediul calculatorului destinat obținerii de fotografii, pentru a creea o aparență de legalitate că respectivele fotografii erau efectuate la sediul SPCLEP Fetești asupra solicitantului cărții de identitate. De cele mai multe ori, a rezultat că unele cărți de identitate au fost emise doar în baza unor copii ale documentelor necesare, pentru că solicitanții aflați în străinătate nu le mai dețineau, iar respectivele copii erau extrase chiar din arhiva SPCLEP Fetești. S-au mai identificat situații în care au fost stabilite domicilii sau reședințe fără ca proprietarul spațiului locativ să aibă cunoștință despre respectiva procedură derulată la SPCLEP Fetești și, cu atât mai mult, ca acesta să își dea consimțământul scris că este de acord ca solicitantul respectiv să își stabilească domiciliu/reședința la adresa proprietății sale. Astfel, cu titlu de exemplu, la o adresa situată în municipiul Fetești figurează cu domiciliu un număr de 119 persoane, iar la o altă adresă din aceeași localitate, figurează un număr de 32 persoane. În cauză s-a beneficiat de sprijinul lucrătorilor Direcției Anchete, Serviciul Tehnic, Serviciul Operații, Serviciul Operațiuni Speciale Ialomița și lucrători din cadrul IJJ Ialomița.

24 Iunie 2020, 12:05 (2902 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
1000 de funcționari din administrația locală își cer drepturile în instanță
Funcționari publici, cercetați pentru «abuz în serviciu»

Comentariile cititorilor:


Boletinu:
(24 Iunie 2020, 20:43)
La evidenta persoanelor judetean faca mascati DNA-DGA-DIICOT percheziti si controale, acolo este cuibul lui TARZAN conducatorul mafiei. Un siret de bocanc nu se leaga fara stirea si acordul lui. TARZANE si la astia daca vin si te ia, le faci contestatie la tribunal sati dea inapoi 5000 de lei pentru perioada de arest, nu asa. Vorbiti mai fraierilor cu procurorii si dati tot pe fata, nu le luati oe voi. De ani buni se umbla cu mangleala la buletine. Controalele venite de la Bucuresti constatarile eh vere TARZANE sa vedem cinei scapa sau le dai ordin sa taca. Tandarei Kogalniceanu Fetesti eh si prin comunele mai la west spre Bucale mai tari multmai groase decat unde ia prins pe astia mici. Dati tot pe fata nu fiti prosti aveti familii fraierilor.
DGA -ule:
(24 Iunie 2020, 19:07)
De ce nu faceti un control si la Tandarei??Se pare ca si la Kogalniceanu s-au obtinut vize de flotant si domicilii mai mult sau mai putin legale,la anumite persoane fiind domiciliate si cate 20 persoane..Gurile rele spun ca satul Hagieni s-a repopulat.
Sică Mandolină:
(24 Iunie 2020, 14:45)
Mă eu nu vă mai inteleg arestați găinarii pentru flecuștețe,veniți la Kogălniceanu sa vedeți șmenari!Dar să veniți cu duba aia mare că aveți de încărcat!
fazole:
(24 Iunie 2020, 13:07)
Alooo miliția, aloo procuratura de la București.... Nu cred ca nea, Nicolae boier la seduliul central din Republica independenta, stat în stat, care știe tot ce mișcă la DJEP om bătut în cuie nu ar stiut de golaniile astea! Ia nea Niculae sa vedemdaca tia venit rândul... la borcanul cu stropeala.