Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Paros a demisionat din PRO România

Adio, dar rămân cu tine!

Paros a demisionat din PRO România

Radu Paros, omul politic al tuturor partidelor, a demisionat din PRO România. Domnia sa rămâne însă consilierul personal al primarului Adrian Mocioniu. «Nu pot suporta să mă comande oameni care n-au nimic de-a face cu politica!» a declarat Radu Paros, printre altele.

Acuzații grave Radu Paros, prima achiziție politică a PRO România în Ialomița, și-a înaintat demisia din partid. El susține că și-a anunțat demisia pentru ca susținătorii lui să poată decide în cunoștință de cauză dacă îl mai urmează sau nu... «Când mi-am dat demisia din PMP mulți dintre susținătorii mei nu au știut și au continuat să susțină această filială... Cred că e firesc ca ei să afle de la mine ce se întâmplă și să decidă în cunoștință de cauză dacă vor să mai rămână în partid sau nu!» a precizat Radu Paros. Conform declarațiilor sale, în ultimele luni, el a convins să se înscrie în filiala PRO România peste 250 de membri. «Îmi dau demisia, alături de colegul meu Octavian Donose, pentru că nu pot suporta să mă comande oameni care n-au nimic de-a face cu politica! Vorbesc despre Marian Bălan, membru PSD, dar șef de campanie al PRO România la Slobozia și despre Gigi Petre, coordonatorul campaniei la nivel județean, omul care a încercat de 3 ori să mă împiedice să-mi exercit funcția de consilier local!».

Paros rămâne consilierul lui Mocioniu În pofida disensiunilor, Radu Paros nu renunță la funcția de consilier personal al primarului Adrian Mocioniu. «Am discutat cu domul primar Adrian Mocioniu despre demisia mea din funcția de consi­lier... Mi-a spus că nu se pune problema! Voi rămâne alături de el atât timp cât va considera că sunt util. Partidul e una, calitatea mea de consilier personal e altceva... Sunt locuitor al acestui oraș și fac tot posibilul ca să sprijin activitatea administrativă!» a mai declarat Radu Paros. Ruptura lui Radu Paros de PRO România, susține acesta, nu presupune trecerea la alt partid sau o candidatură independentă: «Nu pot renunța la politică, dar în acest moment nu am în vedere trecerea la un alt partid... Fac politică pentru că îmi pasă de orașul în care trăiesc! Și cred că fiecare cetățean al Sloboziei ar trebui să se implice politic...». Reamintim că Radu Paros este unul dintre cei mai longevivi actori politici de pe scena locală, de-a lungul ultimilor 16 ani politicianul «bifând» mai multe partide, mai puțin PSD.

