Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii au contribuit cu 70 milioane de lei pentru sistemul de Sănătate

Ialomițenii au contribuit cu 70 milioane de lei pentru sistemul de Sănătate

O  analiză a datelor furnizate de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că valoarea sumelor încasate pentru CASS (contribuția pentru asigurări sociale de sănătate) se menține la o valoare scăzută în județul nostru. Până la finele anului în curs, Ialomița trebuie să vireze în bugetul național 190 milioane de lei provenind din plata CASS, iar până în luna mai 2020 va­loarea fondurilor distribuite a atins pragul de 70 milioane de lei. În Ialomița au calitatea de asigurat 231 mii de persoane, însă 20% dintre acestea fac parte din catego­riile de beneficiari scutiți de plata CASS.

Fonduri limitate pentru Sănătate
În cadrul unei conferințe de presă organizată în urmă cu o săptămână, oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au făcut publice informații cu privire la plata CASS de către asigurații din județul nostru. Conform datelor oficiale, Ialomița trebuie să vireze în bugetul național, la secțiunea Sănătate, 190 mi­lioane de lei. Din ianuarie și până în luna mai 2020, sumele virate au fost de aproximativ 70 milioane de lei. Totuși, reprezentanții CJAS Ialomița sunt optimiști și speră ca până la finele anului sumele stabi­lite să fie încasate. «Este, într-adevăr, o perioadă dificilă, însă ne facem speranțe că ceea ce ne-a fost încre­dințat din punct de vedere al colectării sumelor se va realiza. Cele 70 milioane de lei reprezintă eforturile noastre comune în privința îndeplinirii planului de încasări. Suntem conviși că nu vom avea probleme din acest punct de vedere și că totul va decurge normal!» a precizat Mihai Geantă, directorul general al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. Totuși, nu toți asigurații din Ialomița sunt plătitori ai CASS. La nivelul județului există peste 231 mii de persoane asigurate, însă 20% dintre acestea sunt scutite prin lege de plata acestor contribuții. Un sfert dintre ialomițenii scutiți sunt reprezentați de beneficiarii de ajutoare sociale, cei mai mulți fiind cei care primesc sprijin de la stat în baza Legii 416, privind venitul minim garantat. «Sunt anumite ca­tegorii de asigurați, stabilite prin lege, care nu plătesc contribuții. Și acești oameni trebuie să beneficieze de servicii medicale. Fac parte din categorii vulnerabile...» a explicat Mihai Geantă, directorul general CJAS Ialomița.

13 Iulie 2020, 15:55 (1430 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Investigații medicale de 2,6 milioane de lei în Ialomița
Sănătatea ialomițeană are un buget de 42,7 milioane de lei
Buget de 156 milioane de lei pentru sănătatea ialomițenilor
Buget de 42 milioane de lei pentru spitale, farmacii și medici de familie

Comentariile cititorilor:


Vasile:
(15 Iulie 2020, 10:40)
Sunt bolnav de cancer si nu am acces la un anumit medicament ....di n cauza cui!?de ce am cotizat !?totul din cauza unui anumit medic care nu vrea sau nu inteleg ce se intampla cu acest sistem....
Recovery cash :
(14 Iulie 2020, 07:48)
Nu e panica,se completeaza cu bugetul de Covid si se recupereaza.Atat timp cat coronavirusul este rasplatit,vom avea decedati cu duiumul,tratamentul e ieftin,iar banii primiti de UE depasesc inchiupirea.Se va rezolva cu deficintul CASS.Credeti in Covid,in curand cei ce accepta decesul celor dragi datorita corona vor primi bani si pentru rate la banci,vor avea carduri la diferite farmacii cu reducere,asta ne asteapta.Mare nebunie!
gigi friptu:
(13 Iulie 2020, 19:26)
Cel mai mult imi plac oamenii care sunt CONVINSI ca ceva se va intampla, precizand si ce. Acest sef de la CJAS care sta mai mult prin turnee de tenis, are tupeul sa spuna despre eforturile lor comune privind planul la incasari (ca pe vremea lui Ceasca) cand el nu a trecut niciun  test de definitivare pe post, stand pe provizorat de foarte multi ani.