10 Iulie 2020, 14:10 (7087 vizualizări - 17 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Observator:
(15 Iulie 2020, 08:20)
ADEVARAT!  Demnitate lipsa, omenie asemenea! Asta-i cum e covidul, sufera de mutatii permanente, ataca peste tot si este imposibil de tratat. Cand crezi ca ai scapat, te mai reinfecteaza inca o data. Din pacate, politica romaneasca e infectata cu mult prea multi covidei netratabili. Dumnezeu sa ne pazeasca, si sa ne dea suficienta ratiune sa simtim pe cine alegem sa ne reprezinte  cu adevarat mai departe!
PARUSAN:
(14 Iulie 2020, 11:11)
PAR OS sanatos paraseste capul PROst, ca sa parafrazam cat de cat un proverb. Insa nu prea se aplica, totusi. Nu este ca si cum el ar fi bun si partidele, rele; sunt din aceeasi mocirla. Traseistul asta a schimbat toate partidele existente. Desigur, cu mici exceptii, din lipsa de timp. Nu a intrat in udmr (poate pt ca ala nu e partid), in psr, pas si alte partide insignifiante. Chiar in niciunul nu s-a regasit? doctrinar, politic vorbind. Probabil ca nu i s-a dat portia de ciolan dorita si de aceea a incercat pe la toate portile partidelor.
Totusi a fost viceprimar si consilier local mult timp, dar, NU a avut nici macar un proiect pentru oras/slobozeni. Doar pentru bocceluta proprie. A facut circ prin toate partidele (nu ca acelea ar fi fost curate), insa, cum nu a primit posturile/foloasele dorite, cum a facut scandal si s-a dus la altul. Sa ne amintim cearta cu Ionascu pe subiectul APA NEPOTABILA! Dupa cativa ani au devenit colegi de partid si "s-au iubit politic". Asta nu are coloana vertebrala, este profilul politicialului roman, te minte dupa interes, te vinde si te cumpara. Afara cu el din politica, dar mai ales din administratie. Nu vreau sa decida el nimic pentru locuitorii Sloboziei. Decide si incaseaza destul pentru cei de pe lumea cealalta.
Mary:
(13 Iulie 2020, 11:31)
Perseverența este cheia succesului!
Mai dai un ban, mai tragi odată!
Un cioclu primar ne mai trebuia, în rest, le avem pe toate!!
Barfa:
(12 Iulie 2020, 19:12)
s-o fi suparat omu, si el si alalalt care a plecat, sa ne-muncesti ca prostu 2 ani, sa speri, si sa-l vezi pe POP pe lista inaintea ta, nu e chiar incurajator. Bine ai venit in politica boss!
P.S. mai vinde si matale neste cruci la discaunt, politica e pa cascaval nu pa merite. 
PS 2 e greu sa plusezi peste Popica, las-o asa
ILIE:
(12 Iulie 2020, 13:10)
Parose daca iti esea si puneai mina pe functia de director de la DADP si preluai si cimitiru nu iti mai dadeai demisia de la PRO-ROMINIA .Acum a ramas sa fii cioclu lui M.
chiparos:
(12 Iulie 2020, 06:36)
Paros face politica de atata amar de vreme dar n-a inteles ca pentru a pune in practica proiecte iti trebuie sustinere locala (consilieri locali) si mai apoi guvernamentala. Degeaba ragai de proiecte si bune intentii daca nu esti bagat in seama. Cand a fost viceprimar se asfalta in Slobozia de-a valma , peste guri de canalizare sau aerisiri de gaze naturale, nu se respecta macar un bun simt.
gigi:
(11 Iulie 2020, 11:03)
Paros in ortice partid ar merge aduce 4-5 procente la vot
Crd:
(11 Iulie 2020, 09:44)
Eu ii cunosc oarecum pe cei doi.Parerea mea este ca i judecati gresit.....au omenie si alte calitati mult peste politicienii de Ialomita.....Macar au curaj sa spuna niste adevaruri mizerabile din politichia locala...macar sunt mai tineri dracu....
Partid nou:
(10 Iulie 2020, 22:41)
(...) a pus cruce si la Pro Romania, ca de altfel numeroaselor partide prin care a trecut. E clar ca-i vorba de o deformatie profesionala.. Acum ar putea pune de un patid nou, ceva in genul 'partidul cimitirelor',  sau 'cimitirul partidelor'..
PSD ist:
(10 Iulie 2020, 22:30)
Dle PAROS de ce nu va faceti propria organizație? Multi vor merge cu dvs.
in vecii vecilor:
(10 Iulie 2020, 17:57)
HaHaLera, auzi tu "susținătorii  mei"  !  
Ce susținători ai mai omule ca esti hulit de toata lumea esti certat si cu (...) si nu te mai baga nimeni in seama.  
(...)
Slobozean:
(10 Iulie 2020, 17:53)
(...) s-a folosit de voluntari sa isi faca campanie electorala! Acum vad eu de ce era pe toate gardurile si rupea toate sacosile! Daca il are pe (...) ca model si el e un kkt pansat!
Amza :
(10 Iulie 2020, 17:38)
Sa fim seriosi cu Pro Romania, partidul relicva. Cu toti pensionarii de la politie, unul barem nu e pensionar , ci din grupul cu mita de la circulatie. Si acum mare pierdere nu este, ca (...) e doar pe bani si (...) nu a castigat nici un (...). Deci sa fim cu obraz, nu poti numi partid cu oamenii de acolo. A si bineinteles (...) (care este enciclopedie in materie de furat).
Ce dai bă? Înjură ! :
(10 Iulie 2020, 17:27)
Bă,bravo!Dar ce aport ai tu ca și consilier și cetatean al urbei?Că te stim si esti incadrat la specia:"ce dai mă, nu ști să scuipi?" adica cojones=mici sau lipsă,atitudine=esti un vierme,cu ce dracu vrei sa ne convingi?Consilier,presupune sa fi "sifonul" primarului,omul care face?"Lipitoarea"? Ce profil socio-profesional ai?Ca te stim,imbracat bine,spalat,dar cam atat.Am adauga oportunist. E deajuns pentru"consilier personal"? Iar de demisii din politica...esti ca aia din filme,te arunci din tren din mers,nene!Anunta bă grupul cu care pleci in excursie... Se dau aia jos la destinație,numără si... Mihaitză.. Nu-i! Păi tu le-ai facut rezervarea,tu ai adunat grupul...Tu....
Mimi: